به روز شده در: ۲۵ اسفند ۱۳۹۳ - ۲۲:۰۷
کد خبر: ۶۱۱۷۰
تاریخ انتشار: ۳۰ مهر ۱۳۹۳ - ۱۱:۴۶
printنسخه چاپی
sendارسال به دوستان
وجود درصد قابل توجهی از کالاهای لوکس و مصرفی در حجم واردات کشور، طی سال اخیر، نشان می دهد که ادعای دولت مبنی بر واردات کالاهای سرمایه ای و واسطه ای غلط است.

سخن، گروه اقتصادی: اخیرا دولتمردان حسن روحانی اعلام داشته اند که وضعیت واردات کالا به خوبی مدیریت شده و تمرکز بیشتری بر روی واردات کالاهای واسطه ای و سرمایه ای و تبدیل آن به کالاهای نهایی صورت گرفته است. رئیس مجمع عالی واردات در مورد آمار واردات کالا و نوع آن به کشور ادعا کرده است: «طبق آمارهای موجود، 92 درصد از کل واردات صورت گرفته به کشور، مربوط به واردات کالاهای واسطه‌ای،‌ مواد اولیه و سرمایه‌ای است.»

محمد حسین برخوردار در ادامه ادعای خود گفت: «واردات کالا نسبت به سال گذشته (1392) افزایش یافته است اما این رشد دلیل بر واردات کالاهای مصرفی نیست.» طبق آمار و اطلاعاتی که از گزارشات گمرکی کشور استخراج شد می توان دریافت که میزان واردات افزایش 48 درصدی داشته است و می توان ادعای افزایش واردات را پذیرفت اما سوال اینجاست که آیا این افزایش بیشتر بخاطر واردات کالاهای واسطه ای و سرمایه ای است یا کالاهای لوکس و مصرفی؟

مستندات موجود و گزارشات گمرکی نشان می دهد که در نیمه اول سال جاری 23 هزار و 242 دستگاه خودرو به ارزش 483 میلیون و 223 هزار دلار وارد ایران شده و بیانگر این مطلب است که میزان واردات خودرو نسبت به آمار مشابه سال قبل(1392) 3 برابر شده است.

از طرفی در مقایسه میزان واردات گندم و کالاهای لوکس مشاهده می شود که حجم واردات گندم نسبت به سال قبل 134 درصد افزایش و در واردات خودرو 240 درصد افزایش را به همراه دارد که نشان می دهد درصد قابل توجهی از واردات را کالاهای لوکس تشکیل می دهند.

به همین دلیل افزایش حجم واردات در شش ماهه نخست سال جاری نسبت به زمان مشابه سال گذشته افزایش در میزان واردات کالاهای لوکس و مصرفی است نه کالاهای واسطه ای و سرمایه ای.

در این رابطه، عضو شورای پژوهشی مرکز پژوهش‌های مجلس می گوید: «رقم واردات کالاهای لوکس و مصرفی در 180 روز نخست امسال تأسف بار است.»

محمداسماعیل ‌نیا در خصوص جلوگیری از واردات کالاهای لوکس می گوید: «ضروری است که وزارتخانه‌های صنعت و کشاورزی نسبت به تغییر سیاست‌های تجاری در مورد واردات کالاهای غیرضروری و لوکس که در توان تولیدکننده خودمان است اقدام کنند

وی همچنین اشاره کرده است که تداوم روند مذکور در حوزه واردات کالاهای مصرفی و لوکس مخالف بندهای ابلاغی رهبر معظم انقلاب در خصوص بحث اقتصاد مقاومتی است. کارشناسان معتقدند که یکی از جلوه های اقتصاد مقاومتی، خارج کردن کالاهای لوکس و غیرضروری از مجموعه بخش اقتصادی بوده، لذا برای تحقق آن باید به سمت تولید محصولات، بر اساس نیاز کشور گام برداشت و از واردات کالاهای لوکس و مصرفی که نمونه های مشابه آن در داخل کشور تولید می شود، جلوگیری شود.

واردات کالاهای لوکس به تولید کشور صدمات جبران ناپذیری وارد می کند. روشن است که با واردات کالاهای نهایی، تولیدات داخلی که به لحاظ قیمت و بعضا کیفیت توان رقابت با کالای خارجی را ندارند از صحنه ی رقابت حذف می شوند. این معضل باعث تعطیلی موسسات تولیدی شده و وضعیت بیکاری را وخیم تر خواهد کرد. دولت تدبیر و امید تاکنون رویکردی شفاف برای حل این بحران ارائه نداده است. سیاست کنونی دولت در ارتباط با واردات کالاهای مصرفی و لوکس نه تنها کلیدی برای باز کردن قفل مشکلات نیست بلکه بر مشکلات دامن می زند و مرداب بیکاری، تورم و رکود را عمیق تر خواهد کرد.

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر: