به روز شده در: ۲۵ اسفند ۱۳۹۳ - ۲۲:۰۷
کد خبر: ۶۲۷۰۸
تاریخ انتشار: ۰۷ آبان ۱۳۹۳ - ۰۷:۴۵
printنسخه چاپی
sendارسال به دوستان
چه خبر از بازار؟
این گزارش به ارایه روزانه مهم ترین اخبار و گزارشات برخی مطبوعات مهم کشور درباره چهار بازار شامل مسکن, بورس, خودرو و طلا و ارز می پردازد.

سخن، گروه بازار:

بازار مسکن

مگاپروژه «مادر» در پارلمان پایتخت

دنیای اقتصاد : اختلاف حل نشده بین شهرداری تهران و شورای‌عالی شهرسازی و معماری کشور بر سر مگاپروژه بوستان مادر باعث شد دیروز در اقدامی کم‌سابقه محمدباقر قالیباف برای ادای توضیح در صحن علنی پارلمان محلی حاضر شود.
شهردار تهران سرانجام حاضر شد درباره «تغییر کاربری بوستان مادر» توضیح دهد
ساخت مگاپروژه با مجوز نامرئی
پس از سومین تذکر شورای‌عالی شهرسازی و معماری برای توقف عملیات ساختمانی در زمین 1/7 هکتاری موسوم به بوستان مادر در منطقه پنج و اجرایی نشدن این دستور از سوی شهرداری تهران، از ماه گذشته قوه قضائیه برای تعیین تکلیف نهایی وارد میدان شد. این نهاد برای روشن شدن موضوع از شورای شهر تهران خواست تا اظهار نظر نهایی خود را در این خصوص ارائه دهد.
از این رو شورای شهر تهران دیروز محمدباقر قالیباف را به صحن علنی شورا برای ارائه توضیح دعوت کرد. روز گذشته شهردار تهران از «مجوز نامرئی» برای تغییر کاربری زمین بوستان مادر سخن گفت که به گفته عالی‌ترین مقامات شورای‌عالی شهرسازی و محمدحقانی به‌عنوان طراح تذکر به شهردار، وجود عینی ندارد.
اگرچه قالیباف و شهردار منطقه پنج در دفاعیات خود کاربری فضای سبز زمین بوستان مادر را به دهه 70 و تغییر کاربری آن به پهنه تجاری را از طریق مجوز شورای‌عالی شهرسازی، در سال 92 عنوان کردند اما به گفته مقامات شورای‌عالی شهرسازی تغییر کاربری رخ داده فاقد سند یا صورتجلسه مکتوب در کمیسیون ماده پنج و آرشیو شورای‌عالی شهرسازی است.محمدحقانی عضو شورای شهر تهران توضیحات ارائه شده توسط قالیباف را دارای 20 ابهام دانست و اعلام کرد: به دلیل قانع نشدن از توضیحات، ارائه طرح سوال از شهردار تهران کلید خواهد خورد.
فقط قانون را اجرا کردم
روز گذشته دومین حضور شهردار تهران در صحن علنی در دوسال گذشته بود. او از سال گذشته که بدون دعوت و به دلیل اظهار نظرهای صریح وزیر راه به صحن شورا آمده بود جلسه دیگری به صحن علنی شورا دعوت نشده بود. البته این بار با سه تن از معاونان و جمع زیادی از مدیران آمده بود تا بگوید از موضع خود در پروژه بوستان مادر عقب‌نشینی نخواهد کرد. به همین خاطر در گزارش خود که شهردار منطقه پنج به نمایندگی از وی ارائه کرد مستندات قطع درختان این زمین به دهه 70 رسید. پشم‌چی‌زاده گفت: مجوز قطع و انتقال 488 اصله درخت این زمین در دهه 70 صادر شده و پس از آن دوره هیچ درختی در این زمین وجود ندارد.
به گفته پشم‌چی‌زاده مجوز تغییر کاربری این پروژه که از ابتدای امسال زیر ذره بین شورای شهر قرار گرفته در سال 92 به دلیل تامین بیش از استاندارد سرانه فضای سبز در منطقه پنج از سوی شورای‌عالی شهرسازی صادر شده است.شهردار تهران نیز با حضور در پشت تریبون گفت: از سال 84 تاکنون که در شهرداری تهران حضور دارم یک درخت هم در این زمین وجود نداشته است. حتی ردیف بودجه‌ای هم برای ایجاد بوستان در این زمین اختصاص داده نشده است.او ادامه داد: این در حالی است که از زمان تصویب طرح جامع و تفصیلی دستور داده شده تا تمامی پهنه‌های سبز حتی اگر مالک شخصی داشته یا درختی در آن وجود ندارد، تثبیت شود.
قالیباف به هزار و400 مورد تدقیق طرح تفصیلی اشاره کرد و افزود: در جریان تدقیق طرح تفصیلی در قطعه زمین منطقه پنج در کمیسیون ماده پنج تصمیم گرفته شد چون در این زمین درختی وجود ندارد و سرانه فضای سبز منطقه تامین شده است از مسیر قانونی تغییر کاربری این پلاک انجام شد.
شهردار تهران اظهار کرد: براین اساس در اردیبهشت ماه سال 92 کاربری سبز این زمین به کاربری تجاری تغییر پیدا کرد.او اضافه کرد: همه می‌دانند که بنده خط مشی آقای احمدی‌نژاد را قبول ندارم، اما من به قانون احترام می‌گذارم.قالیباف تصریح کرد: امروز با تغییراتی که کمیسیون ماده پنج داده است، ما به میزان 10 درصد بیشتر از طرح جامع به فضای سبز شهر اضافه کرده‌ایم. این زمین مورد بحث تنها یک پلاک هفت هکتاری بوده است، اما در همان جا 100 هکتار را به فضای سبز تبدیل کردیم. بنابر این بی‌انصافی است که مردم را نسبت به این کار بی‌اعتماد کنیم.کی، کجا، چه کسی با چه ادله‌ای کاربری زمین 1/7 هکتاری را از پهنه سبز به پهنه مسکونی- تجاری تغییر داد؟
شهر را برای کسب درآمد تعریف نکردند
توضیحات شهردار تهران اگرچه به گفته خود آنها مستند و قانونی به نظر می‌رسید، اما از دیدگاه برخی از اعضای شورا پاسخی به ابهامات آنها و اعضای شورای‌عالی شهرسازی نبود.
در پایان جلسه دیروز با وجود توضیحات شهردار هنوز هم یک سوال باقی ماند که: چه زمانی، چه نهادی و چه کسی با چه ادله‌ای مجوز تغییر کاربری زمین 1/7 هکتاری از پهنه سبز به پهنه مسکونی- تجاری تغییر داده است؟ محمدحقانی، رئیس کمیته محیط‌زیست شورا و اولین تذکردهنده بوستان مادر با تاکید بر اینکه بنا ندارد موضوع به شکل سیاسی دنبال شود، اظهار کرد: شهر را نباید برای کسب درآمد تعریف کرد. او گفت: اصل موضوع یک نکته است و آن اینکه این زمین حتی در نقشه‌های
یک ده هزارم طرح تفصیلی تهران کاربری فضای سبز داشته است.
او تاکید کرد: توضیحات ارائه شده به‌گونه‌ای نیست که بتوان نتیجه گرفت تغییر کاربری قانونی بوده است. تاکید می‌کنم تغییر کاربری به‌هیچ‌وجه قانونی نبوده است.
حقانی ادامه داد: اگر می‌گویند تغییر کاربری با مجوز شورای‌عالی شهرسازی و معماری انجام شده است مستندات و صورتجلسه آن را به شورا ارائه کنند. او تصریح کرد: اگر هم به گفته مدیران شهرداری مجوز شورای‌عالی شهرسازی و معماری در این خصوص وجود دارد چون در این دوره شورای‌عالی شهرسازی و معماری کشور دستور توقف را صادر کرده است باید شهرداری به دستور آن عمل کند.
به گفته وی شورای‌عالی شهرسازی و معماری عالی‌ترین مرجع تصمیم‌گیری و قانون‌گذاری در مسائل مربوط شهر است. علاوه بر این قانون ناسخ و منسوخ دارد، بنابراین شورای‌عالی شهرسازی می‌تواند مصوبه گذشته خود را لغو کند.
او در پایان جلسه به دلیل آنکه رئیس شورای شهر وقتی را برای ارائه ابهامات اعضای شورا در این خصوص اختصاص نداد در جمع خبرنگاران حاضر شد و اعلام کرد: توضیحات شهردار تهران به هیچ عنوان قانع‌کننده نبود.
او گفت: اینکه آقای قالیباف می‌گویند در اردیبهشت ماه سال گذشته مجوز تغییر کاربری از سوی شورای‌عالی شهرسازی ارائه شده پس چرا صورتجلسه‌ای در این خصوص وجود ندارد؟
حقانی افزود: دوم اینکه مگر شورای‌عالی شهرسازی طی چندین نامه به شهرداری دستور توقف را صادر نکرده است؟ پس چرا این بخش دستور شورای‌عالی شهرسازی را قبول ندارند. رئیس کمیته محیط‌زیست شورای شهر تهران اظهار کرد: امروز (دیروز) بنایی برای طرح سوال از شهردار نبود، اما به دلیل قانع نشدن از توضیحات، سوال خود را به صورت قانونی در خصوص مسائل قانونی و فنی بوستان مادر مطرح خواهم کرد.
او عنوان کرد: امروز (دیروز)نامه‌ای را برای رئیس شورای شهر تهران تنظیم خواهم کردم و اعلام می‌کنم تذکر خود را به طرح سوال از شهردار تهران تبدیل می‌کنم.
او تاکید کرد: بنا ندارم شهرداری را به چالش بکشم و مقابل آن قرار بگیرم ولی از تخلفات چشم‌پوشی نمی‌کنم.
پاسخ به توضیحات شهردار تهران
توضیحات شهردار تهران مبنی بر صدور مجوز تغییر کاربری از سوی شورای‌عالی شهرسازی در حالی است که به گفته مقامات ارشد این نهاد تاکنون هیچ سندی در این خصوص به دست آنها نرسیده است، بلکه در سال 92 و بعداز برگزاری انتخابات ریاست‌جمهوری 450 شیت نقشه به امضای اعضای کمیسیون ماده پنج رسیده است که مصوبه‌ای برای این تغییرات وجود ندارد و شورای‌عالی شهرسازی نیز بر این موضوع صحه نخواهد گذاشت.
قالیباف از مصوبه‌ای دردولت قبل می‌گوید که صدور پروانه برج‌سازی در زمین «مادر» را مجاز برشمرده اما اعضای شورای عالی شهرسازی با رد این ادعا خواستار رویت مصوبه هستند.

چرا بافت‌فرسوده انتخاب شد؟

دنیای اقتصاد: فريبرز واحدي مدير كل راه و شهرسازي استان تهران: بافت‌هاي قديمي علاوه بر اينكه داراي ارزش‌هاي نادر زيباشناختي و تداوم خاطرات جمعي و ويژگي هويت‌بخشي به شهرهاي ما هستند كماكان به‌عنوان محل سكونت و معيشت ميليون‌ها ايراني شناخته مي‌شوند، اما اين بافت‌ها به همان اندازه كه ارزشمند و گرانبها هستند در مقابل بلايا و سوانح طبيعي كه مناطق شهري را تهديد مي‌كند ناپايدار و آسيب‌پذيرند، همين بافت‌ها اما به‌عنوان سرمايه‌هاي فرهنگي و اندوخته‌هاي متراكمي هستند كه گنجينه‌هايي از خاطرات اجتماعي و شيوه‌هاي ماندگار زندگي ايراني تلقي مي‌شوند.
اين بافت‌ها به دليل فرسودگي و تخريب ناشي از كمبود و نبود تاسيسات و تجهيزات شهري دچار نارسايي‌هايي در پاسخگويي به نيازهاي امروزي ساكنان و شهروندان شده‌اند كه سبب شده جمعيت بومي ساكن اين بافت‌ها به شهرهاي ديگر مهاجرت كنند يا جمعيت مهاجر روستايي و اقشار كم‌درآمد جايگزين آنها شود كه خود عاملي در راستاي روند تخريب قلمداد مي‌شود، اين عوامل دست به دست هم داده‌اند تا فرسودگي‌هاي كالبدي اجتماعي و اقتصادي در اين مناطق شديدتر شود. از طرفي محلات بافت‌هاي فرسوده نيز با مشكلاتي از قبيل كوچه‌هاي باريك و تنگ و عدم دسترسي آسان، ناكافي بودن تاسيسات شهري و از همه مهم‌تر مساله سختي عبور و مرور وسايط نقليه مواجه باشند.
مقام عالي وزارت راه و شهرسازي در سفر شهريور ماه امسال خود به استان زنجان اعلام كردند كه 18 ميليون نفر از جمعيت شهري كشور در بافت‌هاي فرسوده زندگي مي‌كنند، در كشور ما 55 هزار هكتار بافت فرسوده، 17 هزار هكتار بافت تاريخي و 54 هزار هكتار بافت حاشيه شهري موجود است، يعني يك‌سوم جمعيت كشور در بافت‌هاي فرسوده زندگي مي‌كنند و عدم توجه به اين بافت‌ها اثرات جبران‌ناپذيري خواهد داشت. آمارها نشان داده است كه وضعيت بافت‌هاي فرسوده و سكونتگاه‌هاي غيررسمي نامطلوب است. براساس آخرين مميزي شركت عمران و بهسازي شهري ايران مساحت بافت فرسوده تصويب شده در شهر تهران برابر با 3267 هكتار است كه حدود 5 درصد از كل مساحت شهر تهران را شامل مي‌شود كه در 817 هزار قطعه و در حدود 30 هزار بلوك شهري پراكنده شده است.
سياست جديد وزارت راه و شهرسازي به نحوي است كه ساخت مسكن تنها به عنوان بخشي از برنامه‌ها باشد، سياست اصلي در حوزه فوق‌الذكر بستر‌سازي در بافت‌هاي فرسوده جهت حضور ساير كنشگران در بافت‌ها مثل انبوه‌سازان، مردم، تقويت سازندگان محلي، آموزش، بهداشت، امنيت، اشتغال، تسهيل‌گري و اطلاع‌رساني در اين خصوص تلقي مي‌شود.
مشكل قابل توجه فرسودگي شهري در كل كشور (در حال حاضر حدود 70 هزار هكتار بافت فرسوده شهري در كشور وجود دارد) به‌طور عام و در استان تهران به‌طور خاص، قابل تخفيف و مداخله صرف توسط دستگاه‌هاي دولتي نيست و مشاركت فعال شهرداري‌ها و بخش خصوصي را مطالبه مي‌كند. حجم پروژه‌هاي تعريف شده جهت نوسازي بافت‌هاي فرسوده شهري تهران سالانه بالغ بر یک تا 2 درصد از مساحت كل بافت فرسوده اين شهر را شامل مي‌شود و با فرض ثابت ماندن مساحت‌ چنين حوزه‌هايي (چنين پيش‌فرضي عملا ناممكن است) در يك دوره 10 ساله، بخش دولتي با مداخلات مستقيم، توان نوسازي تقريبي 10 درصد اين حوزه‌ها را خواهد داشت.
بديهي است توان نظام اداري و فني دولتي و اعتبارات آن در اين بخش پاسخگوي اين حجم مشكل نيست. هم اكنون وزارت راه و شهرسازي با محوريت شركت مادر تخصصي عمران و بهسازي شهري ايران، با سياست‌گذاري و تنظيم قوانين و اسناد توسعه شهري با حساسيت ويژه به اين حوزه‌ها نگاه مي‌كند و سعي در نهادسازي و فراهم آوردن بسترهاي قانوني لازم جهت تسهيل روند ساماندهي و نوسازي اين حوزه‌ها دارد. از سوي ديگر در قالب تفاهم‌نامه‌هايي با شهرداري‌ها و ساير نهادهاي متولي مديريت توسعه شهري؛ تخفيف‌هاي عوارض نوسازي در بافت‌هاي فرسوده و تسهيلات نوسازي در اين حوزه‌ها از طريق كارگزاران بخش خصوصي و دفاتر نوسازان منطقه‌اي قابل پيگيري است. همچنين ترغيب سرمايه‌گذاران داخلي و خارجي براي مداخله در اين حوزه‌ها، استفاده از توان علمي انباشت شده در دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالي، تجارب جهاني بخش خصوصي و عمومي در اين زمينه نيز موثر خواهد بود و انتظار مي‌رود تجارب و اندوخته‌هاي علمي زمينه يك دخالت از پيش انديشيده شده را در اين حوزه‌ها فراهم آورد. بي‌ترديد گره اين مشكل با بسترسازي و تسهيل‌گري از يكسو و با شراكت فشرده بخش عمومي و خصوصي و فعال کردن توان مشاركت مردمي، از سوي ديگر، ان‌شاءالله گشوده خواهد شد.
بنا بود با آغاز اقدامات اصلاحي، پرداخت وام به متقاضيان سرعت بگيرد، هرچند كه اين تسهيلات تنها نيمي از اين نيازها را پاسخ مي‌دهد اما با كاهش سهميه تسهيلات وام فرسوده در سال گذشته و نهايتا قطع آن در سال جاري سرنوشت بافت‌هاي فرسوده در ‌هاله‌اي از ابهام قرار گرفت و اين در حالي است كه در سال‌هاي اخير متوليان امر با اين تفكر كه مردم به نوسازي و حمايت نياز دارند تمام تلاش خود را براي تشويق مردم انجام داده‌اند، نظير راه‌اندازي دفاتر خدمات نوسازي با هدف ارائه مشاوره تسهيل‌گري، اطلاع‌رساني و آگاهي‌بخشي نسبت به قوانين نوسازي، اشاعه فرهنگ تجميع و...
برنامه‌هاي اجرايي بسياري همچون بسته‌هاي تشويقي و پرداخت وام به ساكنان با شعار مشاركت مردمي و كمك دولت به‌عنوان نماد تسهيل‌گر و سياست‌گذار نيز براي جلب مشاركت‌هاي اجتماعي در دستور كار قرار گرفت. اما استراتژي‌هاي تامين منابع مالي را نمي‌توان ناديده انگاشت، بايد بپذيريم كه تسهيلات يكي از مهم‌ترين مشوق‌هاي ساكنان بافت‌هاي فرسوده براي نوسازي مناطق است و اين در حالي است كه بانك‌ها طي سال‌هاي 92 و 93 براي بهسازي و نوسازي بافت‌هاي فرسوده شهري تنها به 53 هزار متقاضي وام پرداخت كرده‌اند و اين در حالي است كه قرار بود طبق برنامه‌ريزي‌هاي انجام شده و موافقت بانك مركزي 200 هزار واحد مسكوني پوشش داده شود. همچنين غير از بانك‌هاي عامل ساير بانك‌ها نيز با وجود تاكيد بانك مركزي حاضر به پرداخت و ارائه تسهيلات هستند. طبق آيين‌نامه تدوين شده براي تامين مالي فعاليت‌هاي احيا و بهسازي، قرار است تا از هر سه ابزار تامين مالي بازار پول، سرمايه و بيمه كه در كشور وجود دارد استفاده شود كه اميدوارم در سال آينده به تصويب برسد يعني تلاش بيشتر ما بر اين است كه تسهيلات تنها راه چاره نباشد، از طرفي وزارت راه و شهرسازي طرح تملك و تنظيم مجدد زمين را مي‌تواند به عنوان يك آلترناتيو فعال كند، طرحي كه مي‌توان از طريق املاك عمومي يك بلوك شهري را تملك كرده و ساخت‌و‌سازها را انجام داد يا از طريق اعطاي وديعه اجاره به مالكان ساخت‌و‌ساز را رونق داد تا منافع حاصله ميان مالكان و سرمايه‌گذاران تقسيم شود.

مشکل آب و برق مسکن مهر پا بر جاست

مدیران عامل شهرهای جدید می‌گویند: مشکلی که با وزارت نیرو برای تامین آب و برق واحد‌های مسکن مهر وجود داشت حل نشده است.
به گزراش «دنیای اقتصاد»، هم‌اکنون مهم‌ترین مشکل مسکن مهر در شهرهای جدید تامین خدمات زیربنایی به‌ویژه آب و برق است و تاکنون این مشکل از سوی وزارت نیرو حل نشده است.
همچنین بنا بر اظهارات آنها، برای بیمه واحدهای مسکن مهر مشکلاتی با بانک مسکن وجود دارد که این مشکلات در پروژه‌هایی که دو پیمانکار کار می‌کنند بیشتر است.
این در حالی است که به اذعان مدیران عامل شهرهای جدید اطراف تهران در زمینه‌ آماده‌سازی پروژه‌های مسکن مهر اختلافات بیشتر است.
این در حالی است که تامین خدمات روبنایی و امکانات خدماتی از دیگر معضلاتی است که هم‌اکنون شهرهای جدید با آن رو‌به‌رو هستند.


بازار بورس


راهکارهای توسعه بورس تهران

دنیای اقتصاد : شاخص کل بورس روز گذشته با نوسانات مداوم در طول معاملات در نهایت با افزایش 9 واحدی در نزدیکی کانال 74 هزار واحدی (73 هزار و 967 واحد) قرار گرفت. به گزارش «دنیای اقتصاد» دیروز در ابتدای ساعات معاملاتی روند صعودی شاخص کل بورس با شیبی نسبتا تند آغاز شد و از محدوده 74 هزار واحدی نیز فراتر رفت، اما در جریان معاملات و تحت تاثیر هلدینگ خلیج فارس، روند نزولی بازار آغاز شد که حتی تا محدوده منفی بودن نیز پیش رفت اما در نهایت کار خود را با رشد پایان داد. به این ترتیب زیان بازار،2/0 درصد دیگر کاهش یافت.
این در شرایطی است که گزارش‌های 6 ماهه شرکت‌های بورسی درحالی رو به اتمام است که به زودی شاهد بسته شدن پرونده این دوره از گزارش‌ها هستیم؛ گزارش‌هایی که با شرایط اقتصاد واقعی در 6 ماهه همراه بود، با این حال رشد چشمگیر سودآوری یا اتفاق خاصی نیز در آنها به چشم نخورد. اما در این میان می‌توان همچنان به سیاست‌های دولت در مبارزه با تورم و خروج از رکود امیدوار بود که شرایط کنونی اقتصاد کشور گواه این مطلب است. همچنین اقدام بانک مرکزی در راستای کاهش نرخ سپرده قانونی بانک‌ها در جهت جذب نقدینگی موثر بوده است؛ در نتیجه انتظار می‌رود با این مصوبه نقدینگی قابل توجهی در اختیار بانک‌ها و شرکت‌های تولیدی جهت کمک به سرمایه در گردش شرکت‌ها قرار گیرد. گزارش‌های بانک جهانی و صندوق بین‌المللی پول درخصوص نرخ رشد اقتصادی ایران در سال 94 که به میزان 2/2 درصد پیش‌بینی‌‌شده، از دیگر نکات مثبت و امیدوارکننده در حوزه کلان اقتصادی است؛ بنابراین مجموع عوامل حکایت از وضعیت امیدوارکننده بورس کشور دارد.
تلاش مسوولان برای بهبود بورس
نشست صبحانه کاری روز گذشته کانون نهادهای سرمایه‌گذاری که با حضور جمعی از فعالان بازار سرمایه برگزار شد به بررسی روند چند ماه اخیر بورس و چگونگی بازگشت رونق به بازار پرداخت.
در این نشست مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری ملی، با اشاره به لزوم افزایش تعداد سهامداران در بازار سرمایه گفت: باید تلاش کرد عمده افراد در کشور صاحب کد معاملاتی باشند و در این راستا، دولت نیز باید اقداماتی انجام دهد.علیرضا عسگری‌مارانی در ادامه خاطرنشان کرد: دولت برای توسعه بازار سرمایه باید از این بازار در مقابل سایر بازارها دفاع کند و سیاست‌های تشویقی مالیاتی را برای این بازار در نظر بگیرد تا ریسک سیستماتیک کمتری وارد بازار سرمایه شود. مارانی با تاکید بر کنترل ریسک‌های سیستماتیک در بازار سرمایه اظهار کرد: طی 10 ماه اخیر که شاخص بورس با تغییرات زیادی مواجه شد همه همکاران به‌رغم اینکه گزارش‌ها گاهی با تاخیر منعکس می‌شد، تلاش کردند تا این بازار جایگاه اصلی خود را در اقتصاد حفظ کند.
بازگشت اعتماد توسط حقوقی‌ها
مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری غدیر به‌عنوان دومین سخنران این صبحانه کاری گفت: شرکت‌های حقوقی با توجه به حجم سرمایه‌گذاری و نقدینگی‌شان می‌توانند تحلیل بهتری نسبت به بازار سرمایه داشته باشند و قدرت چانه‌زنی را افزایش دهند تا جلوی بسیاری از شایعات را بگیرند. غلامرضا سلیمانی امیری با بیان مطلب فوق گفت: به نظر می‌رسد وضعیت حاکم بر بازار سرمایه طی ماه‌های اخیر، فقط مختص این بازار نیست و این وضعیت در بخش‌های اقتصادی و پولی نیز وجود دارد. وی افزود: در این بین شرکت‌های حقوقی بازار سرمایه نقش مهم‌تری دارند و می‌توانند اعتماد سرمایه‌گذاران را به این بازار برگردانند، اما به نظر می‌رسد این شرکت‌ها نقش خود را به‌خوبی ایفا نمی‌کنند. مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری غدیر با اشاره به اینکه با توجه به امکانات و نقدینگی‌های موجود در چنین شرکت‌هایی امکان چانه‌زنی وجود دارد، ابراز کرد: این شرکت‌ها می‌توانند بسیار موفق‌تر عمل کنند و بازار سرمایه را به روزهای پر‌رونق برگردانند.

مدیرعامل سرمایه‌گذاری غدیر اظهار کرد: به نظر می‌رسد شرکت‌های بزرگ حقوقی با قدرت بالایی که دارند اطلاعات دقیق‌تری از اخبار شرکت‌ها را دارند و می‌توانند بهتر در بازار تصمیم‌گیری کنند، چرا‌که وقتی اطلاعات براساس شایعات مبتنی بر اخبار غلط باشد، نمی‌توان تصمیم‌گیری درستی انجام داد اما به اعتقاد من، حقوقی‌ها نتوانستند این مدت ایده آل رفتار کنند. وی در پایان گفت: بازار سرمایه باید در لوایح و بودجه بیشتر دخالت کند و تعامل بیشتری با دولت داشته باشد.
نقش مهم شرکت‌های پردازشگر اطلاعات
مدیر‌عامل شرکت مشاور سرمایهگذاری نیکی‌گستر دیگر سخنران این صبحانه کاری بود که درباره اهمیت اخبار در بازار گفت: برای اینکه اخبار دقیق و معتبر در بازار منتشر شود، باید به نقش شرکت‌های پردازشگر اطلاعات بیشتر توجه شود.
دکتر علی رحمانی ادامه داد: فضای کشور از نظر اقتصادی یک فضای پر‌ابهام است و در چنین فضایی بازار شایعات رونق می‌گیرد؛ این درحالی است که در دنیا یک سری انجمن‌ها پیگیری می‌کنند تا اطلاعات را از صنف خود به دولت و برعکس منتقل کنند، اما در ایران چنین انجمن‌هایی وجود ندارد.
وی با اشاره به ابهام موجود در حوزه اطلاعات گفت: اصلا بحث مربوط به بازار سرمایه نیست، بلکه سیاست‌های سرمایه‌گذاری کشور هنوز اعلام نشده و در چنین شرایطی فضای ابهام افزایش پیدا می‌کند. در این بین لایحه بودجه سال 94 نیز برای تصمیم‌گیران مساله مهمی است.
این استاد دانشگاه خاطر‌نشان کرد: در شرایط فعلی، کشور با مشکل اعتباری مواجه است به‌طوری‌که نرخ بهره بین‌بانکی نزدیک به 30 درصد رسیده است و این بحران همه بازارها را تحت تاثیر قرار داده است.
مدیرعامل سابق شرکت بورس ادامه داد: دولت باید سیاست‌های سرمایه‌گذاری خود را اعلام کند تا هزینه اضافه‌ای به شرکت‌ها تحمیل نشود؛ البته دولت در این زمینه موفقیت‌هایی داشته است.
لزوم نگاه بلندمدت به بازار
دکتر ابراهیم عنایت، مدیرعامل کارگزاری پارسیان، نیز در ادامه اظهار کرد: فلسفه وجودی بورس این است که از سرمایه‌های خرد برای پیشبرد اهداف و طرح‌های بزرگ استفاده شود و باید به سرمایه‌گذاری بلند مدت که هدف اصلی بورس است، توجه شود.
وی افزود: متاسفانه بخش زیادی از تحلیلگران در بازار سرمایه به تحلیل تکنیکال اعتقاد پیدا کرده‌اند و بحث تجزیه و تحلیل بنیادی از بازار رخت بربسته است، حتی برخی شرکت‌های بزرگ حقوقی و سرمایه‌گذاری نیز از چنین رویه‌هایی پیروی می‌کنند و من به‌عنوان یک کارگزار شاهد هستم که این گروه از سرمایه‌گذاران از روی صف‌های خرید‌و‌فروش اقدام به تصمیم‌گیری می‌کنند.
مدیرعامل کارگزاری پارسیان با اشاره به اینکه در تحلیل بنیادی باید سه موضوع اقتصاد کلان، صنعت و شرکت را مورد توجه قرار داد که متاسفانه دو مورد اول این روزها خیلی مورد توجه قرار نمی‌گیرد. وی ابراز کرد: هم‌اکنون نسبت قیمت به درآمد (P/E) در بازار سرمایه بسیار پایین است و دلیل این امر، کوتاه بودن افق سرمایه‌گذاری است، چرا که هرچه افق سرمایه‌گذاری بلندمدت‌تر باشد، نسبت قیمت به عایدی، بالاتر می‌رود.
کارگروهی برای تبیین چشم‌انداز قانون بودجه و برنامه توسعه
امیر حمزه‌مالمیر، معاون ناشران و اعضای بورس تهران، نیز در ادامه نشست صبحانه کاری گفت: شرکت بورس به دنبال ایجاد کارگروهی برای تبیین چشم‌انداز قانون برنامه ششم توسعه و قانون بودجه‌های سالانه است.
وی ابراز کرد: سال گذشته با توجه به چشم‌اندازهای موجود، انتظار غیر‌واقعی در بازار شکل گرفت و بسیاری از شرکت‌های حقوقی در صف خرید قرار گرفتند؛ در آن زمان، بسیاری از سرمایه‌گذاران خرد، فقط به دنبال خرید بودند و به وضعیت سهام کاری نداشتند، بلکه مهم این بود که سهامی را خریداری کنند.
ورود چنین منابعی، بازار سرمایه را با مشکلاتی همراه کرد. معاون ناشران و اعضای شرکت بورس ادامه داد: پیش از ورود بازار سرمایه به رکود، برنامه‌های خوبی برای توسعه بازار سرمایه در نظر گرفته شده بود که با تغییر وضعیت بازار، امکان اجرایی شدن آنها وجود نداشت. وی با بیان اینکه امکان پذیرش شرکت‌ها با سهام ممتاز و ETFهای تک سهمی از این موارد بودند، گفت: مشکل فعلی بازار سرمایه، عمق کم بازار است و دلیل آن پایین بودن سهام شناور آزاد است. مالمیر با اشاره به اینکه باید کیفیت اطلاعات افزایش یابد، تصریح کرد: هدف شرکت بورس این است که با بسته‌هایی، هم در زمان رکود و هم در زمان رونق پیشنهادهایی مطرح و بازار از وضعیت فعلی خارج شود. معاون ناشران و اعضای شرکت بورس با بیان اینکه تا زمانی که اقتصاد واقعی بهبود نیابد، نمی‌توان انتظار رشد در بازار سرمایه را داشت، گفت: البته خبرهایی می‌رسد که اقتصاد از وضعیت رکود خارج شده و در حال حرکت به دوران رونق است.
در بازار چه گذشت؟
در واقع می‌توان گفت که روز گذشته لیدر خاصی در بازار وجود نداشت و گروه‌ها در وضعیت تعادلی به سر می‌بردند؛ به‌طوری‌که خودرویی ها، گروه مالی و شیمیایی‌ها در صدر برترین گروه‌های بازار قرار گرفتند. همچنین در میان شاخص‌های صنعتی حمل و نقل، زراعت، انتشار و چاپ بیشترین رشد را داشتند.
در جریان معاملات دیروز نماد تاثیرگذار هلدینگ پتروشیمی خلیج فارس مانع از رشد شاخص شد، اما تاثیر مثبت نمادهای کشتیرانی و گل‌گهر بیشتر بود که در نهایت شاخص با حدود 9 واحد افزایش در آستانه کانال 74 هزار واحدی قرار گرفت. همچنین در حالی شاخص بازار اول افت 5 واحدی را ثبت کرد که شاخص بازار دوم 95 واحد رشد کرد، شاخص صنعت نیز 40 واحد افزایش را تجربه کرد. افزون بر این مجموع روز گذشته بیش از 511 میلیون برگ سهم به ارزش بیش از 152 میلیارد تومان داد و ستد شد که نسبت به معاملات روز دوشنبه به ترتیب با 18 و 8 درصد کاهش مواجه شد که در این میان سرمایه‌گذاری صنعت نفت و ایران خودرو بیشترین حجم و ارزش معاملات را داشتند.

عملکرد بازیگران بازار در روز گذشته

دنیای اقتصاد : در نتیجه دادوستدهای روزگذشته سرمایه گذاران 511 میلیون و 588 هزار سهم به ارزش یک‌هزار و 588میلیارد و 264 میلیون ریال و در 58 هزارو 832 نوبت معامله کردند. در جدول همراه نحوه تغییرات مالکیت سهامداران حقیقی به حقوقی در بیست نماد با بیشترین حجم معامله طی روز گذشته مورد بررسی قرار گرفته است. در نماد «ونفت» اولین نماد پرمعامله طی روز گذشته تغییر مالکیتی در حدود 5/838 میلیون سهم از سهامداران حقوقی به حقیقی انجام شد. همان‌‌طور که در جدول مشاهده می‌شود، روز سه‌شنبه در این نماد 2/91 درصد خرید توسط حقیقی‌ها صورت گرفته است. آمار معاملات در این نماد همانند روز دوشنبه حاکی از فعالیت بیشتر حقیقی‌ها است.
در نماد «خودرو» طی معاملات روز گذشته، تغییر مالکیت 10/501 میلیون سهم از سوی سهامداران حقیقی به حقوقی روی داده است، این مساله نشان می‌دهد سهامداران حقیقی سهم بیشتری به‌عنوان فروشنده داشته‌اند هرچند درصد خرید‌ها نیز به نفع حقیقی‌ها بوده است. در «خساپا » به‌عنوان سومین نماد پرمعامله روز گذشته، تغییر مالکیت 178 هزار سهم از سوی سهامداران حقوقی به حقیقی انجام شد. در این نماد نیز حقیقی‌ها نقش پررنگ‌تری ایفا کرده‌اند به‌طوری که 7/98 درصد از خرید و 7/97 درصد از فروش در نماد مزبور توسط حقیقی‌ها صورت گرفته است. در نماد «فاذر» نیز تغییر مالکیت از سوی سهامداران حقوقی به حقیقی رخ داد در حالی که در روز دوشنبه این تغییر به نفع حقوقی‌ها بود. در نماد «ثشاهد» نیز تغییر مالکیت به نفع سهامداران حقیقی را شاهد بودیم این در حالی است که طی روز گذشته، در نماد «تکمبا» تغییر مالکیت از سوی سهامداران حقیقی به حقوقی صورت گرفت.

خودنمایی بازار

دنیای اقتصاد : بورس اوراق بهادار روز گذشته شاهد شرایط مناسبی بود که در آن روند معاملات جریان مثبت و امیدوار‌کننده‌ای را به نمایش ‌گذاشت.
در بازار دیروز معامله‌گران در شرایطی فعالیت خود را شروع کردند که خبرهای منتشره در زمینه مسائل هسته‌ای از برداشتن گام‌های مهمی خبر می‌دهد. در حالی که دور جدید مذاکرات برای 27آبان ماه برنامه‌ریزی شده است خبرها از حل مسائل باقی مانده حکایت دارد که می‌تواند خبر مناسبی برای بازار سرمایه و کل اقتصاد کشور باشد. در همین رابطه رئیس‌جمهوری با تاکید بر اینکه ایران در زمینه موضوع هسته‌ای گام‌های بسیار مثبتی در مذاکره با 1+5 برداشته است، گفت: اگر طرف‌های مذاکره‌کننده نیز از اراده سیاسی لازم در این زمینه برخوردار باشند، در یک ماه آینده دستیابی به توافق جامع امکان‌پذیر است. در بازار دیروز معامله‌گران شاهد ادامه معاملات احساسی و عجیب در برخی نمادهای بازار از جمله پترول و سرمایه‌گذاری نفت بودند. پترول دیروز با معاملات بیش از یکصد میلیون سهم مواجه شد. برخی از کارشناسان چنین معاملات پرحجم حجمی را برای بازاری که تازه از رکود در حال خروج است به شرط آنکه فاقد دلایل بنیادی باشد، نگران‌کننده و کاهش‌دهنده نقدینگی فعال بازار ارزیابی می‌کنند. در بازار دیروز معامله‌گران شاهد صدر‌نشینی گروه بیمه‌ای بودند. بیمه‌ها که به اتکای افزایش سود بانکی و افزایش هزینه‌های بیمه‌ای گزارش‌های مناسبی را در 6 ماه منتشر کرده‌اند در صدر بازار قرار گرفتند. در گروه حمل‌و‌نقل دیروز مهندس دلگشایی مجددا هدایت توسعه خدمات دریایی و بندری سینا را در دست گرفته است. در گروه برقی دیروزشرکت کنتور‌سازی در پیش‌بینی عملکرد 3 ماهه سال مالی منتهی به 29/12/1393 سود هر سهم خود را 1.351 ریال پیش‌بینی کرد که در 6 ماه تنها موفق به پوشش 5 درصد آن شده است. علت این پوشش ضعیف، محقق شدن 18 درصد از درآمد فروش پیش بینی شده، تحقق 19 درصدی بهای تمام شده کالای فروش رفته و همچنین پوشش یک درصدی درآمد سرمایه‌گذاری‌ها است که در نهایت منجر به پوشش 5 درصدی سود خالص شده است. در گروه خودرویی دیروز برخی از نمادهای این گروه به‌رغم گزارش‌های نه چندان فوق‌العاده این گروه با بازگشت قیمتی مواجه شدند. در گروه واسطه‌گری شرکت سرمایه‌گذاری پارس توشه در گزارش پیش‌بینی درآمد سال مالی منتهی به 29/12/93 سود هر سهم خود را مبلغ 710 ریال اعلام کرده و با توجه به عملکرد 6 ماه نخست امسال 60 درصد از آن را پوشش داده است. در مجموع بازار دیروز بازاری مثبت بود که در آن شاخص با 8واحد رشد به 73هزار و 967واحد رسید. ارزش معاملات نیز دیروز در بورس به 152میلیارد تومان و در فرابورس به 133میلیارد تومان بالغ شد .

واگذاری‌های دولتی با هماهنگی بورس اتفاق می‌افتد

رئیس سازمان بورس درباره دلیل واگذاری اندک سهام دولتی در بورس گفت: بر‌اساس توافق انجام شده، سازمان خصوصی‌سازی با هماهنگی سازمان بورس و فرابورس اقدام به عرضه سهام در بازار سرمایه می‌کند.به گزارش دنیای اقتصاد، علی صالح‌آبادی در پاسخ به چرایی کاهش عرضه سهام دولتی در بورس در سال جاری گفت: بر‌اساس توافقی که میان سازمان خصوصی‌سازی، سازمان بورس اوراق بهادار و فرابورس ایران صورت گرفت، مقرر شد با توجه به شرایط بورس، واگذاری سهام دولتی با هماهنگی انجام پذیرد و این‌گونه نباشد که عرضه‌های خصوصی‌سازی برای بازار سرمایه مشکل ایجاد کند.
رئیس سازمان بورس درخصوص رونق معاملات بازار سهام در روزهای گذشته نیز تصریح کرد: ورود نقدینگی جدید به بورس و خبرهای مثبت منتشر‌شده از توافق نهایی میان ایران و کشورهای 1+5 از جمله عواملی هستند که باعث بازگشت اعتماد به بورس شده‌اند، به‌علاوه اینکه گزارش‌های 6ماهه شرکت‌ها نیز بر روند مثبت بازار سرمایه طی روزهای گذشته اثرگذار بوده است. وی درخصوص آینده بازار سرمایه نیز گفت: پیش‌بینی آینده بورس کار سختی است و سهامداران همیشه باید در بازار سرمایه با افق بلندمدت سرمایه‌گذاری کنند و نگاه کوتاه‌مدت نداشته باشند. سخنگوی سازمان بورس افزود: نوسان جزو ذات بورس و بازار سهام در تمامی کشورهای دنیا است، با این حال به آینده بازار سرمایه در کشور خوش‌بینم.

ترافیک ورود سهامداران جدید به بورس

مدیرعامل بورس اوراق بهادار تهران با تأکید بر اینکه گزارش‌های ۶ ماهه نشان از تحقق بودجه‌ها دارد، گفت: این گزارش‌ها نشان داد در شرایط رکود، گزارش‌های بدی نبودند؛ همچنین ورود سهامداران به بازار نسبت به گذشته در حال افزایش است. حسن قالیباف اصل در گفت‌وگو با ایران، در پاسخ به این سؤال که گزارش‌های 6 ماهه از منظر مقام اجرایی بازار چطور ارزیابی می‌شود، گفت: گزارش‌های 6 ماهه در شرایط رکود اقتصاد نشان داد که گزارش‌های بدی نبودند و در اکثر صنایع به بودجه‌های پیش‌بینی شده‌ هم رسیده‌اند. وی افزود: علاوه بر این در حوزه تأمین مالی طی 6 ماهه ابتدای سال جاری 12 هزار میلیارد تومان تأمین مالی صورت پذیرفته که نسبت به سال گذشته این میزان افزایشی است. وی با بیان اینکه صدور کد معاملاتی در 6 ماهه ابتدایی امسال نسبت به سال گذشته روند افزایشی داشته است، گفت: امسال 110 هزار کد معاملاتی به بازار اضافه شده است که نشان‌دهنده ورود افراد جدید و نقدینگی‌های تازه به بازار است. قالیباف اصل تأکید کرد: صدور کد معاملاتی در بازار سرمایه که روندی افزایشی داشته، نشان‌دهنده پتانسیل‌های بالای این بازار است.فروش سهام دولتی به جای بدهی متوقف شد
ایران:
سیاست واگذاری سهام شرکت‌های دولتی در دولت یازدهم به طور کامل نسبت به سال‌های قبل تغییر کرده است. در حالی که طی سنوات گذشته و بخصوص در دوره فعالیت دولت‌های نهم و دهم بخش خصوصی کمترین سهم را از خرید شرکت‌های دولتی به دست آورده است، برنامه دولت یازدهم این است که عمده سهام خود را در اختیار بخش خصوصی واقعی قرار دهد.
برهمین اساس دولت مشوق‌هایی نیز برای حضور جدی‌تر بخش خصوصی در واگذاری‌ها پیش بینی کرده است تا این بخش توان رقابت با رقبای خود را داشته باشد.بنابر همین سیاست در نیمه اول سال جاری هیچ سهمی بابت رد دیون به طلبکاران دولت اختصاص داده نشده است.این موضوع در آمار واگذاری‌های 6 ماهه نخست هم به روشنی مشخص است.ارزش کل واگذاری‌ها از سال 84 با واگذاری 31 هزار و 981 میلیارد ریال سهم در 6 ماهه نخست 93 در مجموع به 131 هزار میلیارد تومان رسید.مطابق آمار منتشر شده از سوی سازمان خصوصی‌سازی در 6 ماهه نخست امسال بالغ بر4/2درصد کل واگذاری‌ها به عموم متقاضیان واگذار شده است و هیچ سهمی به اشخاص حقیقی و حقوقی طلبکار از دولت و حتی سهام عدالت، واگذار نشده است. این در حالی است که از سال 84 تا 92حدود 5/21 درصد معادل 282 هزار و 200 میلیارد ریال بابت رد دیون دولت (پرداخت بدهی) به اشخاص حقیقی و حقوقی واگذار شده است.طبق گفته وزیر اقتصاد در سال 93 اجازه‌ فروش سهام بابت بدهی به دولت داده نشده‌است تا رقابت واقعی در واگذاری‌ها شکل‌گیرد.تسویه بدهی دولت بابت رد دیون موضوعی است که شرایط سختی را برای سازمان خصوصی‌سازی پدید آورده چراکه براساس اعلام این سازمان بالغ بر 60 درصد انرژی کشور طی سال گذشته صرف حل مشکلات مربوط به مصوبات دولت قبلی بابت رد دیون شده است.
مشوق‌های دولت برای خصوصی‌ها
با وجود این و به منظور تشویق بخش خصوصی جهت شرکت در واگذاری‌ها مقرر شده تسهیلاتی از جمله افزایش طول مدت پرداخت اقساط برایشان در نظر گرفته شود . همانطور که در جدول واگذاری‌سال‌های قبل آمده در سهام واگذار شده به عموم متقاضیان، اسم جداگانه‌ای از بخش خصوصی گفته نشده چراکه اغلب واگذاری‌ها به شبه دولتی‌ها بوده است. به گفته پوری حسینی رئیس سازمان خصوصی‌سازی از 56 درصد سهام واگذار شده به عموم متقاضیان، تنها در 12 درصد عرضه‌ها بخش خصوصی حضور داشته و مابقی شرکت‌ها شبه دولتی بوده است. البته حضور شبه دولتی‌ها در عرصه واگذاری، موضوعی است که منع قانونی هم برای آن وجود ندارد چراکه به گفته طیب نیا شبه دولتی‌ها هم می‌توانند در واگذاری سهام دولت شرکت کنند هرچند که باید مشوق‌هایی برای ورود بخش خصوصی هم به جریان واگذاری‌ها در نظر گرفته شود.در این راستا، وزیر اقتصاد از توانمند‌سازی بخش خصوصی و اصلاح برخی قوانین صحبت به میان آورده‌است. همچنین رئیس سازمان خصوصی‌سازی از تصویب شیوه نامه‌ای خبر داده تا به بخش خصوصی حاضر در پروسه واگذاری‌ها تسهیلاتی از جمله افزایش مدت زمان اقساط، پرداخت پلکانی اقساط و کاهش دریافت سود اقساط اعطا شود.
ساماندهی سهام عدالت
مطابق آمار، واگذاری‌ها بابت سهام عدالت بالغ بر 298 هزار و 297 میلیارد ریال بوده است که معادل 7/22 درصد کل واگذاری‌ها است. این در حالی است که طی سال گذشته و سال جاری اقدامات بسیار گسترده‌ای توسط سازمان خصوصی‌سازی برای ادامه روند آزادسازی سهام عدالت صورت گرفته است. مسائلی که از آن جمله باید به شناسایی مشمولان، شرکت‌های سرمایه پذیر، سرمایه گذاری‌های سهام عدالت، آزادسازی و وصول سود این سهام اشاره کردبورس ايران با سومين بورس بزرگ دنيا مرتبط مي‌شود

رسالت: با امضاي تفاهم‌نامه همکاري بين شرکت سپرده‌گذاري مرکزي اوراق بهادار و تسويه وجوه ايران و چين، بورس ايران با سومين بورس بزرگ دنيا مرتبط مي‌شود. اين تفاهم‌نامه با موضوع ايجاد زمينه سرمايه گذاري بين المللي و انتقال تجربيات في‌مابين ايران و چين، همزمان با برگزاري اجلاس ساليانه اتحاديه تسويه و پاياپاي آسيا - اقيانوسيه در پکن، به امضاي مديران عامل شرکت هاي سپـرده گذاري مرکزي اوراق بهادار و تسويه وجوه ايران و چين رسيد.براساس اين تفاهم نامه، مقرر شد امکان سنجي لازم به منظور سرمايه گذاري و تامين مالي متقابل سرمايه گذاران و سرمايه پذيران در بازار سرمايه دو کشور ازطريق توسعه زيرساخت هاي بورس دو کشور صورت پذيرد.

برگه‌های سهام عدالت خود را نفروشید

وطن امروز: رئیس‌کل سازمان خصوصی‌سازی گفت: برگه‌های سهام عدالت تنها رسید ثبت‌نام است و آن را خرید و فروش نکنید. عبدالله پوری‌حسینی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه برخی از افراد با توجه به نزدیک شدن موعد آزادسازی سهام عدالت نسبت به خرید و فروش آن اقدام می‌کنند، گفت: سازمان خصوصی‌سازی دارندگان برگه‌های سهام عدالت را از معامله آن نهی کرده است، زیرا این برگه‌ها سهامی نیست که خرید و فروش شود و مشخص نیست برگه‌ها مربوط به سهام کدام شرکت است. رئیس‌کل سازمان خصوصی‌سازی با تاکید بر اینکه خالص ارزش دارایی (nav) این برگه‌ها تعریف نشده و مشخص نیست این برگه چیست، گفت: برگه‌هایی که در اختیار مشمولان است رسید ثبت‌نام است لذا دارای ارزشی برای معامله نیست و فردی نیز که آن را خریداری می‌کند مالک چیزی نمی‌شود. معاون وزیر امور اقتصادی و دارایی ادامه داد: در این معامله فروشنده سود می‌کند، زیرا علاوه بر اینکه حق فروشنده باقی می‌ماند وجوهی نیز دریافت می‌کند اما خریدار مالک چیزی نمی‌شود

.

بازار خودرو

22 خودرو جدید در راه بازار

دنیای اقتصاد: متنوع نبودن محصولات تولیدی خودروسازان در حالي يكي از نارضايتي‌هاي هميشگي مشتریان و مسوولان بوده است كه تولیدکنندگان با پشت‌سر گذاشتن دو سال سخت در توليد، در تلاش براي ايجاد تنوع در محصولات خود هستند؛ به‌طوری‌که آنها قصد دارند 22 خودرو جديد به سبد محصولات خود اضافه كنند. طبق وعده دو شرکت بزرگ خودروساز کشور این خودروها قرار است تا پایان سال آینده وارد بازار شوند، بر این اساس خودروهای تازه‌وارد از شرکت‌های چینی، فرانسوی، ژاپنی و محصولات داخلی خواهند بود.
ورود 22 خودرو جدید به بازار
گروه خودرو: عدم تنوع در سبد محصولات خودروسازان در حالي يكي از نارضايتي‌هاي هميشگي مشتریان و مسوولان بوده است كه خودروسازان با پشت‌سر گذاشتن دو سال سخت در توليد، به‌دنبال ايجاد تنوع در محصولات خود هستند؛ به‌طوری‌که دو خودروساز بزرگ كشور برنامه‌هايي براي ورود 22 خودرو جديد به سبد محصولات خود دارند.
اين خودروها در شرایطی قرار است تاپایان امسال و سال آينده وارد بازار شوند كه ده مدل از آنها محصولاتي چيني هستند. هرچند خودروسازان بارها به اين نكته اشاره كرده‌اند كه همكاري با چيني‌ها كمكي به خودروساز شدن آنها نمي‌كند، اما به‌نظر مي‌رسد تحريم‌هاي بين‌المللي منجر به حضور پررنگ خودروسازان چینی در صنعت خودروی کشور شده است.
اما به عقيده كارشناسان اگرچه 22 محصول وعده داده شده از سوی خودروسازان می‌تواند تنوع لازم را به سبد محصولاتی تولید‌کنندگان بدهد، اما در بخش قيمتي مطلوبیتی برای مشتریان فراهم نخواهد کرد. كف قيمت تعداد زيادي از اين خودروها كه شامل‌هاچ‌بك، سدان و شاسي‌بلند مي‌شوند، در حالي از 50ميليون تومان آغاز مي‌شود كه طبق قانون از آنجا كه اين خودروها بيش‌از 45 ميليون تومان قيمت دارند، شوراي رقابت نمي‌تواند در قيمت‌گذاري آنها دخالتي داشته باشد. این در شرایطی است که مدير بازاريابي و فروش ايران‌خودرو با مناسب خواندن قيمت خودروهايي كه قرار است وارد بازار شوند به «دنياي اقتصاد» مي‌گويد: خودروساز نمي‌تواند محصولي را وارد سبد محصولات خود كند كه تبديل به رقيبي براي محصولات فعلي‌اش شود، بنابراين ما خودروهايي را براي بازار انتخاب كرده‌ايم كه در توليد آنها خلأ وجود داشته است.

22
خودرو جديد در راه بازار
اما هر چقدر تا پيش از اين بازار خودرو از بي‌تنوعي محصولات رنج مي‌برد، ظاهرا قرار است خودروسازان با تزريق 22 مدل خودرو جديد، سبد محصولات خود را توسعه دهند.
بر اين اساس ساپيا قصد دارد با كمك شركاي خود در سال جاري 15 مدل خودرو جديد را روانه بازار كند و ايران‌خودرو نيز با برنامه‌اي مشابه تا اواسط سال آينده 7 خودروي جديد را به بازار معرفي خواهد كرد.
در این زمینه مديربازاريابي و فروش گروه خودروسازي سايپا به «دنياي اقتصاد» مي‌گويد: ما با كمك شركاي خود شامل سه شريك چيني، كياموتورز، گروه رنو ونيسان مدل‌هاي جديدي را به بازار عرضه خواهيم كرد. به گفته حسن فروزانمهر از گروه كياموتورز خودروي سراتو در دو مدل دنده‌اي و اتومات در آينده‌اي نه چندان دور، به ترتيب با قيمت 69 ميليون و 900 هزار تومان و 89 ميليون و 900 هزار تومان وارد بازار خواهد شد.
اين خودرو كه خط توليد آن در سايپا راه‌اندازي و توليد آزمايشي آن نيز آغاز شده است، در مدل دنده‌اي داراي موتور 1600سي‌سي است و در مدل اتومات نيز با موتور 2000 سي‌سي به بازار عرضه خواهد شد. رنو كه محصولاتي از آن توسط هر دو خودروساز بزرگ كشور عرضه خواهد شد، در سايپا با شاسي‌بلند كليوس و‌هاچ‌بك ساندرو حضور خواهد داشت. كليوس كه تاكنون نزديك به 700 دستگاه از آن توسط سايپا وارد كشور شده، موتوري 2500 سي‌سي دارد و دنده اتومات است. فروزانمهر در رابطه با اين خودرو شاسي‌بلند مي‌گويد: براي توليد اين خودرو در سال جاري برنامه‌اي نداريم؛ اما سال آينده توليد آن را بررسي خواهيم كرد. به گفته فروزانمهر رنوساندرو كه خط توليد آن در سايپا راه‌اندازي شده است احتمالا قيمتي بين 50 تا 60 ميليون خواهد داشت و زمان شروع توليد آن نيز به نتايج مذاكرات هسته‌اي بستگي دارد. اما محصولات چيني براي ورود به بازار زمان كمتري از سايپا گرفته‌اند. به گفته مديربازاريابي و فروش سايپا، خودروي S300 با همكاري شركت زوته چين با قيمت 76 ميليون تومان وارد بازار شده است. اين سدان چيني كه نام ايراني آن «آريو» است، پس از آنكه داخلی سازی شود قيمتي كمتر از 60 ميليون تومان خواهد داشت. ديگر همكار چيني سايپا شركت برليانس است كه يك شاسي بلند به نام V5، يك‌هاچ بك به نام H320 و دو سدان با نام‌هايH200 و H330 را به محصولات سايپا اضافه خواهد كرد.
در حال حاضر قيمت شاسي‌بلند اين شركت چيني برابر با 99 ميليون و 500 هزار تومان تعيين شده است. چانگان هم يكي ديگر از شركاي سايپا است. توسط ایران‌خودرو، خودروهاي اين شركت چندي قبل پيش‌فروش شده‌اند و حالا براي ورود به بازار در انتظار شماره‌گذاري هستند. EADO با موتور 1600 سي‌سي و دنده اتومات يكي از خودروهاي چانگان است. CS35 نيز كه خودرويي شاسي‌بلند با قيمت 83 ميليون و 900 هزار تومان است ديگر محصول چيني در سبد محصولات سايپا خواهد بود. در كنار سايپا، ايران‌خودرو نيز دو شريك چيني دارد كه به گفته مديربازاريابي و فروش اين شركت محصولات آنها تا اوايل سال آينده قيمت‌گذاري و وارد بازار خواهند شد.
اما سايپا در كنار تمام سواري‌هايي كه به آنها اشاره شد، وانت نيسان پادرا با موتور 2400سي‌سي را نيز به‌زودي به بازار عرضه مي‌كند. نيسان پيكاپ ريچ نيز كه يك وانت دوكابين با قيمت 65 ميليون و 300 هزار تومان است، هم‌اكنون وارد بازار شده است. شركت سايپا خود نيز مدل‌هايي جديد از خانواده ايكس100 و ايكس200 براي مشتريان بازار در نظر گرفته است. وانت پرايد با قيمت 17 ميليون و 200 هزار تومان از خانواده ايكس100 است و تيبا2 و ساينا هم از خانواده ايكس200 هستند. اما ايران خودرو در كنار سه محصول چيني كه وارد بازار خواهد كرد، دو مدل از رنو را نيز براي بازار در نظر دارد. رنو كليو و كپچر كه اولي ‌هاچ‌بکي شهری و دومي نيز یک کراس اوور سایز کوچک شهری محسوب می‌شود. به گفته بابايي قيمت اين دو خودرو هنوز از سوي ايران‌خودرو مشخص نشده است. پژو ۲۰۰۸ و پژو ۳۰۱ نيز محصولاتي هستند كه پيش از اين زمزمه‌هاي ورود آنها شنيده مي‌شد؛ اين در حالي است كه به‌نظر مي‌رسد ورود اين خودروها به ايران به تداوم مذاکرات هسته ای بستگی دارد.
ايران‌خودرو در كنار محصولات خارجي خود، دنا و يك وانت جديد را نيز به سبد محصولات خود اضافه كرده است. دنا در مدل دنده‌اي خود هم‌اكنون در انتظار روشن شدن قيمتش است تا وارد بازار شود، مدل اتومات آن نيز احتمالا در نيمه دوم سال آينده وارد بازار خواهد شد. به گفته مدير بازاريابي و فروش ايران‌خودرو، وانت جديد ايران‌خودرو نيز اواخر امسال روانه بازار مي‌شود. بابايي همچنین در ادامه تاکید می‌کند که ايران‌خودرو در يك همكاري مشترك با دانگ‌فنگ چين، خودروهاي H30 و S30 را که هر دو از موتور پژو بهره‌مند هستند توليد و اواسط سال آينده عرضه خواهد كرد. همچنین ايران‌خودرو يك شاسي‌بلند چيني به نام ‌هايما را نيز از شركت ‌هايما موتورز به بازار ارائه مي‌کند .

چالش خودروهای یورو4

دنیای اقتصاد : در شرایطی که خودروسازان داخلی ملزم به تولید محصولات بر پایه استاندارد یورو4 شده‌اند، سوخت مناسب (یورو4) تنها در کلانشهرها عرضه می‌شود.
هرچند تجهیز خودروها به استاندارد یورو4، کاهش آلایندگی هوا را در پی خواهد داشت، اما مساله اینجا است که اگر سوختی غیر از یورو4 در باک این خودروها ریخته شود، موتور آنها با مشکلات فنی روبه‌رو و کاتالیست شان نیز بسیار زودتر از موعد مقرر، مستهلک خواهد شد. آن‌طور که کارشناسان عنوان می‌کنند، وقتی خودرویی مجهز به استاندارد یورو4 می‌شود، برای بهینه عمل کردن آن باید فقط از سوخت یورو4 استفاده کرد، چه آنکه به‌کارگیری سوختی با استاندارد بالاتر یا پایین‌تر، سبب می‌شود موتور خودرو به اصطلاح دچار ناک (کوبش و ضربه) شده و قطعات آن خیلی زود مستهلک شود. از طرفی، کاتالیست‌های به کار رفته در خودروهای یورو4 معمولا باید تا 80 هزار کیلومتر کارآیی خود را حفظ کنند، حال آنکه در صورت استفاده از سوختی مغایر، عمر آنها نهایتا به 20 هزار کیلومتر خواهد رسید. با این شرایط، آن دسته از مالکان خودروهای یورو4 که امکان استفاده از سوخت متناسب را ندارند، پس از مدتی باید علاوه‌بر تعویض قطعات موتور، کاتالیست‌های خودروشان را نیز عوض کنند و این موضوع، هزینه‌هایی را بر دوش آنها خواهد گذاشت. نکته مهم دیگر اینجا است که اصل دلیل استفاده از استاندارد یورو4 در خودروها، کاهش آلایندگی است، در حالی که وقتی سوخت متناسب به باک خودروهای یورو4 ریخته نشود، با توجه به مستهلک شدن کاتالیست در کوتاه‌مدت (نهایت 20 هزار کیلومتر)، عملا توفیق چندانی در کاهش آلودگی هوا نخواهیم داشت. هرچند انتظار نمی‌رود که تولید خودروهای یورو4 متوقف شود، اما به‌نظر می‌رسد با توجه به مشکلات مطرح شده، دولت باید با سرعت بیشتری جایگاه‌های سوخت کشور را به سوخت یورو4 مجهز کند.


بازار طلا و ارز


پایان «تسهیل کمی» در آمریکا؟

دنیای اقتصاد : روز گذشته نشستی که همه بازارهای مالی جهان چشم به آن دوخته‌اند آغاز شد. طلا یک روز پیش از شروع نشست کمیته بازار آزاد فدرال رزرو، بخشی از ارزش خود را از دست داد، گرچه در نخستین ساعات روز گذشته با رشد روبه‌رو شد. اونس فلز زرد که هفته گذشته روی قیمت 1231 دلار متوقف شده بود، روز دوشنبه به بهای 1225 دلار رسید و روز سه‌شنبه تا ساعت 17 به وقت تهران هم رقم 1228 دلار را ثبت کرد.
افت ارزش طلا در نخستین روز کاری هفته ناشی از جلب توجه معامله‌گران به نشست فدرال رزرو در روزهای سه‌شنبه و چهارشنبه بود. نرسیدن اخبار سیاسی جدید هم به خریده نشدن طلا به‌عنوان سرمایه امن کمک کرد؛ البته افت نسبی شاخص دلار در روز دوشنبه باعث شد فروشندگان با احتیاط بیشتری عمل کنند. به این ترتیب بهای اونس در این روز با 6 دلار کاهش روبه‌رو شد و بازار سقوط بیشتری را تجربه نکرد. بیانیه بعدازظهر چهارشنبه (به وقت واشنگتن) کمیته بازار آزاد فدرال رزرو در پایان نشست دو روزه این شورا بسیار مورد توجه بازارهای مالی است. بیشتر کارشناسان معتقدند مقامات فدرال رزرو در این نشست رسما پایان برنامه‌های ماهانه خرید اوراق قرضه یا سیاست‌های تسهیل کمی را اعلام خواهند کرد. پایان این برنامه‌ها به معنای رضایت بانک مرکزی آمریکا از روند احیای بزرگ‌ترین اقتصاد جهان است. همزمان بازار دو عامل خارجی را هم در نظر دارد. دوشنبه مانند تمام روزهای گذشته معامله‌گران به شاخص دلار و بهای نفت نیز توجه داشتند. شاخص دلار دوشنبه تضعیف شد و از اوج چهارساله خود در هفته‌های گذشته فاصله گرفت. ضمنا بهای نفت خام نایمکس نیز افت بیشتری را تجربه کرد و نزدیک پایین‌ترین سطح در دو سال گذشته نوسان داشت. روز دوشنبه شاخص اعتمادبه‌نفس کسب‌و‌کار آلمان هم از سوی موسسه Ifo اعلام شد که برای ماه اکتبر 2/103 واحد در نظر گرفته شده است. این رقم در ماه سپتامبر 7/104 اعلام شده بود. رقم اعلام شده برای ماه اکتبر بدترین رقم در دو سال گذشته بود. این نشانه‌ای دیگر از وضعیت بد اقتصاد اروپا است. سه‌شنبه بهای اونس تا لحظه تنظیم این خبر به 1228 دلار رسید، گرچه هم‌اکنون که شما این گزارش را می‌خوانید ممکن است قیمت متفاوتی به‌عنوان قیمت نهایی روز ثبت شده باشد. به این ترتیب طلا تا بعدازظهر دوشنبه از کمترین قیمت‌ها در دو ماه گذشته فاصله گرفت. قیمت طلا سه‌شنبه ابتدا با کاهش روبه‌رو شد و به پایین‌ترین حد خود در 2 هفته اخیر رسید؛ ولی بار دیگر با افزایش نسبی روبه‌رو شد. قیمت طلا سه‌شنبه در نخستین ساعات فعالیت بازارها به کمتر از 1222 دلار رسید، ولی سپس با افزایش روبه‌رو شد و به 1228 دلار رسید. جیمز استیل، تحلیلگر ارشد موسسه HSBC می‌گوید که تقاضای فیزیکی که بخش زیادی از آن مربوط به کشورهای شرق دور است، از قیمت طلا در شرایط کنونی حمایت می‌کند: «افزایش تقاضای فیزیکی در بازار طلا تاکنون مانع از کاهش شدید قیمت این فلز زرد در بازارهای جهانی شده که بخش زیادی از این تقاضا مربوط به کشورهای شرقی است. سرمایه‌گذاران بین‌المللی منتظر اعلام نتایج نشست فدرال رزرو آمریکا هستند. گمانه‌زنی‌های زیادی وجود دارد که فدرال رزرو در این نشست اجرای محرک پولی را متوقف خواهد کرد.» قیمت طلا در چهار روز کاری گذشته بیش از 8/1 درصد کاهش داشته که این افت متوالی قیمت از ماه آگوست تاکنون بی سابقه بوده است. بهای طلا در یک ماه گذشته بیش از 2/6 درصد کاهش یافت که علت اصلی آن افزایش ارزش دلار و شاخص سهام بوده است. آیا بیانیه فدرال رزرو که امشب منتشر خواهد شد باعث افت بیشتر ارزش این کالای ماندگار می‌شود؟ سه‌شنبه انتظار برای نتایج این نشست در دیگر بازارها هم مشاهده شد. بازارهای سهام جهان به احتمال اتمام سیاست‌های پولی دوره بحران واکنش خوبی نشان دادند و با رشد مواجه شدند. البته واکنش بازارهای سهام آمریکا احتمالا کمی متفاوت خواهد بود؛ اما در بازارهای جهانی ارز مهم‌ترین خبر روز سه‌شنبه نه مربوط به دلار و یورو بلکه مربوط به سقوط کرون سوئد بود. پس از آنکه بانک مرکزی این کشور اعلام کرد نرخ بهره را به صفر رسانده است، کرون سوئد درمقابل دلار به کمترین ارزش خود در چهار سال گذشته رسید.

سه روند متفاوت در نرخ ارز و شاخص صادرات

دنیای اقتصاد : بررسی آمارهای بانک مرکزی در سه سال گذشته از سه روند حرکتی متفاوت «رشد سالانه شاخص بهای صادراتی» با «رشد سالانه نرخ آزاد ارز» خبر می‌دهد. بر اساس بررسی‌ها از شهریورماه 90 تا شهریورماه 91، رشد سالانه شاخص بهای صادراتی همواره از رشد سالانه نرخ ارز پایین‌تر بوده است.
این روند در سال بعد و از شهریورماه متفاوت شد و در این دوره نرخ رشد سالانه شاخص بهای صادراتی از رشد سالانه نرخ ارز سبقت گرفت و در سطوح بالاتری از آن قرار گرفت. همچنین در دوره سوم (شهریورماه 92 تا شهریورماه 93) رشد سالانه این دو شاخص ابتدا روند نزولی و زیر صفر را پشت‌سر گذاشت، اما همگام با افزایش نرخ ارز، رشد سالانه بهای صادراتی نیز افزایش یافت و به بالای صفر رسید.

تداوم رشد نقطه‌به‌نقطه
گزارش شاخص بهای صادراتی در شهریورماه منتشر شد. بر این اساس شاخص بهای صادراتی در آخرین ماه تابستان به 2/271 واحد رسیده و نسبت به مردادماه 1/0 افزایش یافت، اما این رشد ماهانه کمتر از رقم مردادماه (معادل 2/0 درصد) گزارش شده است. به‌طور کلی رشد ماهانه شاخص صادراتی در 5 ماه از 6 ماه نیمه نخست سال جاری مثبت بوده است، اما کاهش رشد ماهانه معادل منفی 8/5 درصد در تیر ماه باعث شده که از روند صعودی شاخص بهای صادراتی تا حدودی کاسته شود. بر اساس گزارش‌ها بانک مرکزی در 6 ماه نخست سال جاری، رشد شاخص بهای صادراتی معادل 5/1 درصد بوده است؛ بنابراین مشاهده می‌شود به‌رغم رشد ماهانه مثبت در 5 ماه از ماه‌های نیمه نخست ارزش صادرات رشد قابل توجهی نداشته و کاهش ارزش محصولات در تیرماه اثر قابل توجهی داشته است.
آمار دیگر بانک مرکزی حاکی از آن است که رشد نقطه‌به‌نقطه ارزش صادرات (تغییر شاخص بهای صادراتی در شهریورماه سال جاری نسبت به شهریورماه سال جاری) معادل 1/2 درصد گزارش شده است. رشد نقطه‌به‌نقطه شاخص صادراتی در مردادماه نیز معادل 4/0 درصد بود که بعد از گذشت 10 ماه مثبت شده بود، بنابراین آمار شهریورماه حاکی از آن است که روند افزایشی در رشد نقطه‌به‌نقطه شاخص صادراتی تداوم داشته و برای دومین ماه متوالی است که این رشد بالاتر از صفر گزارش شده است. آمار دیگر بانک مرکزی، تغییرات شاخص بهای صادراتی را در بازه زمانی «6 ماهه» و «5 ماهه» با مقدار آن در بازه زمانی مشابه سال قبل، در نظر گرفته است. طبق این آمار، شاخص بهای صادراتی در 6 ماه نخست سال جاری نسبت به مدت مشابه سال قبل 7/3 درصد کاهش یافته است، همچنین شاخص مذکور در بازه 5 ماهه نسبت به مدت مشابه سال قبل، 7/4 درصد رشد داشته است. در نتیجه می‌توان عنوان کرد که با اضافه شدن آمار شهریور، یک واحد درصد به رشد شاخص بهای صادراتی افزوده شده است.
اما به‌رغم رشد نقطه‌به‌نقطه در شاخص بهای صادراتی، آمار 12 ماهه یا میانگین در شهریور نسبت به مردادماه کاهش یافته است. بر اساس آمار بانک مرکزی، رشد شاخص بهای صادراتی در 12 ماه منتهی به مردادماه 93 نسبت به مدت مشابه سال قبل، معادل منفی 2/4 درصد بوده است که این آمار برای شهریورماه معادل منفی 3/6 درصد گزارش شده است.

تاثیر نوسانات ارزی بر شاخص
شاخص بهاي کالاهاي صادراتی یکی از انواع شاخص‌هاي قیمت است که تغییرات سطح عمومی قیمت کالاهاي غیرنفتی صادراتی را نشان می‌دهد. به لحاظ ماهیت این شاخص بر مبانی بازار صادرات محاسبه می‌شود.
عوامل موثر بر شاخص صادراتی را می‌توان به دو بخش مهم تقسیم کرد. نخست عواملی که قیمت کالاهای صادراتی داخلی را در بازار جهانی مشخص می‌کند. به‌طور کلی می‌توان این عوامل را «تقاضا و کشش بازار جهانی»، «امکانات داخلی»، «تبلیغات»، «ویژگی‌های اقتصادی بازار جهانی» و «قوانین و سیاست‌های داخلی و خارجی موثر در بازرگانی» عنوان کرد. این عوامل ارزش محصولات صادراتی را تحت تاثیر قرار می‌دهد، اما علاوه‌بر عوامل مذکور، قیمت ارز در بازار آزاد نیز بر روند قیمتی شاخص بهای صادراتی تاثیر می‌گذارد. در گزارش شاخص بهای صادراتی بانک مرکزی، قیمت ارزی کالاهای صادر شده به قیمت ریالی تبدیل می‌شود؛ بنابراین تغییرات قیمت دلار در بازار آزاد می‌تواند روند شاخص بهای صادراتی را تحت تاثیر قرار دهد. بر این اساس، به‌طور کلی می‌توان عنوان کرد که تغییرات شاخص بهای صادراتی تحت تاثیر «تغییرات قیمت کالاهای صادر شده در بازار جهانی» و «نوسانات نرخ آزاد ارز» است.

سه دوره متفاوت
بررسی‌های دنیای اقتصاد از روند تغییرات نقطه‌به‌نقطه شاخص بهای صادراتی و نرخ دلار در بازار آزاد حاکی از آن است که این روند را طی سه سال گذشته می‌توان به سه دوره تقسیم‌بندی کرد. نخستین دوره از ابتدای شهریور 90 تا شهریورماه 91 است که طبق آمار مورد بررسی رشد سالانه نرخ ارز همواره از رشد سالانه یا نقطه‌به‌نقطه شاخص بهای صادراتی بالاتر بوده است، این دوره را می‌توان ابتدای تغییرات افزایشی در بازار ارز توصیف کرد. طی این مدت نرخ ارز از حدود هزار و 200 تومان به حدود 2 هزار و 300 تومان افزایش یافت، البته رشد سالانه شاخص بهای صادراتی در این دوره زمانی همچنان از نرخ ارز پایین‌تر بود، اما در دوره دوم از شهریور 91 تا شهریور 92، روند این دو شاخص متفاوت شد و رشد سالانه شاخص بهای صادراتی از رشد سالانه نرخ ارز سبقت گرفت، طی این مدت نیز رشد سالانه نرخ ارز و همچنین رشد سالانه شاخص بهای صادراتی به بیشترین مقدار خود طی سه سال گذشته رسید. رشد بالای ارزش صادرات نسبت به نرخ ارز این احتمال را به وجود می‌آورد که در این مدت قیمت محصولات صادراتی کشور (به لحاظ دلاری) نسبت به مدت مشابه قبل افزایش یافته است، همچنین این احتمال نیز وجود دارد که آمار منتشر شده از سوی بانک مرکزی، از خطای اندازه‌گیری برخوردار بوده است. زیرا در آن برهه زمانی، نوسانات قیمتی در بازار آزاد ارز بسیار قابل توجه بوده و شاخص بازار ارز دائم در حال تغییر بوده است، به همین دلیل به نظر می‌رسد که قیمت‌های منتشر شده با قیمت‌های بازار آزاد کمی متفاوت بوده‌اند. اما در صورت فرض صحت آماری در این مقطع زمانی مشاهده می‌شود که در بازه زمانی شهریور 91 تا شهریور 92، رشد سالانه شاخص بهای صادراتی مقدار بالاتری از سطح نرخ ارز است اما با ثبات در بازار ارز در دوره سوم، روند تغییرات شاخص بهای سالانه و شاخص بهای صادرات همگام با هم تغییر کرده‌اند. بر اساس آمار منتشر شده از شهریور 92 تا شهریور 93، روند تغییرات این شاخص با کاهش نوسانات در بازار ارز به کمترین مقدار رسیده است. بر این اساس در مهر ماه سال گذشته بر اساس شرایط بازار ارز و کاهش قیمت آن، نرخ رشد سالانه بهای دلار منفی گزارش شد و به تبع آن نیز نرخ رشد سالانه شاخص بهای صادراتی به زیر صفر رسیده بود.
اما این روند تدوام نداشته و با افزایش گام به گام قیمت ارز، رشد سالانه شاخص بهای صادراتی نیز در مردادماه مثبت گزارش شده که این روند در شهریورماه هم تدوام داشته است. نکته مهم در دوره سوم کاهش نوسانات قیمت ارز و نوسانات قیمتی در شاخص بهای صادراتی نسبت به دو دوره قبل و کاهش فاصله این دو شاخص نسبت به یکدیگر است.

فاصله شاخص بازار ارز با نرخ تورم

دنیای اقتصاد : با وجود افزایش1/7 درصدی متوسط دلار بازار از ابتدای فروردین تا اواخر مهرماه سال جاری، محاسبات دنیای اقتصاد نشان می‌دهد در این بازه زمانی نرخ ارز متناسب با رشد سطح عمومی قیمت‌ها (تورم) تعدیل نشده است؛ موضوعی که به گفته کارشناسان، در صورت تداوم می‌تواند خطر وقوع یک شوک ارزی در آینده را باعث شود.

شكاف 7/2درصدي تا پايان مهر
با ثبات نسبی قیمت دلار در بازه بین 3220 تا 3240 تومان در روزهای اخیر، محاسبات نشان می‌دهد از ابتدای سال تا کنون، نزدیک به 1/7 درصد به قیمت دلار اضافه شده است. همچنین با توجه به آخرین آمار از شاخص قیمت مصرف‌کننده که به تازگی برای مهرماه منتشر شده، از ابتدای سال تاکنون، سطح عمومی قیمت‌ها 8/9 درصد افزایش یافته است. موضوعی که نشان می‌دهد در این مدت، شکاف بین رشد نرخ ارز در بازار غيررسمي و رشد سطح عمومی قیمت‌ها (تورم)، تا حدودی بیشتر شده است. بر اساس یکی از قواعد شناخته‌شده اقتصاد، نرخ ارز در یک کشور، لازم است که به‌صورت مستمر متناسب با مابه‌التفاوت نرخ‌های تورم داخلی و خارجی آن کشور تعدیل شود. به‌عنوان مثال، اگر در یک سال نرخ تورم ایران 15 درصد و نرخ تورم جهانی 5 درصد باشد، لازم است که نرخ ارز در ایران در آن سال به اندازه 10 درصد افزایش پیدا کند تا تناسب بین قیمت‌های محصولات تولید شده داخل ایران با محصولات وارداتی (تولیدات خارجی) به هم نخورد. در مقابل، اگر با وجود تورم داخلی، نرخ دلار ثابت بماند یا افزایش متناسبی پیدا نکند، نرخ ریالی کالاهای خارجی، کمتر از قیمت اقلام داخلی زیاد می‌شود و درنتیجه، یک مزیت قیمتی برای محصولات خارجی ایجاد می‌شود.

20 تومان افزایش دلار در دو روز
روز گذشته شاخص بازار ارز برای دومین روز متوالی افزایش قیمت را تجربه کرد و با 5 تومان افزایش به 3235 تومان رسید. بهای این ارز در دو روز اخیر در مجموع 20 تومان بالا رفته است. آخرین باری که نرخ دلار دو روز متوالی افزایش یافت، به بازه زمانی 23 تا 24 مهر برمی‌گردد که قیمت دلار دو افزایش 5 تومانی را تجربه کرد و از 3250 تومان به 3260 تومان رسید. قیمت دلار که پس از مذاکرات وین 8 (اوایل هفته انتهایی مهرماه) در مسیر کاهشی قرار گرفته بود، دو روز اخیر را با افزایش پشت سر گذاشته است. گروهی از فعالان رشد جزئی اخیر در نرخ دلار را ناشی از عبور بازار از شرایط روانی حاصل از مذاکرات اخیر می‌دانند و بر «عادی» شدن شرایط بازار با بازگشت جزئی نرخ، تاکید می‌کنند. برخی دیگر، افزایش‌های اخیر را جزئی‌تر از آن عنوان می‌کنند که بتوان علت کاهشی یا افزایشی خاصی بر آن متصور شد. گروهی از کارشناسان نیز با اشاره به روند تورمی ماه‌های گذشته که با نرخ تورم 4/1 درصدی در دو ماه اخیر، قدری شدیدتر شده، بر ضرورت افزایش متناسب نرخ دلار با نرخ تورم تاکید کرده و می‌گویند مقاومت در برابر افزایش نرخ ارز (در شرایط تداوم تورم داخلی)، خطر بروز شوک‌های ارزی جدیدی را در آینده تقویت خواهد کرد. بانک مرکزی برای سومین بار در هفته جاری نرخ رسمی دلار را کاهش داد. این نهاد روز گذشته نرخ رسمی دلار را 26 هزار و 703 ریال اعلام کرد که کاهشی یک ریالی در مقایسه با روز دوشنبه داشت.

اولین افزایش ربع سکه در آبان ماه
در چهارمین روز هفته هر سکه بهار آزادی به بهای 931 هزار تومان معامله شد که تغییر قیمتی نسبت به روز پیشین نداشت. به‌نظر می‌رسد دیروز کاهش بهای اونس جهانی در ساعات ابتدایی بازار اثر افزایش دلار در بازارهای داخلی طلا و سکه را خنثی کرد تا قیمت‌ها در این روز تغییری را ثبت نکند. محاسبات «دنیای اقتصاد» نیز نشان می‌دهد که دیروز اختلاف قیمتی سکه بازار با ارزش ذاتی این فلز گرانبها به 8 هزار تومان رسیده بود و بهای سکه بازار برای پانزدهمین روز متوالی حباب قیمتی منفی خود را حفظ کرد. با وجود عدم تغییر قیمت سکه، بهای ربع و نیم سکه در بازار دیروز افزایش یافت. روز قبل ربع سکه با هزار تومان افزایش در مقایسه با روز دوشنبه به بهای 256 هزار تومان معامله شد.

نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۰
انتشار یافته: ۲
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۰۶ - ۱۳۹۳/۰۸/۰۷
0
1
ای بابا چیکار به آقای شهردار دارید؟این همه فضای سبز تو پایتخت داریم بزار یه مجتمع تجاریم داشته باشیم!!!!!!!!!!!!!
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۲۷ - ۱۳۹۳/۰۸/۰۷
0
1
بورسم چینی شد؟!!!!!!!!
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر: