به روز شده در: ۲۵ اسفند ۱۳۹۳ - ۲۲:۰۷
کد خبر: ۶۲۷۸۳
تاریخ انتشار: ۰۷ آبان ۱۳۹۳ - ۱۴:۴۵
printنسخه چاپی
sendارسال به دوستان
گزارش روزانه "سخن" از وضعیت بورس اوراق بهادار
بازار سهام در معاملات امروز توانست علی رغم عرضه های زیاد توسط شرکتهای حقوقی تمایل و تلاش خود را برای افزایش نشان دهد و در اکثر شاخصها از جمله شاخص کل, ارزش و حجم معاملات روند صعودی در پیش بگیرد هر چند نمی توان شرایط فعلی بازار سهام فرصت خرید است یا فرصت فروش.

سخن, گروه بازار: اما با این حال کمتر کارشناسی حاضر است بازار سهام را برای سرمایه گذاری به دیگران در شرایط فعلی پیشنهاد کند چرا که سرمایه گذاری در بازارهای مالی وضعیت بسیار با ثبات و چشم انداز شفاف تری نیاز دارد که هم اکنون در بازار بورس تهران این مقدمات همچنان وجود ندارد و فعلا بورس در انتظار تعیین تکلیف مذاکرات هسته ای خواهد ماند.

امروز آماری از ارزش بازار صنایع بورسی در هفت ماهه سال 93 منتشر شد که صنعت شیمیایی با 781 هزار میلیارد ریال همچنان در صدر صنایع بورسی قرار دارد.

گروه محصولات شیمیایی با در اختیار داشتن 29 شرکت و ارزش بازار 781 هزار و 65 میلیارد ریال در صدر ایستاده است و گروه بانک ها، موسسات اعتباری و سایر نهادهای پولی با 373 هزار میلیارد ریال و فلزات اساسی با 353 هزار میلیارد ریال در رتبه های بعدی جای دارند.

گروه فرآورده های نفتی، کک و سوخت هسته ای با 347 هزار میلیارد ریال، شرکت های چند رشته ای صنعتی با 301 هزار میلیارد ریال، استخراج کانه های فلزی با 248 هزار میلیارد ریال، مخابرات با 247 هزار میلیارد ریال، خودرو و ساخت قطعات با 107 هزار میلیارد ریال، مواد و محصولات دارویی با 91 هزار میلیارد ریال و سرمایه گذاری ها با 77 هزار میلیارد ریال در مکان های بعدی بیشترین ارزش بازار صنایع بورسی قرار گرفتند.

آمارها نشان می دهد که گروه حمل و نقل، انبارداری و ارتباطات با رشدی معادل 187 درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل، بیشترین رشد ارزش بازار را در طول یک سال اخیر به خود اختصاص داده است.

این گروه با در اختیار داشتن 5 شرکت در پایان مهرماه امسال به ارزش بازاری معادل 64 هزار و 161 میلیارد ریال رسید تا در صدر بیشترین رشد ارزش بازار صنایع بورسی قرار گیرد.

صنعت انتشار، چاپ و تکثیر با 144 درصد، سایر واسطه گری مالی با 75 درصد، استخراج سایر معادن با 72 درصد و رایانه و فعالیت های وابسته به آن با 53 درصد در رتبه های دوم تا پنجم بیشترین ارزش بازار صنایع بورسی در طول یک سال اخیر جای دارند.

بر اساس این گزارش، ارزش بازار بورس اوراق بهادار تهران در پایان معاملات مهرماه گذشته 338 هزار میلیارد تومان بود که این رقم نسبت به مدت مشابه سال قبل، افت 5 درصدی را نشان می دهد.

موضوع دیگر که این روزها به سر درگمی سهامداران برخی گروهها دامن می زند, عدم قیمت گذاری محصولات این گروههاست.طی چند ماه گذشته سهامداران گروه قندی همانند صنعت پتروشیمی و پالایشی به واسطه عدم تعیین نرخ‌ها در ابهام به سر می‌برند، به طوری که جلسات بسیاری هم در این زمینه بین بخش خصوصی و دولت برگزار شده است.

در این خصوص بسیاری از سهامداران این صنعت شیرین تقاضای رسیدگی فوری مسئولان دولتی و نظارتی اقتصادی دارند، تا ابهام از این صنعت برداشته شود.

مدیران شرکت‌های قندی معتقدند که افزایش قیمت چغندر قند و حقوق و دستمزد طی یک سال گذشته منجر به افزایش هزینه تمام شده تولید قند و شکر شده است و به همین جهت حاشیه سود در این صنعت تحت تأثیر قرار گرفته است.

اکنون شرکت‌های قندی محصولات خود را همچنان در انبارها نگه داشته و در انتظار اعلام قیمت از سوی ستاد تنظیم بازار یا دولت به تعزیرات هستند، تا محصول را بر اساس نرخ‌های جدید به بازار عرضه کنند.

بر اساس این گزارش، پیش از این هم دبیر انجمن صنفی کارخانه‌های قند و شکر ایران گفته بود، قیمت چغندر قند سال گذشته کیلویی 165 تومان از کشاورزان خریداری می‌شد که این قیمت را امسال دولت 240 تومان اعلام کرده است؛ با توجه به این افزایش قیمت‌ها درخواست قیمت جدید متناسب با قیمت تمام شده کردیم که هنوز تصمیمی برای آن گرفته نشده است.

در مجموع شاخص کل بورس در پایان معاملاتی آخرین روز کاری بورس تهران با افزایش 183 واحدی به کانال 74 هزار واحد رسید که شرکتهای ملی مس، مپنا و بانک صادرات ایران بیشترین تأثیر مثبت را داشتند.

بر اساس این گزارش، بزرگ‌ترین هلدینگ پتروشیمی (فارس) به روند نزولی قیمت ادامه داد و در وضعیت قرمز قرار گرفت که به دنبال سرمایه‌گذاری صندوق بازنشستگی، صندوق سرمایه‌گذاری غدیر و گسترش نفت و گاز پارسیان با تأثیر منفی خود مانع از پیشروی بیشتر شاخص شدند.

امروز ارزش معاملات بیش از 50 میلیارد تومان افزایش یافت و به 210 میلیارد تومان نزدیک شد؛ در فرابورس هم بیش از 188 میلیون برگ سهم به ارزش نزدیک به 76 میلیارد تومان دادوستد شد.

اطلاعیه های جدید

شرکت پتروشیمی خارک پیش بینی درآمد هر سهم سال مالی 93 را با سرمایه 000ر1 میلیارد ریال مبلغ 680ر4 ریال و با سرمایه 000ر2 میلیارد ریال مبلغ 007ر3 ریال، در تمهر ماه 93 مبلغ 738ر2 ریال، در مجددا در مهر ماه امسال مبلغ 307ر3 ریال اعلام کرده است و طی دوره 6 ماهه نخست سال با اختصاص 2302 ریال سود به ازای ر سهم معادل 70 درصد از پیش بینی هایش را پوشش داد.

"شخارک"پیش بینی درآمد هر سهم سال مالی 92 را با سرمایه 000ر1 میلیارد ریال مبلغ 681ر3 ریال و در آخرین پیش بینی مبلغ 389ر7 ریال اعلام کرده بود که مطابق با صورت های مالی حسابرسی نشده مبلغ 130ر9 ریال، صورت های مالی حسابرسی شده مبلغ 145ر9 ریال و صورت های مالی تجدید ارایه شده مبلغ 070ر9 ریال محقق شده است.

شرکت ایران یاسا تایر و رابر جدیدترین پیش بینی سال مالی 93 را مبلغ 3233 ریال اعلام کرد و طی دوره 6 ماهه با اختصاص 1340 ریال سود به ازای هر سهم معادل 41 درصد از پیش بینی هایش را محقق کرد.

شرکت ایران یاسا تایر و رابر پیش‌بینی سود هر سهم سال مالی منتهی به 29 اسفند ماه 93 را براساس سرمایه 80 میلیارد ریالی در اسفندماه 92 به مبلغ 3210 ریال و در فروردین، مرداد و مهر ماه 93 مبلغ 3233 ریال اعلام کرده است و طی دوره 6 ماهه نخست امسال با اختصاص 1340 ریال سود به ازای هر سهم معادل 41 درصد از پیش بینی هایش را پوشش داد.

بر اساس این گزارش هیئت‌مدیره این شرکت قصد دارد 50 درصد سودخالص سال مالی 93 را جهت تقسیم میان سهامداران به مجمع عمومی عادی صاحبان سهام پیشنهاد کند.

"پاسا" پیش‌بینی سود هر سهم سال مالی 92 را براساس سرمایه 60 میلیارد ریالی مبلغ 2616 ریال و بر اساس سرمایه 80 میلیارد ریالی مبلغ 2206 ریال و در آخرین پیش بینی مبلغ 3500 ریال اعلام کرده بود که بر اساس صورتهای مالی حسابرسی شده پایان سال مالی 92 سود هر سهم به مبلغ 3524 ریال محقق شده است.

شرکت بهمن لیزینگ طی دوره سه ماهه نخست سال با اختصاص 85 ریال سود به ازای هر سهم به 29 درصد از پیش بینی هایش رسید.

شرکت بهمن لیزینگ پیش بینی درآمهد هر سهم سال مالی منتهی به 29 اسفند ماه 93 را با سرمایه 600 میلیارد ریال و به صورت حسابرسی شده معادل 292 ریال اعلام کرده است و طی دوره سه ماهه نخست سال با اختصاص 85 ریال سود به ازای هر سهم به 29 درصد از پیش بینی هایش رسید.

شرکت ذغال سنگ نگین طبس پیش‌بینی سود هر سهم سال مالی منتهی به 29 اسفند ماه 93 را با سرمایه 90 میلیارد ریال را در بهمن ماه 92 مبلغ 345 ریال و در اسفندماه 92 به صورت حسابرسی شده و در مرداد و مهر ماه 93 مبلغ 346 ریال اعلام کرده است و در دوره شش ماهه نخست امسال با اختصاص 202 ریال سود به ازای هر سهم معادل 58 درصد از پیش بینی هایش را پوشش داد.

لازم به ذکر است به موجب مصوبه مجمع عمومی فوق العاده مورخ 17 مهر ماه 92، سرمایه شرکت از مبلغ 60 میلیارد ریال به مبلغ 90 میلیارد ریال (از محل سود انباشته) معادل 50 درصد افزایش یافته است.

"کطبس" پیش‌بینی سود هر سهم سال مالی 92 را با سرمایه 60 میلیارد ریال مبلغ 491 ریال و با سرمایه 90 میلیارد ریال مبلغ 384 ریال و در آخرین پیش بینی مبلغ 421 ریال اعلام کرده بود که مطابق صورتهای مالی حسابرسی نشده و حسابرسی شده به ترتیب مبلغ 437 ریال و 397 ریال به ازای هر سهم محقق شده است.

بورس در آیینه آمار

متغیر

رقم

تغییر

شاخص کل

74151 واحد

183 واحد افزایش

ارزش معاملات

209 میلیارد تومان

37 درصد افزایش

حجم معاملات

753 میلیون سهم

47 درصد افزایش

ارزش بازار

333هزار میلیارد تومان

-

نمادهاي باز و بسته شده

نماد معاملاتي حق تقدم شركت گروه مديريت سرمايه گذاري اميد, نماد معاملاتي شركتهاي تراكتورسازي ايران،سيمان فارس،توسعه معدني و صنعتي صبانور، با توجه به تعديل پيش بيني درآمد هر سهم بازگشایی شدند.

در پايان معاملات امروز نماد معاملاتي حق تقدم شركتهاي پتروشيمي خارك،صنايع خاك چيني ايران،نيرو محركه، با توجه به پايان مهلت پذيره نويسي، متوقف شد.

نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۰
انتشار یافته: ۲
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۳۶ - ۱۳۹۳/۰۸/۰۷
0
1
قربان عالی بود من هر روز منتظر تحلیل جذاب و علمی شما از بازار بورس هستم.تشکر
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۲۹ - ۱۳۹۳/۰۸/۰۷
0
2
واقعا نمیشه به آینده بورس اعتماد کرد
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر: