به روز شده در: ۲۵ اسفند ۱۳۹۳ - ۲۲:۰۷
کد خبر: ۶۱۹۹۹
تاریخ انتشار: ۰۴ آبان ۱۳۹۳ - ۱۱:۴۸
printنسخه چاپی
sendارسال به دوستان
چه کسی مربی تیم امید می شود؟
مسئولان فدراسیون فوتبال کشورمان در صورت اخراج نلو وینگادا غرامت زیادی به این مربی پرتغالی پرداخت کنند.

سخن، گروه ورزشی: ادواردو مانوئل مارتینو وینگادا نوزدهمین مربیتاریخ تیم ملی فوتبال ایران است که پیشنهاد کارلوس کی روش سرمربی تیم ملیبزرگسالان و شاید مرد همه کاره فوتبال ایران به تیم امید آمد.علی کفاشیان در رسانه ها مبلغ قرارداد این مربی 360 هزار دلار اعلام کرد پولی که قطعا باید از بیت المال به این مربی پرداخت شود. مسئولان فدراسیون فوتبال کشورمان در صورت اخراج نلو وینگادا باید 360 هزار دلار مبلغ قرارداد او را به خاطر همین مدت کوتاه و نتایج ضعیف این مربی پرتقالی به وی پرداخت کنند.

پیش از آغاز بررسی حضور وینگادا و احتمال اخراج وی از تیم فوتبال امید این مربی و نحوه فعالیت تیم امید را بهتر بشناسیم. تیم فوتبال امید ایران، نام تیم منتخب المپیک ایران است. این تیم، از سوی کمیته ملی المپیک کشورمان به نمایندگی از فوتبال ایران در مسابقاتی که بر‌گزار کننده آن‌ها کمیته بین المللی المپیک یا شورای المپیک آسیا باشد شرکت می نماید.

نفرات و اعضای کادر فنی این تیم درست به‌ مانند تیم ملی فوتبالمی‌توانند از میان بازیکنان ایرانی شاغل در لیگ‌های فوتبال داخلی یا خارجی و مربیان شایسته انتخاب شوند با این تفاوت که بازیکنان بایستی از محدوده سنی زیر ۲۳ سال باشند. البته مطابق آئین‌نامه المپیک، این تیم به‌سان سایر تیم‌های فوتبال المپیک جهان، مجاز به استفاده از سه بازیکن بالاتر از این شرایط سنّی می‌باشد.

گفتنی است، مسئولیت انتخاب سرمربی این تیم بر عهده فدراسیون فوتبال و کمیته ملی المپیک است که هر دو نهاد باید در نهایت در انتخاب سرمربی با هم به توافق برسند. البته در انتخاب وینگادا کمیته ملی المپیک با وجود اینکه موافق مربی ایرانی برای این تیم بود مسئولیت را به فدراسیون فوتبال واگذار کرد.

ادواردو مانوئل مارتینو وینگادا معروف به نلو وینگادا متولد 30 مارس 1953 در سرپا، پرتغال است. وی سرمربی فعلی تیم ملی فوتبال ایران است که در ۲۶ اسفند ۱۳۹۲ برای این مسئولیت انتخاب شد.

وینگادا پیش از این یکبار دیگر تجربه حضور در فوتبال ایران با هدایت پرسپولیس داشته که در آنجا نیز به خاطر عملکرد ناموفق از مسئولیت خود کنار رفت.

جالب است بدانید وینگادا در ابتدای کار خود دستیار کارلوس کی روش در تیم ملی جوانان پرتغال بوده و در دو جام جهانی جوانان ۱۹۸۹عربستان و ۱۹۹۱ پرتغال بود که هر دو با قهرمانی پرتغال پایان یافتند.

وینگادا پس از آن به عنوان سرمربی به همراه تیم ملی فوتبال عربستاندر جام ملت های 1996 امارات قهرمان شد اما به خاطر عملکرد ضعیفش در جریان مسابقات مقدماتی جام جهانی 1998 فرانسه برکنار شد و پس از آن یک‌سال به عنوان کمک مربی گریم سونس در تیم بنفیکا لیسبون فعالیت کرد. وینگادا از سال ۱۹۹۹ تا ۲۰۰۳ سرمربی باشگاه ماریتیمو در پرتغال بود.

وینگادا در سال ۲۰۰۴ به همراه تیم زمالک قهرمان باشگاه های مصر شد و سپس هدایت تیم ملی امید مصر در جریان مسابقات مقدماتی المپیک پکن را برعهده داشت که به صعود این تیم به این مسابقات نینجامید. وینگادا پیشنهاد فدراسیون فوتبال مصر برای ادامه مربی‌گری در این تیم را نپذیرفت و به تیم الوداد مراکش پیوست اما تنها شش هفته بعد با پیشنهاد سرمربی‌گری تیم ملی فوتبال اردن روبه‌رو شد و از سال ۲۰۰۷ تا ۲۰۰۹ مربی این تیم بود.

او در سال ۲۰۰۹ نیز با باشگاه پرسپولیس قرارداد بست که نتوانست در این مسئولیت عملکرد قابل قبولی از خود به نمایش بگذارد. پس از دیگر هیچ یک از علاقه مندان فوتبال تصور اینکه بازهم روزی وینگادا به ایران بازگردد را نمی کرد تا اینکه پیش از جام جهانی و در سه بازی آخر تیم ملی در مسابقات انتخابی کارلوس کی روش او را عنوان دستیار یا مشاور خود در این سه بازی مطرح کرد و در صعود ایران به جام جهانی برای او نقشقایل شد.

پس از تمدید قرار کارلوس کی روش با تیم ملی فوتبال ایران با پیشنهاد او و با وجود مخالفت های کمیته ملی المپیک نلو وینگادا با قراردادی 360 هزار دلاری به عنوان سرمربی تیم امید انتخاب شد و خیلی زود کارشناسان و پیشکسوتان فوتبال به این انتخاب واکنش منفی نشان دادند و این مربی را برای موفقیت های آینده تیم امید نامناسب دانستند.

این انتقاد ها درست بود و تیم امید ما که در بدترین شرایط خود هم در جمع 8 تیم برتر بازی های آسیایی قرار می گرفت این بار حتی نتوانست از گروه خود صعود کند و با شکست مقابل تیم های درجه 4 آسیا از گردونه مسابقات کنار رفت. اما وینگادا نیز طبق عادت مربیان خارجی خیلی سریع توپ را به زمین فدراسیون و کمیته انداخت و آنها را مقصر این ناکامی دانست. پس از بازگشت تیم امید به ایران در اقدامی جالب علی کفاشیان شروع به حمایت از وی کرد و گفت با این مربی همچنان ادامه می دهند و تصمیمی برای برکنار او ندارند.

قطعا کفاشیان از نتایج وینگادا ناراضی است اما او که پیش از انتخاب او به صحبت های هیچ یک از اهالی فوتبال گوش نکرد و قراردادی بیش از یک میلیارد با این مربی بست مجبور به حمایت از سرمربی خود است زیرا در صورت اخراج وینگادا قطعا انتقاد ها از وی چندین برابر می شود که چرا به یک مربی که کارنامه موفق در 10 سال آخر مربیگری خود ندارد تنها برای سه بازی بیش از یک میلیارد پرداخته است.

اما این پایان کار نبود و کمیته ملی المپیک که از ابتدا با گزینه ایرانی برای هدایت تیم امید موافق بود به فشار های خود افزود و در نهایت فدراسیون فوتبال برای حل اختلافات مجبور به انتخاب حبیب کاشانی مرد خوش نام و سلامت پرسپولیس به عنوان مدیر تیم امید شد تا او برای آینده این تیم تصمیم گیری کند اما غافل از اینکه مدیرعامل سابق سرخ ها پیش از این در پرسپولیس اعتقاد شدید خود به مربی ایرانی را با کناری کرانچار و انتخاب علی دایی نشان داده بود.

کاشانی پس از بررسی شرایط و برگزاری جلساتی با مسئولان کمیته ملی المپیک در نشست خبری خود خیلی صریح اعلام کرد نظرش مربی ایرانی است و بهتر است دوست کی روش از تیم امید کنار گذاشته شود و حتی حاضر است در این باره با سرمربی پرتقالی و معرف وینگادا هم گفت و گو کند.

صحبت های کاشانی دقیقا همان مسایلی بود که کارشناسان فوتبال ما هم آن را قبل از عقد قرارداد با وینگادا پیش بینی کرده بودند اما همچنان جای این سئوال باقی است که چرا مسئولان فدراسیون فوتبال از نظر کارشناسان این رشته استفاده نکردند و اقدام به انتخاب مربی کرده که در 10 سال اخیر هیچ موفقیتی در کارنامه وی ثبت نشده است.

در صورت اخراج وینگادا از تیم امید به طور حتم مسئولان فدراسیون فوتبال مجبور خواهند بود تمام قرارداد او که 360 هزار دلار می باشد را به او پرداخت کنند و در غیر این صورت بازهم پرونده مربیان خارجی ما به دادگاه عالی فوتبال خواهد رفت و باز هم ما محکوم خواهیم شد.

فدراسیون فوتبال ایران باید این مبلغ را از بیت المال به مربی پرداخت کند که تیم ایران را در مرحله مقدماتی بازی های آسیایی با دو شکست مقابل تیم های درجه چهار آسیا از گردونه مسابقات حذف کرد و ای کاش مسئولان این فدراسیون بیش از این ها برای هزینه کردن پول های بیت المال وسواس نشان می دادند.

آیا بهتر نبود قبل از انتخاب وینگادا مسئولان فدراسیون فوتبال برای یک بار هم که شد به کی روش نه بگویند و این مبلغ را در تیم های پایه خود هزینه کنند و یک مربی داخلی کار بلد را برای این تیم انتخاب کنند؟

آیا به غیر از کی روش در انتخاب وینگادا دلالان یا همان سود جویان فوتبال هم نقش داشتند تمام این ها سئوالاتی که شاید گذشت زمان آنها را نشان دهد اما به جرات می توان گفت همین تصمیم ها است که نسل های فوتبال ایران را به نابودی کشانده تا ما امروز نتوانیم تیم ملی قدرتمندی در اختیار داشته باشیم.

شاید بهتر باشد حالا که مسئولان فدراسیون فوتبال روشن کردن وضعیت تیم ملی امید را به دستان کار بلد فردی سالم چون حبیب کاشانی سپرده اند بهای 360 هزار دلاری را بدهیم تا شاید بتوانیم با انتخاب یک مربی ایرانی پس از بیش از 40 سال به المپیک صعود کنیم که این صعود می تواند سالیان سال فوتبال ایران را به جلو حرکت دهد.

در این مدت که تقریبا می توان گفت کار وینگادا با تیم امید به پایان رسیده نام بعضی از گزینه های ایرانی برای جایگزینی او مطرح می شود که متاسفانه در این نام نیز شاهد نوعی شتابزدگی هستیم.

شرایط تیم های پایه با بزرگسالان کاملا متفاوت است و این تیم در کنار این که نیاز به یک مربی علمی دارند باید این مربی از نظر کار با بازیکنان جوان دوره های لازم را دیده باشد و در غیر این صورت موفقیت او در تیم های پایه غیر ممکن خواهد بود.

علی دایی یکی از گزینه هایی است که نام او در رسانه ها مطرح شد و البته خود این مربی هم خیلی سریع واکنش نشان داد و اعلام کرد حاضر به همکاری با فدراسیون علی کفاشیان نیست. یحیی گل محمدی، حمید استیلی، حسین فرکی و چند مربی دیگراز گزینه های هدایت تیم امید هستندکه به امید است مسئولان فدراسیون فوتبال برای فریب افکار نام بعضی از این مربیان را مطرح نکرده باشند و به دنبال سو استفاده از محبوبیت آنها نباشند.

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر: