به روز شده در: ۲۵ اسفند ۱۳۹۳ - ۲۲:۰۷
کد خبر: ۶۳۵۲۲
تاریخ انتشار: ۱۱ آبان ۱۳۹۳ - ۲۳:۴۸
printنسخه چاپی
sendارسال به دوستان
یک نمونه از استقلال گوگل!
کافی است در موتورهای جستجوگر (قسمت جستجوی تصویر) کلمه عاشورا به زبان فارسی تایپ شود. تقریبا تمام تصاویر به نوعی مربوط به "معرفت و حقیقت" عاشورا و امام حسین است ولی زمانی که کلمه عاشورا به زبان انگلیسی تایپ شود اکثرا تصاویر مربوط به قمه زنی نشان داده می شود. نه صحبتی از حقیقت عاشورا است و نه چرایی وقوع این مصیبت عظیم.
سخن، گروه فرهنگ و هنریکی از رسم های عزاداری برای حضرت سید الشهدا (ع) که از گذشته در کشورهای اسلامی مرسوم بوده و هم اکنون نیز متاسفانه ادامه دارد رسم "قمه زنی" است. در این مراسم افراد با ضربه زدن توسط آلت برنده‌ای (معمولا قمه) بر سر خود باعث ایجاد جراحت و خونریزی در آن می‌شود. معمولاً شرکت کنندگان در این مراسم در صبح روز عاشورا با پوشیدن لباس‌های سفید به انجام این عمل مبادرت می‌ کنند. انجام این عمل از دیرباز موجب بحث میان علمای شیعه بوده ‌است. برخی از علما اجازه انجام این عمل را داده‌اند و برخی دیگر آن را موجب وهن اسلام دانسته و تحریم کرده‌اند.

در مورد چگونگی رواج قمه زنی در تاریخ آمده است که تا حدود قرن هیجدهم سه امپراطوری بزرگ شرقی؛ هند، ایران و عثمانی مسلمان بودند که بر تمام جهان متمدن شرقی در آن روز، حکومتهای مرفه و مقتدری پدید آورده بودند. اسپانیا و فرانسه و هلند و انگلیس به رهبری زرسالاران یهودی و مسیحیان صلیبی، به فکر افتادند که مقاومت مسلمین را بشکنند. انگلیسی ها، برای رسیدن به این هدف به چاره جویی پرداختند؛ از جمله در هند و ایران که هسته اصلی مقاومت را شیعیان تشکیل می دادند. اینان از شیعیان هندوستان شروع کردند که از مرکز تشیع و مرجعیت نجف به دور بودند. انگلیسی ها از جهل و سادگی شیعه و عشق زیاد آنان به امام حسین (ع) سوء استفاده کردند و قمه و شمشیرزنی بر پیشانی را جعل کرده و به آنان آموختند... متاسفانه برخی شیعیان هند، این بدعت را بدون مجوز علما و نواب امام زمان (ع) پذیرفتند!

کوبیدن شمشیر بر سرو پیشانی در سوگ سیدالشهدا (ع) در روز عاشورا، توسط استعمار انگلیس، از هند به ایران و عراق رخنه نمود.

تا گذشته ای نه چندان دور، سفارت های بریتانیا در تهران و بغداد، هیئت های عزاداری را که به آن صورت انزجار آور و زشت در کوچه و خیابان ها ظاهر می شدند، تامین می کردند. غرض از سیاست استعماری انگلیس از کمک به رشد این مراسم زشت، به دست آوردنِ دلیلی معقول برای استعمارش بود که همواره با معارضه ی مردم بریتانیا و برخی نشریات آن کشور روبرو می شد.

استعمار انگلیس می خواست ثابت کند که مردمان مستعمره هند و کشورهای اسلامی دیگر که به آن صورت وحشیانه در خیابان ها ظاهر می شوند، احتیاج به ولی و قیمی دارند که آنان را از جهل و توحش موجود برهاند. در نتیجه، عکس و تصاویر دسته های عزاداری که در روز عاشورا به زنجیر به پشت خود نواخته و با شمشیر و قمه بر سر خود می کوفتند و خون های جاری شده در نتیجه ی این جریانات، در روزنامه های بریتانیا و اروپا به چاپ می رسید؛ و سیاستمداران استعمارگر در نتیجه این تصویرها، استعمارِ این کشورها را به عنوان ضرورتی انسانی اعلام می کردند که می تواند مردم آن کشورها را از جهل و توحش رهانیده و به جاده ی تمدن و تقدم رهنمون سازد.

نقل شده است، هنگامی که «یاسین هاشمی» نخست وزیر عراق در عهدِ استعمار انگلیس برای گفتگو جهت پایان دادن استعمار، به لندن رفته بود، انگلیسی ها به او گفتند: ما به خاطر کمک به مردم عراق به آنجا آمده ایم تا آنان را از توحش و حماقت خارج ساخته و مزه سعادت را به آنان بچشانیم!

این سخن، خشم یاسین هاشمی را بر می انگیزد و باعث می گردد با عصبانیت از جلسه خارج شود؛ اما انگلیسی ها از او عذر خواهی کرده و او را به دیدن فیلمی مستند از عراق دعوت می کنند. این فیلم که از هیئت های حسینی به راه افتاده در خیابان های نجف، کربلا و کاظمین تهیه شده بود، حاوی مشاهده مهیب و نفرت آور از شمشیر کوبی و قمه زنیِ مردمِ عزادار بود. گویی انگلیسی ها می خواستند بگویند: «آیا مردمانی روشنفکر که از تمدن بویی برده اند، با خود چنین می کنند؟‍!»

اکنون اکثر علمای تراز اول شیعه به دلایل مختلف این رسم را جایز نمی دانند. در زیر نظر برخی از مراجع عظام شیعه در باره قمه زنی آمده است.

آیت الله العظمی امام خمینی (قدس سره)

سوال: آیا قمه زدن در عزاى حضرت إمام حسین علیه السّلام جائز است یا نه؟

جواب: اگر موجب ضرر نباشد مانع ندارد، ولى در این زمان این عمل نشود.

سوال: قمه زنى و سینه زدن با بدن برهنه در انظار عمومى چه حکمى دارد؟

جواب: در شرائط و اوضاع کنونى از قمه زدن خوددارى شود، و عزادارى و سینه زدن مانعى ندارد. 

آیت الله العظمی امام خامنه ای (مدظله)

سـؤال : در روز عاشورا مراسمى مانند قمه زنى و پابرهنه وارد آتش و ذغال روشن شدن برگزار مى‏شود که علاوه بر اینکه باعث بدنام شدن مذهب شیعه اثنى عشرى در انظار علما و پیروان مذاهب اسلامى و مردم جهان مى‏شود، ضررهاى جسمى و روحى هم به این اشخاص وارد مى‏کند و همچنین موجب توهین به مذهب می گردد، نظر شریف حضرتعالى در این‌باره چیست؟

پاسـخ: هر کارى که براى انسان ضرر داشته و یا باعث وهن دین و مذهب گردد حرام است و مؤمنین باید از آن اجتناب کنند و مخفى نیست که بیشتر این امور باعث بدنامى و وهن مذهب اهل بیت(علیهم‌السلام) مى‏شود و این از بزرگترین ضررها و خسارتها است.

سـؤال: آیا قمه زدن به‌طور مخفى حلال است یا اینکه فتواى شریف حضرت عالى عمومیت دارد؟

پاسـخ: قمه زنى علاوه بر اینکه از نظر عرفى از مظاهر حزن و اندوه محسوب نمى‏شود و سابقه‏ اى در عصر ائمه(علیهم‌السلام) و زمان هاى بعد از آن ندارد و تأییدى هم به شکل خاص یا عام از معصوم(علیه‌السلام) در مورد آن نرسیده است، در زمان حاضر موجب وهن و بدنام شدن مذهب مىی شود بنا بر این در هیچ حالتى جایز نیست.

آیت الله العظمی فاضل لنکرانی (ره)

سـؤال : آیا قمه زنى جایز است؟ چنانچه در این مورد نذرى وجود داشته باشد، وظیفه چیست؟

پاسـخ: با توجه به گرایشى که نسبت به اسلام و تشیع بعد از پیروزى انقلاب اسلامى ایران در اکثر نقاط جهان پیدا شده، و ایران اسلامى به عنوان امّ القراى جهان اسلام شناخته مى شود، و اعمال و رفتار ملت ایران به عنوان الگو و بیانگر اسلام، مطرح است لازم است در رابطه با مسایل سوگوارى و عزادارى سالار شهیدان حضرت ابى عبدالله الحسین (علیه السلام)به گونه اى عمل شود که موجب گرایش بیشتر و علاقمندى شدیدتر به آن حضرت و هدف مقدس وى گردد. پیداست در این شرایط، مسأله قمه زدن نه تنها چنین نقشى ندارد، بلکه به علّت عدم قابلیت پذیرش و نداشتن هیچگونه توجیه قابل فهم مخالفین، نتیجه سوء بر آن مترتب خواهد شد. لذا لازم است شیعیان علاقمند به مکتب امام حسین (علیه السلام) از آن خوددارى کنند. و چنانچه در این مورد نذرى وجود داشته باشد، نذر واجد شرایط صحّت و انعقاد نیست.

آیت الله العظمی مکارم شیرازی (مدظله)

سـؤال: حکم ضرب و جرح بدن در عزاداری اباعبدا... چیست؟ لطفا نظر خود را راجع به سینه زنی ، زنجیر زنی و قمه زنی به طور مجزا و شفاف بیان کنید.

پاسـخ: عزاداری خامس آل عبا از مهمترین شعائر دینی و رمز بقای تشیع می باشد ولی بر عزاداران عزیز لازم است از کارهایی که موجب وهن مذهب می گردد و یا آسیبی به بدن آنها وارد می کند خودداری کنند

آیت الله العظمی سیستانی (مدظله)

سـؤال: نظر آیت الله سیستانی نسبت به قمه زنی چیست؟

پاسـخ: باید از کارهایی که عزاداری را خدشه‌دار می‌کند اجتناب شود.

آیت الله العظمی نوری همدانی (مدظله)

سـؤال : آیا قمه زدن جایز است چنانچه در این مورد نذری وجود داشته باشد وظیفه چیست؟

پاسـخ: اشکال دارد.

 آیت الله العظمی جوادی آملی (مدظله)

سـؤال: قمه و زنجیر چاقویی زدن و تیغ کشیدن در مجلس عزای اهل‌بیت چه حکمی دارد اگر خصوصی باشد و عمومی چه حکمی دارد؟

پاسـخ1: چیزی که در شرایط کنونی مایهٴ وهن اسلام است مانند قمه زدن و.. جایز نیست.

پاسـخ2: چیزی که مایهٴ تعظیم شعائر اسلام یا سبب هتک نیست مانند زنجیر زدن جایز است.

آیت الله العظمی سبحانی (مدظله)

سـؤال: آیا قمه زنى در زمان حاضر جایز است یا خیر؟

پاسـخ: جایز نیست. والله العالم

آیت الله العظمی مظاهری (مدظله)

سـؤال: آیا می شود در خفا و دور از چشم بقیه قمه زد؟

پاسـخ: چون در جمهوری اسلامی ممنوع است باید عمل نشود.

سـؤال: قمه‌ زدن‌ از نظر فقهی‌ چه‌ حکمی‌ دارد؟

پاسـخ: چون‌ ولایت‌ فقیه‌ نهی‌ از آن‌ کرده‌اند همه‌ باید از این‌ کار پرهیز کنند گر چه‌ مقلّد کسی‌ باشند که‌ جایز بداند.

نکته جالب توجهی در این میان دیده می شود این است که اگر در موتورهای جستجوگر (قسمت جستجوی تصویر) کلمه عاشورا به زبان فارسی تایپ شود تقریبا تمام تصاویر به نوعی مربوط به معرفت عاشورا و امام حسین است ولی زمانی که کلمه عاشورا به زبان انگلیسی تایپ شود اکثرا تصاویر مربوط به قمه زنی نشان داده می شود. گویی تنها فعلی که شیعیان در عاشورا انجام می دهند قمه زنی است. در موتورها نه صحبتی از حقیقت عاشورا نه چرایی وقوع این مصیبت عظیم. نه صحبتی از امام حسین (ع) است و نه سخنی از چرایی این حرکت تاریخی حضرت که حیات اسلام را تا ابد تضمین کرد. این نشان می دهد که موتورهای جستجوگر و سایتهایی خارجی تمام تلاش خود را می کنند که حقیقت واقعه کربلا به گوش دنیا نرسد و عاشورا با قمه زنی معرفی شود. 

در زیر هفت تصویر از 6 موتور جستجوگر آمده است که نشان می دهد عاشورا در صورتی که به انگلیسی تایپ شود غالب تصاویر نشان دهنده قمه زنی است.

تصاویر بالا نشان می دهد موتورهای جستجوگر اینترنت سعی دارند در جهت اهداف دشمنان اسلام گام برداشته و در سراسر دنیا عاشورا همان قمه زنی معرفی شود و تلاش می کنند از معرفت و حقیقت عاشورایی و حماسه سید الشهدا (ع) چیزی نشان داده نشود. حال مردم خود قضاوت کنند که انجام این مراسم با خیل عظیم تبلیغات منفی بر علیه تشیع و حقیقت عاشورا که حتی به موتورهای جستجوگر اینترنت نیز کشیده شده، صحیح است یا خیر؟

نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۰
انتشار یافته: ۳
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۱:۲۷ - ۱۳۹۳/۰۸/۱۳
0
0
با عرض سلام

مطلبی مشابه این مقاله سال قبل در سایتهای خبری عنوان شده بود، من هم مقاله ای در مورد چرایی این نتایج نوشته و به یکی از سایتهای معروف خبری ارسال کردم اما متاسفانه منتشر نشد.

از قضا شب گذشته بمناسبت شب تاسوعا همان مقاله را در یکی از سایتهای گفتمان منتشر کردم و بصورت جالبی همزمان با زمان انتشار این مطلب در سایت شما بود.

از شما دعوت میکنم که آنرا مطالعه نمایید.

http://forum.shopkeeper.ir/showthread.php?t=60668&p=387370#post387370

موفق باشید
ک. نیک منش
Maryam
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۲۴ - ۱۳۹۳/۱۰/۰۳
0
0
Salam asian jalab nabaod
Maryam
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۳۳ - ۱۳۹۳/۱۰/۰۳
0
0
Salam asian jalab nabaod
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر: