به روز شده در: ۲۵ اسفند ۱۳۹۳ - ۲۲:۰۷
کد خبر: ۶۰۳۶۰
تاریخ انتشار: ۲۷ مهر ۱۳۹۳ - ۰۹:۵۲
printنسخه چاپی
sendارسال به دوستان
در گفتگو با کارشناسان مطرح شد
فوتبال پايه ايران در سال 93 يكي از تلخ ترين سال هاي تاريخ خود را پشت سر گذاشت و تمامي تيم هاي ما يكي پس از ديگري از گردانه مسابقات حذف شدند.

سخن، گروه ورزشی: فوتبال پايه ايران سال 93 را تلخ به پايان رساند و در ابتدا اين تيم نوجوانان ما بود كه در مسابقات قهرماني آسيا عملكرد بسيار ضعيفي داشت و از دور مسابقات حذف شد اما اين پايان كار پايه ها نبود.

بعد از نوجوانان نوبت اميد پر سر و صدا با مربي گرانقيمت و پرتقالي خود بود. وينگادا نه تنها نتوانست باعث موفقيت و قهرماني تيم ايران در بازي هاي آسيايي اينچئون شود بلكه در شكست هايي تاريخي مقابل تيم هاي درجه سه آسيا در همان مرحله مقدماتي از دور مسابقات حذف شد تا تمامي فوتبال دوستان قاره آسيا انگشت به دهان بمانند.

اين شكست ها نشان از افت فوتبال ايران مي داد اما هيچ كس باور نكرد تا نوبت به علي دوستي مهر موفق در رده هاي پايه و تيم جوانان رسيد. تيم جوانان ما هم با عملكردي ضعيف از دور مسابقات قهرماني آسيا در همان مرحله نخست كنار رفت تا ثابت شود مشكل اصلي رده هاي پايه فوتبال ايران مربي و امكانات نيست.

فوتبال پايه ايران سال هاي سال است كه از ضعف برنامه ريزي و ورود افراد ناسالم به شدت رنج مي برد. در طول ساليان گذشته استعداد هاي فراواني به خاطر بي برنامه ريزي فوتبال پايه ايران از بين رفته اند كه در زير به طور مفصل به اين مساله خواهيم پرداخت.

در زير نظرات برخي از كارشناسان فوتبال ايران را در خصوص افت تيم هاي پايه كشورمان و عدم نتيجه گيري آنها خواهيم خواند.

مجيد جلالي سرمربي تيم فوتبال سايپا در اين باره، گفت: در فوتبال ايران هر وقت باخت بوده، آنرا محکوم کرده‌ایم ولی شاید مشکلات ناشی از افکار عمومی و کسانی است که به آن جهت می‌دهد.

وي ادامه داد: خود رسانه‌ها چقدر به فوتبال پایه پرداختند؟ به مربیانی که در رده سنی پایه کار می‌کنند چرا بی توجهی می‌شود؟ برای همین همه ما مقصریم، ما، شما، فدراسیون و دیگران. شاید برنامه های مهم فوتبالی رسانه‌های خارجی هم به فوتبال پایه نپردازند ولی آنها افکار عمومی را رشد می‌دهند.

وی تاکید کرد: اغلب مدیران فوتبال ما متخصص نیستند و برای همین برای تصمیم گیری تحت تاثیر افکار عمومی قرار دارند؟

دانشجو مسئول كميته جوانان فدراسيون فوتبال در رابطه با ناكامي ها، گفت: اول از همه باید گزینه سازمان‌های دیگر مثل آموزش و پرورش را به گزینه‌هاي دليل حذف تيم ملي اضافه کرد. من از آذر 1392 که قبول مسئولیت کردم، فوتبال پایه را در سه حوزه پیگیری کردیم. اول آموزش و پژوهش، دوم تثبیت و توسعه و سوم نتیجه گیری. ما اردوهای متنوعی را برای تیم‌ها در نظر گرفتیم. در بخش تثبیت و توسعه باید بگویم وقتی 25 بازیکن به اردوی تیم فراخوانده می‌شوند باید بدانیم که این بازیکنان مشکلات زیادی به لحاظ فرهنگی و شخصیتی دارند. آنها زندگی اردویی را بلد نیستند و کادر فنی هم باید همه چیز را آموزش بدهند.

وی با اشاره به ناکامی تیم زیر 14 سال، گفت: تیم زیر 14 سال شاید به فینال نرسید ولی به گفته کارشناسانی مثل محصص، معینی و ... تیم‌هایی مثل عراق و کره شمالی از بازیکنانی با حداقل سن 18 سال و 19 سال استفاده کرده بودند که حتی خود مسئولان کنفدراسیون فوتبال آسیا هم به آن صحه گذاشتند.

سرپرست کمیته جوانان یکی از شاخص‌های موفقیت این کمیته را عرضه بازیکنان پایه به بازارهای اروپایی دانست و گفت: تیم ملی جوانان ما 34 مرحله اردوی آماده سازی داشت. خودم یکی از منتقدانی بودم که گفتم نیازی به این تعداد اردو نیست. شما می دانید خیلی از بازیکنان و فوتبالیست‌ها از خانواده‌های متمول نیستند. برای همین بعضی از آنها حتی در سه وعده غذایی هم مشکل داشتند! مربیان باید به آنها آموزش بدهند که چطور زندگی کنند.

محمود كلهر يكي از مربيان پايه و بازيكن ساز فوتبال ايران نيز در اين باره به خبرنگار ورزشی شبکه خبری سخن، گفت: فوتبال ايران سال هاي طولاني است كه براي تيم هاي پايه خود هيچ برنامه اي ندارد و فقط در رويايي موفقيت هاي قديم خود زندگي مي كنيم.

وي تصريح كرد: ما در تمامي رده هاي سني پايه زماني كه تيم هاي ملي ما موفق مي شوند بازيكنان را رها مي كنيم و تا شروع مسابقات آينده هيچ اطلاعي از وضعيت آنها نداريم.

كاپيتان اسبق پرسپوليس، گفت: اي كاش مسئولان فوتبال به جاي هزينه هاي زيادي كه براي مربيان خارجي مي كنند به فكر بهبود حواشي تيم هاي پايه بودند. افراد سود در كنار اين تيم ها هر كاري كه دلشان مي خواهد مي كنند اما هيچ كس حتي از آنها براي بازيكناني كه تا كنون سوزانده اند سئوال هم نمي كند.

هومن افاضلی مدير فني سابق تيم اميد نيز در باره اين ناكامي اظهار كرد: مشکل دیدگاهی است که ما داریم. هیچ فدراسیونی بعد از انقلاب به اندازه فدراسیون علی کفاشیان به تیم‌های پایه اهمیت نداده است ولی وقتی به نتیجه نرسیده، باید دید مشکل کجاست. به نظرم در دیدگاهی که در فوتبال حاکم است، دانش محور نیستیم. مدیران هم دنبال افراد تجربه گرا هستند نه دانش محور.

ناصر ابراهيمي كه در فوتبال ايران معروف به مربي بازيكن ساز بوده و ستاره هاي فراواني چون علي كريمي را به فوتبال ايران معرفي كرده است در باره ناكامي تيم هاي پايه فوتبال ايران به سخن، گفت: در ابتدا مي خواهيم در خصوص نقش باشگاه ها صحبت كنم. متاسفانه باشگاه هاي ما فقط به فكر موفقيت در ليگ برتر هستند و به هيچ عنوان به دنبال داشتن تيم هاي پايه حرفه اي نيستند.

وي افزود: مديران باشگاه ها براي حفظ صندلي هاي خود مجبور به موفقيت در ليگ برتر هستند و در غير اين صورت نمي توانند به كار خود ادامه دهند.

سرمربي اسبق تيم ملي فوتبال ايران، گفت: فدراسيون فوتبال بايد براي تيم هاي پايه خود از مربيان كار بلد استفاده كند كه با كار در تيم هاي پايه آشنا باشند و همچنين مسئولان فدراسيون فوتبال و دستگاه هاي قضايي بايد به دنبال كنار گذاشتن افراد سود جو از اطراف تيم هاي پايه باشند.

غلامحسین پیروانی سرمربي اسبق تيم اميد نيز در اين باره گفت: افشارزاده دبیر وقت کمیته ملی المپیک بیش از 40 مصاحبه انجام داد که تیم فقط مربی خارجی می‌خواهد. من به وینگادا احترام می گذارم ولی نتایج تیم امید را هم دیدیم.

پیروانی در پاسخ به این سئوال چه كسي در ناکامی تیم‌های پایه، نقش دارد؟ گفت: من باشگاه ها را مقصر می دانم. باشگاه ها باید بیشتر به جوانان و امید اهمیت بدهند. البته باشگاه ها هم حق دارند. پارسال شش بازیکن جوان میدان دادم. مربی حاشیه امنیت می خواهد. ضمن اینکه باشگاه‌ها باید احترام بیشتری به تیم‌های پایه بگذارند. شما نگاه کنید مسابقات امیدهای کشور ساعت یک ظهر برگزار می شد.

پیروانی از رسانه‌ها درخواست کرد که به کادر فنی تیم جوانان حمله نکنند: ظالمانه است اگر علی دوستی مهر را بکوبند. او دبیر و عاشق فوتبال است.

حسن روشن كه سال ها در امارات به كار پايه پرداخته و مدتي مسئول آكادمي باشگاه استقلال نيز بوده است در اين باره به سخن گفت: بي برنامگي و نا هماهنگي دليل اصلي ناكامي تيم هاي پايه فوتبال ما است.

وي افزود: فوتبال ايران سرشار از استعداد است اما هيچكس دلش به حال اين استعداد ها نمي سوزد و همه به دنبال منافع خود هستند.

بازيكن اسبق تيم ملي و باشگاه استقلال، گفت: چرا نبايد يك نفر در باشگاه هاي ما به ساختن تيم هاي پايه اي كه سرمايه اين باشگاه ها هستند توجه كنند يا چرا هيچ كس نبايد به فكر حذف دلالان از كنار فوتبال پايه ايران باشد تا هرسال صدها بازيكن مستعد و آينده دار از بين نروند؟

وي اظهار كرد: تا زماني كه كسي دلش به حال فوتبال پايه ايران نسوزد مطمئن باشيد ما نه تنها بهتر نخواهيم شد بلكه هر روز ضعيف تر مي شويم.

روشن تاكيد كرد: نتايج تيم هاي پايه نشان مي دهد ديگر ما قدرت اول فوتبال آسيا نيستيم و حتي با شكست هايي كه مقابل تيم هاي درجه سه آسيا خورده ايم شايد ديگر درجه سه هم نباشيم.

شايد هر يك از كارشناسان فوتبال ايران از ديد خود يك فرد يا گروهي را دليل اصلي تيم هاي پايه فوتبال ايران بدانند اما شايد در اصل دليل اين ناكامي را بتوان تمام اين مسايل دانست و اينكه هيچ كس در فوتبال ايران وظايف خود را به بهترين شكل انجام نمي دهد.

باشگاه هاي فوتبال ما با رها كردن تيم هاي پايه نخستين آسيب جدي را به فوتبال پايه ايران وارد مي كنند و فدراسيون فوتبال هم با نداشتن برنامه براي اين باشگاه ها و قوانيني كه آنها نتوانند از پرداختن به تيم هاي پايه سر باز بزنند شايد دومين آسيب را به آينده فوتبال ايران وارد مي كنند.

متاسفانه در تمامي اين سال ها دلسوزان تيم هاي پايه ما هميشه از حضور افراد سود جو يا همان دلالان در كنار تيم هاي ملي ناليده اند اما هيچ گاه و هيچ كس به فكر حل اين مشكل نبوده و تنها مسئولان هر بار كه صداي خانواده هاي اين بازيكنان در امده براي مدت كوتاهي دستوراتي صادر كرده اند كه خيلي زود اين دستورات به فراموشي سپرده شد.

يكي ديگر از مشكلات تيم هاي پايه ما نداشتن امكانات است و حتي شاهد هستيم برخي از تيم هاي باشگاهي پايه ما مجبور به تمرين كردن در پارك هاي شهر هاي خود هستند و دليل اين مساله نداشتن بودجه لازم براي اجاره زمين است.

قطعا حل كردن مشكلات پايه فوتبال ايران با تصميمات هيجاني و احساسي امكان پذير نخواهد بود و براي داشتن فوتبالي موفق بايد ابتدا تيم هاي پايه قدرتمندي داشته باشيم كه اين مساله اراده اي قوي مي خواهد و بايد تك تك مسئولان دست به دست هم دهند.

فوتبال ايران پر از استعداد است و به طور حتم با كمي دلسوزي و برنامه ريزي تيم هاي ملي ما در تمامي رده هاي سني مي توانند حرف اول را در فوتبال آسيا بزنند.

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر: