به روز شده در: ۲۵ اسفند ۱۳۹۳ - ۲۲:۰۷
کد خبر: ۶۱۰۱۸
تاریخ انتشار: ۲۹ مهر ۱۳۹۳ - ۱۹:۴۰
printنسخه چاپی
sendارسال به دوستان
گزارش روزانه "سخن" از وضعیت بورس اوراق بهادار
اگر چه شاخص کل در معاملات امروز توانست با جهش 558 واحدی روند روز گذشته را تقویت کند و به بالای 74 هزار واحد برسد اما وضعیت قیمت ها و افزایش عرضع ها از ساعات میانی, امیدواری فعالان بازار نسبت به تداوم روند صعودی برای روزهای آینده را تا حدود زیادی به ناامیدی تبدیل کرد.

سخن, گروه بازار: همچنانکه در گزارش دیروز هم ذکر شد عرضه سهام در معاملات دیروز توسط حقوقی ها بسیار افزایش یافت که در معاملات امروز هم عمده ترین عرضه کنندگان حقوقی های بازار بودند به همین دلیل نیز تب هیجان بازار در میانه معاملات فروکش کرد و روند قیمت سهام بسیاری از شرکتها معکوس شد.

اما اینکه بازار در روزهای آینده به کدام سمت و سو خواهد رفت و در صورت تداوم روند صعودی, شاخص تا کجا به مسیر خود ادامه می دهد سوالی است که تحلیل های متفاوتی برای آن ارایه شده است.

یک تحلیل‌گر بازار سهام با اشاره به اینکه شاخص کل بورس می‌تواند تا 78 هزار و 500 تا 79 هزار واحد که مقاومت جدی آن به حساب می‌آید، افزایش یابد گفت: آن زمان نتیجه نهایی مذاکرات مشخص می‌شود، اما کسب بازدهی در درجه اول به سهامداری و تعقل بیشتر سرمایه‌گذاران نیاز دارد.

محمد گودرزی، با اشاره به شرایط فعلی بازار، تأکید کرد: با توجه به اینکه حجم معاملات و گردش نقدینگی به همراه اعتماد سرمایه‌گذاران قدیمی و جدید افزایش یافته است، شرایط مثبت حوزه سیاسی و گزارشها 6 ماهه در اکثر شرکت‌ها برآیند خوبی از آینده بازار رقم زده است.

وی افزود: برای آینده نزدیک شاخص بورس می‌تواند روند صعودی خود را نگه دارد و عطش خرید سهامداران که طی ماه‌های اخیر فروکش کرده بود، دوباره به بازار بازگرداند.

وی در مورد روند شاخص کل و هدفهایی که می‌تواند پس از این داشته باشد، تأکید کرد: در کل شاخص می‌تواند تا 79 هزار واحد هم بالا برود اما در این رقم مقاومت جدی خواهد داشت و تا زمان اعلام نتیجه مذاکرات به شرط سهامداری و تصمیم‌گیری سرمایه‌گذاران بر مبنای تحلیل روند پیش‌رو همچنان صعودی خواهد بود.

گودرزی در توصیه‌ای به سهامداران تأکید کرد: سرمایه‌گذاران جدید هم نباید تحت تأثیر احساس و بدون مشورت اقدام به خرید یا فروش کند و اگر سهامدار با تحلیل، پشتوانه بنیادی، چشم‌انداز بازار و سودآوری تصمیم‌گیری کند، قطعاً در آینده با سود همراه خواهد بود.

در مقابل برخی دیگر از کارشناسان معتقدند تداوم رونق بازار در گرو ورود نقدینگی جدید به بازار است که در شرایط رکودی کنونی نسبت به آن تردیدهای زیادی وجود دارد.

در مجموع شاخص کل بورس در پایان معاملات امروز با تدوام روند صعودی روز گذشته وارد کانال ۷۴ هزار واحد شد.

بر اساس این گزارش هلدینگ صنایع خلیج فارس، بانک ملت، ملی مس، چادرملو، مپنا، بانک پاسارگاد، بانک صادرات، توسعه معادن و فلزات، بانک پارسیان، سرمایه‌گذاری خوارزمی و بانک اقتصاد نوین بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص داشتند.

اما سرمایه‌گذاری امید، سرمایه‌گذاری غدیر، پتروشیمی پردیس سرمایه‌گذاری تامین، گسترش نفت و گاز پارسیان، نفت سپاهان و پتروشیمی خارک با تاثیر منفی خود مانع از پیشروی بیشتر شاخص بورس شده‌اند.

همچنین ارزش بازار نسبت به روز گذشته بیش از 3 هزار میلیارد تومان رشد تجربه کرد و به 334 هزار میلیارد نزدیک شد.

در فرابورس هم شاخص مثبت بود که گروه پتروشیمی سرمایه‌گذاری ایرانیان که بانک گردشگری، توسعه خدمات دریایی و بندری سینا، بانک دی و ذوب‌آهن اصفهان بیشترین تاثیر مثبت را داشتند.

در این بازار اوراق تسهیلات خرید مسکن، در اکثر نمادها روند نزولی قیمت را تجربه کرد و به محدوده 94 تا 95 هزار تومان رسید.

اطلاعیه های جدید

شرکت ملی صنایع مس ایران پیش بینی سال مالی منتهی به 29 اسفند ماه 93 را در بهمن ماه 92 مبلغ 481 ریال و در اسفند ماه 93 به صورت حسابرسی شده مبلغ 493 ریال و در تیر ماه 93 مبلغ 455 ریال اعلام کرده است و طی دوره 6 ماهه مبلغ 223 ریال سود به ازای هر سهم کنار گذاشت و به 49 درصد از پیش بینی هایش رسید.

"فملی" پیش بینی سود هر سهم برای سال مالی 92 را با سرمایه 17 هزار و 369 میلیارد ریال مبلغ 960 ریال و با سرمایه 35 هزار میلیارد ریال مبلغ 479 ریال و در آخرین پیش بینی مبلغ 504 ریال اعلام کرده بود که مطابق با اطلاعات حسابرسی نشده مبلغ 405 ریال و بر اساس اطلاعات صورتهای مالی حسابرسی شده مبلغ 401 ریال محقق شد.

شرکت فولاد مبارکه پیش بینی سود هر سهم سال مالی منتهی به 29 اسفند ماه 93 را با سرمایه 36 هزار میلیارد ریال مبلغ 725 ریال، در خرداد ماه 93 مبلغ 701 ریال و درتیر ماه 93 مبلغ 703 ریال و با سرمایه 50 هزار میلیارد ریال مبلغ 506 ریال و در مهر ماه سال جاری مبلغ 507 ریال اعلام کرده بود و طی دوره 6 ماهه نخست سال با اختصاص 294 ریال سود به ازای هر سهم معادل 58 درصد از پیش بینی هایش را محقق کرد.

"فولاد" پیش بینی سود هر سهم سال مالی 92 را با سرمایه 25 هزار و 800 میلیون ریال مبلغ 801 ریال ، و با سرمایه 36 هزار و میلیارد ریال مبلغ 685 ریال ، در آخرین پیش بینی مبلغ 804 اعلام کرده بود که مطابق با اطلاعات حسابرسی نشده مبلغ 863 ریال و مطابق با اطلاعات حسابرسی شده مبلغ 858 ریال محقق شده است.

شرکت ماشین سازی نیرو محرکه در دوره 6 ماهه منتهی به 31 شهریور ماه 93 مبلغ 44 میلیارد و 958 میلیون ریال زیان انباشته پایان دوره در حسابهای خود منظور کرد.

شرکت ماشین سازی نیرو محرکه در دوره 6 ماهه منتهی به 31 شهریور ماه 93 مبلغ سه میلیارد و 262 میلیون ریال درآم حاصل از فروش داشت.

شرکت سیمان کرمان در دوره 6 ماهه منتهی به 31 شهریور ماه 93 مبلغ 589 میلیارد و 985 میلیون ریال درآمد حاصل از فروش کسب کرد.

شرکت سیمان کرمان در دوره 6 ماهه منتهی به 31 شهریور ماه 93 مبلغ 589 میلیارد و 985 میلیون ریال درآمد حاصل از فروش داشت.

بورس در آیینه آمار

متغیر

رقم

تغییر

شاخص کل

74109 واحد

558 واحد افزایش

ارزش معاملات

299 میلیارد تومان

2 درصد کاهش

حجم معاملات

917 میلیون سهم

10 درصد افزایش

ارزش بازار

333هزار میلیارد تومان

3 هزار میلیارد تومان افزایش

نمادهاي باز و بسته شده

نماد معاملاتي شركتهاي بانك ملت و بانك صادرات پس از برگزاري مجمع عمومي فوق العاده مبني بر اصلاح اساسنامه، نماد معاملاتي شركتهاي سرمايه گذاري خوارزمي،گروه صنايع پمپ سازي ايران پس از برگزاري مجمع عمومي عادي ساليانه مبني بر تقسيم سود نقدي،شركت گروه مديريت سرمايه گذاري اميد پس از برگزاري جلسه هيات مديره مبني بر تصويب افزايش سرمايه بازگشایی شد.

نماد معاملاتي شركت دوده صنعتي پارس, نماد معاملاتي شركت داده پردازي ايران و نماد معاملاتي شركت فولاد امير كبير كاشان با توجه به تعديل پيش بيني درآمد هر سهم متوقف شدند.

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر: