به روز شده در: ۲۵ اسفند ۱۳۹۳ - ۲۲:۰۷
کد خبر: ۶۲۵۵۳
تاریخ انتشار: ۰۷ آبان ۱۳۹۳ - ۰۲:۲۸
printنسخه چاپی
sendارسال به دوستان
ناصر ابراهيمي در گفتگو با سخن:
سرمربي اسبق تيم ملي فوتبال ايران، گفت: مسئولان فدراسیون فوتبال به خاطر ضعف هایی که دارند حاضر به کار با مربیان قوی نیستند و این را با اطمینان اعلام می کنم که این فدراسیون ضعیف ترین فدراسیون بعد از انقلاب است.

سخن، گروه ورزشی: ناصر ابراهیمی مرد کهنه کار فوتبال ایران مربی 72 ساله فوتبال ایران که در کارنامه کاری خود سابقه سرمربیگری تیم ملیرا دارد و پس از آن حاضر شد به عنوان دستیار به کمک شاگرد سابق خود علی پروین در تیم ملی و پرسپولیس برود و در طول تمام سال های حضور خود در فوتبال ایران بازیکنان بزرگی چون علی کریمی و مجتبی محرمی را به فوتبال ایران، آسیا و حتی دنیا معرفی کرده است در گفت و گو با شبکه خبری سخن در خصوص مسایل مختلفی به ویژه افت فوتبال پایه ایران به گفت و گو نشست که در زیر این مصاحبه را خواهید خواند.


سخن: ضعف فوتبال ایران به ویژه در تیم های پایه در چند سال اخیر به چه دلیل است؟

ابراهیمی: متاسفانه ضعیف ترین فدراسیونی که من از اول انقلاب به یاد می آورم حتی از فدراسیونی که در زمان جنگ داشتیم این فدراسیون بوده است و متاسفانه این فدراسیون حرف هیچکس به ویژه دلسوزان و پیشکسوتان فوتبال را هم گوش نمی دهد. بهاعتقاد من اصلی ترین دلیل ضعف فوتبال ایران این فدراسیون است.


* عدم ثبات مدیریت به فوتبال ایران ضربه های سنگینی زد

سخن: شما همیشه معتقدید عدم ثبات در مدیریت فوتبال ایران یکی از دلایل افت فوتبال ایران است بازهم این اعتقاد را دارید؟

ابراهیمی: من 25 سال پیشپیش بینی کردم که این فوتبال با این شیوه موفق نمی شود و امروز همه به حرف من رسیده اند.

متاسفانه در طول این سال ها فوتبال ما عدم ثبات مدیریتی زیادی داشته و این در فوتبال ایران در همه باشگاه به خوبی دیده می شود و این مساله آسیب زیادی به فوتبال ایران وارد کرده است.

شما به پرسپولیس نگاه کنید در طول 15 سال گذشته 12 مدیرعامل داشته و واقعا این مدیران چه تصمیمی می توانند بگیرند که قابل اجرا باشد.


سخن: آیا باشگاه های ما در بخش سازندگی موفق عمل می کنند؟

ابراهیمی: متاسفانه در گذشته باشگاه های ما به سازندگی اهمیت زیادی می دادند اما امروز این گونه نیست و مدیران و مربیان باشگاه ها اصلا به تیم های پایه خود اهمیت نمی دهند.


سخن: دلیل این مساله چیست؟

ابراهیمی:در زمان ما پول نبود اما عشق شدیدی میان اهالی فوتبال بود و برای عشق خود همه کار می کردیم تا تیم ملی ایران موفق باشد.

در گذشته ما کاشتیم دیگران خوردند اما این کاشتن ها دیگر وجود ندارد. ما همیشه در تمامی رده ها قهرمان آسیا بودیم اما چندین سال است به خاطر ضعف مدیریتی هیچ افتخاری بدست نمی آوریم.


* فدراسیون فوتبال ضعیف است و با آدم های قوی کار نمی کند

سخن: چرا فدراسیون فوتبال در تیم های پایه به دنبال مربیان قوی و صاحب سبک نمی رود؟

ابراهیمی:فدراسیون فوتبال چون ضعیف است نمی تواند با مربیان بزرگ کار کند و به همین دلیل دنبال مربیان ضعیف می رود.


* وینگادا فقط به خاطر پول تیم امید را انتخاب کرد

سخن: فدراسیون فوتبال برای هدایت تیم فوتبال امید ایران به دنبال نیلو وینگادا رفت که در سال های گذشته هیچ وقت مربی موفقی نبوده است دلیل این مساله چیست؟

ابراهیمی: همه می دانند وینگادا برای پول به ایران آمده و همه دیدند که ما با هدایت او مقابل تیمی ضعیف چون ویتنام می بازیم و در این شرایط برای همه فوتبال دوستان این سئوال پیش می آید که فدراسیون فوتبال با چه کارشناسی و چه هدفی این مربی را که در سال های گذشته همیشه ناموفق بوده را جذب می کند. مطمئن باشید تنها دلیل این مساله ضعف مدیریت در فوتبال ایران است که این مساله به شدت بیداد می کند.


سخن: با توجه به ضعف فدراسیون فوتبال راه نجات فوتبال پایه ایران چیست؟

ابراهیمی: مطمئن باشید تا زمانی که در باشگاه های خود مدیران و مربیان دلسوز نداشته باشیم نمی توانیم موفق عمل کنیم.


سخن: آیا فوتبال ایران مانند زمان شما استعداد دارد؟

ابراهیمی: زمانی که مجتبی محرمی را پیدا کردم او تنها 14 سال داشت یا خیلی از بازیکنان دیگر که بعد ها به اسطوره های فوتبال ایران تبدیل شدند دقیقا همین شرایط را داشتند. مطمئن باشید الان هم این استعداد ها در فوتبال ایران فراوان هستند اما دیگر کسی مانند آن زمان دلش به حال این فوتبال نمی سوزد که به دنبال کشف بازیکن برود.


* پول فوتبال ایران را بیچاره کرد

سخن: به غیر از عدم دلسوزی باشگاه ها و ضعف فدراسیون دیگر چه مسایلی در ضعف فوتبال ایران به ویژه در بخش پایه تاثیر گذار است؟

ابراهیمی: پول یکیدیگر از عوامل اصلی بیچارگی فوتبال ایران است. پول به همراه خود عدم سلامت را به فوتبال ایران تزریق کرد و کسانی به کنار این فوتبال آمدند که نه تنها چیزی از این فوتبال نمی دانستند بلکه دلشان هم برای آن نمی سوخت. این افراد که اکثرا دلال هستند در این سال ها تا جایی که توانستند نسل آینده فوتبال ایران را با دلالی از بین برده اند.


* وضعیت فوتبال ایران هر روز بدتر خواهد شد

سخن: با این وضعیت آیا امیدی به نجات فوتبال ایران دارید؟

ابراهیمی: ما وضعیتمان هر روز بدتر خواهد شد و مطمئن باشید با این فدراسیون ضعیف به هیچ جایی نخواهیم رسید. ما با آوردن وینگادا و کی روش به هیچعنوان به فوتبال ایران خدمت نکرده ایم بلکه می توانم بگویم به این فوتبال آسیب هم زده ایم.

زمانی که ما مربیگری می کردیم به هر شکلی به عنوان یک پدر به بازیکنان مان درس اخلاق می آموختیم اما امروز دیگرکسی حالش به وضعیت فرهنگی و اخلاقی فوتبال ایران نمی سوزد و همه به دنبال پر تر شدن جیب های خود هستند.

شما نگاه کنید در فدراسیون فوتبال به غیر از بعضی منافع چه دلیلی دارد به دنبال مربی بروند که در تمامی باشگاه های سابق خود در طول چند سال اخیر حتی پرسپولیس هم ناموفق بوده است. کسی که مربی تیم های پایه می شود باید بهترین کارنامه را داشته باشد اما وینگادا هیچ صلاحیتی برای هدایت تیم امید ایران نداشت.

آقایان در فدراسیون فوتبال بدانند نمی شود هر کسی که در راه رو های فدراسیون فوتبال راه می رود را به عنوان مربی تیم های پایه انتخاب کنند.


* دلیل حضور برخی افراد در کمیته فنی توانایی در چشم گفتن است

سخن: چرا فدراسیون فوتبال کمیته فنی را تشکیل داده که امروز همه به ضعف آن اشاره کنند؟

ابراهیمی: دلیل ضعف کمیته فنی فدراسیون ما این است که این آقایان به راحتی برای حفظ صندلی های خود مقابل مسئولان فدراسیون چشم می گویند و تمامی خواسته های آنها را فراهم می سازند.


* کریمی باید راه زیدان را می رفت

سخن: یکی از مباحثی که این روز ها در فوتبال ایران به آن اشاره می شود ابراهیمی - اسطوره سوزی است که شاید انتخاب علی کریمی برای دستیاری کی روش را نیز بتوان یک اسطوره سوزی نامید آیا شما با این مساله موافق هستید؟

ابراهیمی: شیوه استفاده کردن از اسطوره ها در فوتبال ایران اصلا صحیحنیست و این کار باعث سوختن اسطوره های ما می شود. به طور مثال زیدانرا نگاه کنید هنوز در حال آموزش است و تا زمانی که احساس نکند از نظر علمی و فنی به بهترین شرایط رسیده است حاضر به قبول بسیاری از مسئولیت ها نخواهد شد.

مربیگری باید در ذات این افراد باشد اما در فوتبال ایران خیلی از مربیان بی دلیل مدارک خود را دریافت می کنند و بدون هیچ استعدادی انتظار فعالیت در تیم های بزرگ را دارند.


سخن: دادن اینگونه مدارک باعث افت تیم های پایه ما هم شده است؟

ابراهیمی: زمانی در فوتبال ایران باشگاه هایی چون راه آهن سالی 10 بازیکن تحویل می دادند اما دیگر این باشگاه ها فقط به دنبال خرید بازیکن های مسن باشگاه های دیگر هستند و تنها دلیل این مساله ضعف فنی در تیم های پایه است.

زمانی که مربیان بی دانش در تیم های پایه مشغول به فعالیت می شوند نمی توانند بازیکنان بزرگی را تحول فوتبال ایران دهند و این مساله باعث می شود تا بازیکنان آینده داری به فوتبال کشورمان معرفی نشوند.


* تیم ملی در جام ملت ها موفق نخواهد بود

سخن: چقدر به آینده تیم ملی در جام ملت های آسیا امیدار هستید و آیا این تیم می تواند انتظارات فوتبال دوستان کشورمان را برآورده سازد؟

ابراهیمی: همانطور که گفتم برای تیمهای پایه خوشبین نیستم و متاسفانه اینگونه هم شد امروز به شما می گویم که برای تیم ملی ایران در جام ملت های آسیا خوش بین نیستم اما امیدوارم پیش بینی من غلط باشد.


* مدیران بخش خصوصی جیب دلالان را پر نمی کنند

سخن: فوتبال دولتی برخلاف نام حرفه ای لیگ ایران درباشگاه های ما وجود دارد عدم خصوصی سازی در فوتبال ایران چقدر به رشد ما آسیب رسانده است؟

ابراهیمی: در کجای دنیا شما باشگاه های دولتی می بینید که باید در فوتبال ایران این مساله را مشاهده کنید؟ متاسفانه فوتبال ما از این مساله به شدت آسیب دیده و هیچ کس هم به فکر حلاین مشکل نیست. فوتبال خصوصی باعث رشد لیگ ما می شود و می تواند کمک کند به فوتبال ما کند و مطمئن باشید در آن زمان دیگر هیچ کس به پرداخت های مدیران باشگاه ها اعتراض نمی کند. مطمئن باشید در آن زمان مدیران باشگاه ها دلشان برای پول خود می سوزد و حاضر نیستند این پول ها را به جیب افراد سود جو بریزند و بازیکنانی را چند برابر ارزشآنها جذب کنند.


سخن: وضعیت مدارس فوتبال را در ایران چگونه می بینید؟ آیا این مدارس توانسته اند به فوتبال پایه ما کمک کنند؟


ابراهیمی: هیچ کمکی که نکرده اند هیچ بلکه آُسیب هم رسانده اند. این مدارس تبدیل به مکانی برای کاسبی برخی افراد سود جو شده باشد و هر بازیکنی که پدرش پول دار تر باشد در این باشگاه ها به آنها بهای بیشتری می دهند.


* به خاطر پروین خیلی ضرر کردم

سخن: همه شما را یار همیشگی علی پروین می دانستند اما چند سالی است که دیگر از این دوستی خبری نیست و به نظر می رسد شما از دست شاگرد سابق خود ناراحت هستید دلیل این ناراحتی چیست؟

ابراهیمی: زمانی که سرمربی تیم ملی بودم علی پروین را به عنوان بازیکن انتخاب کردم اما زمانی که علی پروین سرمربی تیم ملی و پرسپولیس شد گفت در ایران فقط من را قبول دارد و تیم را دست من داد اما بعد از اینکه علی پروین کنار رفت هیچ کس به خاطر اینکه ممکن است بعد از تیم گرفتن علی پروین تیم آنها را رها کنم من را انتخاب نکرد و به خاطر او ضرر های زیادی دیدم.

زمانی که او به استیل آذین رفت همه را به عنوان سرمربی این تیم امتحان کرد اما حاضر نشد از من که می گفت در ایران بیش از هر کسی او را قبول دارد استفاده کند. من از این بابت خیلی ضرر کردم و بعد از استیل اذین که او حاضر به همکاری با من نشد به خاطر او هدایت آذربایجان را برعهده گرفتم و این تیم را از دسته دو به دسته یک آوردم.

قرارداد من در این تیم با علی پروین 18 میلیون تومان بود اما او حتی یک ریال هم به من پرداخت نکرد و همه این مسایل دست به دست هم داد تا حدود 3 سال او را نبینم اما این را بدانید دلم برای او خیلی تنگ شده است.


* مربیان جوان باید از پیشکسوتان سود ببرند

سخن: شما همیشه حاضر به کمک به شاگردان سابق خود در پرسپولیس بوده اید چرا در این چند سال و بعد از اینکه امیر قلعه نویی از شما در تیم ملی استفاده کرد هیچ یک از این افراد حاضر به استفاده از شما نبودند؟

ابراهیمی: حمید استیلی زمانی که هدایت پرسپولیس را برعهده گرفت حاضر به همکاری با من نشد و خودش بعد ها متوجه اشتباهش شدولی ای کاش حمید درخشان از فردی مثل من در کنار خود سود می برد تا بتوانیم تجربیات خود را به او منتقل کنیم. حاضرم بدون هیچ چشم داشتی تجربه خود را در اختیار مربیان بگذاریم اما در ایران نمی خواهند از امثال من استفاده کنند. البته این اتفاق در تیم استقلال رخ می دهد و قلعه نویی همیشه در کنار خود از یک دستیار با تجربه سود می برد که این مساله همیشه به نفع او شده است.

با تشکر از فرصتی که در اختیار سخن قرار دادید.

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر: