به روز شده در: ۲۵ اسفند ۱۳۹۳ - ۲۲:۰۷
کد خبر: ۶۰۲۳۶
تاریخ انتشار: ۲۶ مهر ۱۳۹۳ - ۱۵:۴۷
printنسخه چاپی
sendارسال به دوستان
گزارش روزانه "سخن" از وضعیت بورس اوراق بهادار
اگر چه در معاملات امروز شرکت تاپیکو به تنهایی توانست شاخص را حدود 64 واحد کاهش دهد اما در طرف مقابل شرکتهای مپنا و کشتیرانی توانستند 98 واحد شاخص را افزایش دهند تا کشمکش بزرگان بورس بر سر شاخص در نهایت منجر به افزایش 38 واحدی شاخص کل بشود.

سخن, گروه بازار: بازار در معاملات امروز روند متعادلی دنبال کرد و اکثر یا با افزایش قیمت مواجه شدند و یا اینکه تمایل به افزایش قیمت داشتند اما آنچه که همچنان بر تصمیم فعالان بازار سایه انداخته است فضای دودلی و انتظار تا زمان تعیین تکلیف مسایل هسته ای و همچنین شفاف شدن بودجه سال آینده است.

در همین خصوص, حمیدرضا مهرآور مدیرعامل کارگزاری بانک سامان معتقد است: سهامداران از تصمیمان هیجانی خودداری کنند و چنانچه نیاز مالی ندارند برای خروج از بازار سرمایه عجله نکنند، چون قیمت ها درحال حاضر قیمت هایی است که بعد از بازگشت بازار، سهامداران بابت اینکه چرا فروختند یا چرا نخریدند، حسرت می خورند.

با بیان مطلب فوق درباره شرایط فعلی بازار سرمایه گفت: نیمه دوم سال جاری را در مقایسه با نیمه اول مثبت تلقی می کنم چون در نیمه اول شرایطی سیاسی و اقتصادی نسبت به نیمه دوم ابهامات بیشتری داشت.

وی افزود: در نیمه نخست سال کاهش نرخ تورم و خروج از رکود از جمله برنامه های اصلی اقتصادی کشور بود، همچنین به دلیل مشخص نشدن نتیجه مذاکرات ایران با گروه 1+5 ابهاماتی در فضای اقتصادی کشور حاکم بود که بسیاری از سهامداران را در حالت انتظار نگه داشته بود.

این کارشناس بازار سرمایه تصریح کرد: در نیمه دوم سال، شاهد کاهش نرخ تورم و حرکت آرام اما رو به رشد اقتصاد و خروج از رکود هستیم. از طرف دیگر دستور بانک مرکزی در خصوص کاهش نرخ سود بانکی سبب خواهد شد که بنگاه های اقتصادی و شرکتهای تولیدی با نرخ بهره کمتری از بانک ها تسهیلات بگیرند.

از دیگر اخبار بازار اینکه, امروز اداره نظارت بر ناشران بورسی سازمان بورس و اوراق بهادار، در راستای ابلاغیه ضوابط نحوه محاسبه سهام شناور آزاد ناشران پذیرفته شده در بورس ها و بازار خارج بورس مصوب شورای عالی بورس و اوراق بهادار مورخ 11 مرداد 89، درصد سهام شناور آزاد شرکت ها در تاریخ 31 شهریور 93 را اعلام کرد.

در این جدول 15 شرکت دارای درصد سهام شناور آزاد بالای 50 درصد، 14 شرکت دارای درصد سهام شناور بین 40 تا 50 درصد، 49 شرکت سهام شناور بین 30 تا 40 درصد و 60 شرکت سهام شناور بین 20 تا 30 درصد دارند.

این در حالی است که سهام شناور 74 شرکت بین 10 تا 20 درصد قرار دارد.

بر این اساس، قندشیرین خراسان با 66.07 درصد سهام شناور آزاد در آخرین روز شهریور ماه 93، به عنوان نقد شونده ترین سهام در میان شرکت های بورسی انتخاب شد. سهام شناور با احتساب ضریب شناوری این شرکت نیز 66 درصد است.

سرمایه گذاری صنعت بیمه که در دوره قبل رتبه نخست را به خود اختصاص داده بود، در این دوره با 65.71 درصد سهام شناور و 66 درصد سهام شناور با احتساب ضریب شناوری در رتبه دوم قرار دارد.

رتبه سوم جدول نقدشونده ترین سهام شرکت های بورسی به سرمایه گذاری توسعه آذربایجان اختصاص دارد. سهام شناور این شرکت در پایان شهریور ماه 65.69 درصد و سهام شناور با احتساب ضریب شناوری 66 درصد بود.

در مقابل درصد سهام شناور با احتساب ضریب شناوری 9 شرکت صفر درصد است. سیمان ایلام، گلوکزان، آلومراد، فولاد کاویان، معدنی دماوند، مجتمع فولاد خراسان، نساجی بروجرد، سیمان فارس و پتروشیمی اصفهان این 9 شرکت را تشکیل می دهند.

امروز همچنین فرابورس اعلام کرد که, مصوبه اخیر هیئت وزیران در خصوص افزایش سقف وام مسکن زوج‌های جوان و ارزان‌سازی نرخ سود تسهیلات مربوطه هیچ ارتباطی با تسهیلات بانک مسکن از محل سپرده‌های ممتاز و اوراق گواهی حق تقدم تسهیلات مسکن نداشته و ساز و کار این تسهیلات جدید متعاقبا و توسط سخنگوی هیئت دولت اعلام خواهد شد.

این گزارش می‌افزاید: درحال حاضر سقف تسهیلات بانک مسکن در قالب فروش اقساطی مسکن 350 میلیون ریال برای اشخاص عادی و 500 میلیون ریال برای زوج‌های جوانی است که تاریخ ثبت عقدشان از 17 دی 92 به بعد بوده؛ ضمن آنکه سقف تسهیلات جعاله تعمیر و تکمیل مسکن نیز در حال حاضر 100 میلیون ریال است.

اطلاعیه های جدید

شرکت لامپ پارس شهاب پیش بینی درآمد هر سهم سال مالی 93 را در اردیبهشت، خرداد و تیر ماه مبلغ 1861 ریال و مطابق اطلاعیه جدید و بر اساس عملکرد دوره واقعی 6 ماهه مبلغ 1950 اعلام کرده است.

شرکت لامپ پارس شهاب در جدیدترین اطلاعیه سود هر سهم شرکت را با افزایش حدود 5 درصدی 1950 ریال اعلام کرده است که با کنار گذاشتن 782 ریال معادل 40 درصد از آن را ظرف 6 ماهه نخست سال محقق کرده است.

شرکت اعلام کرده است: "هیئت مدیره در نظر دارد مبلغ 600 ریال را به عنوان سود نقدی هر سهم به مجمع عمومی عادی سالیانه سال مالی 93 پیشنهاد نماید."

شرکت حمل و نقل توکا با انتشار پیش بینی 1997 ریالی خود برای سال مالی 93 اعلام کرد در نیمه نخست سال با اختصاص 247 ریال سود به ازای هر سهم معادل 68 درصد از پیش بینی هایش را پوشش دهد.

شرکت حمل و نقل توکا پیش بینی سود هر سهم سال مالی منتهی به 29 اسفند ماه 93 را در بهمن ماه 92، مبلغ 223 ریال، در اسفند ماه 92، مبلغ 226 ریال، در فروردین ماه 93 (حسابرسی شده)، مبلغ 225 ریال، و در خرداد ماه 93، مبلغ 276 ریال، در تیر ماه 93، مبلغ 279 ریال و در مهر ماه امسال مبلغ 362 ریال اعلام کرده است که افزایش اخیر ناشی از افزایش مبلغ قراردادها و کاهش هزینه های مالی (به دلیل تسویه یکی از تسهیلات دریافتی) است.

گفتنی است این شرکت در دوره 6 ماهه منتهی به 31 شهریور ماه 93 با اختصاص 247 ریال سود به ازای هر سهم معادل 68 درصد از پیش بینی هایش را پوشش داد.

شرکت داروسازی امین طی دوره 6 ماهه نخست سال با اختصاص 218 ریال سود به ازای هر سهم معادل 54 درصد از پیش بینی هایش را محقق کرد.

شرکت داروسازی امین پیش بینی سود هر سهم سال مالی منتهی به 29 اسفند ماه 93 را با سرمایه یکصد میلیارد ریال در بهمن و اسفند ماه 92 ( حسابرسی شده ) و در تیر ماه 93 مبلغ 2208 ریال اعلام کرده بود که با سرمایه 580 میلیارد ریال در مهر ماه امسال به مبلغ 406 ریال رسید و طی دوره 6 ماهه نخست سال با اختصاص 218 ریال سود به ازای هر سهم معادل 54 درصد از پیش بینی هایش را محقق کرد.

شرکت گلتاش طی عملکرد 9 ماهه با اختصاص 1630 ریال سود به ازای هر سهم معادل 70 درصد از پیش بینی هایش را پوشش داد.

شرکت گلتاش پیش بینی درآمد هر سهم سال مالی 93 را با سرمایه 90 میلیارد ریال در مبلغ 099ر4 ریال و با سرمایه 200 میلیارد ریال مبلغ 845ر1 ریال و در شهریور و مهر ماه 93 به صورت حسابرسی شده مبلغ 259ر2 ریال و طبق اطلاعات اخیر مبلغ 324ر2 ریال اعلام کرده است که شرکت دلایل تغییرات را اعلام نکرده است و طی عملکرد 9 ماهه با اختصاص 1630 ریال سود به ازای هر سهم معادل 70 درصد از پیش بینی هایش را پوشش داد.

بورس در آیینه آمار

متغیر

رقم

تغییر

شاخص کل

واحد 72016

38 واحد افزایش

ارزش معاملات

121 میلیارد تومان

18 درصد کاهش

حجم معاملات

367 میلیون سهم

26 درصد کاهش

ارزش بازار

322هزار میلیارد تومان

-

نمادهاي باز و بسته شده

نماد معاملاتي شركتهاي شيشه همدان پس از برگزاري مجمع عمومي عادي ساليانه مبني بر تقسيم سود نقدي و حمل و نقل توكا با توجه به تعديل پيش بيني درآمد هر سهم بازگشایی شد.

در پايان معاملات امروز نماد معاملاتي شركت پمپ سازي ايران جهت برگزاري مجمع عمومي عادي ساليانه و نماد معاملاتي شركت پارس خودرو با توجه به تعديل پيش بيني درآمد هر سهم، متوقف شد.
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر: