به روز شده در: ۲۵ اسفند ۱۳۹۳ - ۲۲:۰۷
کد خبر: ۶۱۷۷۷
تاریخ انتشار: ۰۳ آبان ۱۳۹۳ - ۱۵:۴۶
printنسخه چاپی
sendارسال به دوستان
جعفری دولت آبادی:
ظهر امروز مراسم تودیع و معارفه حوزان و خزایی در محل دادسرای انقلاب برگزار شد.

سخن، گروه جامعه: در این مراسم که با حضور عباس جعفری دولت‌آبادی دادستان تهران و حجت‌الاسلام موحد، رئیس دادگاه انقلاب برگزار شد از زحمات حوزان تقدیر و برای خزایی آرزوی موفقیت شد. پیش از این حوزان، سرپرست دادسرای انقلاب بوده و بیش از یک سال در این سمت فعالیت کرد.

عباس جعفری دولت آبادی دادستان عمومی و انقلاب تهران در این مراسم با اشاره به این که پرونده بابک زنجانی بزرگترین پرونده اقتصادی بعد از انقلاب است،‌ افزود: سیاست ما در دادستانی تهران برخورد با مفاسد اقتصادی است و از همین رو با یکی از بزرگترین پرونده‌های سالهای بعد از انقلاب مبارزه کردیم.

وی افزود: در این پرونده بازپرس ما به صورت شخصی و بدون استفاده از رابطان قضایی به تحقیق در این پرونده اقدام کرده است.

جعفری دولت‌آبادی گفت: من واقعاً متأسفم که برخی افراد نسبت به دربازداشت بودن بابک زنجانی تردید وارد می‌کنند در حالی که سیاست ما برخورد با این پرونده بوده است.

وی گفت: من از تمام کسانی که دست به مصاحبه کردنشان خوب است می‌خواهم تا به جای مصاحبه کردن اطلاعاتشان را در اختیار دستگاه قضا قرار دهند تا ما بتوانیم سرنخ‌های بیشتری پیدا کنیم.

دادستان عمومی و انقلاب تهران به دستگیری یک فرد به تازگی اشاره کرد و گفت: با دستگیری این فرد و تحقیق حدوداً 50 صفحه‌ای از وی سرنخ‌های جدیدی به دست آمد.

جعفری دولت‌آبادی گفت: به زودی کیفرخواست ۳ نفر از متهمان این پرونده صادر خواهد شد و روند رسیدگی به پرونده آنها وارد فاز جدیدی خواهد شد.

دادستان عمومی و انقلاب تهران در بخش دیگری از سخنان خود به تشدید نظارتها در دستگاه قضایی آن هم در دور جدید ریاست آیت‌الله آملی لاریجانی اشاره کرد و گفت: دستگاه قضایی به لحاظ گستردگی جغرافیایی و تعداد شعبات و نوع اختیارات باید طبیعتاً زیر چتر نظارت باشد.

وی افزود: البته این نوع نظارت‌ها اندکی متفاوت است چون قضات از برخی اختیارات قانونی برخوردارند که البته این نظارت‌ها نمی‌تواند مانع از اختیاراتشان شود.

دادستان عمومی و انقلاب تهران افزود: ما در تهران بازدیدهای سرزده‌ دادستان از دادسراهای شهر را انجام دادیم به طوری که در دو ماه گذشته از نیمی از دادسراهای تهران بازدید سرزده انجام دادیم.

وی گفت: همچنین با تصویب ریاست قوه قضاییه معاونت جدیدی تحت عنوان معاونت نظارت به ریاست معاونت اول دادستان تهران تشکیل شده که هفته‌ای ۳ روز از دادسراهای تهران بازدید می‌کند.

جعفری دولت‌آبادی گفت: تهران پر از متخلف و حوادث زیاد است و دادستان نمی‌تواند یک ناظر صرف باشد بلکه باید بر همه جوانب و اتفاقات اشراف داشته باشد.

وی گفت: ما در بحث سلامت این روزها شاهد آن هستیم که مطالبی مطرح می‌شود که متأسفانه بیشتر از بیان واقعیت بیان ناامیدی است.

دادستان عمومی و انقلاب تهران گفت: امروز گزارش‌های مبنی بر ابتلا به سرطان و برخی بیماری‌ها از جمله افسردگی در رسانه‌ها منتشر می‌شود که موجی از بی‌اعتمادی در میان مردم رواج داده در حالی که میان واقعیت‌ها با ناامید کردن مردم تفاوت زیادی وجود دارد.

وی افزود: دادستان بر اصل توجه به سلامت مردم تأکید دارد و نمونه آن ورود به موضوع روغن‌های پالم بود که پرونده‌ای تشکیل شد و با برخی از متخلفان هم برخورد شد.

جعفری دولت‌آبادی گفت: ما منکر این نیستیم که در همه دنیا افسردگی وجود دارد اما هیچ کشوری اینگونه ملت خود را با انتشار چنین اخباری سرگردان نمی‌کند و به سلامت مردمش آسیب نمی‌زند.

دادستان عمومی و انقلاب تهران در بخش دیگری از سخنان خود به موضوع امنیت مسافرت اشاره کرد و گفت: ما متأسفانه در زمینه حمل‌ونقل عمومی و جاده‌ای مشکلات و مسائل زیادی داریم که برخی از آنها از وظایف دستگاه قضا خارج است.

وی افزود: در حادثه اخیری که در کشور رخ داد یک هواپیمای آنتونف سقوط کرد ولی برخلاف پرونده‌های قبلی ما قصد نداریم با فوت خلبان پرونده را مختومه کنیم.

دادستان عمومی و انقلاب تهران گفت: این بار دادستان ورود عمیق‌تری به موضوع داشته و نه در دادسرای فرودگاه بلکه در دادسرای ویژه جنایی یک بازپرس ویژه مشغول رسیدگی به این پرونده شده است.

وی تصریح کرد: تا اینجای تحقیقات نقص ایمنی هواپیما مشخص‌تر از نقص خلبان بوده است و کسانی که از این هواپیما تولید کرده‌اند باید به مردم پاسخگو باشند و دادستان اجازه نمی‌دهد که این پرونده به سادگی بسته شود.

وی گفت: ما می‌خواهیم از مسئولان هوایی کشور که اجازه ندهند پروازها با نقص انجام شود و در تولید هواپیماها بازنگری کنند اگر تا به امروز دستگاه‌های هواپیمایی کشوری توضیحاتی داده‌ اند اما آنچه فهمیده‌ایم نقص هواپیما در زمان پرواز بوده است.

جعفری دولت‌آبادی در بخش دیگری از سخنان خود به موضوع مشکلات و فساد در فضای ورزش کشور اشاره کرد و گفت: در این حوزه متاسفانه شرایط نامناسب و نابسامانی را مشاهده می کنیم در حالی که مسئولان ورزشی باید به افزایش روح پهلوانی اقدام کنند نه به روحیه جعل و فساد و کارهای خلاف.

وی گفت: به طور قطع کسی که کارت پایان خدمت جعل می‌کند حق ندارد لباس تیم ملی را بپوشد و در میادین بین‌المللی اقدام به ورزش کند.

دادستان عمومی و انقلاب تهران افزود: اتفاقی که در اینچئون افتاد گرچه از طرف یک فرد کوچک رخ داد اما باعث شد یک لکه سیاه بر پارچه سفید انقلاب انداخته شود.

وی گفت: ما دوست نداریم در همه مسائل ورود کنیم اما اگر مسئولان خودشان اقدام به پاکسازی محیط‌ها نکنند ما مجبور می‌شویم ورود کنیم.

عباس جعفری دولت‌آبادی دادستان عمومی و انقلاب تهران در بخش دیگری از سخنان خود در تشریح اقدامات بابک زنجانی گفت: این پرونده در حوزه‌های نفت، ارز، کارگزاری، پول و مسائل تجاری بوده است و باید پرسید چرا به کسی که وجوه حاصل از فروش نفت را بازپس نداده مجدداً نفت فروخته‌اند.

جعفری دولت‌آبادی گفت: ما به لحاظ محرمانه بودن پرونده فعلاً سکوت می‌کنیم ولی بدانید که یکی از بهترین پرونده‌هایی است که در آن تحقیقات از طریق خود بازپرس انجام گرفته است.

وی ادامه داد: سیاست ما در دادسرای تهران بازپس‌گیری پول‌های بیت‌المال است و هدف اصلی ما هم از دستگیری این فرد همین بوده است.

وی گفت: در رسیدن به سرنخ‌های مربوط به این پرونده سختی‌های فراوانی وجود داشت اما در بحث نقل و انتقال اموال و دارایی این فرد کارهای خوبی صورت گرفته است.

جعفری دولت‌آبادی افزود: نکته‌ای که باید مسئولان سایر دستگاه‌ها مدنظر قرار دهند این است که قرار نیست آنها جرم اضافه کنند و دستگاه قضایی با مجرم برخورد کند بلکه آنها نیز باید تلاش کنند تا از وقوع جرایم پیشگیری شود.

دادستان عمومی و انقلاب تهران گفت: این چه نظارتی است که بانک مرکزی و برخی از دستگاه‌ها دارند که ما هر روز شاهد رشد قارچ‌گونه مؤسسات مالی و مؤسسات اعتباری هستیم.

وی گفت: مردم نباید خیلی راحت به اینگونه مؤسسات مالی و اعتباری و لیزینگ‌ها اعتماد کنند و پول خود را به آنها بپردازند.

دادستان عمومی و انقلاب تهران در بخش دیگری از سخنان خود به موضوع مسائل فرهنگی اشاره کرد و گفت: ما درخواستمان این است که مسئولان در موضوع فرهنگ به وظایف قانونی خود عمل کنند تا دغدغه‌ها در این حوزه برطرف شود.

جعفری دولت‌آبادی در بخش دیگری از سخنان خود به قاطعیت دستگاه قضا در برخورد با جرایمی نظیر اسیدپاشی، سرقت مسلحانه و قتل اشاره کرد و گفت: اینها جریانات و حوادثی است که فکر و ذهن جامعه را مشغول کرده و ناامیدی در جامعه ایجاد می‌کند و من همین جا از همه سرپرستان دادسراها می‌خواهم تا با مجرمان اینگونه حوادث و جرایم به صورت قاطع برخورد کنند.

وی گفت: امنیت اجتماعی مورد مطالبه مقام معظم رهبری دارای 8 مصداق است که ما در تلاشیم تا با تبیین راهکارهای مورد نیاز نسبت به تأمین این امنیت اقدام لازم را داشته باشیم.

دادستان عمومی و انقلاب تهران در بخش پایانی سخنان خود به موضوع مبارزه با مقوله مواد مخدر اشاره کرد و گفت: اینکه پلیس معتادان خرده‌پایی که بعضاً به زیر گرم، مواد مخدر در اختیار دارند را دستگیر می‌کنند کار صحیحی نیست زیرا انتقال این دستگیر شدگان به دادسراها تنها بار کاری در دستگاه قضا ایجاد می‌کند فارغ از اینکه هدف نهایی مبارزه با مواد مخدر هم محقق نمی‌شود.

وی افزود: پلیس باید به سراغ دستگیری قاچاقچیان اصلی برود و آنها که سرمنشأ پخش مواد مخدر هستند دستگیر شده و به سزای عمل خود برسند.

جعفری دولت‌آبادی گفت: جای معتادان خرده‌ پا در کمپ‌های ترک اعتیاد است که باید مسئولان نسبت به ساخت کمپ‌ها اهتمام بیشتری بورزند و جای قاچاقچیان مواد مخدر هم چوبه دار است.

دادستان عمومی و انقلاب تهران گفت: دادستانی تهران عازم و جازم است که با مجرمان در حوزه اقتصادی، اخلاقی، فرهنگی و اجتماعی برخورد کند و این را جزو وظایف ذاتی خود می‌داند اما در کنار این برخورد از مسئولان دستگاه‌های اجرایی هم می‌خواهد تا به وظایف سازمانی خود عمل کند.

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر: