به روز شده در: ۲۵ اسفند ۱۳۹۳ - ۲۲:۰۷
کد خبر: ۶۰۱۶۵
تاریخ انتشار: ۲۷ مهر ۱۳۹۳ - ۱۳:۳۸
printنسخه چاپی
sendارسال به دوستان
در فصل سرما، حوادث ناشی از وسایل گاز سوز به شدت افزایش می یابد، که مهم ترين عامل بروز اين نوع حوادث، غفلت و ناآگاهي مردم است. اين در حالي است كه بارها از سوي كارشناسان در اين خصوص هشدار داده شده، اما ظاهرا چون اين «قاتل پنهان» غيرقابل حس و بي بو و بي رنگ است، افراد، كشنده بودن آن را باور ندارند.
 سخن، گروه جامعه: هر سال با آغاز فصل سرما، حوادث ناشی از وسایل گاز سوز افزایش یافته و این روند افزایشی ادامه دارد. براساس گزارش روابط عمومی سازمان پزشکی قانونی کشور در سال گذشته 828 نفر بر اثر مسمومیت با گاز منوکسیدکربن در کشور جان خود را از دست دادند، این در حالی است که آمار فوت شدگان مسمومیت با گاز در سال 1391، 697 نفر بود که در سال گذشته 18.8 درصد افزایش یافت.
در ده سال گذشته (1383-1392) هشت هزار و 447 نفر از هموطنان به علت مرگ های ناشی از مسمومیت با گاز منوکسیدکربن جان خود را از دست دادند که در این مدت سال 1386 با یکهزار و 24 نفر و سال 1391 با 697 نفر، بیشترین تعداد وقوع مرگ های ناشی از گازگرفتگی را داشته است.
 

چرا علی‌‌رغم آنکه توصیه‌‌های ایمنی در مورد مصرف وسایل گازسوز را بارها و بارها شنیده‌ایم، باز هم در عمل جانب احتیاط را رعایت نمی‌کنیم؟ شاید برای اینکه گمان می‌بریم مرگ از ما دور است و جناب عزرائیل همیشه سراغ همسایه‌‌ها را می‌گیرد!

وقتی صحبت از گاز، نشت گاز و گاز زدگی (خفگی ناشی از استنشاق گاز) می شود، شاید بی درنگ، شرکت ملی گاز و کوتاهی این شرکت در ارائه خدمات به ذهن من و شمای خواننده خطور کند، اما با اندكی صبر و تامل می توان به این نکته رسید که این شرکت برحسب وظیفه‌ای که برایش تعریف شده است، تنها به عنوان تولید کننده، انتقال دهنده و توزیع کننده، عاملیت دارد و درقبال مواردی چون نشت گاز وسیله مورد استفاده در منازل، توجه به نکات ایمنی استفاده از آنها و نظارت بر لوله کشی داخل ساختمان ها، مسئولتی ندارد که البته ممکن است این سوال گاه در ذهن من و شما نقش ببندد که چرا؟

برای مثال، تا چندی پیش، وقتی ساختمانی بنا می‌شد، شرکت ملی گاز در مورد لوله کشی داخل منازل نظارت داشت و با تایید این شرکت، امور مربوط به لوله کشی گاز داخل ساختمان‌ها صورت می‌گرفت، اما مدتی است، این کار زیر نظر مهندسان سازمان نظام مهندسی انجام می‌شود و لوله کشی گاز داخل بناهای تجاری و مسکونی با نظر و تایید ایشان، محقق می‌شود.

شاید ذکر این نکته بجا باشد که آیا بر نظارت این سازمان، نظارت عالیه ای نیز از طرف شرکت ملی گاز صورت می گیرد و این که چرا این شرکت، چنین مسئولیت مهمی را به سازمان یاد شده واگذار کرده است، جای سوال دارد.
 

یکی از ساکنان جنوب شهر که در دو سال قبل اقدام به احداث یک واحد غیر مجاز در طبقه دوم منزل خود کرده بود و این ملک فاقد سند و دارای قولنامه بود؛ بعد از انجام طرح یارانه ها و افزایش قیمت گاز، برای گرفتن کنتور گاز اقدام کرده ولی اداره گاز به او گفته بود که باید گاز کشی منزل طبق نقشه و تاییدیه سازمان نظام مهندسی باشد تا به این واحد کنتور گاز بدهند، اوبه خبرنگار شبکه خبری سخن در رابطه با چگونگی گرفتن کنتور گاز گفت: "با پرداخت مبلغی به یک شرکت گاز کشی که کار لوله کشی منازل را انجام می داد، به طور صوری برایم نقشه لوله کشی گاز کشیدن و چون در نظام مهندسی آشنا داشتند همه کارهای تاییدیه آن را گرفتند و بازرسی که از اداره گاز برای بازرسی این کار هم که آمد، بعلت سفارش از درب منزل تو نیامده و نقشه را مهر کرده و من توانستم کنتور گاز را با پرداخت مبلغی(200 هزارتومان به عنوان کشیدن نقشه و 200 هزار تومان به عنوان کارهای دیگر) بگیرم".

بهترین راه، پیشگیری از این مرگ نا بهناگام است و آن که ما شناخت نسبی و اولیه در مورد این گاز کشنده و چگونگی ایجاد آن داشته باشیم. طبعا اگر شرایط بروز و ایجاد آن وجود نداشته باشد پدیده گازگرفتگی و به دنبال آن مسمومیت و در نهایت مرگ نیز بروز نخواهد کرد. این گاز بسیار سمی، بی‌رنگ، بی‌بو و بی‌طعم است و همین خصایص باعث شده که به آن (قاتل پنهان) لقب دهند.
 

این گاز اگر چه سبک‌تر از هواست اما قابلیت انتشارش در محیط بسیار زیاد است و به همین دلیل در تمامی نقاط مثلا یک اتاق اعم از بالا و پایین به سرعت متراکم می‌شود و چون هموگلوبین خون میل ترکیبی فوق‌العاده‌ای با این گاز دارد -۳۰۰ برابر میل ترکیبی با اکسیژن – وقتی این ترکیب صورت می‌گیرد اکسیژن دیگر به بافت‌ها نرسیده لذا سریعا باعث مسمومیت شده و سلسله عصبی فلج می‌شود و قدرت هرگونه اقدامی از مسموم سلب می‌شود و مسموم به نوعی به خواب و مرگ آرام تن در می‌دهد.

مسمومیت با گاز مونواکسید کربن علایمی شبیه به سرماخوردگی دارد. و فرد را دچار آب ریزش بینی، سردرد و سوزش چشم می نماید. دقت نمایید که اگر در یک زمان چند نفر در داخل یک محط بسته دچار علائم بالا شوند احتمال زیاد در خطر گاز مونواکسید کربن قرار دارند.

این افراد به علت مسمومیت با گاز مونواکسید کربن باید از فضای بسته خارج شوند. در صورت بیهوش شدن آنان، دکمه‌های لباسشان باز شود و اگر نمی‌توانند تنفس کنند در صورت آگاهی از چگونگی احیای بیمار، این اقدامات برای آنان صورت گیرد.

در وسايل گرمازاي دودكش دار، در صورتي كه دودكش بدون نقص باشد، عمل تهويه (ورود اكسيژن لازم و تخليه گازهاي مضر) به خوبي از طريق آن انجام مي شود، اما در وسايل گرمازا با شعله باز و بدون دودكش، اين شرايط فراهم نيست، به اين ترتيب اين وسايل، اكسيژن لازم را براي سوختن از همان محيط مي گيرند و طبعا گازهاي مضر حاصل از سوختن را نيز به همان محيط برمي گردانند كه با توجه به سرماي هوا و بسته بودن راه هاي تهويه هوا مثل پنجره ها، دريچه هاي كولر و درب ها، عمل تهويه هوا به درستي انجام نمي شود و در اثر سوختن ناقص و وجود گازهاي مضر به خصوص گاز CO در اين محيط افراد دچار مسموميت يا به اصطلاح «گازگرفتگي» مي شوند و در اثر اين مسموميت دراندك زماني جان خود را از دست مي دهند.

بسياري از مردم تصور مي كنند كه گازگرفتگي و ايجاد گاز CO ، تنها در اثر سوختن ناقص زغال چوب رخ مي دهد، از اين رو بسياري، اين گاز كشنده را «گاز كرسي» و يا «گاز زغال» مي نامند، در صورتي كه اين گاز در اثر سوختن ناقص هر ماده سوختني ممكن است، ايجاد شود.

استفاده از وسايل گازسوز و گرمايشي بدون دودكش، نقص در دودكش و نشت گاز در فضاي مسكوني، استفاده از وسايل خوراك پزي براي گرمايش، به كارگيري روشنايي گاز به مدت طولاني به خصوص در فضاي بدون تهويه، ضعف در دودكش شومينه، معيوب بودن مشعل شوفاژ، آبگرمكن هاي ديواري و زميني به ويژه وقتي كه دودكش مناسب ندارند و استقرار اتومبيل روشن در پاركينگ از جمله مهم ترين منابع و راه هاي توليد گاز منوكسيد كربن در منازل و ساختمان ها به شمار مي روند.

نبود تهويه درست و مناسب درمحيط، تخليه نشدن گازهاي مضر وجايگزيني هواي تازه، نقص فني در وسايل گرمازا و نيم سوز بودن زغال چوب، نقص فني در شبكه تهويه (لوله كشي آبگرمكن ها، بخاري ها و شومينه ها و ...) از ديگر عوامل انتشار گاز CO در محيط است.

پيشگيري از مسموميت با گاز مونوكسيد كربن در خانه ها با رعايت چند نكته ساده امكان پذير است.

1) حداقل يك هشداردهنده دود و نيز يك هشداردهنده مونوكسيد كربن در خانه تان نصب كنيد. به خصوص در مجاورت اتاق خواب ها.

2)با بازديد‌هاي دقيق و دوره‌اي از سيستم حرارت مركزي منزل از پاكيزگي و كاركرد درست آن مطمئن شويد. نشتي ها را هرچه سريعتر اصلاح كنيد.بهتر است براي اين كار از تعميركاران حرفه اي كمك بگيريد.

3) وسايل گرمازا مانند شومينه و بخاري را از لحاظ وجود دوده، زنگ زدگي و هر گونه آلودگي اضافه بررسي كنيد. مخصوصا به خوردگي ها و مسدود شدن مسير دود دقت كنيد. هرگز دريچه عبور دود را تا قبل از خاموش شدن كامل آتش نبنديد.

4) نكته ظاهرا بديهي اما حياتي آنكه، دودكش بخاري را هنگام استفاده از آن باز بگذاريد.

5)حداقل سالي يك بار از يك تاسيساتي ماهر بخواهيد تا با پاك كردن لوله بخاري مانع جمع شدن كرئوزوت در فضاي آن شود.

6) براي بخاري هاي نفتي از هيچ ماده سوختني غير از نفت استفاده نكنيد.

7)وسايل گرمازا را در محيط هايي بگذاريد كه هوا در آنها به اندازه كافي جريان دارد.

8) هرگز از اجاق گاز آشپزخانه براي گرم كردن خانه استفاده نكنيد. وسايل گازسوز را به دقت تنظيم و تعمير كنيد. اين موضوع به ويژه در مورد وسايلي كه قبلا سوخت ديگري مانند نفت داشته اند، اهميت خاصي پيدا مي كند.

9)به هيچ وجه از منقل هاي ذغالي كباب در محيط منزل استفاده نكنيد.

10) هرگزاز رنگ برهايي كه حاوي ماده اي به نام متيلن كلرايد هستند، در خانه استفاده نكنيد. اين ماده پس از ورود به بدن به مونوكسيد كربن تبديل مي شود.

در موقع مسموميت با مونوكسيد كربن به اين نكات عمل كنيد:

1) از خانه يا محيطي كه گاز در آن انتشار يافته خارج شويد.

2) خونسردي خود را حفظ كنيد و نفس عميق بكشيد. اين كار كمك مي‌كند از اتلاف بيهوده مقدار اندك باقيمانده اكسيژن خون خود جلوگيري كنيد.

3) به مركز درماني مراجعه كنيد تا درمان مناسب را دريافت كنيد. ممكن است در آنجا با گرفتن مقداري اكسيژن از طريق ماسك سرحال شويد.
 

گاز مونوكسيدكربن، گازي كه نه رنگي دارد و نه بويي! اما همين گاز بي رنگ و بو، مي تواند با نفوذ در هوايي كه تنفس مي كنيم، به ريه ما وارد شود، در خون ما جريان پيدا مي كند و از طريق خون به مغزمان راه مي‌يابد وبه اين ترتيب ما را به بيهوشي دچار كرده و يا حتي بكشد. اما با شناخت راه‌هاي ورود اين قاتل پنهان و مرموز به محيط خانه و رعايت چند نكته ساده مي‌توان از اثرات كشنده آن در امان بود، وبا سهل انگاری فکر نکنیم مرگ از ما دور است و جناب عزرائیل همیشه سراغ همسایه‌‌ها را می‌گیرد!

نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۰
انتشار یافته: ۲
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۴۶ - ۱۳۹۳/۰۷/۲۹
0
3
همه چیز را به گردن دولت می اندازیم درست است دولت خیلی بی اعتناست و لی باید خودمان هم باید به فکر جانمان باشیم
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۳:۲۲ - ۱۳۹۳/۰۸/۰۱
0
1
در ایران همه چیز خطرناک است
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر: