به روز شده در: ۲۵ اسفند ۱۳۹۳ - ۲۲:۰۷
کد خبر: ۶۲۰۴۱
تاریخ انتشار: ۰۴ آبان ۱۳۹۳ - ۱۴:۰۵
printنسخه چاپی
sendارسال به دوستان
گزارش روزانه "سخن" از وضعیت بورس اوراق بهادار
علی رغم تلاشی که برای نگه داشتن شاخص در بالای رقم 74 هزار واحد و هدف گذاری 78 هزار صورت گرفت و حتی در دو روز اخیر به کمک برخی شرکتها شاخص در محدوده این رقم در جا زد اما در معاملات امروز شاخص 211 واحد کاهش یافت.

سخن, گروه بازار: ارزش معاملات روزانه که هفته قبل توانسته بود خود را به مرز 300میلیارد تومان برساند در معاملات امروز و روز گذشته به محدوده 150 میلیارد تومان رسیده که حاکی از نشانه های عقبگرد بازار به شمار می رود و به نظر می رسد سایه رکود بازار فعلا بر سر بورس باقی است.

رییس کل سازمان بورس اوراق بهادار که در هفته های اخیر در مورد محتوا و چرایی رکود بازار بسیار ساکت شده است, برای رونمایی از تجهیزات و نرم افزارهای جدید بازار سرمایه بسیار فعال است.

علی صالح آبادی امروز از سامانه جدید پس از معاملات بازار سرمایه رونمایی کرد. صالح آبادی در ادامه در خصوص استفاده از این سامانه و بین المللی شدن بازار سرمایه متذکر شد: با این سامانه معاملات از هر جا و از هر نقطه دنیا امکان پذیر می شود این درحالیست که هم اکنون 70 درصد معاملات بازار سرمایه به صورت آنلاین اتفاق می افتد و ما از نظر سامانه معاملاتی با هیچ مشکلی مواجه نیستیم اما مهمتر از آن سامانه های پس از معاملات و بحث تسویه است که این موضوع نیز با راه اندازی سامانه جدید برطرف می شود.

رییس سازمان بورس و اوراق بهادار در ادامه تسویه چند ارزی را از ویژگی های دیگر این سامانه دانست و اعلام کرد: بحث تسویه چند ارزی از ویزگی های دیگر این سامانه است که امکان اتصال این سامانه را به کشورهای دیگر فراهم می سازد و شرایط بین المللی شدن بازار سرمایه را تسهیل می کند.

صالح آبادی در ادامه بیان داشت برای بین المللی شدن بازار سرمایه شرکت سپرده گذاری اوراق بهادار نقش مهمی را ایفا می کند اما این به این معنا نیست که بازار سرمایه از سامانه های خارجی استفاده نکند.

وی در خصوص تدوین برنامه ششم توسعه گفت: کارگروهی در وزارت اقتصاد به ریاست وزیر اقتصاد در این خصوص تشکیل شده و کارگروهی با عنوان بازار سرمایه راه اندازی شده تا احکام بازار سرمایه را بررسی کرده و تدوین کند، بدین ترتیب از تمامی کارشناسان و فعالان بازار سرمایه می خواهم تا موارد مورد نیاز برای درج در برنامه ششم توسعه را برای ما ارسال کنند تا در این کارگروه مطرح شود.

همچنین امروز اعلام شد که تغییر مالکیت سهام بورس در مهر امسال، از اشخاص حقوقی به حقیقی برابر با ۱۰۲۷ میلیارد ریال بود که نشان دهنده فعالیت بیشتر اشخاص حقیقی در بازار است.

بر اساس اطلاعات منتشر شده توسط اداره آمار و اطلاعات شرکت بورس اشخاص حقیقی و حقوقی بیش از 12 میلیارد سهم را در مهرماه امسال مبادله کردند که براین اساس اشخاص حقیقی تعداد 6 میلیارد و 924 میلیون سهم و اشخاص حقوقی تعداد 5 میلیارد و 165 میلیون سهم را خریدند.

همچنین در ماهی که گذشت بیش از 27553 میلیارد ریال توسط اشخاص حقیقی و حقوقی معامله شد که از کل ارزش معاملات 59 درصد توسط اشخاص حقیقی و بقیه معادل 41 درصد توسط اشخاص حقوقی خریداری شده است.

این در حالی است که فروش اشخاص حقیقی برابر با 15142 میلیارد ریال و معادل 55 درصد بوده است. از سویی دیگر اشخاص حقوقی با فروش 12411 میلیارد ریال معادل 45 درصد فروش را به خود اختصاص دادند.

خبر دیگر اینکه امروز وزارت اقتصاد اعلام کرد, لایحه «ساماندهی سهام عدالت موضوع اصلاح مواد 34 تا 38 قانون اجرای سیاست های کلی اصل 44 قانون اساسی» تقدیم مجلس شورای اسلامی شده است.

براساس ماده (36) قانون مذکور، سهام قابل واگذاری به صورت مستقیم بین شرکتهای سرمایه گذاری استانی متناسب با تعداد مشمولین هر استان تخصیص یافت. متعاقب این روند، کانون شرکتهای سرمایه گذاری سهام عدالت به عنوان نماینده شرکتهای سرمایه گذاری استانی تشکیل گردید و کانون یادشده نیز با تجمیع سهام شرکت های سرمایه گذاری استانی در شرکتهای سرمایه پذیر به عنوان نماینده در مجامع شرکتهای یاد شده نسبت به اعمال رأی اقدام می نماید.

بر اساس این گزارش،" نظر به ماده (38) قانون مذکور، که دخالت و مدیریت در مالکیت سهام عدالت توسط دولت را ممنوع اعلام نموده است، عملا کانون شرکت های سرمایه گذاری استانی سهام عدالت به نمایندگی از شرکت های سرمایه گذاری استانی سهام عدالت، اعمال مدیریت، انتخاب و تعیین اعضای هیات مدیره شرکت های واگذار شده به سهام عدالت را بر عهده دارند"، با این توضیح بدیهی است مجموعه دولت، مدنظر نماینده محترم مردم کرمان در مجلس شروای اسلامی نمی باشد.

در مجموع در پایان معاملات امروز بازار سرمایه شاخص بورس با افت 221 واحدی مواجه شد و به ارتفاع 73 هزار و 940 واحد برگشت.

امروز همچنین تعداد 521 میلیون سهم و حق تقدم به ارزش 153 میلیارد تومان در 63 هزار نوبت معاملاتی دادوستد شد و نماهای معاملاتی وبصادر، وغدیر و حکشتی بیشترین اثر منفی و نمادهای شپدیس، فملی و حفاری بیشترین اثر مثبت را بر روند حرکتی دماسنج بازار سهام از خود بجای گذاشتند.

اطلاعیه های جدید

شرکت کاشی تکسرام در جدیدترین پیش بینی بر اساس دوره واقعی 6 ماهه درآمد هر سهم سال مالی 93 را با افزایش 94 درصدی مبلغ 326 ریال اعلام کرده که با کنار گذاشتن 219 ریال موفق به پوشش 67 درصد درآمد اعلامی شده است.

شرکت پیش‌بینی سود هر سهم سال مالی منتهی به 29اسفند93 را با سرمیه 110 میلیارد ریال در تاریخ های 30بهمن92 و 8اسفند92 مبلغ 168 ریال اعلام کرده بود که بر اساس صورت مالی واقعی دوره 6 ماهه با افزایش 94 درصدی درآمد هر سهم سال مالی جاری را 326 ریال اعلام کرده است.

شرکت دلیل تعدیل اخیر را افزیش در خالص درآمدهی متفرقه ناشی از سود فروش سه دستگاه آپارتمان و اقلام بلااستفاده دارائیها، افزیش در فروش ناشی از افزیش نرخ فروش محصولات به دلیل تنوع تولید و تولید کالاهای خاص، افزیش در هزینه هی مالی ناشی از دریافت تسهیلات مالی جدید و افزیش در هزینه هی اداری و فروش ناشی از هزینه هی انجام شده در خصوص توسعه بازار فروش اعلام کرده است.

شرکت کشاورزی و دامپروری مگسال در جدیدترین پیش بینی درآمد هر سهم سال مالی 93 را با کاهش 32 درصدی مبلغ 3593 ریال اعلام کرده است که شرکت با کنار گذاشتن 2049 ریال موفق به پوشش 53 درصد از این درآمد شده است.

شرکت پیش بینی درآمد هر سهم سال مالی 93 را در تاریخ 21بهمن92 مبلغ 5758 ریال، در تاریخ 26اسفند92 (حسابرسی شده) مبلغ 5285 ریال و در تاریخ 29تیر93 مبلغ 5287 ریال و طبق جدیدترین اطلاعیه مبلغ 3593 ریال اعلام کرده است.

هیئت مدیره اعلام کرده است که در نظر دارد به ازای هر سهم مبلغ 2200 ریال جهت تقسیم به مجمع عمومی عادی سالیانه سال مالی 93 پیشنهاد کند.

شرکت فولاد آلیاژی ایران در نیمه نخست سال مالی 93 درآمد هر سهم را با تغییر اندک 8 ریالی نسبت به پیش بینی قبل به بازار اعلام کرده است که شرکت با کنار گذاشتن 118 ریال موفق به پوشش 35 درصدی در این مدت شده است.

شرکت پیش بینی سود هر سهم سال مالی 93 را در تاریخ اسفند92 مبلغ 287 ریال و در تاریخ 29تیر93 مبلغ 332 ریال اعلام کرده است و در جدیدترین پیش بینی بر اساس صورت مالی دوره واقعی 6 ماهه مبلغ 340 ریال اعلام کرده است.

شرکت معدنی املاح ایران در جدیدترین پیش بینی درآمد هر سهم سال مالی 93 را با افزایش 5 درصدی مبلغ 2131 ریال اعلام کرده است که با کنار گذاشتن 1136 ریال معادل 53 درصد از این مبلغ را پوشش داده است.

"شاملا" پیش‌بینی سود هر سهم سال مالی 92 را با سرمایه 70 میلیارد ریال مبلغ 3576 ریال و با سرمایه 210 میلیارد ریال مبلغ 1665 ریال و در آخرین پیش بینی مبلغ 2002 ریال اعلام کرده بود که مطابق صورتهای مالی حسابرسی شده و حسابرسی نشده مبلغ 298 ریال محقق شده است.

بورس در آیینه آمار

متغیر

رقم

تغییر

شاخص کل

73940 واحد

211 واحد کاهش

ارزش معاملات

153 میلیارد تومان

4 درصد کاهش

حجم معاملات

521 میلیون سهم

16 درصد کاهش

ارزش بازار

333هزار میلیارد تومان

-

نمادهاي باز و بسته شده

نماد معاملاتي شركتهاي قطعات اتومبيل ايران،چرخشگر،صنايع ريخته گري ايران،كارخانجات قند قزوين، با توجه به تعديل پيش بيني درآمد هر سهم و نماد معاملاتي شركت كشتيراني جمهوري اسلامي ايران، با توجه اعلام تنفس مجمع عمومي عادي ساليانه بازگشایی شدند.

در پايان معاملات امروز نماد معاملاتي حق تقدم شركت ايران تاير با توجه به پايان مهلت پذيره نويسي متوقف شد.

نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۰
انتشار یافته: ۲
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۲۹ - ۱۳۹۳/۰۸/۰۴
0
2
قسمت اطلاعیه شرکت هاتون عالیه تقویتش کنید
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۳:۰۵ - ۱۳۹۳/۰۸/۰۴
0
1
تشکر بابت گزارش علمی وبیطرفانتون
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر: