به روز شده در: ۲۵ اسفند ۱۳۹۳ - ۲۲:۰۷
کد خبر: ۶۰۵۳۳
تاریخ انتشار: ۲۷ مهر ۱۳۹۳ - ۲۰:۳۲
printنسخه چاپی
sendارسال به دوستان
گزارش روزانه "سخن" از وضعیت بورس اوراق بهادار
در معاملات امروز شاخص کل پس از 40 روز به بالای 72 هزار واحد برگشت و پس از 2 ماه, رشد بیش از 250 واحدی را هم در معاملات امروز تجربه کرد و در کل اکثر شاخصهای بازار به طور دسته جمعی افزایش یافتند.

سخن, گروه بازار: اگر چه حدود 40 میلیارد تومان از ارزش معاملات امروز به معاملات بلوکی اختصاص داشت, اما ارزش و حجم معاملات با اینحال نیز روند مناسبی امروز و دیروز طی کردند که همه این موارد شاید نشانه ای برای یک رشد حدود 10 تا 15 درصدی بازار در روزها و هفته های آتی باشد.

بخشی از خبرهای امروز بازار از مجلس سر در آورد, عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس، از بررسی فرمول قیمت گذاری خوراک پتروشیمی‌ها در صحن علنی مجلس در هفته جاری خبر داد.

موسی الرضا ثروتی در گفت و گو با پایگاه اطلاع رسانی بازار سرمایه ( سنا ) گفت : کمیسیون برنامه و بودجه مجلس، فرمول تعیین نرخ خوراک واحدهای پتروشیمی را به تصویب رسانده است، اما با توجه به اینکه برخی نمایندگان پیشنهادهای دیگری هم در دستور کار دارند، این فرمول هنوز در مجلس قطعی و مصوب نشده است و امکان تغییر واصلاح آن وجود دارد.

وی با بیان اینکه مسوولان وزارت نفت هم با حضور در کمیسیون برنامه و بودجه مجلس دیدگاه های خود را مطرح کرده اند ، افزود: بر این اساس، نوعی رابطه مالی متناسب با تغییر سالیانه قیمت گاز در منطقه تعریف شد که مبنای تعیین نرخ خوراک در بلند مدت قرار خواهد گرفت.

ثروتی در تشریح جزئیات این طرح گفت: نرخ خوراک برای واحدهای قدیمی پتروشیمی به کمتر از 13 سنت نخواهد رسید اما برای واحدهای پتروشیمی جدید خوراک ارزان تر پیش بینی شده است تا تشویق به سرمایه گذاری و اشتغال زایی شوند؛ ضمن اینکه در صادرات هم دست اینها باز خواهد بود .

نماینده بجنورد ادامه داد: همچنین برای پتروشیمی های جدید، نرخ خوراک برخلاف قبلی ها از 95 درصد به 90 درصد فوب خلیج فارس می رسد .

همچنین یک عضو دیگر کمیسیون برنامه و بودجه با اشاره به تعیین کف قیمت ۱۳ سنت برای خوراک گاز پتروشیمی‌ها در کمیسیون برنامه‌وبودجه گفت: ما از بخش بخش حرف‌مان می‌توانیم دفاع کنیم اما این شبکه به شدت نمایندگان را تحت فشار می‌گذارند.

غلامعلی جعفرزاده در این خصوص اظهار داشت: ما در کمیسیون برنامه و بودجه روی یک عدد در مورد قیمت خوراک گاز پتروشیمی‌ها به اجماع رسیدیم و آن قیمت 13 سنت در هر متر مکعب است.

معاون توسعه بورس اوراق بهادار با اعلام ارسال دومین بسته پیشنهادی این شرکت به مجلس شورای اسلامی گفت: با توجه به سیاست های دولت مبنی بر تامین مالی بنگاه های بزرگ اقتصادی از طریق بازار سرمایه در لایحه رفع موانع تولید، شرکت بورس پیشنهادها و موارد اصلاحی خود و فعالان بازار سرمایه را تقدیم مجلس کرد.

علی عباس کریمی در خصوص مواد پیشنهادی بورس اوراق بهادار خاطرنشان کرد: این پیشنهادات در قالب 22 ماده به مجلس ارسال شد، همچنین سه مورد نیز بیان شده که نیاز است به عنوان اصلاحات مورد نیاز در لایحه‌ رفع موانع تولید رقابت‌پذیر و ارتقای نظام مالی کشور بازبینی شود.

وی با اشاره به اینکه ماده نخست این پیشنهاد به نحوه قیمت گذاری فراورده ها برمی گردد، ابراز داشت: در این بند پیشنهاد شده، قیمت نهاده‌ها و فرآورده‌هایی که دولت به شرکت‌های خصوصی می‌فروشد و محصولاتی که از شرکت‌های خصوصی خریداری می‌کند براساس آیین‌نامه‌ای تعیین می‌شود که توسط وزارت اقتصاد با همکاری وزارت نفت و وزارت صنعت، معدن و تجارت تدوین و به تصویب هیأت وزیران می‌رسد. نحوه‌ تعیین قیمت‌ها در این آیین‌نامه‌ برای مدت ده سال ثابت خواهد بود.

همچنین امروز مدیر عامل هلدینگ تعاونی خاص کارکنان ایران خودرو از ورود سه شرکت زیر مجموعه این شرکت به بازار سرمایه در آینده ای نزدیک و پوشش صد درصدی پیش بینی سود این شرکت در شش ماهه نخست امسال خبر داد.

ابراهیم غلامی امروز در نشست خبری با خبرنگاران، از کاهش شرکت های زیرمجموعه این هلدینگ به منظور ممانعت از موازی کاری و توجه به نیازهای اقتصادی روز خبر داد.

در مجموع, شاخص کل بورس با افزایش ۲۶۴ واحدی به رقم ۷۲ هزار و ۲۸۱ واحد رسید که مپنا، کشتیرانی و مخابرات و ایران‌خودرو بیشترین تأثیر مثبت را گذاشتند.

معاملات امروز بورس اوراق بهادار تهران در اکثر نمادها به صورت متعادل پیگیری شد، اما در ساعت پایانی اکثر نمادها با صف خرید و افزایش فشار تقاضا همراه شدند، به طوری که مدیر پروژه‌ نیروگاهی، ایران خودرو، مخابرات، کشتیرانی و سایپا با صف خرید به کار خود پایان دادند.

بر اساس این گزارش، در جریان معاملات امروز مپنا، گروه بهمن، رادیاتور، زامیاد، سرمایه‌گذاری سایپا، سیمان شرق و ماشین‌سازی اراک برترین تقاضای سهامداران را به خود اختصاص دادند و به دنبال آن سیمان ارومیه، توریستی و رفاهی آبادگران، قند نقش جهان، تولیدی مهرام، ایرکاپارت صنعت، کابل ایران و نوسازی و ساختمان بیشترین افزایش قیمت را تجربه کردند .

اطلاعیه های جدید

با تمام شدن نیمه نخست سال روی سامانه کدال ترافیک گزارش های 6 ماهه و 9 ماهه ایجاد شده است. جدیدترین اخبار 6 مربوط است به شرکت شیشه رازی، لابراتور سینا، سیمان ارومیه، لیزینگ صنعت و معدن، شرکت پاکسان و شرکت سرمایه گذاری غدیر

کرازی تعدیل مثبت داد

شرکت شیشه رازی پیش بینی سود هر سهم سال مالی 93 را 18 درصد افزایش داده و مبلغ 215 ریال اعلام کرده است و طی دوره 6 ماهه به ازای هر سهم 63 ریال سود محقق کرده که 29 درصد از پیش بینی سود سالانه را پوشش داده است.

شرکت اعلام کرده است که به دلیل بازسازی و نوسازی کارخانه، تولید به مدت 9 ماه از تاریخ مذکور متوقف خواهد بود. همچنین مبلغ 77 میلیارد و 117میلیون ریال هزینه نوسازی و توسعه انجام گرفته و پروژه مذکور 65 درصد پیشرفت داشته است.

پوشش 47 درصدی پیش بینی سود دسینا طی 6 ماه

شرکت لابراتوارهای سینا طی گزارش 6 ماهه مبلغ 1120 ریال سود برای هر سهم شناسایی کرده که 47 درصد از پیش بینی سالانه را پوشش می دهد. شرکت پیش بینی سود هر سهم را برای سال مالی 93 مبلغ 2402 ریال اعلام کرده است.

ساروم پیش بینی سودش را افزایش داد

شرکت سیمان ارومیه پیش بینی سود هر سهم را با 3 درصد رشد نسبت به گزارش قبلی،مبلغ 1528 ریال اعلام کرده و طی دوره 6 ماهه به ازای هر سهم 1065 ریال سود شناسایی کرده است که 70 درصد از پیش بینی ها را پوشش می دهد. در خصوص نرخ حامل های انرژی اعلام کرده است نرخ برق مصرفی به ازای هرکیلووات 525 ریال ،گازمصرفی به ازای هرمترمکعب 1040ریال ومازوت مصرفی به ازای هر لیتر2600ریال در بودجه لحاظ شده است.

پوشش 78 درصدی "شپاکسا" طی دوره 9 ماهه

شرکت پاکسان طی دوره 9 ماهه توانسته با شناسایی 708 ریال سود برای هر سهم 78 درصد از پیش بینی هایش را پوشش دهد. پیش بینی سود هر سهم شرکت مبلغ 905 ریال اعلام شده است.

همچنین شرکت منابع و مصارف ارزی واقعی خود را برای دوره 9 ماهه سال مالی 93 نرخ هر دلار 31047 برای فروش صادراتی و نرخ 28550 ریال برای واردات مواد اولیه اعلام کرده است.

پوشش 77 درصدی "ولصنم" طی دوره 9 ماهه

شرکت لیزینگ صنعت و معدن پیش بینی سود هر سهم سال مالی 93 را 3 درصد کاهش داد و مبلغ 423 ریال برای هر سهم اعلام کرد. شرکت طی دوره 9 ماهه مبلغ 327 ریال سود محقق کرده و توانسته 77 درصد از پیش بینی ها را محقق کند.

افزایش نرخ سود از 15 درصد به 22 درصد، افزایش حجم قراردادهای تسویه حساب شده و کاهش هزینه های تامین مالی سبب تغییر پیش بینی سود شرکت شده است.

غدیر 61 درصد بودجه را 9 ماهه پوشش داد

شرکت سرمایه گذاری غدیر در طی گزارش 9 ماهه مبلغ 755 ریال سود برای هر سهم محقق کرده و 61 درصد پیش بینی هایش را پوشش داده است. این شرکت پیش بینی سود هر سهم سال مالی 93 را مبلغ 1241 ریال اعلام کرده که نسبت به پیش بینی قبلی، یک ریال کاهش داشته است.

بر اساس اعلام شرکت قرار است سرمایه شرکت از مبلغ 000ر18میلیارد ریال به مبلغ 000ر36 میلیارد ریال از محل اندوخته سرمایه ای (معادل 37 درصد) و مطالبات و آورده نقدی سهامداران (معادل 63 درصد) افزایش یابد که تا زمان برگزاری مجمع عمومی عادی سالیانه سال مالی منتهی به پایان اذرماه 93 به ثبت خواهد رسید.

بورس در آیینه آمار

متغیر

رقم

تغییر

شاخص کل

72281 واحد

264 واحد افزایش

ارزش معاملات

191 میلیارد تومان

57 درصد افزایش

حجم معاملات

627 میلیون سهم

70 درصد افزایش

ارزش بازار

322هزار میلیارد تومان

-

نمادهاي باز و بسته شده

نماد معاملاتي شركت بانك تجارت پس از برگزاري مجمع عمومي فوق العاده مبني بر اصلاح اساسنامه, نماد معاملاتي شركت كشت و صنعت چين چين پس از برگزاري مجمع عمومي عادي ساليانه مبني بر تقسيم سود نقدي , نماد معاملاتي شركت سرمايه گذاري غدير پس از برگزاري مجمع عمومي فوق العاده مبني برتصويب افزايش سرمايه و نماد معاملاتي شركت لعابيران با توجه به تعديل پيش بيني درآمد هر سهم بازگشایی شدند.

در پايان معاملات امروز نماد معاملاتي شركت سرمايه گذاري شاهد جهت برگزاري مجامع عمومي عادي ساليانه به منظور تصويب صورتهاي مالي - عمومي فوق العاده به منظور تصميم گيري در خصوص افزايش سرمايه،شركت فرآورده هاي تزريقي ايران جهت برگزاري مجمع عمومي عادي به طور فوق العاده به منظور انتخاب اعضاي هيات مديره،شركت نفت بهران جهت برگزاري مجمع عمومي فوق العاده به منظور تصميم گيري در خصوص افزايش سرمايه متوقف شد.

نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۰
انتشار یافته: ۱
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۴۱ - ۱۳۹۳/۰۷/۲۸
0
0
تحلیلتون از بازار بورس عالیه ممنون ممنون
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر: