به روز شده در: ۲۵ اسفند ۱۳۹۳ - ۲۲:۰۷
کد خبر: ۶۰۴۳۰
تاریخ انتشار: ۲۷ مهر ۱۳۹۳ - ۱۳:۵۲
printنسخه چاپی
sendارسال به دوستان
مهدی مناجاتی در گفتگوی تفصیلی با سخن:
سرمربي اسبق تيم هاي پايه فوتبال ايران، گفت: مربيان خارجي بي كيفيت كه حتي در كشور هاي خود نتوانسته اند هدايت يك تيم محلي را برعهده بگيرند دليل اصلي افت فوتبال ايران در طول سال هاي گذشته بودند.

سخن، گروه ورزشی: در روزگاري كليه تيم هاي ملي ايران زماني كه پابه مسابقاتي مي گذاشتند تن تمام حريفان را مي لرزاندند اما همين تيم ها به خاطر بي برنامگي در سال 93 تماما از گردونه مسابقات كنار رفتند تا شاهد افول بيش از پيش فوتبال ايران باشيم.

مهدي مناجاتي كه ساليان سال به عنوان سرمربي تيم هاي نوجوانان، جوانان، اميد و بزرگسالان كشورمان فعاليت كرده و توانسته با اين تيم ها به افتخارات بزرگي چون صعود به جام جهاني نايل شود با شبكه خبري .... در مورد دلايل ناكامي تيم هاي پايه فوتبال ايران به گفت و گو نشست كه اين مصاحبه را در زير خواهيد خواند.

سخن: از نظر شما كه مقدار زيادي از عمر خود را در تيم هاي پايه فوتبال ايران وقف بازيكنان جوان كرده ايد چرا تيم اميد ايران نتوانست در بازي هاي اسيايي عملكرد قابل قبولي داشته باشد و مقابل تيم هاي درجه چهار اسيا از گردونه مسابقات حذف شد؟

مناجاتی: كوچكتر از مربيان ايراني چون حشمت مهاجراني، حسن حبيبي و جلال طالبي هستم اما اين مربيان آنقدر در تيم هاي ملي ما خوب كار كرده اند كه كسي نمي تواند از آنها گلايه كند. تعداد اين مربيان خارجي در تيم هاي ما دارد بيشتر از عمر كشورمان مي شود و آنها حتي خاضر به ول كردن تيم هاي پايه ما هم نيستند در حالي كه خود اين ها دليل ضعف تيم ملي ما هستند.


* مربيان كه در كشور هاي خود تيم ملي محلي هم ندارد به ايران مي آيند

سخن: يعني شما مربيان خارجي را دليل ضعف تيم هاي پايه و حتي كل فوتبال ايران مي دانيد؟

مناجاتی: بله زيرا اكثر اين مربيان بي كيفيت هستند و در كشور هاي خود توان در اختيار گرفتن يك تيم محلي را هم ندارند.


سخن: اين مربيان خارجي چگونه به فوتبال ايران وارد شده اند و آيا كسي برروي انتخاب آنها نظارت ندارد؟

مناجاتی: قطعا اگر نظارت بود اين مربيان نمي توانستند وارد فوتبال ايران شوند و اين ها از طريق دلالاني كه به هيچ عنوان به فكر پرچم خود نيستند وارد ايران مي شوند.

واقعا بازهم بايد معرفت كي روش تحسين كرد كه حتي در ايران هم مربيان بي كار كشور خود را فراموش نكرده و تك تك آنها را دارد وارد فوتبال ايران مي كند.

* اگر مربي ايراني جاي وينگادا بود او را مي كشتند

سخن: قبول داريد اگر اين نتايج را مربيان ايراني بدست مي آورند رفتار هاي بسيار بدي با آنها مي شد؟

مناجاتی: قطعا همينطور است شما امير قلعه نويي را نگاه كنيد در نيمه نهايي جام ملت هاي آسيا مقابل كره جنوبي در ضربات پنالتي شكست خورد در ايران چه بلايي سر او آوردند؟ آيا اين رفتار با وينگادا پس از خوردن چهار گل مقابل يك تيم درجه چهار آسيا شد يا صداي آقايان هم در نيامد؟

مگر امير قلعه نويي دشمن شما بود كه در آن زمان با او اينچنين رفتار كرديد و جالب است همين آقايان كارشناسي كه از دوستان خوب من هستند و آن روز ها امير قلعه نويي را بي چاره كردند امروز هيچ چيزي نمي گويند.

مربيان ايراني در بدترين شرايط كنار تيم ملي بودند و هيچ وقت براي كشور خود شرط و شروط نگذاشتند. مبلغي كه ما دريافت مي كرديم يك هزارم مربيان خارجي هم نبود اما كاري كه ما انجام مي داديم هزاران برابر آنها بود.


*مطبوعات در نشان ندادن واقعيت ها مقصر است

سخن: نقش مطبوعات در اين اتفاقات چقدر است؟

مناجاتی: يكي از مقصران اين مساله مطبوعات هستند كه به هيچ عنوان به اتفاقاتي كه در فوتبال ايران مي گذرد ورود نمي كنند و نمي خواهند واقعيت ها را براي مردم فوتبال فهم ايران روشن كنند.

چرا همه امروز مقابل ضعف مربيان خارجي سكوت كرده اند و اي كاش حداقل در رفتار هاي خود با مربيان ايراني نيز اينگونه باشيم و خودزني نكنيم.

آنقدر به مربيان ايراني بي احترامي مي كنيم تا امروز يكسري ضايعات به جاي مربي اروپايي با كيفيت به ايران بيايند و پول هاي بيت المال ما را با خودشان ببرند.

سئوال من از كساني كه مربيان خارجي را به فوتبال ايران مي آورند اين است كه كدام از آنها از مربيان ايراني موفق تر بودند كه شما بازهم به سمت آنها مي رويد؟

حسین فرکی مگرچه ایرادی داشت که ما رفتیم کی روش را آوردیم؟ مطمئن باشید او از نظر فنی بالاتر از كي روش بود و ممطئن باشید او توان رسيدن به موفقيت با تيم ملي را داشت. اين را بدانيد كه از روي حرصمان صحبت نمي كنيم و اگر انتقاد مي كنيم به خاطر دلسوزي است.


سخن: آيا انتخاب بازيكنان تيم هاي ملي در ايران به شكل درستي صورت مي گيرد؟

مناجاتی: بدبختی ما ایرانی ها در همين مسايل است. سرمربيان كليه تيم هاي ملي ما به جاي اينكه به دنبال شناخت بهترين و شايسته ترين بازيكنان باشند مي روند از ليگ كانادا بازيكن دورگه اي مي آورند كه در حد بازيكن ليگ يكي ما هم استعداد ندارد.


* دلالان دليل اصلي افت فوتبال پايه

سخن: اصلي ترين دليل افت فوتبال پايه ايران را در چه مساله اي مي دانيد؟

مناجاتی: بي ترديد بي برنامگي و دلالان از دلایل اصلی افت فوتبال پایه ایران هستند. خداوند به آدم چشم داده تا ببینند که بهترین بازیکنان را انتخاب کند اما حتما دلیلی پیش می آید که دوستان ما نمی توانند این کار را انجام دهند و منافع خود را به منافع تيم ملي ترجيح مي دهند.


* كميته فني فدراسيون در شان فوتبال ايران نيست

سخن: بسياري از پيشكسوتان فوتبال ايران كميته فني فدراسيون را بسيار ضعيف مي دانند نظر شما در اين رابطه چيست؟

مناجاتی: بي ترديد کمیته فنی فدراسیون فوتبال در شان این فدراسیون نیست. البته به محصص و معینی احترام می گذارم اما ساير افراد در شان اين كميته نيستند. اگر در این جمع طالبی، منصور پورحيدري، مهاجرانی، من، علی پروین، حسن حبیبی يا حسن روشن حضور داشته باشند چه ايرادي دارد؟

مطمئن باشيد اگر از ما دعوت شود با جان و دل به كميته فني خواهيم رفت و هيچ شرطي هم براي فدراسيون نمي گذاريم. مگر ما چكيده اين فوتبال نيستيم آيا حق نداريم در تصميمات فني به عنوان كساني كه همه سرمربي تيم ملي كشورمان بوده ايم دخالت كنيم؟


* فدراسيون فوتبال قدرت ندارد

سخن: چرا فدراسيون با عوامل ناكامي تيم هاي پايه برخورد لازم را نمي كند؟

مناجاتی: فدراسیون اگر قدرت داشت با کسانی که تیم های ما را به این وضع اننداخته به سختي برخورد مي كرد اما این فدراسیون قدرت ندارد.


سخن: علي دوستي مهر مربي موفقي است كه در طول تمام اين سال ها موفقيت هاي خوبي را در رده پايه بدست آورده است چرا او نتوانست در تيم جوانان موفق باشد؟

مناجاتی: علی دوستی مهر مربی بسیار خوبی است که خود را ثابت کرده است اما دلیل ناموفق بودن او ناکارامدی نیست و اصلي ترين دلیل اين مساله عدم حمایتدوستي مهراست.

علی دوستی و مهدی مهدوی کیا هزار درصد با آقایانی که در راس كار هستند تفاوت دارند و اگر از آنها حمايت مي شد مي توانستند موفق باشند.


* استعداد هاي ما بايد بسوزند كه جيب يكسري دلال پر از پول شود

سخن: مسئولان فدراسيون فوتبال بار ديگر با استفاده از علي كريمي به عنوان مربي در تيم ملي نشان دادند به دنبال استعداد سوزي هستند دليل اين مساله چيست؟

مناجاتی: هیچ جای دنیا مانند ایران استعداد سوزی نمی بینید. متاسفانه ما گل های شکوفا خود را به جای حمایت کردن آنها را از بين مي بريم تا دیگر نتوانند سر علم کنند.

علی کریمی، مهدی مهدوی کیا، علی دایی وحید هاشمیان باید به کلاس های مربیان بزرگ دنیا فرستاده شوند و مورد حمايت فدراسیون قرار بگيرند.

اگر وحید هاشمیان اسمش آلمانی بود قطعا در فوتبال ایران بهترین تیم ها را می گرفت اما این بچه ها باید بسوزد که یکسری خارجی و دلال جیب هایشان پر از پول شود.


سخن: چرا پيشكسوتان فوتبال ايران از فدراسيون فاصله گرفته اند و فدراسيون نيز به دنبال آشتي با آنها نيست؟

مناجاتی: آنقدر برخورد این فدراسیون با پیشکسوتان بد بود که ما هیچ کدام نمی خواهیم مسئولان حتي حال ما را بپرسند. متاسفانه ما پیشکسوتان خود را زمانی فقط می بینیم که یکی از ما ها فوت می کند و همه در امجدیه دور او جمع می شویم.

فدراسیون باید خانه ما باشد نه اینکه کاری کنند حتي حاضر نشويم از کنار آن هم رد شویم. رییس فدراسیون باید آرزو کند که پیشکسوتان ما را ببینند نه اینکه خیلی از هم دوره های ما حتي آدرس فدراسیون را هم بلد نيستند. در تمام دنيا مديران فوتبالي به دنبال برگزاري نشست با پيشكسوتان فوتبال هستند تا از اين طريق بتوانند به رشد فوتبال كمك كنند. مطمئن باشيد پيشكسوتان از اين مساله آسيب نخواهند و خود آقايان هستند كه با دوري از پيشكسوتان آسيب مي بينند.


* فدراسيو فوتبال ايران هنوز خواب است

سخن: چرا فدراسيون فوتبال از ناكامي هاي خود درس نمي گيرد و به فكر بهبود شرايط نيست؟

مناجاتی: فدراسیون فوتبال ایران هنوز خواب است و امیدوارم که روزي این فدراسیون از خواب بیدار شود تا تیم های ملی ما قدرت مند ظاهر شوند. مطمئن باشید ما با مملکت خود دعوا نداریم و از پیروزی های تیم ملی خود خوشحال هم می شویماما به خوبي مي دانيم رسيدن به موفقيت از اين راه غير ممكن است.

سخن: ليگ امسال در حال برگزاري كيفيت آن را چگونه ارزيابي مي كنيد؟

مناجاتی: ليگ ما شايد نسبت به سال هاي قبل بهتر باشد اما همچنان با مشكلات زيادي روبه رو است.

بهتر است مسئولان برگزاري ليگ به تمام تيم ها به يك چشم نگاه كنند و تفاوتي ميان آنها قايل نشود زيرا اين مساله به كيفيت ليگ آسيب مي رساند.

يكي از نقاط قوت ليگ امسال حضور بازيكنان جوان زياد در تيم ها است كه اگر از آنها به خوبي حمايت شود آنها مي توانند آينده فوتبال ايران را تامين كنند.

حضور مربيان جوان نيز نشان از تزريق قشري جديد به جامعه مربيگري ايران است كه اميدوارم اين مربيان بتوانند راه خود را صادقانه ادامه دهند و با دوري از دلالي بازيكنان مستعد را به فوتبال كشورمان كه اين روز ها به شدت به نفس تازه نياز دارد تزريق كنند.

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر: