به روز شده در: ۲۵ اسفند ۱۳۹۳ - ۲۲:۰۷
کد خبر: ۶۴۲۱۲
تاریخ انتشار: ۱۴ آبان ۱۳۹۳ - ۱۴:۱۳
printنسخه چاپی
sendارسال به دوستان
علیرضا گودرزی
فقر مهمترین عامل برای شکل گیری طبقات در اجتماع است. فقر ظهور کمی ها و کاستیهای اجتماعات را نشان می دهد و بیانگر نبود موازنه ثروت در بنیادهای اجتماعی است. تاریخ نشان می دهد همیشه فقر عاملی برای به استثمار درآمدن و اسارت وعاملی برای شیوع فساد در اجتماعات بوده است وبیان کننده تلخ ترین واقعیات جهان و هستی است.
سخن، گروه تاریخ و اندیشه: اجتماعات با شروع دسته ها و اقوام مختلف بزرگتر می شد و با بزرگ شدن اجتماعات، بازارهای مالی شکل می گرفت. با بررسی تاریخ شواهدی بدست می رسد که در چه زمانها و دوره هایی از تاریخ طبقات اجتماعی شکل گرفته و جوامع تا کجا پیش رفته تا به شکل امروزی در آمد. آنچه که در تاریخ مشخص است همواره شکل گیری طبقات اجتماعی در گذشته ها نیزبه شکل امروزی بوده و فقط ظاهر مدرنتری در طول زمان به خود گرفته است در گذشته نیز طبقات اجتماعی وجود داشته و جهان همواره در طول تاریخ دستخوش تغییرات در بنیادهای اجتماعی بوده است.

 در گذشته و حال نظیر قشربندی و تقسیم شدن اجتماعات به طبقات مختلف نشأت گرفته از نظامهای سرمایه داری بوده و سرمایه داران برای به خدمت گرفتن نیروهای انسانی مجبور به تشکیل طبقات شده اند. نظامهای سرمایه داری یا کپیتالیسم در گذشته و حال جوامع و اجتماعات را به دنبال راهکارهای ارائه شده برای زندگی توسط خود کشانده اند وآنچه در دل تاریخ وجود دارد جوامعی که به سمت سرمایه داری در حد کلان بوده اند به مرور به سوی تزلزل و پاچیدگی روی آورده اند. 

در زمانهایی که طبقات اجتماعی ریشه های خود را بر اساس توانایی مالی بدست آورده است، اجتماعات رفته رفته بسوی تشکیل قشرگرایی و فرقه گرایی روی آورده اند و پس از گذر از تاریخ و مشکلات بوجود آمده از شرایط آن مجبور به تغییر در نوع ساختار خود گشته اند. وجود انقلابهای بزرگ در جهان نشان می دهد تغییرات، زمانهایی حاصل شده است که طبقه بندی و فرقه گرایی به بالاترین حد ممکن رسیده است و تاریخ نشان می دهد فروپاشی نظامهای طبقاتی در اجتماعات همواره بدنبال اختلاف زیاد بین طبقات اجتماعی حاصل شده است.


جوامع در گذشته کوچکتر از زمان حال بودند ولی یک واقعیت را درون خود دارد که ساختار اجتماعات همواره به یک شکل بوده و جوامع در طول زمان فقط تغییر ظاهری داشتند و شکل بنیادین اجتماعات به صورت گذشته 

است. امروزه در شکل کلاسیک طبقه بندی اجتماعات، کشورها نیز طبقه بندی شده و اسم هایی همچون جهان اول یا جهان سوم مشخص کننده طبقات بین کشورها بوده و در حالت کوچکترآن طبقه بندی مردم یک کشور درنظر گرفته می شود.

 ایجاد اختلاف طبقاتی روشهای گوناگونی دارد که می توانیم برای توضیح آن به مواردی برای ایجاد طبقات اجتماعی اشاره نماییم. در دورانهایی که فرقه و فرقه گرایی وپیروی جوامع از روشها و مدلهای ساختگی در اجتماعات باب می شود. طبقه جوان هر اجتماع را بدنبال خود کشیده و باعث می شود عقب ماندگی در اجتماعات شکل گیرد و در پی خود اختلاف طبقاتی شدید حاصل می شود. آنچه مشخص است الگوهای گرفته شده در زمان حال به نوعی مطابق با الگوهای گذشته تاریخ است.

 در زمانهایی که بت پرستی و نمادگرایی در جوامع شیوع می یافت، موج عظیم فکری صورت می گرفت و اذهان عمومی را در پی پیروی از هیاهوی ساختگی خود می کشاند. در گذشته نیز جوامع بدنبال سبک و سیاق مردمانی بودند که خدایان نام داشتند و با ایجاد توهم از مطلق بودن فرد، اجتماعات بدنبال نحوه و سبک و سیاق زندگی آنها زمان با ارزش خود را از دست می دادند و درست در زمانهایی که نیروهای انسانی در بالاترین سطح از بازدهی در کار برای حفظ طبقه یا افزایش طبقه قرار داشت، سرگرم و سردرگم می شدند و با بی هویتی بهترین زمان لازم را برای فرار از طبقات پایین اجتماع از دست می دادند با بررسی اوضاع و احوال جهان در زمان حال اختلاف طبقات اجتماعی به نحوه بسیار نامطلوبی بوجود آمده است.
شگردها و ترفندهای نظامهای بزرگ سرمایه داری بدرستی شکل گرفته و جهان به اوج فاصله طبقاتی خود رسیده است، مشخص می شود تنها یک درصد از ساکنان جهان دارای شرایط بسیار ایده آل مطابق با آیتمهای زندگی در سطح بالا قرار داشته ومابقی مردم جهان در حال سپری کردن زمان با حداقل های زندگی است.
 ایجاد نمادها وبرندها به مثال بتها و خدایان گذشته جهان را به بهره کشی برای کسب درآمد  برده و جهان به دنبال خرید و نحوه زندگی ستارگان جهان درآمد وعایدی بدست آمده از کارهای سخت را از دست داده است و بدینوسیله طبقات متوسط اجتماعات به مرور زمان رفته رفته از بین خواهد رفت و جوامع و جهان بسوی بهره کشی جدید فکری از خدایان ساختگی جهان روی آورده اند که این نیز بت و بت پرستی به روش جدید درنظر گرفته می شود. زیرا جهان از قوانین سنتی خود خارج شده و بی خبر از معضلات مدرنیته به سراشیب سقوط رسیده است. جهان نمی داند آینده بس خطرناکی را برای خود رقم زده است و ایجاد اختلاف طبقاتی در بالاترین سطح می تواند ظهور برده و برده داری نوین را در جهان بوجود آورد.      

                  
فقر در اجتماعات  

فقر مهمترین عامل برای شکل گیری طبقات در اجتماع است. فقر ظهور کمی ها و کاستیهای اجتماعات را نشان می دهد و بیانگر نبود موازنه ثروت در بنیادهای اجتماعی است. تاریخ نشان می دهد همیشه فقر عاملی برای به استثمار درآمدن و اسارت  وعاملی برای شیوع فساد در اجتماعات بوده است وبیان کننده تلخ ترین واقعیات جهان و هستی است. در تمامی این صحبتها راه به جایی می رسد که ریشه های فقر مورد بررسی قرار گیرد وعلت بوجود آمدن واژه ای به نام فقر در اجتماعات و جهان مشخص شود.

برای توضیح این مطلب لازم بود صحبت از عدل پروردگار به میان آورده شود و با بیان توضیح در عدل خداوند هم اثباتی دیگر بر آن نموده باشیم وهم باعث دگرگونی فکری در ایجاد افکاری شویم که در عدل پروردگار شبهه داشته وآن را به زیر سوال می برند. لازم است برای توضیح این مطلب به بحثی به نام چرخه وارد شویم تا شاید به این روش پاسخ بسیاری از سوالات ذهنمان روشن گردد.
 آنچه در علوم فیزیک مشخص است، جهان دارای شتاب و حرکت  بوده و ذرات و مواد حاصل از آن مدام در حال جابجایی است این موضوع بیانگر واقعیت جهان بوده و چرخه جهان نشان دهنده مراحل مختلف زندگی است. واضح است ایجاد شب و روز در زمین نیاز بزرگی بنام حرکت وضعی یا چرخشی را در زمین به همراه داشته است. زمین با چرخش خود اعتدالی را برای ساکنانش بوجود آورده است که جهان در پس هر شب به صبح رسد و در پس هر صبحی به شب، این یکی از ریشه های عدل پروردگار بوده که اعتدال میان شب و روز زمین را بوجود آورده است او زمین خود را در اعتدال قرار می دهد ولی ساکنان زمینش با ایجاد خودستایی و خودپرستی باعث ایجاد نقض در چرخه او شده اند.

  وجود اعتدال در میان فصلها واقعیت جهان را نشان می دهد و همگی اینها حکایت از اعتدال در چرخه طبیعت را به ما می دهند. حال با توضیح این مطلب ایجاد فقر در اجتماعات چگونه شکل می گیرد و فقرا و ثروتمندان چگونه در جوامع ظهور می یابند؟ با بررسی تاریخ و متون دینی و حقایق بوجود آمده از دل اجتماعات مشخص می شود که فقر در زمانهایی شیوع یافته است که جوامع در دست گروههای فاسدی از اجتماع بوده است که منافع حداکثری خود را در اجتماع خواستار بوده و با بی توجهی به سایر افراد در جامعه ریشه های فساد و فقر را بوجود آورده اند و به این طریق فضای لازم را برای بوجود آمدن شکافهای اجتماعی ایجاد نموده اند.

 امروزه فقر تعاریف مختلفی را داشته که به بیان سادهای از آن می پردازیم.  فقر یا تهی دستی به معنای وضعیتی است که فرد فاقد میزان معینی دارایی مادی یا پول است  ولی فقر در حادترین شکل بدین صورت است که فرد مورد نیاز، فاقد ابتداعی ترین نیازهای زندگی بوده یعنی چیزهایی نظیر آب، تغذیه، خدمات بهداشتی، آموزش، پوشاک وسرپناه را در دسترس نداشته و فرد در فقر مطلق قرار گرفته است با بررسی آمار جهانی در مورد فقر مطلق با رقم 7/1 میلیاردی در جهان روبرو شده که این عدد بیانگر این است که یک چهارم از جمعیت جهان در فقر مطلق بسر می برند و ایجاد چنین ارقام دلخراشی نشان از گستردگی بی عدالتی در جهان را می دهد. 

 تاریخ نشان می دهد فقر و تنگدستی در دورانهایی از اجتماع ظهور می کند که منابع بطور یکسان تقسیم نگشته و حداقلی از جامعه به داشتن حداکثر منابع چشم دوخته و با این روش طبقات اجتماعی را تشکیل داده و نظم اجتماعات بر اساس میزان منابع شکل گرفته است با بررسی اوضاع و احوال جهان واقعیات تلخ زمان حاضر مشخص شده و واقعیت توضیع ناعادلانه ثروت در جهان آشکار می شود.  امروزه حداکثر منابع مالی جهان در اختیار حداقل مردمانی وجود دارد که این توضیع ناعادلانه، باعث ظهور مدرنی از برده داری در جهان شده است.

علیرضا گودرزی
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۰
انتشار یافته: ۵
سامان سارنك
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۳۵ - ۱۳۹۳/۰۸/۱۴
1
1
مقاله فوق به لحاظ علمي غني است ومشخص است نويسنده ابعاد بسيار كلاني براي ارائه دارد كه مجال نيست
سهيل احمدي
|
Korea, Republic of
|
۱۸:۳۰ - ۱۳۹۳/۰۸/۱۵
0
0
طاغوت زمان بكجا ميرود ويران شود كاخ اهريمنان.اميدوارم اصلاحات بزرگي در كل جهان بوجود ايد ومردمان جهان از سياهي واسارت در امان بمانند
حسين احمدي
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۷:۳۵ - ۱۳۹۳/۰۸/۱۶
0
0
رانت خواري وفساد در دستگاههاي حكومتي در كل جهان باب گشته وباعث ايجاد فاصله طبقاتي شده است
حسين احمدي
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۷:۳۵ - ۱۳۹۳/۰۸/۱۶
0
0
رانت خواري وفساد در دستگاههاي حكومتي در كل جهان باب گشته وباعث ايجاد فاصله طبقاتي شده است
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۲۲ - ۱۳۹۳/۰۸/۱۶
0
0
l مقاله نیست دودو حقیقته
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر: