به روز شده در: ۲۵ اسفند ۱۳۹۳ - ۲۲:۰۷
کد خبر: ۶۲۱۹۰
تاریخ انتشار: ۰۵ آبان ۱۳۹۳ - ۰۸:۰۴
printنسخه چاپی
sendارسال به دوستان
چه خبر از بازار؟
این گزارش به ارایه روزانه مهم ترین اخبار و گزارشات برخی مطبوعات مهم کشور درباره چهار بازار شامل مسکن, بورس, خودرو و طلا و ارز می پردازد

سخن، گروه بازار:

بازار مسکن

ریزش پاییزی بازار مسکن

دنیای اقتصاد: شروع نزولي فصل پاييز در بازار مسكن، مرحله پنجم «كاهش قيمت» در سال 93 را برای آپارتمان‌هاي تهران رقم زد. آمار جديد دفتر برنامه‌ريزي و اقتصاد مسكن از كاهش 6/2درصدي قيمت در مهرماه حكايت دارد و نشان مي‌دهد: متوسط ارزش واحدهاي مسكوني تهران به سطح شهريور 92 بازگشته و به مترمربعي 4 ميليون و 63 هزار تومان رسيده است. به گفته مديركل اقتصاد مسكن، افت قيمت درماه مهر كه چهارمين كاهش پي‌درپي ماهانه محسوب مي‌شود، پاسخي قاطع از سمت بازار به اظهارات غيركارشناسي هفته‌هاي اخير درخصوص جهش قيمت است. وضع موجود، «ثبات» در نيمه دوم را علامت مي‌دهد. دفتر اقتصاد مسكن براي اولين‌بار متوسط قيمت واحدهاي مسكوني در تهران را به تفكيك سن آپارتمان‌ها محاسبه كرده است.بر ایناساس در حالي كه متوسط قيمت مسكن در كل شهر تهران شامل همه نوع آپارتمان با هر ميزان سن ‌بنا در مهرماه امسال سطح متري 4 ميليون و 63هزار تومان را ثبت كرد، ميانگين قيمت واحدهاي نوساز حداكثر 10درصد بالاتر از اين رقم ايستاد و به حدود 4ميليون و 400 هزار تومان رسيد. در اين ماه همچنين واحدهاي قدیمی - بين 11 تا 20 سال عمربنا - با ميانگين قيمت مترمربعي در حدود 3 ميليون و 500 هزار تومان معامله شد
آمار تحليلي جديد از «بازارمسكن» منتشر شد
نزول پاييزي قيمت مسكن
معاملات فصل پاييز در بازار مسكن، موج پنجم «كاهش قيمت» را به آپارتمان‌هاي شهر تهران وارد كرد.
جديدترين آمار دفتر برنامه‌ريزي و اقتصاد مسكن وزارت راه‌وشهرسازي از ارزش ريالي مبايعه‌نامه‌هايي كه در اولين ماه از فصل پاييز در بنگاه‌هاي املاك شهر تهران تنظيم و صادر شده است، نشان مي‌دهد: ميانگين قيمت واحدهاي مسكوني پايتخت در مهرماه 6/2درصد نسبت به شهريور كاهش پيدا كرده و به مترمربعي 4 ميليون و 63 هزار تومان رسيده است.
افت قيمت مسكن در ماه مهر، پنجمين موج كاهشي از ابتداي امسال تاكنون و چهارمين نزول متوالي طي 4 ماه به حساب مي‌آيد كه اين دو اتفاق در نوع خود يك ركورد براي بازار مسكن سال93 مي‌تواند باشد. نوسان مهر در عين حال به لحاظ شيب كاهش، دومين موج بزرگ نزولي در سال جاري است.
در تهران از ابتداي تابستان، نوسان ماهانه قيمت مسكن همواره شيب منفي داشت و در سه ماه تير و مرداد و شهريور به رغم انجام معاملات مصرفي در اين فصل اصلي نقل‌وانتقال، ميانگين قيمت به ترتيب با 1/1درصد، 2 درصد و 6/0 درصد كاهش نسبت به ماه‌هاي قبل مواجه شد.
با اين حال، ادامه روند كاهشي قيمت مسكن براي فصل پاييز چندان مورد انتظار نبود و در برآوردهاي دفتر اقتصاد مسكن براي نيمه‌دوم سال، «ثبات» به عنوان گزينه اول مطرح شده بود.
اما در حال‌حاضر، بازار مسكن شاهد سرايت امواج نزولي نيمه ‌اول سال به نيمه دوم است.
بررسي‌هاي «دنياي‌اقتصاد» در اين باره نشان مي‌دهد: سريال 4 ماهه كاهش قيمت مسكن، تورمي را كه در ماه‌هاي ارديبهشت و خرداد به بازار تحميل شد تاحدودي خنثي كرده و مترمربعي 280 هزار تومان از ميانگين قيمت كاسته است.
ميانگين قيمت آپارتمان‌هاي مسكوني در تهران طي ماه‌هاي ارديبهشت و خرداد امسال در مجموع با 8/11 درصد افزايش نسبت به فروردين، از سطح 3 ميليون و 890 هزار تومان به 4 ميليون و 350 هزار تومان در پايان بهار رسيد اما سطح فعلي قيمت، متري 287 هزار تومان نسبت به بالاترين سطح سال جاري خرداد- ارزان‌تر شده است.كاهش 6/2 درصدي قيمت مسكن در مهرماه، بعد از افت 7درصدي در فروردين، دومين نزول بزرگ در سال93 محسوب مي‌شود.
نگاه به افت‌وخيزهاي طولاني‌مدت بازار بيانگر آن است كه سطح فعلي قيمت مسكن در تهران به نرخ‌هاي شهريور92 برگشته است. در شهريور پارسال، متوسط قيمت واحدهاي مسكوني پايتخت به مترمربعي 4 ميليون و 89 هزار تومان رسيد. با اين حال چنانچه روند نزولي مسكن در ماه‌هاي آينده باز هم ادامه داشته باشد، لمس قيمت در سطح ابتداي امسال يعني رفتن به زير سطح متري 4 ميليون، بعيد نخواهد بود.
براساس اين گزارش، «رشد ماهانه» قيمت مسكن اگر چه طي ماه‌هاي اخير همواره كاهشي بوده و برآيند نوسانات 7 ماه گذشته از سال93، بازدهي منفي 3 درصد را نسبت به ابتداي سال رقم زده است، اما قيمت‌ها در مقايسه با ماه‌هاي مشابه سال92 رشد نقطه‌به‌نقطه- بين 1 تا 5/5 درصد افزايش پيدا كرده است.
ميانگين قيمت در مهر امسال، 5/5 درصد نسبت به مهر پارسال افزايش يافته است. تفاوت بين رشد منفي ماهانه و رشد مثبت نقطه‌به‌نقطه ناشي از تاثير تاخيري كاهش‌ كوتاه‌مدت بر نوسانات بلندمدت قيمت‌ها است به طوري كه نزول ماه‌ به ماه قيمت مسكن كه از اواسط سال گذشته شروع شد، به تدريج اثر خود را بر كاهش رشد نقطه‌به‌نقطه مي‌گذارد.
به گزارش «دنياي‌اقتصاد» ميانگين قيمت مسكن در 7 ماه اول امسال معادل 4 ميليون و 158 هزار تومان شده كه در مقايسه با ميانگين نيمه اول كه متري 4 ميليون و 174 هزار تومان بود، اندكي كاهش پيدا كرده است.
انتظار ثبات مي‌رود
علي چگيني مديركل دفتر برنامه‌ريزي و اقتصاد مسكن وزارت راه‌وشهرسازي روز گذشته با ارائه تحليل جامعي از تحولات اخير در بازار مسكن، به «دنياي‌اقتصاد» اعلام كرد: ثبت نرخ كاهشي جديد در قيمت مسكن در مهرماه، پاسخي از ناحيه بازار به برخي پيش‌بيني‌هاي غيركارشناسي در خصوص جهش قريب‌الوقوع است.
چگيني تصريح كرد: با ادامه افت قيمت مسكن در اولين ماه فصل پاييز و همچنين انقباض طبيعي معاملات در نيمه سرد سال، هيچ زمينه‌اي از فرضيه جهش يا صعود ناگهاني قيمت مسكن در بازار وجود ندارد و در بدترين شرايط احتمالي، قيمت با كمي نوسان پايين‌تر از سطح تورم عمومي، حالت ثبات را تجربه خواهد كرد.
مديركل دفتر اقتصاد مسكن افزود: در ماه‌هاي اخير نرخ رشد ماهانه و رشد نقطه‌به‌نقطه قيمت مسكن در تهران با فاصله زيادي از تورم، نوسان كرد طوري كه ارزش واقعي املاك مسكوني با «رشد منفي» مواجه شد. در اين شرايط چنانچه سرعت كاهش نرخ تورم در ماه‌هاي آتي كند شود، احتمال مي‌رود شتاب افت قيمت مسكن نيز كمتر شود اما چون زمينه افزايش وجود ندارد، وضعيت تثبيت برقرار خواهد شد.
فاصله 25درصدي نوسازها و سالخورده‌ها
دفتر اقتصاد مسكن براي اولين‌بار متوسط قيمت واحدهاي مسكوني در تهران را به تفكيك سن آپارتمان‌ها محاسبه كرده است.بر این اساس در حالي كه متوسط قيمت مسكن در كل شهر تهران شامل همه نوع آپارتمان با هر ميزان سن ‌بنا در مهرماه امسال سطح متري 4 ميليون و 63هزار تومان را ثبت كرد، ميانگين قيمت واحدهاي نوساز حداكثر 10درصد بالاتر از اين رقم ايستاد و به حدود 4ميليون و 400 هزار تومان رسيد.
در اين ماه همچنين واحدهاي قدیمی بين 11 تا 20 سال عمربنا- با ميانگين قيمت مترمربعي در حدود 3 ميليون و 500 هزار تومان معامله شد.
به اين ترتيب متوسط ارزش آپارتمان‌هاي نوساز حدود 25 درصد گران‌تر از متوسط ارزش آپارتمان‌هاي قدیمی است يا به عبارتي فاصله متري 900 هزار توماني بين ميانگين قيمتي اين دو گروه سني در بازار مسكن وجود دارد.اين در حالي است كه بين حداكثر قيمت نوسازها و حداقل قيمت قدیمی‌ها، فاصله متري چند ميليون توماني حاكم است.
گزارش دفتر اقتصاد مسكن از بازار آپارتمان‌هاي بالاي 25 سال نيز نشان مي‌دهد: متوسط قيمت اين املاك مترمربعي حدود 4 ميليون و 400 هزار تومان است كه با توجه به ارزش زمين اين واحدها، قيمت آنها با نرخ نوسازها تقريبا برابري مي‌كند.
اين گزارش حاكي است: در مهرماه 11 هزار و 380 فقره مبايعه‌نامه در بنگاه‌هاي تهران براي خريد و فروش آپارتمان صادر شده است كه 37درصد اين معاملات به نوسازها اختصاص داشته است.
علي چگيني علت گرايش متقاضيان به خريد واحدهاي نوساز را فراواني اين نوع واحدها در بازار و همچنين كم‌شدن فاصله بين متوسط قيمت در كل شهر و متوسط قيمت نوسازها عنوان مي‌كند. اين گرايش از سال91 شروع شد.ميانگين قيمت آپارتمان‌‌هاي تهران در مهرماه با 2.6 درصد كاهش به مترمربعي 4ميليون تومان برگشت

خزانه در شهرداری تشکیل می‌شود

دنیای اقتصاد: سخنگوی شورای شهر تهران با اشاره به بررسی لایحه مدیریت یکپارچه شهری در پارلمان محلی، یکپارچه شدن خزانه شهرداری را یکی از بندهای مهم این لایحه دانست و گفت: شورای شهر تهران با حمایت از این بند یکپارچگی خزانه شهرداری و تمرکز منابع مدیریت شهری را اقدامی موثر برای پیشبرد برنامه‌های شهری تلقی می‌کند.به گزارش «دنیای اقتصاد» رضا تقی‌پور سخنگوی شورای شهر تهران در نشست خبری روز گذشته یکپارچه نبودن مدیریت شهری را یکی از موانع به نتیجه نرسیدن تصمیمات مهم شهری عنوان کرد. به گفته وی، یکپارچه شدن خزانه شهرداری به تمرکز منابع شهری در یک محل و تسهیل اجرای تصمیمات شهری منجرخواهد شد.
او تشکیل دیوان محاسبات شهری را یکی دیگر از بندهای مهم این لایحه خواند و افزود: اما اینکه بنا باشد در لابه‌لای این بندها اختیارات شورای شهر کم شود مدنظر پارلمان محلی تهران نیست.
او تصریح کرد: با آنکه شورای شهر به‌عنوان رکن چهارم نظام خوانده می‌شود، اما در تدوین لایحه مدیریت یکپارچه شهری که مستقیما به مدیریت شهری مربوط می‌شود، از شورای شهر هیچ‌گونه همکاری خواسته نشده است. تقی‌پور در پاسخ به «دنیای اقتصاد» در مورد اینکه نظر نهایی شورا نسبت به یکی از بندهای این لایحه برای تغییر رویه انتخاب شهردار چیست؟ اظهار کرد: نظر نهایی شورای شهر در این خصوص هنوز نهایی و یکپارچه نشده است.او ادامه داد: البته به‌عنوان یکی از اعضای شورا صریحا اعلام می‌کنم با این موضع که اختیاری از شورای شهر به یکی از قوا منتقل شود قطعا مخالف هستم.

مسكن‌مهر رصد مي‌شود

دنیای اقتصاد: معاون اول رئيس‌جمهور با بيان اينكه به زودي اعتباري معادل 700 ميليارد تومان از سوي معاونت برنامه‌ريزي و نظارت راهبردي رئيس‌جمهور براي تامين آب و برق پروژه‌هاي مسكن‌مهر در اختيار وزارت نيرو قرار مي‌گيرد، گفت: دولت پیشرفت کار و تامین خدمات زیربنایی واحدهای مسکن مهر را رصد می‌کند. اسحاق جهانگيري به خبرگزاري‌فارس اعلام كرد: مسوولان مربوطه دائما پیگیر پیشرفت ساخت‌و‌ساز و ارائه خدمات زیربنایی و روبنایی واحدهای مسکن مهر هستند و ما نیز در دولت مرتب این موارد را رصد می‌کنیم .

شرايط فروش قسطی آپارتمان در منطقه 22

دنیای اقتصاد : کافی است یک پیامک خالی به یکی ازسامانه‌های پیامکی تبليغات ملك ارسال کنید، تا از شرایط خرید در یکی ازمجتمع‌های بزرگ مسکونی در حال ساخت درحاشیه دریاچه چيتگر مطلع شوید. اگر از شرایط کلی فروش راضی باشید می‌توانید عدد دیگری را به این سامانه ارسال کنید تا آدرس و زمان بازدید از پروژه را هم برایتان ارسال کند.
امتیازی که فروشندگان این مجتمع 27 طبقه‌ای به خریداران می‌دهند، پرداخت قسطی هزينه خريد يك آپارتمان نوساز در منطقه 22 تهران است. فروشنده واحدهای این مجتمع چشم‌انداز دریاچه، پارک جنگلی و باغ ملی گیاه شناسی را از امتیازات آن می‌داند و درخصوص ویژگی‌های این مجتمع می‌گوید: این مجتمع دارای 4 دستگاه آسانسور در هر برج با قابلیت حمل بار، واحد‌های یک الی سه خوابه، پارکینگ و انباری اختصاصی برای هر واحد، طبقه همکف دارای کاربری‌های تجاری و دارای لابی مجلل، سالن اجتماعات و سالن ورزشی مجهز، سیستم اعلان و اطفای حریق و سیستم مانیتورینگ، دارای هلی پد و در نهايت اختصاص فضای جداگانه برای پارکینگ میهمان است. نحوه قیمت‌گذاری در این برج به این‌گونه است که طبقه اول قیمت پایه را مشخص کرده و مترمربعي 3 میلیون و 920 هزار تومان توسط تعاونی اعلام شده و به ازای هر طبقه بالاتر 1/2 درصد در هر متر افزایش قیمت لحاظ می‌شود؛ به طوري كه قیمت هر متر مربع یک واحد در طبقه 14 به طور تقریبی حدود 5 میلیون تومان محاسبه می‌شود. فروشنده این واحد‌ها این نکته را هم اضافه می‌کند که با توجه به پیشرفت حاصل شده در مقاطع مختلف از پروژه درصد‌های معینی به قیمت پایه افزوده می‌شود. زمان تحویل این مجتمع در حال ساخت، سال 95 اعلام شده است. به جز این برج، 22 برج دیگر هم در پهنه Aدریاچه چيتگر در حال ساخت است . یکی دیگر از برج‌های در حال ساخت که از سال گذشته پیش‌فروش آن آغاز شده و تا تیر ماه سال 94 نیز تحویل خریداران داده می‌شود نیز وضعیت مشابهی دارد. این برج‌ها نیز به صورت قسطی به فروش می‌رسند و 30 درصد در قرارداد اولیه، 30 درصد به صورت قسطی، 30 درصد در زمان تحویل واحد و 10درصد باقیمانده نيز هنگام انتقال سند به فروشنده پرداخت می‌شود. قیمت این مجتمع اما کمی ارزان‌تر است و قیمت واحدها از متري 3میلیون و 300 هزار تومان شروع می‌شود تا طبقات بالا مانند طبقه 12 به متری 4 میلیون و 500 هزار تومان می‌رسد. یکی از فعالان بازار مسکن در منطقه 22 می‌گوید: مبنای قیمت‌گذاری در این منطقه نزدیکی و دوری به دریاچه چيتگر است. این دریاچه تاثیر قابل توجهی بر زمین‌ها و آپارتمان‌های منطقه 22 تهران در دو، سه سال اخیر گذاشته است. به گفته این فعال بازار، خانه‌هایی که منظره دریاچه داشته باشند متري یک تا دو میلیون تومان گران‌تر از خانه‌های مشابه خود هستند. بخشی از خرید و فروش‌ها در این منطقه به صورت امتیازی است و به جز مبلغی که خریدار برای آپارتمان‌های آماده تحویل می‌دهد 30 تا 50 میلیون تومان نیز به‌عنوان حق امتیاز به مالکان پرداخت می‌کنند. آپارتمان آماده تحویل متری 4 میلیون تومان هم در منطقه وجود دارد. برخی از فعالان بازار این منطقه تلاش می‌کنند با شایعه، تنور خرید و فروش آپارتمان در این منطقه را گرم نگه دارند. یکی از فعالان بازار مسکن از فروش آپارتمانی 130 متری به قیمت متری 11 میلیون تومان در یکی از برج‌های این منطقه خبر می‌دهد. این قیمت باعث تعجب سایر مشاوران املاک منطقه است. یکی از فعالان فروش آپارتمان در منطقه می‌گوید: گران‌ترین مجتمع در این منطقه متری 6 میلیون تومان به فروش رسیده است.

بازار بورس

کارگروه ویژه «بورس» در تدوین برنامه ششم

دنیای اقتصاد : مراسم رونمایی از سامانه جدید پس از معاملات بازار سرمایه که روز گذشته توسط شرکت سپرده‌گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه و با حضور مقامات و مدیران بازار سرمایه ایران برگزار شد، نه تنها به تشریح قابلیت‌ها، کارآیی‌ها و اهمیت ویژه سامانه جدید پرداخت، بلکه از آن به‌عنوان راهی برای حذف پولشویی، امکان تسویه چند ارزی، مدیریت ریسک، توسعه زیر‌ساخت‌های فنی بازار سرمایه و در نهایت اولین گام اساسی و پل ارتباطی به سوی بین‌المللی شدن بورس تهران عنوان شد.
توجه به تخصصی شدن بخش‌های مختلف بازار سرمایه اعم از فرآیندهای پیش از معاملات، معاملات و پس از آن، طراحی و پیاده‌سازی سامانه پس از معاملات ویژه بازار سرمایه ایران به منظور پاسخگویی مناسب به نیازهای بازار در دستور کار شرکت سپرده‌گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه قرار گرفت که این سامانه مبتنی بر استانداردهای روز دنیا توسط توسط متخصصان داخلی شرکت سپرده‌گذاری مرکزی طراحی و پیاده‌سازی شده است.
در این مراسم، علی صالح‌آبادی رئیس سازمان بورس اوراق بهادار تهران و حامد سلطانی‌نژاد، مدیرعامل شرکت سپرده‌گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه، به ارائه اظهاراتی درخصوص مزایای سامانه جدید و جایگاه ویژه آن در بازار سرمایه پرداختند و در پایان مهندس حسین محمدی طراح سامانه پس از معاملات، ساختار این سامانه را برای حاضران تشریح کرد که در نهایت با حضور علی صالح‌آبادی،حسن قالیباف‌اصل، امیر هامونی، حامد سلطانی‌نژاد، سید‌علی حسینی، مهندس احمدی و طاهریان فرد، سامانه جدید پس از معاملات با دست نوشته رئیس سازمان بورس، رونمایی و به‌طور آزمایشی راه‌اندازی شد.
علی صالح‌آبادی، رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار درخصوص این سامانه جدید اظهار کرد: همکاران ما در شرکت سپرده‌گذاری مرکزی و حوزه‌ آی‌‌تی تصمیم گرفتند با تجربیات خوب خود زیرساخت‌ها را فراهم سازند و سامانه جدید را تماما ملی طراحی کنند.
رئیس سازمان بورس گفت: با سامانه جدید، معاملات از هر جا و از هر نقطه دنیا امکان پذیر می‌شود و بحث تسویه چند ارزی از ویژگی‌های سامانه جدید پس از معاملات است که امکان اتصال این سامانه را به کشورهای دیگر فراهم می‌سازد و شرایط بین‌المللی شدن بازار سرمایه را تسهیل می‌کند. صالح‌آبادی در ادامه یادآور شد: طراحی این سامانه در چند فاز شروع شد که فاز اول بحث تسویه وجوه مطرح شده که هم اکنون چند سال است در حالت فعالیت است.وی ادامه داد: در فاز دوم بحث رجیستری مطرح شد که همکاران ما با اعتماد به نفس، تحریم‌ها را کنار گذاشته و این نرم افزار را راه‌اندازی کردند.
سخنگوی سازمان بورس در این خصوص خاطر‌نشان کرد: با طراحی این سامانه کار بسیار بزرگی انجام شد در حالی‌که اهمیت این سامانه اگر از سامانه معاملات بیشتر نباشد، کمتر هم نیست و حتی در مواردی مهم‌تر از سامانه معاملات است.
رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار درخصوص آشنایی طراحان این سامانه با مدل‌های بین‌المللی تصریح کرد: طراحی این سامانه توسط متخصصان داخلی به این معنا نیست که این افراد در جریان سامانه مشابه در کشورهای خارجی نیستند، بلکه آنها با مطالعه دقیق درخصوص سامانه کشورهای دیگر و با دارا بودن پیش زمینه‌ای توانا سامانه جدید را طراحی کردند. وی به نیروهای خلاق در بازار سرمایه اشاره کرد و گفت: نیروی انسانی خلاقی در بخش‌ آی‌تی بازار سرمایه داریم که سرمایه‌های خوبی تلقی می‌شوند که هم سامانه‌ها را ارزان‌تر تولید می‌کنند و هم با توجه به بومی بودن سامانه، امکان اصلاح و توسعه آن را فراهم می‌کنند.
صالح‌آبادی در این خصوص ادامه داد: وقتی سامانه‌ای خریداری می‌شود بحث توسعه آن با مشکل و محدودیت مواجه می‌شود؛ اما سامانه‌های تولید داخل ضمن برخورداری از تجربیات جهانی قابلیت توسعه خواهند داشت. وی درخصوص اهمیت این سامانه جدید ابراز کرد: بحث مدیریت ریسک و فروش استقراضی دو نکته‌ای است که در این سامانه بسیار کارآ بوده و از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. صالح‌آبادی در ادامه درخصوص استفاده از این سامانه و بین‌المللی شدن بازار سرمایه متذکر شد: با این سامانه معاملات از هر جا و از هر نقطه دنیا امکان پذیر می‌شود. این درحالی است که هم اکنون 70 درصد معاملات بازار سرمایه به‌صورت آنلاین اتفاق می‌افتد و ما از نظر سامانه معاملاتی با هیچ مشکلی مواجه نیستیم؛ اما مهم‌تر از آن سامانه‌های پس از معاملات و بحث تسویه است که این موضوع نیز با راه‌اندازی سامانه جدید برطرف می‌شود. رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار در ادامه تسویه چند ارزی را از ویژگی‌های دیگر این سامانه دانست و اعلام کرد: بحث تسویه چند ارزی از ویژگی‌های دیگر این سامانه است که امکان اتصال این سامانه را به کشورهای دیگر فراهم می‌سازد و شرایط بین‌المللی شدن بازار سرمایه را تسهیل می‌کند. صالح‌آبادی در ادامه بیان کرد: برای بین‌المللی شدن بازار سرمایه شرکت سپرده‌گذاری اوراق بهادار نقش مهمی را ایفا می‌کند؛ اما این به این معنا نیست که بازار سرمایه از سامانه‌های خارجی استفاده نکند.
وی افزود: مذاکراتی با کشورهای خارجی صورت گرفته تا سامانه‌های مورد نیاز بازار سرمایه با مرتفع شدن محدودیت‌ها خریداری شوند و در اختیار بازار سرمایه قرار گیرند. رئیس سازمان بورس اذعان کرد: یکی از اولویت‌های راهبردی بازار سرمایه توسعه‌ آی‌تی است که توسعه بازار سرمایه نیز جز در بستر آی‌تی امکان‌پذیر نخواهد بود.
سخنگوی سازمان بورس ادامه داد: در بازار سرمایه داده‌های زیادی داریم و وقتی این داده‌ها امکان استفاده دارند که پردازش شوند که این مهم نیز به‌عنوان یک پروژه در دستور پیگیری است.
صالح‌آبادی در ادامه یکی از نیازهای بازار سرمایه را معاملات الگوریتمی دانست و ابراز کرد: یکی از نیازهای امروز بازار سرمایه معاملات الگوریتمی است که با توجه به توسعه بازار در آینده نزدیک صورت می‌پذیرد تا سرمایه‌گذاران استراتژی‌های معاملاتی خود را از آن طریق به راحتی انجام دهند. وی ادامه داد: با استفاده از معاملات الگوریتمی سرمایه‌گذاران در هر جا می‌توانند با برنامه‌ریزی‌های دقیق و استراتژی‌های متفاوت معاملات خود را انجام دهند که قسمت با اهمیت آن نیز محرمانه بودن اطلاعات خواهد بود که تلاش اصلی طراحان نیز محفوظ ماندن اطلاعات سهامداران در این قبیل از معاملات خواهد بود.
صالح‌آبادی درخصوص سامانه فعلی پس از معاملات و سامانه جدید خاطرنشان کرد: با افتتاح آزمایشی این سامانه جدید سامانه فعلی به موازات آن تا پایان سال 93 فعالیت می‌کند؛ در حالی‌که در سال آینده سامانه جدید جایگزین سامانه فعلی خواهد شد.رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار درخصوص مشارکت کارگزاران برای اصلاح مشکلات آی‌تی این سامانه عنوان کرد: از شرکت‌های کارگزاری و به خصوص کانون کارگزاران انتظار می‌رود تا اصلاحات و مشکلات آتی را با سعه صدر به شرکت سپرده‌گذاری انتقال دهند تا شرکت سپرده‌گذاری جهت رفع این مشکلات اقدام کند.
سخنگوی سازمان بورس به تشکیل کارگروه سرمایه‌گذاری خارجی در این سازمان اشاره کرد و افزود: انتظار می‌رود تا با رفع محدودیت‌ها و توافق‌های صورت گرفته در آینده نزدیک سرمایه‌گذاری خارجی فعال شود و به این ترتیب شرکت سپرده‌گذاری و شرکت‌های کارگزاری باید آمادگی داشته باشند تا با حضور سرمایه گذاران خارجی مشکلات درخصوص معاملات وجود نداشته باشد. وی درخصوص تدوین برنامه ششم توسعه گفت: کارگروهی در وزارت اقتصاد به ریاست وزیر امور اقتصادی و دارایی در این خصوص تشکیل شده و همچنین کارگروهی ویژه نیز با عنوان بازار سرمایه راه‌اندازی شده تا احکام بازار سرمایه را بررسی کرده و تدوین کند، به این ترتیب از تمامی کارشناسان و فعالان بازار سرمایه می‌خواهم تا موارد مورد نیاز برای درج در برنامه ششم توسعه را برای ما ارسال کنند تا در این کارگروه مطرح شود.
بین‌المللی شدن بورس در آینده نزدیک
در این مراسم مدیر عامل شرکت سپرده‌گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه نیز اظهار کرد: سامانه جدید پس از معاملات، یک گام بازار سرمایه ایران را به بین‌المللی شدن، نزدیک‌تر می‌کند.
حامد سلطانی‌نژاد ادامه داد: فناوری اطلاعات (IT) از جایگاه ویژه‌ای در بازارهای مالی جهان برخوردار است به‌طوری‌که این موضوع به یک مزیت رقابتی برای این بازارها تبدیل شده است و هم‌اکنون بسیاری از بورس‌ها به دنبال فروش نرم‌افزار خود هستند.وی با بیان اینکه از IT برای استیلا در بازارهای مالی استفاده می‌شود، اظهار کرد: اصطلاحاتی که هم اکنون در این حوزه مورد استفاده قرار می‌گیرد، نشان می‌دهد که باید به سمت یکپارچه شدن حرکت کنیم. سلطانی‌نژاد خاطر‌نشان کرد: در حوزه پس از معاملات، موسساتی به وجود آمده‌اند که در این زمینه استاندارد وضع کرده و شرکت‌های سپرده‌گذاری را در جهان رتبه‌بندی می‌کنند.
مدیرعامل شرکت سپرده‌گذاری با بیان اینکه پروژه پس از معاملات در دنیا از ویژگی‌های خاصی برخوردار است، گفت: لغت مدیریت حجم انبوه اطلاعات (Big data) در این حوزه مورد استفاده قرار می‌گیرد و باید گفت پروژه پس از معاملات ما نیز جزو این طرح است. وی با اشاره به اینکه این سامانه حافظه بازار سرمایه محسوب می‌شود، تصریح کرد: از ویژگی‌های خاص سامانه پس از معاملات، این است که با قوانین و قواعد آن کشور ارتباط تنگاتنگی دارد از همین رو، معمولا این سامانه‌ها را داخل همان کشور طراحی می‌کنند تا امکان پاسخگویی سریع به نیازها وجود داشته باشد. سلطانی‌نژاد با بیان اینکه سامانه پس از معاملات، یک پروژه زیر‌ساختی است، گفت: باید این سامانه‌ها، آمادگی ارائه سرویس‌های مختلف به سرمایه‌گذاران حقیقی را داشته باشند که در سامانه ما نیز بسیاری از سرویس‌های جدید به سرمایه‌گذاران ارائه خواهد شد. وی ادامه داد: در سامانه جدید از تکنولوژی‌های برنامه‌نویسی استفاده و استانداردهای روز دنیا در آن پیاده شده است. از همین رو، محدودیت‌هایی که در سامانه فعلی داریم، مانند صدور کد سهامداری در سامانه جدید برطرف شده است.
مدیرعامل شرکت سپرده‌گذاری اضافه کرد: بسیاری از مشکلات در حوزه تطابق اطلاعات رفع شده است و مدل هیبریدی برای نگهداری دارایی مورد استفاده قرار گرفته است؛ این سامانه از امنیت بالایی برخوردار بوده و محیط ساده و دوستانه‌ای دارد. وی تاکید کرد: در این سامانه در عین اینکه، فرد می‌تواند چند کد سهامداری داشته باشد، امکان مدیریت تحت کد ملی، متناظر شده تا بحث پولشویی از بین برود. سلطانی‌نژاد افزایش نظارت‌ها حتی برای کارگزاران را از دیگر مزیت‌های سامانه جدید پس از معاملات اعلام کرد و گفت: بنابراین ما صحبت از یک سامانه می‌کنیم که مجموعه‌ای از سامانه‌های به هم پیوسته است. مدیرعامل شرکت سپرده‌گذاری مرکزی ادامه داد: در این سامانه مفهوم کارگزار ناظر معنایی ندارد و واژه کارگزار عامل جایگزین آن شده است. به این صورت که کارگزار عامل، کارگزاری است که سهام را برای مشتری خرید می‌کند. وی با یادآوری این نکته که سامانه نت کلیر (NetClear) تسهیلات زیادی ایجاد کرده و توانایی‌ها را افزایش داده است، گفت: به همین خاطر، توانستیم با سرعت عمل نسبت به اتفاقاتی که درباره سرمایه رخ می‌دهد، عکس‌العمل نشان دهیم. برای مثال هم اکنون امکان تسویه ارزی وجود دارد در حالی که حتی در بازار سرمایه چین هم این امکان وجود ندارد. سلطانی‌نژاد با بیان اینکه در اجلاس ACG، شرکت‌های سپرده‌گذاری به دنبال امکان سرمایه‌گذاری برای سرمایه‌گذاران خرد بودند تا پلت‌فرمی ایجاد شود که سرمایه‌گذاران امکان حضور در بورس‌های یکدیگر را داشته باشند، افزود: حرکت به این سمت نیازمند زیر‌ساخت است که یکی از این زیر‌ساخت‌های مهم، حوزه IT است.
وی در پایان تاکید کرد: می‌توان ادعا کرد که سامانه پس از معاملات جدید این زیر‌ساخت را فراهم کرده است و ما یک گام به بین‌المللی شدن نزدیک شده‌ایم.

تنفس بورس پس‌از 10 روز

دنیای اقتصاد: روز گذشته در شرایطی دماسنج بورس تهران با 211 واحد افت به کانال 73 هزار واحد بازگشت که رکورد 10 روز گذشته و رشد مداوم این بازار یکی از رکوردهای مهم در سال جاری محسوب می‌شود. کارشناسان بازار سهام معتقدند روند کلی بازار مثبت و صعودی است و آنچه در حال حاضر از کاهش شاخص کل مشاهده می‌شود به‌نوعی اصلاح بعد از یک دوره شناسایی سود توسط فعالان این بازار است که ناشی از نگاه کوتاه‌مدت خریداران بوده و در شرایط کنونی طبیعی است.
گروه بورس- همایون دارابی: بورس اوراق بهادار تهران روز گذشته شاهد افت شاخص کل به میزان 211 واحد بود؛ امری که باعث شد شاخص به رقم 73 هزار و 940 واحد کاهش یابد. در بازار دیروز معامله‌گران در شرایطی فعالیت خود را شروع کردند که رشد قیمت‌ها باعث افزایش عرضه‌های معامله‌گران کوتاه‌مدت از ابتدای هفته شده بود.
در همین حال دیروز در مورد مسائل هسته‌ای نیز خبرهای منتشر شده در منابع غربی به نگرانی‌هایی در مورد این توافق منجر شده بود. در همین حال بازار همچنان با کمبود نقدینگی مواجه است. اکثر معامله‌گران در انتظار آن هستند که در روزهای آینده شاهد ورود نقدینگی به بازار باشند. در بازار سهام در تحولات کلان موضوع افت بهای نفت نیز همچنان مورد توجه است. در همین رابطه معاون وزیر نفت با تشریح سناریوهای قیمت نفت در بودجه سال آینده، هرگونه کسری بودجه سال جاری با توجه به سقوط آزاد قیمت نفت را رد کرد و گفت: دولت سال آینده روی نفت 100 یا 90 دلاری حساب باز نمی‌کند.
وزن مذاکرات در روند بورس چقدر است؟
عظیم ثابت، مدیر عملیات بازارگردانی تامین سرمایه آرمان، درباره افت دیروز شاخص کل بورس گفت: بازار روند اصلاحی در پیش گرفته و در نیمه دوم سال به‌صورت تدریجی بهبود می‌یابد. وی به گزارش‌های 6 ماهه شرکت‌ها و تاثیر آن بر روند شاخص اشاره کرد و افزود: روزهای گذشته گزارش‌های 6 ماهه برخی از شرکت‌ها منتشر شد و متاسفانه برخی از این شرکت‌ها گزارش‌های خوبی ارائه ندادند و به این دلیل در ابتدای معاملات روز گذشته، بازار با افزایش عرضه مواجه شد و در حالی که شاخص در ساعات آغازین معاملات روند مثبتی داشت، در پایان معاملات منفی شد. ثابت با بیان اینکه در مدت تقریبا یکی، دو هفته شاخص از حدود 71 هزار به 74 هزار واحد رسیده است، گفت: در دو هفته اخیر شاخص با رشد مواجه بوده است اما به این دلیل که در شرایط فعلی هنوز اعتماد سرمایه‌گذاران به صنایع برنگشته، روند شکل گرفته طبیعی به نظر می‌رسد.
ثابت گفت: برخی افراد در قیمت‌های کف اقدام به خریداری سهم کرده‌اند و اکنون به دنبال شناسایی سود و بنابراین فروش سهام هستند. وی با بیان اینکه هنوز یک ماه تا توافق نهایی زمان باقی مانده است، گفت: حتی اگر بنا به صحبت‌های عراقچی مذاکرات تمدید شود،به اعتقاد من وزن نتیجه مذاکرات هسته‌ای بر روند بازار زیاد نیست، چرا که ما در زمینه مذاکرات به هر صورت با پیشرفت‌های زیادی مواجه بوده‌ایم و حتی تمدید مذاکرات بر بازار تاثیر منفی زیادی نخواهد داشت.
وی ادامه داد: به هر حال مسائل سیاسی مربوط به مذاکرات لایه‌های متعددی دارد و اهداف کشورهای طرف مذاکره بر نتیجه این مذاکرات تاثیر خواهد گذاشت، بنابراین باید پذیرفت که رسیدن به توافقات زمانبر خواهد بود. وی تاکید کرد: بر روند شاخص هم فاکتورهای تکنیکال و هم فاکتورهای بنیادی تاثیر‌گذارند؛ بنابراین نباید تمام وزن مسائل تاثیر‌گذار بر روند بازار را به مساله مذاکرات داد.
مدیر عملیات بازار‌گردانی تامین سرمایه آرمان در پایان گفت: از آنجا که با حدود 8 درصد اصلاح قیمت‌ها از ابتدای سال مواجه بوده‌ایم و قیمت سهام به کف رسیده است، به نظر می‌رسد نیمه دوم بهتر از نیمه اول باشد.
مدیر عملیات بازارگردانی تامین سرمایه آرمان آینده بازار را مثبت دانست و اظهار کرد: با تمام این شرایط، آینده بازار سرمایه مثبت است زیرا در یک سال گذشته قدم‌های مثبتی در این راستا برداشته شده است. وی به کاهش رکود اقتصادی و تورم و تلاش‌های دولت در زمینه اقتصاد کلان کشور اشاره کرد و گفت: این مسائل موجب بهبود شرایط اقتصادی و بالطبع شرایط بازار سهام خواهد شد. وی در پایان به سرمایه‌گذاران پیشنهاد کرد: با دید بلند‌مدت و میان‌مدت وارد بازار سهام شوند و برای فروش سهام خود عجله نکنند چرا‌که افت و خیز جزو ذات بازار است.
وضعیت صنایع بورسی در روز گذشته
در گروه خودرویی دیروز زامیاد با گزارش نامناسب مواجه شد. شرکت زامیاد در پیش‌بینی عملکرد 6 ماهه سال مالی منتهی به 29 اسفند 93 سود هر سهم خود را با 66/66 درصد کاهش نسبت به گزارش قبلی مبلغ 5 ریال اعلام کرد که در 6 ماهه زیان 111 ریالی به ازای هر سهم شناسایی کرده است.
بنا به اظهارات شرکت، دلیل این تعدیل سود تغییرات در مبلغ بهای تمام‌شده بابت افزایش پیش‌بینی بهای تمام‌شده هر دستگاه محصولات سبک با توجه به تغییرات مربوط به موتور و سایر اقلام است.
خبری نیز مبنی بر تغییر مدیریت شرکت سایپا از سوی روابط عمومی شرکت مذکور تکذیب شد. در گروه سیمانی شرکت سیمان شاهرود با سرمایه 450 میلیارد ریال در پیش‌بینی درآمد 6 ماهه سال مالی منتهی به 29 اسفند 93 سود هر سهم خود را با 3/9 درصد تعدیل منفی مبلغ 1203 ریال اعلام کرده است که در 6 ماه نخست موفق به پوشش 43 درصد آن شده است. شرکت در ارتباط با تعدیل پیش‌بینی سود هر سهم سالانه اعلام کرده است در 6 ماه اول سال به دلیل شرایط بازار و حمل و نقل ریلی صادرات سیمان به ترکمنستان با افت مواجه شد که در 6 ماه دوم سال 93 به دلیل مرتفع شدن مشکلات و برنامه‌ریزی‌های انجام گرفته، افزایش فروش سیمان صادراتی برآورد شده است. همچنین با توجه به اعلام برابری نرخ مصرف مازوت با نرخ گاز، هزینه‌های مصرف مازوت در 6 ماه دوم سال با نرخ گاز محاسبه شده است و با توجه به موارد فوق پیش‌بینی می‌شود سود اعلام شده تا پایان سال محقق خواهد شد. در گروه پتروشیمی معاون اسبق وزیر نفت در امور پتروشیمی با اعلام اینکه از یک ماه آینده کاهش قیمت محصولات پتروشیمی محسوس خواهد بود، معایب و مزایای فرمول جدید برای تعیین نرخ خوراک واحدهای پتروشیمی گازی را تشریح کرد.
به گزارش وزارت نفت، غلامحسین نجابت گفت: برای جلوگیری از سودها و ضررهای کلان در صنعت پتروشیمی باید قیمت خوراک و محصولات پتروشیمی با یکدیگر ارتباط داشته باشند که خوشبختانه در فرمول جدید تهیه شده توسط وزارت نفت این موضوع به خوبی دیده شده است. در گروه بانکی بحث کاهش نرخ سپرده قانونی در بازار مطرح بود. مدیرعامل بانک ایران زمین کاهش هزینه تمام‌شده،‌ بازتر شدن دست بانک‌ها برای پرداخت تسهیلات و فراهم شدن زمینه کاهش نرخ سود بانکی را از مزایای کاهش سپرده قانونی دانست. در گروه فلزی دیروز مدیر عامل شرکت ملی مس ایران با بیان اینکه امیدواریم با فعال‌سازی ۱۷ پروژه توسعه‌ای درسال ۹۸ حدود ۴۰۰ هزار تن مس تولید کنیم، گفت: نتایج تحقیق و تفحص از صنعت مس هنوز نهایی نشده است. در گروه کشاورزی شرکت کشاورزی و دامپروری مگسال با سرمایه معادل 30 میلیارد ریال در گزارش پیش‌بینی درآمد سال مالی منتهی به 29 اسفند 93 سود هر سهم خود را با کاهش 32 درصدی نسبت به برآورد قبلی مبلغ 3593 ریال اعلام کرده و با توجه به عملکرد 6 ماه نخست امسال توانسته 58 درصد آن را پوشش دهد. در مجموع بازار دیروز بازاری منفی بود که در آن ارزش معاملات نیز به 245میلیارد تومان در بورس و فرابورس بالغ شد.

بازار پول و سرمایه ایران، بین‌المللی می‌شود

دنیای اقتصاد : نخستین نمایشگاه بین‌المللی بورس، بانک، بیمه، خصوصی‌سازی و ششمین نمایشگاه‌ معرفی فرصت‌های سرمایه‌گذاری کشور به مدت 4 روز و با حضور 120 شرکت داخلی و خارجی در کیش برگزار شد.
در این مراسم علی صالح‌آبادی رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار از تسریع روند بین‌المللی شدن بازار سرمایه کشورمان خبر داد و گفت: با حذف موانع و ایجاد مقررات شفاف مسیر سرمایه‌گذاری خارجی در بازار سرمایه هموار می‌‌شود.
وی افزود: اکنون 40 صنعت در بازارهای سهام از جمله بورس اوراق بهادار تهران و فرابورس ایران حضور دارند که به همین دلیل متنوع‌ترین بورس منطقه را به خود اختصاص داده است. صالح‌آبادی با اشاره به اینکه بورس اوراق بهادار و کالایی از لحاظ زیرساخت وضعیت قابل قبولی دارند، گفت: با بهره‌گیری از ابزارها محدودیت مکانی مرتفع شده، به‌طوری که سرمایه‌گذاران داخلی و خارجی می‌توانند از ابزارهای مختلف از جمله اجاره مشارکت بهره‌مند شوند. مدیرعامل شرکت کارگزاری صندوق بازنشستگی کشور نیز در جریان برگزاری اولین نمایشگاه بین‌المللی بورس، بانک، بیمه، بازار سرمایه و خصوصی‌سازی گفت: متاسفانه در حال حاضر به دلیل محدودیت ابزارهای مالی، خدمات و فعالیت‌های کارگزاری‌ها و شرکت‌های فعال در حوزه تامین سرمایه، مشابه یکدیگر بوده و آن طور که به نظر می‌رسد تفاوت چندانی با یکدیگر ندارند، در حالی‌که تنوع این ابزارها می‌تواند در خدمات ارائه شده از سوی شرکت‌های تامین سرمایه تفاوت ایجاد کند و به ‌نوعی بین آنها رقابت ایجاد کند.
خسرو مصلح‌آبادی با تاکید بر اینکه راه‌اندازی ابزارهای مالی نوین با در نظر گرفتن نیاز مشتریان، می‌تواند جان تازه‌ای به بورس ببخشد، افزود: تلاش این شرکت‌ها و ایجاد انگیزه رقابت بین آنان می‌تواند در نهایت منجر به جذب سرمایه‌های بیشتر از جامعه و تزریق این منابع به بخش‌های تولیدی شود.
تاسیس صندوق توسعه سرمایه‌گذاری پتروشیمی
معاون وزیر نفت نیز از تاسیس صندوق توسعه سرمایه‌گذاری پتروشیمی با همکاری سازمان بورس خبر داد و گفت: با تصویب مجلس سرمایه‌گذاران در صنایع پایین‌دستی از تخصیص 30 درصدی بهای گاز مصرفی برخوردار خواهند شد.
عباس شعری‌مقدم با اعلام اینکه اکنون فضای خوبی در صنعت پتروشیمی پدید آمده و زمینه برای توسعه این صنعت فراهم شده و جهش بزرگی را شاهد خواهیم بود، افزود: صنعت پتروشیمی نقش موتور محرک پایدار و اشتغال‌آفرینی داشته و توسعه این صنعت همواره برای دولتمردان از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.
مدیرعامل شرکت ملی پتروشیمی، توسعه صنعت پتروشیمی را در زمره اقدامات راهبردی برای دستیابی به اهداف ملی کشور اعلام کرد و گفت: ایران از همه مزیت‌های نسبی بازار مصرف و نیروی انسانی تحصیلکرده برخوردار است ولی باید این مزایای نسبی را به مزایای رقابتی تبدیل کند. وی از تدوین برنامه‌ای 10 ساله برای جذب 70 میلیارد دلار سرمایه‌گذاری در این صنعت خبر داد و گفت: برای توسعه این صنعت 80 میلیارد دلار منابع ارزی و ریالی نیاز است که بخش کمی از آن از طریق فاینانس چین و صندوق‌های توسعه ملی و حساب ذخیره ارزی تامین شده است.
واگذاری شرکت‌ها ادامه دارد
رئیس سازمان خصوصی‌سازی فهرست شرکت‌های قابل عرضه به بخش خصوصی را اعلام کرد. عبدالله پوری‌حسینی در این مراسم گفت: حجم شرکت‌های باقیمانده از گردونه واگذاری‌ها در راستای خصوصی‌سازی زیاد است و برآورد می‌شود که تا پایان سال تمام این شرکت‌ها را نتوانیم به بخش خصوصی واگذار کنیم.
معاون وزیر امور اقتصادی و دارایی در بیان دلیل این موضوع گفت: اراده ما تنها نیمی از راه است و نیم دیگر آن آماده بودن بخش خصوصی و جلوگیری از تلاطم در بازار سرمایه است که ما را نسبت به اینکه تعداد زیادی از سهام شرکت‌ها را روانه این بازار برای خصوصی‌سازی و عرضه کنیم منع می‌کند.
اصلاح آیین‌نامه جذب سرمایه‌های خارجی
ابوالفضل کوده‌ای مدیر کل سرمایه‌گذاری خارجی بورس ایران نیز در مورد وضعیت سرمایه‌گذاری در بازار سرمایه کشور گفت: جذب سرمایه‌گذاری خارجی در زمینه‌های متعددی امکان‌پذیر است که یکی از اینها، سرمایه‌گذاری در بازار سرمایه است. در حوزه جذب سرمایه‌گذاری در بورس تدوین آیین‌نامه‌های جدید مبنی بر سرمایه‌گذاری در بازارهای بورس و خارج از بورس برخی محدودیت‌ها وجود داشت که رفع شد و اکنون شاهد حضور سرمایه‌گذاران در این حوزه هستیم.
به گفته وی آنچه برای جذب سرمایه‌گذاران در این حوزه و سایر حوزه‌های دیگر مهم است رفع محدودیت‌های مربوط به ابزارهای انتقال سرمایه به کشور است تا با گفت‌وگوهای بین‌المللی و کاهش محدودیت‌ها شاهد حضور بیشتر سرمایه‌گذاران باشیم. ایرانیان مقیم خارج از کشور در بازار سرمایه حضور دارند تا با چشم‌اندازی که از این مسائل داریم و نشانه‌های برگرفته از حضور هیات‌های بزرگ به لحاظ کمی و کیفی خارجی، شاهد حضور بیشتر مردم به‌صورت عملیاتی در حوزه‌های مختلف باشیم.

١٠ اختراع و طرح صنعتی در فهرست عرضه بازار دارایی فکری فرابورس درج شد

مدیرعامل فرابورس ایران از درج 10 اختراع و طرح صنعتی قابل واگذاری در فهرست عرضه بازار دارایی فکری فرابورس ایران خبر داد.به گزارش «دنیای اقتصاد»، امیر هامونی با اعلام این خبر به نحوه انتخاب و بررسی دارایی‌های فکری ارائه شده برای عرضه در بازار دارایی فکری اشاره کرد و گفت: با توجه به بررسی‌های صورت گرفته، از میان تعداد بیش از 50 درخواست ارائه شده به فرابورس ایران برای حضور در بازار دارایی فکری، تعداد 10 اختراع و طرح صنعتی در فهرست عرضه بازار دارایی فکری فرابورس ایران درج شد.
به گفته وی این دارایی‌های فکری در زمینه‌های پزشکی، تجهیزات خودرو، سیم و کابل، سامانه‌های هوشمند تشخیص مختصات اشیا و مسیر حرکت آنها، ورزشی، راهسازی، کشاورزی، لیزر و مهندسی است که پس از احراز اصالت توسط مرجع ثبت و دریافت تاییدیه فنی از پارک فناوری پردیس به منظور آغاز فرآیند مذاکره درخصوص واگذاری دارایی فکری و یا جذب سرمایه‌گذار برای تجاری‌سازی طرح‌ها و اختراعات درج شده است. هامونی از متقاضیان خرید و یا مشارکت در تجاری‌سازی اختراعات و طرح‌های صنعتی درج شده در فهرست عرضه فرابورس خواست تا با مراجعه به سایت رسمی فرابورس ایران در بخش فهرست عرضه بازار دارایی فکری، ضمن دریافت اطلاعات مربوط به طرح‌های صنعتی و اختراعات قابل واگذاری، نسبت به ارسال مشخصات و اطلاعات تماس خود جهت شرکت در جلسه معارفه استانداردی که با کمک فرابورس و توسط مشاور سرمایه‌گذار، شرکت تامین سرمایه یا کارگزار عرضه‌کننده برای هر یک از طرح‌ها و اختراعات مذکور برگزار می‌شود، اقدام کنند. وی در پایان با بیان اینکه فرابورس ایران در حال حاضر به دنبال تسهیل فرآیند تجاری‌سازی اختراعات و دارایی‌های فکری است، خاطرنشان کرد: با توجه به درخواست‌های متعدد و متنوع ارائه شده از جانب جامعه مخترعان و سرمایه‌گذاران کشور و با همکاری سازمان بورس و ضمن دریافت نظرات فعالان و نخبگان حوزه فناوری کشور در حال پایش مقررات و دستورالعمل‌های بازار مذکور جهت توسعه کیفی و کمی بازار دارایی فکری کشور هستیم که در روزهای آینده شاهد ابلاغ دستورالعمل جدید این بازار با رویکرد تسهیل فرآیند تجاری‌سازی اختراعات و دارایی‌های فکری خواهیم بود.

مدیرعامل غدیر: بودجه 94 شرایط بهتری دارد

دنیای اقتصاد : مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری غدیر از بهبود وضعیت بودجه 94 نسبت به سال 93 خبر داد. دکتر سلیمانی با اشاره به اینکه بودجه سال 94 در حال تنظیم است و از شرایط مساعدتری نسبت به بودجه امسال برخوردار است، تصریح کرد: فرمول جدید به نفع پتروشیمی‌های کل کشور طراحی شده و این امر اثر مطلوب خود را در بودجه جدید می‌گذارد.
وی در پاسخ به این پرسش خبرنگار ما مبنی بر تعریف دقیق شما از منفعت پتروشیمی‌ها در طراحی فرمول جدید چیست؟ خاطرنشان کرد: در وهله نخست، تصمیم‌گیری در این باره از مجلس به دولت محول شده و در این حالت دولت منصفانه‌تر عمل می‌کند؛ به طوری که IRI برای صنایع بالادستی 25 درصد و برای توسعه صنایع پایین‌دستی تا 30 درصد خواهد بود. وی درباره پیش‌بینی درآمد هر سهم با اشاره به افزایش سرمایه اخیر اظهار کرد: پیش‌بینی با سرمایه جدید تفاوت چندانی نداشته و همان شرایط قبلی بر آن حاکم است.
سلیمانی با اعلام بروز تغییرات در هلدینگ‌های غدیر درباره وضعیت هلدینگ معدنی غدیر نیز افزود: همان‌طور که در مجمع نیز تاکید شده در هلدینگ معدنی بر آن هستیم تا سهم فعالیتی این هلدینگ را تا 20 درصد ارتقا دهیم.وی با اشاره به این مطلب که با هماهنگی‌هایی که با وزارت صنعت، معدن و تجارت داشته‌ایم بر آن هستیم مسائلی که در حوزه معدن به‌ویژه بهره مالکانه و عوارض صادرات مطرح است را تسهیل کنیم، گفت: هلدینگ معدنی غدیر به سمت گسترش فعالیت در کانی‌هایی نظیر مس، آلومین، آلومینیوم و زنجیره فولاد در حرکت است و آینده مطلوبی را برای آن پیش‌بینی می‌کنیم.
مدیرعامل سرمایه‌گذاری غدیر درباره هلدینگ ساختمان نیز یادآور شد: با به جریان انداختن پروژه‌هایی که از فعالیت‌ بازمانده بودند ازجمله پروژه‌های شمال کشور، خراسان و شیراز این هلدینگ نیز جان تازه‌ای گرفته است. براساس اطلاعیه ارسالی از سوی شرکت، «وغدیر» پیش‌بینی درآمد هر سهم سال مالی منتهی به آذرماه 93 با سرمایه 36 هزار میلیارد را معادل یک هزار و 241 ریال اعلام کرده است. بنابر مصوبه مجمع عمومی عادی فوق‌العاده به تاریخ 19 مهرماه 93 سرمایه شرکت از مبلغ 18 هزار میلیارد ریال به مبلغ 36 هزار میلیارد ریال از محل اندوخته سرمایه‌ای معادل 37 درصد و مطالبات و آورده‌ نقدی سهامداران (معادل 63 درصد) افزایش یافت.
شرکت تاکید کرده است که افزایش سرمایه فوق تا زمان برگزاری مجمع عمومی عادی سالانه سال مالی منتهی به پایان آذرماه 93 به ثبت می‌رسد. پیش از این پیش‌بینی درآمد هر سهم شرکت با سرمایه 18 هزار میلیارد ریال معادل دو هزار و 801 ریال بوده است.
مطابق پیش‌بینی اعلام شده از سوی غدیر مبلغ 22 میلیارد و 931 میلیون ریال (637 ریال به ازای هر سهم و بیش از 50 درصد سود خالص پیش‌بینی شده) از پیش‌بینی درآمد سال مالی منتهی به 30/09/93 به میزان 27 میلیارد و 174 میلیون ریال ناشی از سود حاصل از فروش سرمایه‌گذاری‌ها (عمدتا مربوط به سود حاصل از فروش سهام شرکت گسترش نفت و گاز پارسیان) است.
شرکت سرمایه‌گذاری غدیر تا پایان دوره 9 ماهه منتهی به شهریورماه امسال توانست 755 ریال سود به ازای هر سهم شناسایی کند. این رقم با احتساب فروش سهام شرکت توسعه گردشگری کاروانسرای پارس و فروش سهام شرکت گروه مدیریت سرمایه‌گذاری امید اعلام شده است.
مطابق ماده 58 اساسنامه شرکت «خالص سود حاصل از فروش سهام موجود در سبد سهام شرکت در هر سال باید به حساب اندوخته سرمایه‌ای منتقل و پس از رسیدن به نصف سرمایه ثبت شده و اخذ مجوز از سازمان بورس و اوراق بهادار بنا به پیشنهاد هیات مدیره و با تصویب مجمع عمومی فوق‌العاده قابل تبدیل به سرمایه است. اندوخته سرمایه‌ای تا زمان ادامه فعالیت شرکت غیرقابل تقسیم بوده و تنها در شرایط خاص براساس پیشنهاد هیات مدیره و تصویب مجمع عمومی عادی هر سال می‌توان حداکثر 20 درصد از مبلغی که همان سال به حساب اندوخته سرمایه‌ای منظور می‌شود بین صاحبان سهام تقسیم کرد
در این خصوص شرکت اعلام کرده است که هیات مدیره در نظر دارد مبلغ 250 ریال به ازای هر سهم را جهت تقسیم بین سهامداران به مجمع عمومی عادی سال مالی 93 پیشنهاد کند.

افزايش سهم بازارسرمايه در برنامه ششم توسعه


رييس سازمان بورس و اوراق بهادار روز گذشته گفت: كارگروهي در وزارت اقتصاد به رياست وزير اقتصاد با عنوان بازارسرمايه تشكيل شده تا احكام بازار سرمايه را در برنامه ششم توسعه بررسي و تدوين كنند. به گزارش خبرنگار «اعتماد»، علي صالح‌آبادي، درمراسم راه‌اندازي آزمايشي سامانه جديد پس از معاملات كه توسط شركت سپرده‌گذاري مركز اوراق بهادار اجرا شده است، افزود: قرار بود سامانه معاملات و پس از معاملات با هم راه‌اندازي شوند، اما سامانه پس از معاملات با تاخير راه‌اندازي خواهد شد.
وي تاكيد كرد: اين سامانه بسيار ارزان‌تر از نمونه‌هاي خارجي در كشور توليد شد و به راحتي هم توسعه مي‌يابد و محدوديت‌هاي قبلي را هم در اين زمينه نخواهيم داشت.
رييس سازمان بورس و اوراق بهادار با اشاره به اينكه روند بين‌المللي شدن بازار سرمايه در گرو توسعه زيرساخت‌هاي فني است، ‌تاكيد كرد: هم‌اكنون 70 درصد تعداد معاملات از بستر آنلاين انجام مي‌شود. صالح‌آبادي با بيان اينكه، ‌علاوه بر استفاده از سامانه‌هاي داخلي براي تامين نيازهاي بخش‌هاي مختلف از سامانه‌هاي خارجي هم استفاده خواهد كرد، گفت كه سازمان بورس را يكي از اولويت‌هاي مهم كاري خود قرار داده است.
وي با بيان اينكه سامانه معاملاتي بازار سرمايه ايران پس از گذشت 20 سال تغيير خواهد كرد، گفت: سامانه معاملاتي جديد محدوديت‌هاي گذشته را نخواهد داشت و تكنولوژي آن همراه با استانداردهاي روز دنياست.
صالح‌آبادي در پاسخ به سوالي، مبني بر اينكه اين سامانه چه خدمتي به جامعه سهامداران عدالت خواهد داد، گفت: پس از راه‌اندازي اين سامانه معاملاتي جديد، ارايه خدمات به بيش از 50 ميليون سهامدار تسهيل مي‌شود. صالح‌آبادي گفت: اين سامانه جديد مرتبط با بورس اوراق بهادار تهران، فرابورس، انرژي و در آينده هم بورس كالاي ايران خواهد بود و دارايي سهامداران در اين سامانه مديريت خواهد شد. ‌
صالح‌آبادي در ادامه يكي از نيازهاي بازار سرمايه را معاملات الگوريتمي دانست و گفت: يكي از نيازهاي امروز بازار سرمايه معاملات الگوريتمي است كه با توجه به توسعه بازار در آينده نزديك صورت مي‌پذيرد تا سرمايه‌گذاران استراتژي‌هاي معاملاتي خود را از آن طريق به راحتي انجام دهند. وي ادامه داد: با استفاده از معاملات الگوريتمي سرمايه‌گذاران در هر جا مي‌توانند با برنامه‌ريزي‌هاي دقيق و استراتژي‌هاي متفاوت معاملات خود را انجام دهند كه قسمت با اهميت آن نيز محرمانه بودن اطلاعات خواهد بود كه تلاش اصلي طراحان نيز محفوظ ماندن اطلاعات سهامداران دراين قبيل از معاملات خواهد بود. صالح‌آبادي در خصوص سامانه فعلي پس از معاملات و سامانه جديد خاطرنشان كرد: با افتتاح آزمايشي اين سامانه جديد سامانه فعلي به موازات آن تا پايان سال 1393 فعاليت مي‌كند در حالي كه در سال آينده سامانه جديد جايگزين سامانه فعلي خواهد شد. رييس سازمان بورس و اوراق بهادار در خصوص مشاركت كارگزاران براي اصلاح مشكلات ‌آتي اين سامانه عنوان كرد: از شركت‌هاي كارگزاري و به خصوص كانون كارگزاران انتظار مي‌رود تا اصلاحات و مشكلات آتي را با سعه صدر به شركت سپرده‌گذاري انتقال دهند تا شركت سپرده‌گذاري جهت رفع اين مشكلات تا سال اقدام كند. سخنگوي سازمان بورس به تشكيل كارگروه سرمايه‌گذاري خارجي در اين سازمان اشاره كرد و افزود: انتظار مي‌رود با رفع محدويت‌ها و توافقات صورت گرفته در آينده نزديك سرمايه‌گذاري خارجي فعال شود و بدين‌ترتيب شركت سپرده‌گذاري و شركت‌هاي كارگزاري بايد آمادگي داشته باشند تا با حضور سرمايه‌گذاران خارجي مشكلات در خصوص معاملات وجود نداشته باشد.
حذف پولشويي با راه‌اندازي سامانه پس از معاملات

همچنين دراين مراسم، ‌حامد سطاني‌ن‍ژاد درباره سازوكار اين سامانه معاملاتي تصريح كرد: اين سامانه حافظه بازارسرمايه محسوب مي‌شود، از ويژگي‌هاي خاص سامانه پس از معاملات، اين است كه با قوانين و قواعد آن كشور ارتباط تنگاتنگي دارد از همين رو، معمولا اين سامانه‌ها را داخل همان كشور طراحي مي‌كنند تا امكان پاسخگويي سريع به نيازها وجود داشته باشد.
سلطاني‌نژاد با بيان اينكه سامانه پس از معاملات، يك پروژه زيرساختي است، گفت: بايد اين سامانه‌ها، آمادگي ارايه سرويس‌هاي مختلف به سرمايه‌گذاران حقيقي داشته باشند كه در سامانه ما نيز بسياري از سرويس‌هاي جديد به سرمايه‌گذاران ارايه خواهد شد. وي ادامه داد: در سامانه جديد از تكنولوژي‌هاي برنامه‌نويسي استفاده و استانداردهاي روز دنيا در آن پياده شده است. از همين رو، محدوديت‌هايي كه در سامانه فعلي داريم، مانند صدور كد سهامداري در سامانه جديد برطرف شده است. مديرعامل شركت سپرده‌گذاري اضافه كرد: بسياري از مشكلات در حوزه تطابق اطلاعات رفع شده و مدل هيبريدي براي نگهداري دارايي مورد استفاده قرار گرفته است.
وي تاكيد كرد: در اين سامانه در عين اينكه، فرد مي‌تواند چند كد سهامداري داشته باشد، امكان مديريت تحت كد ملي، متناظر شده تا بحث پولشويي از بين برود. سلطاني‌نژاد افزايش نظارت‌ها حتي براي كارگزاران را از ديگر مزيت‌هاي سامانه جديد پس از معاملات اعلام كرد و گفت: بنابراين ما صحبت از يك سامانه مي‌كنيم كه مجموعه‌يي از سامانه‌هاي به هم پيوسته است. مديرعامل شركت سپرده‌گذاري مركزي ادامه داد: در اين سامانه مفهوم كارگزار ناظر معنايي ندارد و واژه كارگزار عامل جايگزين آن شده است. به اين صورت كه كارگزار عامل، كارگزاري است كه سهام را براي مشتري خريد مي‌كند.آماده‌باش بورس برای ورود ۵۰میلیون سهامدار عدالت
شرق: رییس سازمان بورس گفت: با توجه به اینکه در آینده جمعیت ۵۰میلیونی سهامداران سهام عدالت نیز در بازار سرمایه حضور خواهند شد، بازار سهام باید برای این تعداد سهامدار آماده باشد. علی صالح‌آبادی صبح دیروز در حاشیه رونمایی از سامانه پس از معاملات در جمع خبرنگاران گفت: این سامانه ارتباط مناسبی با سهامداران برقرار می‌کند و بر اساس آن دارایی تمام سرمایه‌گذاران بازار سرمایه در این سامانه ثبت خواهد شد و خدمات ارایه پرداخت سود به سهامداران نیز از این بستر اطلاعاتی امکان‌پذیر است.

بازار خودرو

تورم تولید؛ ابزاری یک‌طرفه برای رشد قیمت؟

دنیای اقتصاد : در جريان تلاش خودروسازان براي افزايش قيمت خودروهاي داخلي؛ «رشد تورم توليد» همواره يكي از موضوعات مورد اشاره براي دفاع از این درخواست بوده است، اين در حالي است كه با وجود مهار رشد تورم در ماه‌هاي اخير، خودروسازان هم‌اکنون سکوت اختیار کردند و دیگر سخنی از ضرر و زیان ناشی از تولید نمی‌گويند. براساس آمار منتشر شده از سوي بانك مركزي، اگرچه تورم توليد در كشور هنوز فاصله زيادي تا تك‌رقمي شدن دارد، اما نسبت به سال قبل از خود با كاهش چشمگيري همراه شده است.
بر اساس آمار «شاخص بهاي توليدكننده» كه بانك مركزي هر ماه در آن به بررسي هزينه‌هاي توليد مي‌پردازد، در شهريورماه امسال، متوسط قیمت‌ها در بخش «توليد وسايل نقليه موتوري، تریلر و نیم‌تریلر»، نسبت به ماه قبل خود با كاهش 3/0 درصدي همراه بوده است.
كاهش 3/0 درصدي قیمت‌های گروه «توليد وسايل نقليه موتوري، تریلر و نیم‌تریلر» در شاخص بهاي توليدكننده نسبت به ماه قبل از خود در حالي است كه اين شاخص در شهريورماه امسال نسبت به مدت مشابه در سال 92، رشد 19 درصدي را به ثبت رسانده است. اين رشد 19 درصدي طي يك سال گذشته نيز در حالي است كه شاخص بهاي توليدكننده در بخش ياد شده، از شهريور سال 91 تا همين ماه در سال 92 با رشدي 4/61 درصدي همراه بوده است. با كنار هم قرار دادن اين آمارها مي‌توان به روشني دريافت كه تورم توليدكننده در بخش وسايل نقليه موتوري، تريلر و نيم‌تریلر از سال 91 تاكنون از روند افزايشی آن كاسته شده است. اين روند نزولي تورم براي توليدكننده در حالي است كه با توجه به سكوت خودروسازان در اين رابطه، به‌نظر مي‌رسد آنها از اين شاخص تنها به‌عنوان ابزاري براي رشد قيمت استفاده مي‌كنند؛ چراكه با كاهش تورم در بخش توليد، آنها به تغييرات احتمالي در قيمت خودرو هيچ اشاره‌اي نمي‌كنند.
بر اين اساس كارشناسان عقيده دارند همان‌طور كه در زمان افزايش نرخ تورم خودروسازان درخواست‌هاي افزايش قيمت خود را پيگيري مي‌كنند، در زمان كاهش اين نرخ نيز بايد برنامه‌هايي براي تثبیت یا حداقل كاهش قيمت داشته باشند.
اظهارات كارشناسان در حالي است كه قابل تغيير بودن نرخ تورم، تحت عنوان تورم بخشي خودرو، در فرمول شوراي رقابت نیز پيش‌بيني شده است. به اين ترتيب اين انتظار كه با محاسبه تغييرات تورمي، قيمت خودرو نيز با تغييراتي همراه شود، انتظار نامعقولي به نظر نمي‌رسد. كارشناسان اين انتظار را جداي از درخواست همراه با اعمال قدرت نمايندگان مجلس براي كاهش قيمت خودروهاي داخلي مي‌دانند و با توجه به فرمول شوراي رقابت، محاسبه تورم فعلي در قيمت خودرو را خالي از لطف نمي‌دانند.
تعيين قيمت به تورم ارتباطي ندارد
اگرچه بحث تعيين قيمت خودروهاي داخلي مدتي است كه از هياهوي ماه‌هاي قبل دور شده و به نظر مي‌رسد انتظارها براي كاهش قيمت در حال رنگ باختن است، اما اين سوال همچنان مطرح است كه همان‌طور كه رشد تورم توليد در افزايش قيمت كالايي مانند خودرو تاثيرگذار است، آيا كاهش آن نيز مي‌تواند اثري كاهشي در قيمت خودرو داشته باشد؟
كارشناسان اقتصادي و خودرويي پاسخ‌هاي متفاوتي به پرسش مطرح شده دارند و به ابعاد مختلفي در رابطه با اين مساله اشاره مي‌كنند. بر اين اساس يك مدير صنعت خودرو با اشاره به اينكه در نتيجه تلاش‌هاي دولت تورم با سرعت كمتري در حال رشد است و به‌نوعي مهار شده است به «دنياي‌اقتصاد» مي‌گويد: درست است كه واقعيات اقتصاد كشور نشان مي‌دهد تورم با رشد كمتري همراه است، اما با وجود تمام تلاش‌هاي دولت براي كنترل تورم مي‌توان گفت كه تورم همچنان در كشور وجود دارد اما با سرعت كمتري در حال رشد است. از نگاه اين مدير ارشد در صنعت خودرو اين اتفاق به اين معنا است كه اگر فرضا در سال گذشته خودروسازان به 30 درصد افزايش قيمت نياز داشته‌اند، امسال 15 درصد افزايش قيمت براي آنها كافي است تا هزينه‌هاي توليد آنها را پوشش دهد زيرا تورم تنها «مهار» شده است اما همچنان وجود دارد. به عقيده اين مدير ارشد، تورم و رشد تورم دو مقوله جدا هستند به اين ترتيب كه ممكن است زماني در يك اقتصاد تورم وجود نداشته باشد، اما در اقتصادي تورم وجود داشته باشد؛ اما با نوسان همراه باشد، در چنين اقتصادي كاهش رشد تورم به معناي از بين رفتن آن نيست بلكه به معناي مهار رشد آن است.
اين مدير ارشد در صنعت خودرو در نهايت با ارائه توضيحات ياد شده مي‌گويد: هرچند حالا تورم در حال مهار شدن است، اما نمي‌توان انتظار داشت اثر آن به‌صورت كاهش قيمت خودرو مشاهده شود، زيرا از ابتدا قيمت‌ها به ميزاني كه خودروسازان درخواست كرده بودند رشد نداشته‌اند كه حالا بخواهد با كاهش همراه شود.
اما درحالي‌كه خودروسازان در زمان پيگيري براي افزايش قيمت بارها به بالا بودن نرخ تورم اشاره كرده بودند، اين مدير ارشد در نهايت عقيده دارد قيمت يك كالا نبايد بر اساس نرخ تورم تعيين شود، بلكه اين عرضه و تقاضا است كه بايد تعيين‌كننده ارزش يك كالا باشد. او در ادامه مي‌گويد: شايد در كشوري تورم صفر باشد و هيچ تورمي وجود نداشته باشد، اما زماني كه كالايي با استقبال همراه مي‌شود، بر اساس قانون عرضه و تقاضا قيمت آن كالا نيز مي‌تواند از سوي عرضه‌كننده آن با رشد همراه مي‌شود، پس بحث قيمت‌گذاري ارتباطي به تورم ندارد بلكه به تقاضا مربوط مي‌شود. اين مدير ارشد در حالي اين مثال را مطرح مي‌كند كه يك استاد دانشگاه، چنين شرايطي را تنها در بازاري رقابتي ممكن مي‌داند. جمشيد پژويان مي‌گويد: تعيين قيمت خودرو براساس عرضه و تقاضا در بازارهايي رخ خواهد داد كه در آن رقابت وجود دارد نه بازاري مانند ايران كه 90درصد آن دست دو خودروساز بزرگ است.
كاهش تورم، كاهش زيان
اما در كنار مدير ارشدي كه «مهار تورم» را به‌دليل منطبق نبودن قيمت‌هاي فعلي با خواسته اصلي خودروسازان، دليلي بر كاهش قيمت‌ها نمي‌داند، ديدگاه ديگري نيز در اين زمينه وجود دارد كه اگرچه كاهش تورم در بخش توليد را بر كاهش قيمت‌ها بديهي مي‌داند، اما در عين حال به بيهوده بودن انتظار براي كاهش قيمت خودرو در شرايط فعلي اشاره دارد. سعيد ليلاز به‌عنوان كسي كه اين ديدگاه را مطرح مي‌كند، به «دنياي اقتصاد» مي‌گويد: بديهي است كه توقف رشد تورم توليد بر قيمت‌ها اثر مي‌گذارد؛ اما با توجه به زيان‌هاي انباشته خودروسازان، اين امر در شرايط فعلي تنها مي‌تواند جلوي تداوم زيان خودروسازان را بگيرد نه اينكه براي آنها سود به همراه داشته باشد.
ليلاز با اشاره به اين نكته كه كاهش تورم فعلي براي خودروسازان سودي به همراه ندارد، عقيده دارد که نمي‌توان در چنين شرايطي انتظار ارزان شدن خودرو را كشيد. ليلاز در عين حال به اين موضوع اشاره مي‌كند كه اگرچه شاخص بهاي توليدكننده در شهريور نسبت به ماه قبل از آن كاهشي 3/0درصدي داشته است، اما نمي‌توان تنها به آمار يك‌ماه براي تعيين تغييرات قيمت خودرو تكيه كرد. او در ادامه مي‌گويد: تغييرات شاخص بهاي توليدكننده از سال 91 نشان مي‌دهد كه هزينه‌هاي توليد خودرو طي اين سال‌ها 93 درصد رشد داشته است پس با استناد به اين ميزان رشد در هزينه‌هاي توليد، به اين زودي‌ها نمي‌توان با تكيه بر تغييراتي مقطعي انتظار كاهش قيمت داشت.
ليلاز در عين حال به اين نكته اشاره مي‌كند كه انتظار براي كاهش قيمت در پي اين تفكر ايجاد مي‌شود كه خودروسازان گران‌فروشي مي‌كنند. او در ادامه مي‌گويد: براي روشن شدن اين نكته كه خودروسازان گران‌فروشي مي‌كنند يا خير، بايد ديد سود حاصل از گران‌فروشي آنها به كجا مي‌رود؟ به جيب سهامداران مي‌رود يا براي ريخت‌وپاش‌هاي مديريتي هزينه مي‌شود؟ او در ادامه با اشاره به اين موضوع كه نه سهامداران تا كنون سود قابل توجهي دريافت كرده‌اند و نه هزينه‌هاي جاري خودروسازان نسبت به سال‌هاي قبل بيشتر شده است، تلويحا به اين نكته اشاره مي‌كند كه اگر بحث گران‌فروشي خودروسازان مطرح بود، سود حاصل از آن بايد در جايي ديده مي‌شد در حالي كه تا كنون چنين چيزي مشاهده نشده است، بنابراين انتظار براي كاهش قيمت خودرو با تغييراتي مقطعي در تورم توليد كار درستي نخواهد بود.
اما در نهايت يك ديدگاه ديگر نيز در كنار دو ديدگاه ياد شده وجود دارد كه توسط جمشيد پژويان، رئيس پيشين شوراي رقابت مطرح مي‌شود. پژويان در اين زمينه به «دنياي اقتصاد» مي‌گويد: زماني‌كه آمارهاي بانك مركزي كاهش شاخص بهاي توليدكننده را نشان مي‌دهد، اين به معناي كاهش هزينه‌هاي توليد است. او در ادامه مي‌گويد: نرخ تورم بخشي براي صنعت خودرو به معناي كاهش هزينه‌هاي توليد است پس قاعدتا طبق دستورالعملي كه در شوراي رقابت وجود دارد، اين كاهش هزينه‌ها در توليد بايد در فرمول اعمال و محاسبه شود.
اشاره پژويان به يكي از پارامترهاي فرمول شوراي رقابت؛ يعني نرخ تورم بخشي توليد خودرو است كه چندي قبل بيش از اين روزها مورد اشاره خودروسازان قرار مي‌گرفت؛ درحالي‌كه چندي قبل خودروسازان از محاسبه نشدن نرخ تورم بخشي در فرمول شوراي رقابت ناراضي بودند و عقيده داشتند در صورت محاسبه آن در فرمول شوراي رقابت قيمت خودرو در نيمه دوم امسال با رشد همراه خواهد بود، اين روزها كمتر شاهد مطرح شدن بحث تورم بخشي از سوي آنها هستيم، اما در نهایت با در نظر گرفتن تمام دیدگاه‌هایی که در رابطه با کاهش تورم تولید و تاثیر آن در قیمت نهایی خودرو وجود دارد، می‌توان این‌گونه نتیجه گرفت که کاهش شاخص بهاي توليدكننده اگرچه می‌تواند در کاهش قیمت خودرو تاثیرگذار باشد، اما در شرایط فعلی که خودروسازان همچنان با چالش زیان‌های انباشته‌ مواجه هستند، شاید انتظار برای کاهش قیمت‌ها در نتیجه کاهش تورم تولید نتیجه‌ای در پی نداشته باشد. به عقیده کارشناسان با تداوم کاهش تورم تولید در ماه‌های آینده، می‌توان چشم‌انداز روشن‌تری برای کاهش قیمت خودرو متصور بود.

خودروسازان به‌دنبال انحصار واردات رنو

دنیای اقتصاد : بحث بازنگری در قرارداد پلت‌فرم مشترک L90 در حالی این روزها از سوی مدیران ارشد خودروسازی ایران مطرح می‌شود که به گفته منابع آگاه، یکی از موارد مدنظر آنها، انحصار واردات محصولات رنو توسط خودروسازان است.
رنو که از سال 86 تولید محصولات خود (تندر-90 و مگان) را در ایران آغاز کرد، چند سال بعد، واردات خودرو کامل (CBU) به بازار کشور را نیز در دستور کار خود قرار داد، منتها این مسوولیت را نه به خودروسازان؛ بلکه به شرکتی خصوصی واگذار کرد. این شرکت وارد کننده که هنوز هم شاخه واردکننده رنو در ایران به شمار می‌رود، طی سال‌های اخیر چندین محصول این شرکت فرانسوی را وارد بازار کشور کرده و از آن جمله می‌توان به خودروهایی مانند «فلوئنس» و «ترافیک» اشاره کرد. این در حالی است که خودروسازان ایرانی معتقدند وقتی رنو با آنها قرارداد همکاری مشترک منعقد کرده، نباید مسوولیت واردات خودروهای خود را به شرکتی دیگر واگذار کند. به‌عبارت بهتر، خودروسازان کشور به‌دنبال آن هستند که علاوه بر تولید محصولات رنو، واردات خودروهای این شرکت فرانسوی را به دست بگیرند. آنها البته بیکار ننشسته و کارهایی را نیز در این مورد انجام داده‌اند، چه آنکه پارس‌خودرویی‌ها پیش‌تر «کلئوس» را وارد کردند و ایران خودرو نیز به تازگی از واردات «کبچر» و «کلیو4» (دو خودرو دیگر رنو) خبر داده است. هرچه هست، ظاهرا خودروسازان به دنبال انحصار کامل در واردات محصولات رنو هستند و این موضوع یکی از محورهای اصلی موردنظر آنها برای بازنگری در قرارداد L90 به حساب می‌آید.

آغاز فروش پژو 206 تیپ 2

دنیای اقتصاد : دو هفته پس از راه‌اندازی خط تولید موتور «تی.یو.3» امکان ثبت نام و بهره‌مندی مشتریان از این خودرو فراهم شده است.پیش‌فروش این خودرو به دو روش یک و دو ودیعه‌ای است که به ترتیب در بهمن‌ماه و اسفندماه سال جاری تحویل مشتریان خواهد شد.بر اين اساس گروه صنعتی ایران خودرو اعلام کرد که طرح‌های فروش آبان‌ماه محصولات ایران خودرو آغاز شده است.بنا بر اعلام، این طرح‌ها در سه مدل فروش فوری، پیش‌فروش عادی و پیش‌فروش طلايی جهت انواع محصولات و گروه خودروهای تولیدی با ایجاد تنوع مطلوب در زمان‌های تحویل و مبالغ پرداختی اولیه (در طرح‌های پیش‌فروش) آغاز می‌شود.طرح فروش فوری محصولات از ساعت 12 روز شنبه سوم آبان‌ماه 93 و با ظرفیت محدود خودروها و براساس توان تولید آغاز شده است.در طرح پیش‌فروش عادی، خودروهای تولیدی با موعد تحویل بهمن‌ماه 93 الی اردیبهشت‌ماه 94 و به دو صورت یک ودیعه‌ای و دو ودیعه‌ای عرضه می‌شوند.همچنین در طرح پیش‌فروش طلايی عرضه محصولات با موعد تحویل‌های متفاوت و مبالغ پرداختی متنوع با در نظر گرفتن حداقل سود مشارکت 21 درصد صورت می‌پذیرد.اعلام شرايط جايگزيني خودروهاي فرسوده با محصولات سايپا

اعتماد:


مديرعامل گروه خودروسازي سايپا از ضرورت جايگزيني خودروهاي كاربراتوري در كشور خبر داد و گفت: با توجه به آلايندگي بسيار بالاي خودروهاي كاربراتوري، بايد طرح جايگزيني آنها با خودروهاي جديد هرچه سريع‌تر اجرايي شود. مهندس سعيد مدني در جريان برگزاري مراسم امضاي تفاهمنامه اجراي طرح جايگزيني خودروهاي فرسوده ميان سازمان مديريت حمل‌و‌نقل و سوخت و گروه خودروسازي سايپا اظهار كرد: طرحي كه توسط گروه سايپا به مرحله اجرا درخواهد آمد زمينه افزايش سرعت در اسقاط خودروهاي فرسوده و جايگزيني آن با محصولات گروه خودروسازي سايپا را فراهم خواهد كرد. وي افزود: سايپا همواره توجه به حفظ محيط زيست را به عنوان يك مسووليت اجتماعي ويژه در دستور كار قرار داده و با اجراي اين طرح قصد دارد زمينه‌ساز بهبود فضاي زيست محيطي كشور و كاهش آلايندگي شبكه حمل و نقل شود. وي با اشاره به شرايط با ثبات توليد در يك سال اخير تصريح كرد: توليد در مجموعه گروه سايپا در يك سال اخير ثبات يافته و با برنامه‌ريزي‌ها تا پايان سال نيز رشد خواهد كرد. مديرعامل گروه خودروسازي سايپا افزود: در حال حاضر تمامي خودروهاي سايپا با استانداردهاي آلايندگي يورو4 توليد مي‌شود و تلاش مي‌كنيم از سال آينده برنامه‌ريزي‌هاي لازم براي توليد برخي محصولات با استاندارد يورو5 را نيز اجرايي كنيم. مهندس مدني افزود: با اجراي طرح جايگزيني خودروهاي فرسوده توسط گروه سايپا هم روند اين طرح در كشور ارتقا مي‌يابد و هم توليد خودرو در سايپا با شتاب همراه خواهد شد. وي خاطرنشان كرد: بر اساس آمارها آلايندگي خودروهاي كاربراتوري 30 برابر خودروهاي انژكتوري است و با توجه به تردد تعداد بسيار بالاي اين خودروها در كشور لازم است برنامه‌ريزي‌هاي گسترده‌يي براي خروج اين خودروها صورت گيرد. مديرعامل گروه خودروسازي سايپا در بخش ديگري از اظهارات خود با اشاره به برنامه سايپا براي جايگزيني خودروهاي فرسوده با محصولات توليدي اين مجموعه گفت: در اين طرح كليه خودروهاي توليدي پلت‌فرم ايكس 100 و تيبا و همچنين وانت سايپا 151 جايگزين خودروهاي فرسوده خواهند شد. وي افزود: اين خودروها به صورت اجاره به شرط تمليك با وام 5/19 درصدي به مشتريان ارايه شده و خودروي فرسوده با قيمت مصوب دولت خريداري خواهد شد. مهندس مدني تاكيد كرد: در فاز اول قصد داريم تعداد 60 هزار دستگاه خودروي فرسوده را با محصولات سايپا جايگزين كنيم و اولويت با كساني خواهد بود كه خودروهاي فرسوده خود را اسقاط كرده اما تاكنون خودروي نو دريافت نكرده‌اند، در ادامه نيز متقاضيان پس از اسقاط خودروي فرسوده خود در مدت يك هفته خودروي جديد دريافت خواهند كرد. وي در خاتمه گفت: پرداخت اقساط وام اين طرح حداكثر ظرف مدت 48 ماه و به مبلغ حدود 340 هزار تومان خواهد بود.


بازار طلا وارز

اهمیت طلایی روزهای ‌هالووین

دنیای اقتصاد : در آستانه مهم‌ترین رخداد اقتصادی ماه اکتبر، پیش‌بینی‌های کوتاه‌مدت برای روند طلا گرچه تعدیل شده‌اند، اما همچنان کاهشی مانده‌اند. در آخرین نظرسنجی «کیتکو» شمار هواداران افزایش قیمت فلز زرد در هفته جاری بیشتر است، گرچه آنها هم اکثریت مطلق را در دست ندارند.
این هفته 21 کارشناس به سوالات کیتکو پاسخ داده‌اند. از این میان 6 نفر افزایش قیمت‌ها و 9 نفر کاهش قیمت‌ها را پیش‌بینی کرده‌اند. 6 نفر هم از مشخص نبودن یا خنثی بودن روند طلا گفته‌اند. در نظرسنجی قبلی برآیند نظرات با اختلافی اندک کاهشی بود. در هفته گذشته بهای آنی اونس 7 دلار و بهای آتی آن برای تحویل در ماه دسامبر 9 دلار کاهش یافت.
کارشناسانی که کاهش قیمت‌ها را پیش‌بینی کرده‌اند می‌گویند که طلا در هفته گذشته توانایی عبور از مرز 1255 دلار را نداشت، پس حالا می‌توان در انتظار این بود که بازار قیمت کف را هم بسنجد. «دارین نیوسام»، تحلیلگر ارشد Telvent DTN می‌گوید که با توجه به نمودارهای فنی کوتاه‌مدت انتظارکاهش قیمت‌ها را دارد: «پس از سنجش سطح مقاومتی بین 1252 و 1263 دلار، قراردادهای ماه دسامبر حالا می‌تواند سطح حمایتی بین 1228 و 1210 دلار را بسنجد.» فیلیپ استرایبل، استراتژیست ارشد موسسه RJO Futures نیز معتقد به کاهش قیمت‌ها، اما با دلایلی متفاوت است. او می‌گوید: «طلا گهگاه از تضعیف دلار و پایین بودن نرخ‌های بهره نفع می‌برد، اما هنگامی که به اوضاع بد اقتصاد اروپا توجه بیشتری شود و صحبت‌ها درباره افزایش نرخ بهره نیز بیشتر شود، بازگشت به سطح 1200 دلار بسیار محتمل است
اما کسانی که افزایش قیمت‌ها را پیش‌بینی کرده‌اند می‌گویند که انتظار دارند در سطوح به نسبت بالای قیمتی، سطح مقاومتی جدید مورد سنجش بازار قرار بگیرد. یکی از این کارشناسان «کم موریسون»، دبیر خبرنامه اینترنتیMorrison on the Markets است که می‌گوید: «من فکر می‌کنم در هفته جاری طلا پیرامون سطوح فعلی نوسان داشته باشد، اما در پایان هفته روی قیمت بالاتری بایستد. با توجه به کمتر بودن حجم فروش نسبت به خرید می‌توان گفت که فروشندگان در حال حاضر محتاط‌تر از خریداران هستند. سطح حمایتی 1220 دلار است و من فکر می‌کنم طلا به سوی مرز مقاومتی 1250 دلار حرکت کند
کارشناسانی که خنثی ماندن روند را پیش‌بینی کرده‌اند هم عمدتا به این موضوع اشاره می‌کنند که بازار در آستانه نشست کمیته بازار آزاد فدرال رزرو با تکان شدیدی مواجه نخواهد شد. نشست دوروزه کمیته بازار آزاد فدرال رزرو در روزهای سه‌شنبه و چهارشنبه مهم‌ترین رویداد اقتصادی هفته است. در کنار این عامل ارزش دلار نیز همچنان به شدت مورد توجه خواهد بود. هفته جاری همچنین پایان ماه اکتبر را رقم خواهد زد. قیمت‌های پایان ماه کاری که اکنون با پایان هفته کاری نیز منطبق می‌شود برای تعیین روند ماه‌های پیش رو مهم است. به قول «دبی کارلسون»، نویسنده ارشد «کیتکو» باید دید روزهای جشن ‌هالووین با طلا چه خواهد کرد. آخرین روز هفته کاری جاری برابر با 31 اکتبر و روز ‌هالووین است. آیا طلا در روز‌ هالووین شاهد انتقال نوسان خود به پله‌های پایین‌تر خواهد بود؟

سکه یک گام تا کانال 920 هزار تومان

دنیای اقتصاد : روز گذشته قیمت سکه و دلار در بازارهای داخلی افت کرد. در دومین روز هفته بهای سکه با هزار تومان کاهش نسبت به روز پیشین به 930 هزار تومان رسید تا تنها یک گام با ورود به کانال 930 هزار تومان فاصله داشته باشد. همچنین روز یکشنبه شاخص بازار ارز با 10 تومان افت به 3215 تومان رسید که کمترین میزان قیمتی این ارز در یک ماه گذشته بود.
کمترین قیمت دلار از 5 مهر
در دومین روز هفته دلار معاملات خود را با 3225 تومان آغاز کرد که نسبت به روز پیشین تغییری نداشت. در ساعات میانی بهای این ارز 5 تومان کاهش یافت و به 3220 تومان رسید. در نزدیکی‌های ساعت 14 بهای دلار بار دیگر یک افت 5 تومانی را تجربه کرد و به 3215 تومان رسید. آخرین باری که قیمت دلار به زیر 3225 تومان رسید به تاریخ 4 مهر برمی‌گردد. در آن روز بهای شاخص بازار ارز 3205 تومان بود. به این ترتیب پس از گذشت 30 روز دلار به زیر قیمت 3225 تومان رسید. گروهی از فعالان کاهش قیمت شاخص بازار ارز از ابتدای هفته انتهایی مهرماه را ناشی از تحولات و اخبار پیرامون مذاکرات وین 8 می‌دانند. روز گذشته در تازه‌ترین تحولات روزنامه لس‌آنجلس تایمز به نقل از مقامات غربی از آغاز رایزنی برای تمدید مذاکرات خبر داد. لس آنجلس تایمز نوشت: «با توجه به فرصت کم باقی مانده تا ضرب‌الاجل 24 نوامبر و اختلافات حل نشده میان ایران و گروه 1+5 قدرت‌های جهانی رایزنی بر سر تمدید دوباره مذاکرات را آغاز کرده‌اند». پیش از این در دور ششم مذاکرات ایران و 1+5 برای رسیدن به توافق احتمالی جامع، مذاکرات به‌مدت چهار ماه تا سوم آذرماه تمدید شده بود.
سقوط قیمتی ربع و نیم‌سکه
روز گذشته هر سکه بهار آزادی طرح جدید به بهای 930 هزار تومان معامله شد که کاهشی هزار تومانی نسبت به سومین روز ماه جاری داشت. به این ترتیب قیمت سکه تنها یک گام با ورود به کانال 920 هزار تومان فاصله دارد. آخرین باری که قیمت سکه به کانال 920 هزار تومانی وارد شده بود به نیمه مهرماه گذشته برمی‌گردد. سکه در تاریخ 15 مهر با سقوط اونس جهانی به زیر سطح روانی 1200 دلار به قیمت 927 هزار تومان کاهش یافت، اما یک روز بعد (16 مهرماه) با افزایش اونس به بالای 1200 دلار، سکه نیز به کانال 930 هزار تومان وارد شد و پس از این تاریخ قیمت سکه هیچ‌گاه به زیر 930 هزار تومان نیامد.
همچنین روز یکشنبه قیمت سکه و نیم‌سکه نیز در کنار سکه تمام کاهش پیدا کرد. قیمت نیم‌سکه با هزار تومان کاهش به 466 هزار تومان و ربع سکه نیز با هزار تومان افت به 256 هزار تومان رسید. بهای نیم‌سکه در ابتدای هفته جاری با 3000 هزار تومان کاهش به 467 هزار تومان رسیده بود. این در حالی است که آخرین باری که قیمت نیم‌سکه به زیر 460 هزار تومان رسید به تاریخ 3 مهر برمی‌گردد. پس از تاریخ 3 مهر نیم‌سکه عمدتا در بازه قیمتی 470 تا 480 هزار تومان قرار داشت و تا روز شنبه هرگز از این محدوده قیمتی خارج نشده بود. به این ترتیب در اولین روز هفته جاری بهای این فلز پس از گذشت یک ماه از این محدوده قیمتی خارج شد و در دومین روز هفته نیز با هزار تومان کاهش به افت خود ادامه داد. به‌نظر می‌رسد افت قیمتی سکه در دومین روز هفته تا حدودی ناشی از کاهش قیمت دلار باشد. روز گذشته قیمت دلار 3/0 درصد کاهش پیدا کرد و به‌دنبال آن قیمت سکه 1/0 درصد افت کرد. با این وجود به‌نظر می‌رسد کاهش قیمت انواع سکه های بازار علاوه‌بر کاهش قیمت دلار ناشی از افت تقاضا نیز باشد.
ادامه حباب منفی سکه
با وجود کاهش حباب منفی قیمت سکه در روز گذشته، هم‌چنان بهای ارزش ذاتی این فلز حدود 6 هزار تومان از قیمت سکه بازار بیشتر است. در دومین روز هفته در حالی‌که ارزش ذاتی سکه 936 هزار تومان بود، سکه بازار 930 هزار تومان قیمت خورد که اختلافی 6 هزار تومانی با ارزش ذاتی این فلز داشت. به این ترتیب قیمت سکه بازار برای پانزدهمین روز متوالی بیشتر از ارزش ذاتی این فلز بود. این فلز ماندگار از تاریخ 20 مهرماه دارای حباب قیمتی منفی است و به دلیل همین حباب منفی به‌نظر می‌رسد در صورت کاهش بهای اونس جهانی قیمت سکه بازار با افت چندانی مواجه نشود.

یکسان‌سازی نرخ ارز به سال94 موکول شد

شرق: اقتصاد ایران به‌تازگی وارد یازدهمین فصل رکود تورمی خود شده است؛ بهار سال‌91 بود که رشد ‌اقتصادی ایران منفی اعلام شد. از آن روز به‌بعد فصل‌به‌فصل اقتصاد ایران در رکود تورمی فرورفت؛ رکودی که در سال‌های‌91و92 به حادترین وضعیت ممکن رسید و سختی‌های برون‌رفت از آن طی این سال‌ها موجب شد تا در تاریخ ایران ملقب به رکودی سخت و طولانی شود. اما در این میان فارغ از مباحث اقتصاد‌کلان، بر سر یک مساله اتفاق‌نظر وجود دارد و آن این است که ندانم‌کاری‌های هشت‌سال پیش، این رکود بی‌سابقه سخت را برای اقتصاد ایران رقم زد. به اعتقاد برخی اقتصاددانان، «رکود تورمی» بدترین اتفاق ممکن برای اقتصاد یک کشور است چرا که در چنین شرایطی اقتصاد کشور به‌مثابه یک زمین سوخته درآمده و عبور از پیچ‌وخم بحران‌ها و بن‌بست‌ها شبیه حرکت روی لبه تیغ می‌ماند. حالا دولت‌یازدهم در فصل‌یازدهم رکود تورمی اقتصاد ایران، قصد شکستن این رکود را کرده و برای شکستن آن هم نسخه جدیدی تحت‌عنوان «بسته خروج از رکود غیرتورمی» پیچیده است. چندصباحی است که این نسخه جدید برای اقتصاد بیمارتر از قبلِ ایران به باد انتقاد گرفته شده و هرکس از منظر خود این بسته را دارای اشکالات و نقص‌هایی می‌بیند. در کنار هجمه‌های بسیار به بسته خروج از رکود دولت، فرهاد نیلی در مقام رییس پژوهشکده پولی‌و‌بانکی بانک‌مرکزی، آب پاکی را روی دست منتقدان می‌ریزد و همفکر با برادرش مسعود نیلی که مشاور اقتصادی رییس‌جمهور است، ضمن دفاع جانانه از بسته دولت، آن را «عاقلانه» توصیف می‌کند. او در گفت‌وگوی مشروح خود با روزنامه «شرق» می‌گوید: اقتصاد ایران یک بیمار اورژانسی بوده که تازه امسال به بخش منتقل شده پس باید برای برون‌رفت از رکود صبر داشته باشیم حداقل تا پایان امسال.آقای دکتر در حال حاضر کشور در شرایط رکود تورمی قرار گرفته و دولت برای کنترل و مدیریت این بحران، بسته خروج از رکود را ارایه کرده است. چرا اقتصاد ایران گرفتار رکود تورمی شد؟
کشور از سال86 شرایط جدیدی را تجربه کرد ‌که با کاهش تدریجی روابط تجاری‌و‌مالی با دنیای خارج همراه بود؛ کاهش روابط تجاری به معنی کم‌شدن واردات و سخت‌‌شدن صادرات. در چنین شرایطی نقش بانک‌ها هم کمرنگ‌تر شد ضمن آنکه با توجه به اعمال تحریم از حجم امتیازات و تسهیلاتی که کارگزاران خارجی در اختیار شرکای ایرانی خود قرار می‌دادند، به‌تدریج کاسته شد. در این میان هرقدر سهم بانک‌های تجاری کم و باواسطه شود، فشار روی واردکننده بیشتر خواهد شد و به‌تدریج نیاز مالی تولید‌کنندگان، واردکنندگان و کارآفرینان زیاد می‌شود. در این شرایط هرقدر شرایط ارزی کشور به سمت نااطمینانی پیش رفت، برنامه‌ریزی هم برای فعالان اقتصادی سخت‌تر ‌شد.
با شوک ارزی سال90 یکباره معادل ریالی پرداخت‌های ارزی سه‌برابر شد و نیازهای مالی فعالان اقتصادی افزایش ناگهانی پیدا کرد. در حالی‌که تقاضای تولیدکننده برای ریال افزایش پیدا کرده بود، بانک‌ها به دلایل مختلف از جمله شرایط تحریمی و فشار شدید مطالبات معوق، تمایل‌شان به اعطای تسهیلات کمتر شد. همین مساله موجب شد نقش بانک‌ها در تشدید و تعمیق شرایط رکودی یک نقش مهم باشد و به عنوان یک محدودیت مهم تلقی شود. در واقع می‌توان گفت محدودیت منابع مالی برای بخش «تولید» عامل مهمی در ماندگاری رکود شد. پس شرایط آغازین رکود با تحریم بود و تدوام آن با نقش بانک‌ها بود.
یعنی بانک‌ها مسبب همه این ماجراها بودند؟
اینکه بگوییم بانک‌ها مسبب ماجرا بودند، تحلیل اشتباهی است. بانک‌ها برای مواجه‌شدن با چنین شرایطی تجهیز نشده بودند. از طرفی سیاستمداران می‌گفتند این شرایط موقت است و اثر زیادی بر اقتصاد ندارد؛ در حالی‌که آثار این مساله در بدنه تولید ماندگار و قابل‌ملاحظه بود و توان بانک‌ها هم برای اعطای تسهیلات کاهش پیدا کرده بود. اقتصاد کشور در حالت سردرگمی فرورفت و رابطه بین بانک و بنگاه دچار بلاتکلیفی شد؛ بانک‌مرکزی هم وقتی برای حل مساله وارد شد، برای هرمشکلی بخشنامه صادر کرد؛ بخشنامه‌های روزمره و مستمر که خود این مساله به سردرگمی بیشتر دامن زد.
بازتاب شرایط کشور طی سال‌های90و91 تا نیمه92 به بلاتکلیفی، آینده نامطمئن، فشار منابع‌مالی، محدودیت در روابط تجاری با شرکای بیرونی، محدودیت بانک‌ها برای گشایش اعتبار و نقدشدن تجارت خارجی، کاهش تسهیلات تجاری و اعتباری بنگاه‌های اقتصادی منجر شد. برایند این شرایط منجر به دوسال رشد اقتصادی منفی و 10درصد کوچک‌شدن اقتصاد کشور شد.
سیاست‌های غلط دولت قبل، مقصر این نابسامانی است؟
ما در اقتصادکلان دنبال مقصر نمی‌گردیم، در اقتصادکلان علل را اولویت‌بندی می‌کنیم. همه این جریانات با تحریم شروع شد و با تشخیص غلط سیاستمداران ادامه پیدا کرد و با عدم تجهیز بانک‌ها ماندگار شد.
در اقتصاد‌کلان، مشکلات نه برحسب بزرگی، بلکه براساس درجه عاجل‌بودن بررسی می‌شوند. همانند بیماری که خونریزی شدیدی دارد و به چندین‌عمل جراحی هم نیازمند است، در اینجا باید ابتدا جلو خونریزی بیمار را گرفت و سپس به مابقی درمان پرداخت.
اقتصادکلان تا سال92 در بخش اورژانس بود اما پس از آن در نیمه‌دوم سال92 مشکلات تشخیص داده شده و بر اساس درجه اورژانس‌بودن اولویت‌بندی شد. از سال93 این اقتصاد‌کلان مریض از اورژانس به بخش منتقل شده است. درواقع به عبارت بهتر باید گفت خونریزی این اقتصاد بیمار بند آمده یعنی نرخ رشد اقتصادی از منفی به مثبت تبدیل شده، شتاب تورم گرفته شده و مشکلات بودجه دولت تا حدی سروسامان پیدا کرده است. بنابراین ما اکنون در شرایطی هستیم که تازه می‌خواهیم نرمال‌شدن اقتصاد را تجربه کنیم.
به‌تازگی، دولت لایحه «خروج از رکود غیرتورمی» را به مجلس ارایه کرده است. ابعاد و کلیدی‌ترین حرف این لایحه چیست؟
برنامه دولت چهارسرفصل دارد؛ سرفصل‌اول مربوط به سیاست‌های اقتصاد‌کلان، سرفصل‌دوم مختص بهبود فضای کسب‌وکار، سرفصل‌سوم مسایل تامین‌مالی و سرفصل‌چهارم بخش‌های پیشران هستند. در سرلوحه برنامه دولت، این دیدگاه نهفته که باید شرایط اقتصادکلان به‌گونه‌ای باشد که فعالان اقتصادی بتوانند تصمیمات بلندمدت بگیرند.
بنابراین شاه‌بیت لایحه این است که دولت قرار است بازیگردان و کارگردان باشد نه بازیگر. کارگردان کسی است که سناریو را با عوامل خود تهیه می‌کند و از هنرپیشه بازی می‌گیرد. پس نگاه فعالان اقتصادی به دولت باید چنین نگاهی باشد؛ نگاه کسی که سناریو دارد، آینده را می‌بیند، سکانس‌ها را پیش‌بینی کرده و برای هرسکانسی یک برنامه دارد.
اما بی‌اعتمادی‌ای که دولت قبل ایجاد کرد، اجازه نمی‌دهد که فعالان اقتصادی بتوانند چنین نگرشی به دولت داشته باشند... .
نکته مهم همین است که باید باورها تغییر کنند. باید این باور که دولت یک عامل التهاب و جنجال‌آفرین است، تغییر کند و به باوری برسد که دولت یک عامل ثبات‌ساز است. دولت ابرقهرمان نیست و نهادی هم نیست که همه‌چیز را بداند، بلکه فقط هماهنگ‌کننده است. در واقع دولت به‌مثابه یک رهبر ارکستر است که ممکن است اتفاقا نوازنده خوبی هم نباشد اما تک‌تک سازها را می‌شناسد.
نکته دیگر این است که دولت می‌خواهد از بزرگ‌شدن کیک اقتصاد بهره ببرد نه از تقسیم کیک اقتصاد؛ پس باید ابتدا کیک اقتصاد بزرگ شود تا بتوان از آن بهره گرفت. پس دولت باید وارد مفاهمه با فعالان اقتصادی و به محل اعتماد آنان تبدیل شود. اشتباه نکنید اینجا دولت محل اتکا نیست یعنی پدر نیست بنابراین خود فعالان اقتصادی باید ریسک را بپذیرند چون همه بالغند. دولت تنها باید به عامل ثبات‌ساز تبدیل شود.
در بسته «خروج از رکود»، سیاست دولت در مورد ارز، تورم، رشد اقتصادی، بر چه مبنایی تعریف شده است؟
فصل‌اول لایحه دولت در مورد ارز می‌گوید هنوز شرایط یکسان‌سازی ارز فراهم نشده و دولت یکسان‌سازی ارز را در سال93 در دستور کار ندارد، اما سعی بر این است در سال94 یکسان‌سازی انجام شود.
در مورد تورم هم می‌گوید دولت شرایط کنترل تورم را دارد و سعی می‌کند تورم امسال را بین 15تا20 درصد نگه‌دارد و تورم سال آینده را به زیر 15درصد برساند. دولت همچنین تصمیم دارد تورم سال95 را زیر 10درصد کاهش دهد؛ به‌خصوص صرف‌نظر از اینکه مذاکرات به چه سمتی می‌رود، باید تورم کنترل شود. در مورد رشد اقتصادی هم می‌گوید تا جایی‌که محدودیت‌های اقتصادی به من اجازه دهد، سعی می‌کنم رشد اقتصادی را بالا ببرم، مگر اینکه به محدودیت‌های تحریم برسیم که محدودیت‌های تحریم هم از تیم دستگاه خارجی به تیم اقتصادی محول می‌شود.
ارزیابی مختصر شما به‌عنوان رییس «پژوهشکده پولی و بانکی» بانک‌مرکزی - از فصل‌به‌فصل لایحه «خروج از رکود غیرتورمی» چیست.
فصل‌اول بسته خروج از رکود به مبحث «اقتصاد‌کلان» می‌پردازد؛ کار اقتصاد‌کلان ثبات‌بخشی، ایجاد اعتماد و نگاه‌ها را از گذشته به آینده موکول‌کردن است. هرچقدر تاسف گذشته را بخوریم، فایده‌ای ندارد. الان دیگر باید به فکر ترمیم و ایجاد اطمینان باشیم؛ پس باید کیلومتر را صفر کنیم. پس فصل‌اول بسته خروج از رکود، فصلی برای تمام سال‌هاست. این حرف‌ها برای سال‌های‌آتی هم است، فقط کمی مفصل‌تر می‌شود. اولویت دولت، کنترل تورم است و رشد اقتصادی در طول کنترل تورم اتفاق می‌افتد نه در عرض آن و خروج از رکود حتما باید با کنترل تورم همراه باشد.
فصل‌دوم سیاست‌های «اقتصاد خرد» است که به معنای اصلاح فضای کسب‌وکار است. در این زمینه حرف‌های دولت حداقلی است درحالی‌که باید روی این مبحث خیلی کار کرد. علت این رویکرد آن است که در هشت‌سال گذشته نگاه ما به اقتصاد نگاه مهندسی و بوروکراسی بوده است که نگاه بسیار اشتباهی است. درواقع بدنه دیوانسالاری دولت به اقتصاد نگاهی آمرانه و مچ‌گیری داشته یعنی همه چیز غلط است مگر اینکه خلاف آن ثابت شود. در حالی‌که نگاه دولت جدید آن است که تعداد قوانین ما خیلی زیاد است و ما به این همه قوانین نیاز نداریم. مقررات ما قطعا با هم تناقض دارند و باید ضمن پالایش و تنقیح، مقررات‌زدایی کنیم و حداقل محدودیت‌ها را برای فعالان اقتصادی قایل باشیم. قانون پولی‌و‌بانکی مصوب سال51 ما هنوز قانون خوبی است اما متاسفانه ما در قانون برنامه‌اول، دوم، سوم، چهارم و پنجم مدام فصل پولی‌و‌بانکی ایجاد کردیم. در حالی‌که ما فقط یک قانون پولی‌و‌بانکی برای کشور نیاز داریم پس باید یک‌بار بازنگری کنیم تا فقط یک قانون داشته باشیم؛ در واقع چندقانون مادر از جمله یک قانون بانکی، تجارت، ورشکستگی، بیمه و بازار سرمایه نیاز داریم که هرکسی تکلیف خودش را بداند.
فصل‌سوم بسته «خروج از رکود» به بحث «تامین مالی» پرداخته است. دولت در فصل‌سوم لایحه کاملا متوجه این امر است که در سال‌های‌90تا92 فعالان اقتصادی شرایط سختی را تجربه کردند و به همین دلیل به فکر تجهیز بانک‌هاست به طوری‌که آن‌دسته از بانک‌هایی که کفایت لازم را از منظر سرمایه ندارند، سرمایه خود را افزایش دهند ضمن اینکه بین بازار پول و سرمایه تقسیم کار صورت گیرد. بانک‌ها به هیچ‌وجه نباید وارد تامین مالی پروژه‌های بلندمدت شوند و شرکت‌های بزرگ هم نباید از بانک‌ها وام بگیرند چون هروامی که یک شرکت بزرگ می‌گیرد، صدوام شرکت کوچک را در نوبت می‌اندازد. پس ما باید تامین‌مالی بلندمدت شرکت‌های بزرگ را به سمت بازار سرمایه بفرستیم و بانک‌هایمان باید برای اعطای سرمایه در گردش تجهیز شوند. ضمن آنکه ما باید بتوانیم در بازار پول و سرمایه مهندسی مالی اعمال کنیم و نوآوری‌های مالی داشته باشیم. درواقع باید متناسب با نیاز تولیدکنندگان ابزار مالی در اختیار آنها قرار گیرد. پس در فصل‌سوم دولت به‌دنبال این است که بانک‌ها را از ایجاد تعهدات بالاتر از یک‌سال منع و بازار سرمایه را تجهیز و این بازار سرمایه را بزرگ کند. البته باید در این‌میان، ریسک‌های بازار پول را هم مدیریت کنیم و به فکر تعیین‌تکلیف مطالبات معوق باشیم. هرقدر مطالبات معوق را سیاسی‌تر کنیم، حل آن سخت‌تر می‌شود. باید این آزادی‌عمل را به بانک‌ها بدهیم که مطالبات معوق را خودشان مدیریت کنند و فقط برخی از آنها را قضایی کنند. آنجایی که تشخیص می‌دهند که فرد تخلف کرده و تقصیر دارد، فرد را به دادگاه معرفی کنند، آنجا که بانک تشخیص می‌دهد فرد قصور کرده، با وی مماشات کند و در آنجایی که تشخیص می‌دهند در آن صنعت ریسک وجود داشته است، دیگر به آن صنعت وام ندهند. باید اجازه دهیم بانک‌های ما خودشان بتوانند تصمیم بگیرند اما بانک‌مرکزی در مقررات و نظارت خودش سختگیر باشد. بانک مرکزی باید پشتیبان، هدایت‌کننده و سیاستگذار بازار پول باشد چون ما داریم بازی‌ای را شروع می‌کنیم که در این بازی بازیگران نااهل ممکن است رقابت را دچار مشکل کنند پس بانک‌مرکزی با سختگیری بسیار زیاد در مقابل کسانی که تن به تمکین مقررات نمی‌دهند، می‌ایستد. طبیعتا آنهایی که مجوز ندارند، در خط‌اول این عدم‌تمکین هستند. هرکس که مجوز ندارد باید تعطیل شود منتها ممکن است بانک مرکزی به‌تدریج این کار را انجام دهد.
فصل‌چهارم هم شامل مباحثی درباره انرژی، صنعت، ساختمان، صادرات و گردشگری است.
در بخشی از این لایحه به پرداخت بدهی دولت به شبکه بانکی از محل «تسعیر نرخ ارز» اشاره شده که مبلغ آن هم 40‌هزار‌میلیاردتومان است. آیا شما این راهکار را تایید می‌کنید؟
دواتفاق افتاده است؛ از 74هزارمیلیاردتومان ذخیره «تسعیر ارز»، قرار است 34هزارمیلیارد‌تومان در ترازنامه بانک‌مرکزی بماند و40هزارمیلیاردتومان صرف بازپرداخت بدهی بانک‌ها و دولت به بانک‌مرکزی شود. اتفاق اول یعنی تخصیص 34‌هزارمیلیارد‌تومان اتفاق خوبی است که موجب خواهد شد دوباره بابت افزایش نرخ ارز، پایه پولی رشد نکند.
تعهداتی که به دوش بانک‌ها گذاشته شده، به افزایش نقدینگی و تورم منجر نمی‌شود؟
آن تعهدات هم می‌تواند منجر به افزایش نقدینگی شود و هم می‌تواند نشود. پیش‌بینی شده است طی سال‌93 بانک‌ها حدود 280هزارمیلیاردتومان تسهیلات اعطا کنند که آمار پنج‌ماهه نشان می‌دهد این عدد به احتمال زیاد محقق خواهد شد. بنابر این بوده که سهم فزاینده‌ای از این رقم را به سرمایه در گردش اختصاص دهند که طبق آمار پنج‌ماهه هم این اتفاق افتاده است. بانک‌ها تاکنون عادت کرده‌اند از محل سپرده‌ها تسهیلات دهند در حالی‌که این روند اشتباه است. باید در مقایسه با سپرده‌ها، سهم وصولی‌ها در تامین منابع بیشتر شده و بانک‌ها از این محل تسهیلات پرداخت کنند؛ اگر بانک‌ها از سهم وصولی‌ها تسهیلات پرداخت کنند، دیگر به افزایش نقدینگی منجر نمی‌شود.
پس براساس این لایحه، توان تسهیلات‌دهی بانک‌ها چندبرابر می‌شود؟
چندبرابر نمی‌شود، اما بیشتر می‌شود. ممکن است تسهیلات سال93 نسبت به سال92 بالای 30‌درصد رشد کند، اما این به معنای آن نیست که نقدینگی رشد می‌کند چون رشد نقدینگی باید در مرز20‌تا‌22‌درصد بماند.
با این اوصاف مشکل نقدینگی واحدهای تولیدی حل خواهد شد؟
بله؛ امیدوارم از محل تسهیلات کوتاه‌مدت حل شود. سیاست دولت این است که نقدینگی واحدهای تولیدی یعنی سرمایه‌در‌گردش در اختیار آنها را با نرخ مناسب تامین کند؛ یعنی نرخی که بنگاه‌ها حداقل لازم را در آن بگیرند و نرخ واقعی باشد.
چه ضمانت اجرایی‌ای وجود دارد باز هم این سیاست غلط پرداخت اعتبارات و تسهیلات بانک‌ها به دانه‌درشت‌ها ادامه پیدا نکند؟
بنگاه‌های بزرگ کشور نشانه‌دار هستند، پس آن کله‌گنده‌ها و کسانی که شرکت‌های بزرگ دارند، نام‌و‌نشان دارند. باید به‌تدریج میزان اعتباراتی که بانک‌ها به مشتریان بزرگ خود می‌دهند، کاهش یابد. آنها باید به سمت بازار سرمایه بروند و در آنجا با ریسک خودشان اوراق مشارکت منتشر کنند. هرکدام از این بنگاه‌ها که به بازار سرمایه بروند، صدجا برای کوچک‌ها و متوسط‌ها در بازار پول باز می‌شود.
اگر یک شرکت کوچک بخواهد در بازار سرمایه برود، هیچ‌کس آن شرکت را نمی‌شناسد که آن را تامین‌مالی کند اما شرکت‌های بزرگ وقتی در بازار سرمایه بروند و اوراق منتشر کنند، مردم با توجه به نرخ‌های اعلامی آنها، تصمیم می‌گیرند. این وسط بانک‌ها هم به‌سوی بیزینس اصلی خود می‌روند و صورت‌مساله این قصه بنگاه‌داری بانک‌ها هم روشن می‌شود. بانک‌ها وقتی بنگاه‌داری می‌کنند که بانکداری برای آنها سودآور نباشد. پس باید کاری کنیم که بانکداری برای بانک‌ها سودآور باشد.
یارانه بازار پول هم قطع می‌شود و دیگر در بازار پول نباید یارانه بدهند جز یک یارانه که آن هم یارانه خرید مسکن به خانه اولی‌هاست که ممکن است سیاست دولت بر اعطای آن باشد.
یعنی قرار است پروژه‌ای مثل «مسکن‌ مهر» در این دولت هم تکرار شود؟
نه؛ به هیچ‌وجه. ابتدا باید مشخص کنیم که کدام بُعد مسکن‌‌مهر اشتباه بود و کدام اشتباه نبود. یک‌بعد مسکن‌ مهر خیلی خوب بود و آن این بود که کمک شود تا کسانی که خانه ندارند، خانه‌دار شوند. اما مسکن‌مهر چنداشکال بزرگ داشت؛ یکی از اشکالات این بود سامانه شهری برای آن پیش‌بینی نشده بود، درواقع یک سیاست سوسیالیستی بود. اشکال بزرگ‌تر مسکن‌‌مهر این بود که از منابع بانک مرکزی استفاده شد که این خیلی اشتباه بود. اما سیاست دولت وقت به مهندسی و معماری لازم نیاز دارد و البته کار سختی است تا سامانه‌ای طراحی شود که مشخص باشد چه کسانی خانه دارند و چه کسانی ندارند تا دولت به آنهایی که خانه ندارند؛ یارانه خرید بدهد. البته این سیاست قطعی نیست اما احتمال دارد که وزارت راه‌و‌شهرسازی و بانک‌مرکزی روی این سیاست به توافق برسند.
آن زمان که پروژه «مسکن‌مهر» با استفاده از بانک‌مرکزی توسط دولت‌وقت کلید خورد، «پژوهشکده پولی‌و‌بانکی»، به بانک مرکزی هشدار و توصیه‌ای نداد؟
خیلی هشدار دادیم، درباره ابعاد مساله - از جمله طول‌مدت تسهیلات و نرخ آن، نوع و تعهدات بانک مرکزی - هشدار دادیم اما موثر واقع نشد. در آن زمان هرکسی که در بانک‌مرکزی نسبت به اینگونه مسایل مقاومت می‌کرد، باید از بانک‌مرکزی می‌رفت. دولت می‌خواست مردم را صاحب خانه و خوشحال کند اما دستیابی به این هدف، از طریق سیاستی اشتباه دنبال شد.
یکی از روسای سابق بانک‌مرکزی که از بانکداران خبره ایران هم است، به اقدامات دولت در زمینه خروج از رکود انتقادات تندی دارد. او معتقد است برخی اقدامات همچون انتشار «اوراق مشارکت» به تشدید رکود کمک می‌کند. آیا واقعا انتشار «اوراق مشارکت» به تشدید رکود در کشور کمک نکرد؟
نه لزوما. این دومساله از یکدیگر قابل تفکیک هستند. ما دوسال رشد اقتصادی منفی داشتیم، کشوری که دوسال رشد اقتصادی منفی داشته، یعنی اقتصادش کوچک و کوچک‌تر شده است اما الان اقتصاد کشور چهاردرصد بزرگ شده که این خبر خوبی است.
وضعیت بانک‌های کشور چگونه است؟ مطابق استانداردهای بین‌المللی است؟
به نظرم باید تا آخر سال صبر کنیم. چون چنداتفاق همزمان می‌افتد که امیدواریم برآیند آنها طوری باشد که وضعیت بانک‌ها خوب شود. اما قاعدتا هنوز فاصله زیادی تا استانداردهای بین‌المللی دارند.
فکر می‌کنید دولت به هدف‌گذاری تورم در سال‌جاری می‌رسد؟ به یاد دارم که اغلب اقتصاددانان می‌گفتند دولت هیچ کار خارق‌العاده‌ای هم که نکند، قطعا سال93 تورم کشور به زیر 20درصد می‌رسد.
من هم با آنها موافقم. اگر از همین الان به‌بعد، دولت، هیچ کار عجیب‌وغریبی نکند و همین مسیر فعلی را ادامه دهد؛ نرخ تورم زیر 20‌درصد خواهد رسید. اما آیا در ابتدای امسال هم این ادعا قابل طرح بود که اگر دولت هیچ کاری نکند تورم زیر 20درصد خواهد بود؟ باید انصاف داشت. در اثر یک‌سری اقدامات که در راس آن بهداشت مالی است، الان به‌جایی رسیده‌ایم که می‌گوییم اگر در بر همین پاشنه بچرخد، تورم پایان سال زیر 20درصد خواهد بود. اما سوال اینجاست که آیا در از ابتدا بر این پاشنه قرار داشت یا در اثر مجموعه‌ای از تدابیر بر این پاشنه قرار گرفت. رییس‌جمهور اعلام کرده تورم سال95 تک‌رقمی خواهد بود، این حرف بزرگی است، برای کشوری که 35سال تورم داشته است.
با همه این اوصاف؛ از منظر شما چه زمان اقتصاد ایران به‌طور کامل از رکود خارج می‌شود؟
به نظرم باید کل سال93 را صبر کنیم. رشد اقتصادی ما مثبت شده و برآورد این است که مثبت بماند. اگر نرخ رشد اقتصادی بیشتر از 5/1درصد باشد، یعنی درآمد سرانه مردم هم بیشتر می‌شود چون نرخ رشد جمعیت ما هم 1/5درصد است، پس وضعیت هرایرانی به‌تدریج بهتر می‌شود.
پس به سیاست‌های فعلی دولت در خروج از رکود و نیز بسته پیشنهادی، ایرادی وارد نمی‌بینید. درست است؟
من می‌گویم بسته خروج از رکود، بسته عاقلانه‌ای است و مشکلات را به‌تدریج اولویت‌بندی کرده است. مشکلات اورژانسی را در دستور کار گذاشته و حل مشکلات غیراورژانسی را هم به‌تدریج در دستور قرار داده است. بنده معتقدم هدف‌گیری دولت در سیاست‌های اقتصاد‌کلان سیاست‌های معقولانه‌ای است اما در بعد اقتصاد خرد، سیاهه بلندبالایی از اقدامات انجام‌نشده در پیش‌روی دولت قرار دارد.

نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۰
انتشار یافته: ۲
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۲۵ - ۱۳۹۳/۰۸/۰۵
0
1
این سهام عدالت هم ماجرایی داره معلوم نیست مردم کی به سود سهماشون میرسن ؟!اصلا سهامی در کار هست که سودی داشته باشه؟!
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۳۱ - ۱۳۹۳/۰۸/۰۵
0
1
این سهام عدالت ماجرایی داره معلوم نیست مردم کی به سود سهامشون میرسن؟!اصلا سهامی در کار هست که سودی داشته باشه؟!
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر: