به روز شده در: ۲۵ اسفند ۱۳۹۳ - ۲۲:۰۷
کد خبر: ۶۰۷۶۵
تاریخ انتشار: ۲۸ مهر ۱۳۹۳ - ۱۶:۵۴
printنسخه چاپی
sendارسال به دوستان
گزارش روزانه "سخن" از وضعیت بورس اوراق بهادار
بازار سهام امروز را به عنوان رکوردی کم نظیر, حداقل در سالجاری ثبت نمود. رکورد امروز تنها در افزایش 1267 واحدی شاخص خلاصه نشد بلکه افزایش ارزش معاملات تا حدود 300 میلیارد تومان و رسیدن حجم معاملات به 917 میلیون سهم و سبز پوش شدن شاخص تمام صنایع بورسی نیز جزیی از این رکورد شکنی می توان قلمداد کرد.

سخن, گروه بازار: اما نکته متناقض اینکه امروز در حالی اکثر شرکت‌ها با صف خرید سنگین و ورود حقیقی‌ها همراه بود که نگاهی به روند معاملات نشان می‌دهد که حقوقی‌ها مایلند بیش‌تر عرضه کنند؛ در حالی این اتفاق رخ می‌دهد که اکثر شرکت‌های حقوقی بر حمایت از بازار تأکید دارند و این رفتار دوگانه سبب ایجاد تردید در میان اکثر سهامداران بازار شده است.

به نظر می رسد مهم ترین عامل شکل گیری وضعیت امروز را می توان به ایجاد جو خوش بینی نسبت به مذاکرات هسته ای در میان فعالان بازار ذکر کرد که البته گفته های امروز عراقچی عضو ارشد تیم مذاکره کننده هسته ای نیز در این خصوص تاثیر گذار بود.

عراقچی امروز اعلام کرد: اگر طرف مقابل حسن‌نیت داشته و مقداری هم به ایده‌های جمهوری اسلامی ایران توجه بیشتری نشان دهد، می‌توانیم در موعد مقرر و تا قبل از ۳ آذر به نتیجه برسیم و این کار شدنی است.

وی در گفت‌وگو با خبرگزاری خانه ملت،با اشاره به اختلافات موجود بین ایران و 1+5 گفت: هنوز در همه موضوعات بین دو طرف اختلاف وجود دارد و تاکنون هیچ توافقی حاصل نشده است.

عراقچی افزود: با این حال در خصوص این اختلافات، ایده‌های مختلفی مطرح و گزینه‌های مختلفی بررسی شده که این روند در نشست بعدی هم ادامه خواهد داشت.

از دیگر اخبار مهمی که امروز در روند صعودی بازار تا حدودی ولو در سطح اثر روانی دخیل بود, گفته های معاون اول رئیس‌جمهور در مراسم روز ملی صادرات بود. احتمال کاهش نرخ‌ سپرده قانونی تا سطح 10 درصد اولین خبر مهم وی بود. این اظهارنظر در شرایطی مطرح می‌شود که پیش از این نیز، دولت در بسته سیاستی خود برای خروج غیرتورمی از رکود، بر یکسان‌سازی و کاهش تدریجی این نسبت - متناسب با تحولات تورم - تاکید کرده بود.

دريافت سپرده قانوني از بانك‌ها توسط مقام‌های پولي، درگذشته با هدف تامين امنيت بخشي از سپرده‌های مردم و جلوگيري از ورشكستگي بانك‌ها وضع شد. اما در دوره کنونی، انگيزه اصلي براي رعايت اين ضابطه، كنترل حجم پول و نقدينگي است. این ابزار در زمان انبساط پولي، اثر مستقيم و آني بر خلق پول بانك‌ها داشته و هنگام انقباض پولي نيز، از طريق آزاد کردن منابع و افزايش سپرده‌ها اثر خود را بر پول‌آفريني بانك‌ها القا می‌كند. كاهش نرخ سپرده قانوني، موجب انبساط پولي می‌شود و افزايش آن، انقباض پولي ايجاد می‌كند.

با فرض نرخ اسمی 5/13 درصدی برای ذخیره قانونی در صورت کاهش آن به 10 درصد، حدود 2 هزار و 232 میلیارد تومان منابع جدید وارد سیستم بانکی می‌شود. اما اگر مجوز اعطايي به بانک‌ها مبني بر نگهداري 2 واحد درصد از سپرده‌های قانوني خود نزد بانک مرکزي به صورت نقد نیز در نظر گرفته شود، منابع آزادشده به 950 میلیارد تومان کاهش می‌یابد. بنابراین کاهش نرخ ذخیره قانونی به 10 درصد در حالت حداقلی 956 میلیارد تومان و در حالت حداکثری 2 هزار و 232 میلیارد تومان منابع جدید وارد سیستم بانکی می‌کند.

اما علی رغم جهش کم سابقه شاخص در معاملات امروز, مدیرعامل اسبق بورس تهران در مورد روند امروز بازار معتقد است که فعلاً نمی‌توان در مورد بازگشت به بازار صحبت کرد، چرا که ریسک‌هایی همچنان در این بازار وجود دارد و روند شکل گرفته ناشی از خوش‌بینی نسبت به آینده مذاکرات است.

علی رحمانی مدیرعامل اسبق بورس اوراق بهادار تهران در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، در خصوص وضعیت امروز بازار و دلایل افزایش حجم تقاضا تأکید کرد که روند پیش آمده ناشی از خوش‌بینی نسبت به آینده مذاکرات است و دولت در این زمینه اعلام کرده که به توافقاتی خواهد رسید.

وی با بیان اینکه هنوز ریسک‌های زیادی در بازار وجود دارد و عدم اطمینان در بازار مطرح است، چرا که مشخص نیست در لایحه بودجه چه نوع جهت‌گیری برای سرمایه‌گذاری وجود دارد.

در مجموع شاخص کل بورس که در یک سال اخیر که با رکود دست و پنجه نرم می‌کرد، با افزایش ۱۲۶۷ واحدی از نیمه ۷۳ هزار و ۵۰۰ واحد هم گذشت.

بسیاری از کارشناسان بازار معتقدند کف منطقی قیمت‌ها در کنار خوشبینی ایجاد شده از روند مذاکرات منجر به شکل‌گیری روند فعلی شده و باید این روند منجر به ورود جریان نقدینگی جدید به بازار شود.

اطلاعیه های جدید

شرکت معدنی دماوند در دوره 6 ماهه با اختصاص 63 ریال سود به ازای هر سهم معادل 16 درصد از پیش بینی هایش را پوشش داد.

شرکت معدنی دماوند پیش‌بینی سود هر سهم سال مالی منتهی به 29 اسفند ماه 93 را با سرمایه 10 میلیارد ریال مبلغ 2531 ریال و در اسفند ماه 92 به صورت حسابرسی شده مبلغ 1872 ریال و با سرمایه 30 میلیارد ریال در شهریور ماه 93 مبلغ 362 ریال و در مهر ماه سال جاری مبلغ 373 ریال اعلام کرده است و طی دوره 6 ماهه با اختصاص 63 ریال سود به ازای هر سهم معادل 16 درصد از پیش بینی هایش را پوشش داد.

لازم به ذکر است به موجب مصوبه مجمع عمومی فوق العاده صاحبان سهام مورخ 11 شهریور ماه 93، افزایش سرمایه شرکت از مبلغ 10 میلیارد ریال به مبلغ 30 میلیارد ریال (از محل مطالبات و آورده نقدی) معادل 200 درصد در مرحله اول به تصویب رسید.

شایان ذکر است مجمع مرحله دوم افزایش سرمایه شرکت از مبلغ 30 میلیارد ریال به مبلغ 50 میلیارد ریال (از محل مطالبات و آورده نقدی) را به هیئت مدیره تفویض کرد.

"کدما" پیش‌بینی سود هر سهم سال مالی 92 را نخستین پیش بینی مبلغ 2268 ریال، در آخرین پیش بینی حسابرسی شده مبلغ 759 ریال اعلام کرده بود که مطابق صورتهای مالی حسابرسی نشده مبلغ 712 ریال و مطابق صورتهای مالی حسابرسی شده مبلغ 343 ریال به ازای هر سهم تحقق یافته است.

شرکت آبادگران ایران در دوره 6 ماهه منتهی به 31 شهریور ماه سال جاری با اختصاص 147 ریال سود به ازای هر سهم معادل 63 درصد از پیش بینی هایش را پوشش داد.

شرکت آبادگران ایران پیش بینی سود هر سهم سال مالی منتهی به 29 اسفند ماه 93 را در بهمن و اسفند ماه 92 به صورت حسابرسی شده، و در تیر ماه 93 مبلغ 235 ریال اعلام کرده است و طی دوره 6 ماهه با اختصاص 147 ریال سود به ازای هر سهم معادل 63 درصد از پیش بینی هایش را محقق کرد.

"ثاباد"پیش بینی سود هر سهم سال مالی 92 را در نخستین پیش بینی مبلغ 215 ریال اعلام کرده بود که مطابق صورتهای مالی حسابرسی نشده و شده، مبلغ 224 ریال محقق شده است.

بورس در آیینه آمار

متغیر

رقم

تغییر

شاخص کل

73550 واحد

1269 واحد افزایش

ارزش معاملات

299 میلیارد تومان

57 درصد افزایش

حجم معاملات

917 میلیون سهم

46 درصد افزایش

ارزش بازار

330هزار میلیارد تومان

6 هزار میلیارد تومان افزایش

نمادهاي باز و بسته شده

نماد معاملاتي شركتهاي پشم شيشه ايران، سرمايه گذاري اعتبار ايران پس از برگزاري مجمع عمومي فوق العاده, نماد معاملاتي شركت سرمايه گذاري توكا فولاد پس از برگزاري مجمع عمومي عادي ساليانه مبني بر تقسيم سود نقدي،نماد معاملاتي شركت معدني و صنعتي چادر ملو پس از برگزاري جلسه هيات مديره مبني بر تصويب افزايش سرمايه،نماد معاملاتي شركت صنايع پتروشيمي خليج فارس پس از برگزاري مجمع عمومي عادي و نماد معاملاتي شركت پتروشيمي پرديس پس از برگزاري مجمع عمومي فوق العاده مبني بر تغيير سال مالي-تعديل پيش بيني درآمد هر سهم بازگشایی شد.

نماد معاملاتي شركت سيمان دورود با توجه به تعديل پيش بيني درآمد هر سهم و در پايان معاملات امروز نماد معاملاتي شركت كشتيراني جمهوري اسلامي ايران جهت برگزاري مجمع عمومي عادي ساليانه به منظور تصويب صورتهاي مالي، متوقف خواهد شد.

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر: