به روز شده در: ۲۵ اسفند ۱۳۹۳ - ۲۲:۰۷
کد خبر: ۵۹۵۶۶
تاریخ انتشار: ۲۳ مهر ۱۳۹۳ - ۰۸:۴۶
printنسخه چاپی
sendارسال به دوستان
چه خبر از بازار؟
این گزارش به ارایه روزانه مهم ترین اخبار و گزارشات برخی مطبوعات مهم کشور درباره چهار بازار شامل مسکن, بورس, خودرو و طلا و ارز می پردازد.

سخن، گروه بازار:

بازار مسکن

در گفت‌وگوي «دنياي‌اقتصاد» با معاون وزير راه‌وشهرسازي بررسي شد: راه تکمیل «99ساله»‌ها

مثلث اقدام در مسكن‌مهر

نريمان، متولي شهرهاي جديد: با طبقه‌بندي پيمانكاران، دو برخورد متفاوت براي تكميل سريع واحدها انجام خواهيم داد.

گروه مسكن، هاجر شادماني: بخش حساس و استراتژيك طرح مسكن‌مهر، در 17 شهر جديد كشور متمركز شده است كه به‌رغم بيشترين نياز از طرف ساكنان 8 كلان‌شهر اصلي به اين واحدها، تاكنون كمترين ميزان افتتاح‌هاي مسكن‌مهر به عملكرد شهرهاي‌جديد اختصاص داشته است.
از حداقل 2 ميليون واحد مسكوني‌مهر در كل كشور، 400 هزار واحد در شهرهاي جديد ساخته شده است اما در حالي كه تاكنون نيمي از كل مسكن‌مهر (يك ميليون واحد) تحويل متقاضيان شده، در شهرهاي جديد حداكثر 35درصد مسكن‌مهر به سرانجام رسيده است.
همه واحدهاي مسكوني شهرهاي‌جديد به متقاضيان فاقد مسكن مستقر در كلان‌شهرها پيش‌فروش شده است؛ در تهران حداقل 200 هزار خانوار واحدهاي پرند و پرديس و هشتگرد را پيش‌خريد كرده‌اند. آنچه اهميت پروژه‌هاي 99ساله در شهرهاي‌جديد را تا چندين برابر ساير شهرهاي كشور افزايش داده، تورم مسكن و كمبود عرضه در 8 كلان‌شهر است. در ساير شهرها، برخي از اين پروژه‌ها تا يكي دو سال پيش، متقاضي نداشت و در مقايسه با قيمت مسكن در داخل شهر، خانه‌هاي ارزان يا متفاوتي به حساب نمي‌آمد.
هم‌اكنون، برخي پروژه‌هاي مسكن‌مهر در شهرهاي جديد در نوعي باتلاق فرورفته‌اند و به رغم چندين‌ برنامه زمان‌بندي براي واگذاري چه در دولت قبل و چه در دولت فعلي، سرنوشت 260 هزار مسكن‌مهر ناتمام در شهرهاي جديد نامعلوم است.
معاون وزير راه‌وشهرسازي در امور شهرهاي جديد اگر چه باتلاق را قبول ندارد، اما تحويل واحدهاي باقيمانده تا پايان سال94 را مستلزم همكاري مثلثي مي‌داند كه اضلاع آن را پيش‌خريداران، پيمانكاران و دستگاه‌هاي خدمات‌رسان تشكيل داده‌اند. متن گفت‌وگو با محسن نريمان مديرعامل شركت شهرهاي جديد را در زير بخوانيد:
پروژه‌های مسکن مهر در شهرهای جدید به باتلاقی عمیق فرورفته‌اند که مجموعه‌ای از بی‌مهری‌ها شامل خلف وعده پیمانکاران، لجبازی مالی پیش خریداران و کم‌محلی دستگاه‌های خدمات‌رسان برای تامین آب، برق، گاز و... بانی تشکیل اين باتلاق شده است. چقدر در خارج کردن این پروژه‌ها از وضع موجود، مصمم هستید؟
پروژه بزرگ مسکن مهر از همان آغاز با مشکلاتی رو‌به‌رو شد. در واقع هر پروژه‌ای در این وسعت، با این عظمت و با این حجم اعتبار مورد نیاز طبیعی است که اگر با برنامه‌ریزی و کار مطالعاتی دقیق انجام نشده باشد، به ناچار به مشکلات بزرگی بر‌می‌خورد.
واقعیت این است که در دولت قبلی شتابزده براساس تکلیف قانون ساماندهی، پروژه مسکن مهر را شروع کردند و حتی در طول کار و نه قبل از اجرا، تصمیمات مهم در مورد نحوه اجرای کار اتخاذ می‌شد که اقدام درستی نبود.
بنابراین یکی از مشکلات مسکن مهر عدم برنامه‌ریزی و عدم مطالعه دقیق روی این طرح بود که این خلأ الان آثار خود را بیشتر نمایان کرده است.
البته من راجع به کل مسکن مهر نمی‌توانم اظهار نظر کنم چراكه در شهرهای جدید در حال حاضر متولی 400 هزار مسکن مهر از مجموع بیش از دو میلیون واحد مسکن مهر در کل کشور هستیم.
یعنی در واقع نزدیک به 20 درصد از مسکن مهر کل کشور در شهرهای جدید واقع شده که در حال حاضر با پیشرفت بیش از 75 درصد، در حال ادامه است. تلاش داریم در نهایت تا سال 94 پرونده این پروژه را در شهرهای جدید ببندیم و به آن خاتمه دهیم. اما متولی مسکن مهر تنها وزارت راه و شهرسازی نیست، متولی اصلی مسکن مهر دولت و مردم هستند.
اين باتلاق به خاطر چيست؛ پول يا خدمات؟
ما در مسکن مهر اعتبار دولتی نداریم. آورده مردم به اضافه تسهیلاتی که مردم از دولت می‌گیرند جمع می‌شود و پروژه مسکن مهر با این منابع مالی انجام می‌شود. هر جا که مردم آورده‌های خود را به موقع پرداخت نکنند به همان اندازه اتمام مسکن مهر و تحویل آن به مردم با مشکل و تاخیر مواجه می‌شود.
توام با این موضوع، هر جا که سایر دستگاه‌ها به وظایف خود مانند تامین آب، برق، گاز، تامین شبکه‌های ارتباطی به موقع و به درستی عمل نکنند، مسکن مهر دچار چالش خواهد شد. ما مصمم هستیم و تلاش می‌کنیم که این چالش‌ها را به حداقل برسانیم. با هماهنگی و ایجاد تعامل بین ارکان و ارگان‌های مختلف متولی امر همچون وزارت راه و شهرسازی، وزارت نیرو، شهرداری و سایر دستگاه‌های مرتبط، تلاش می‌کنیم ضمن تامین و اجرای برنامه‌های خدمات زیربنایی و روبنایی، مسکن مهر را به مراحل پایانی ساخت و آماده‌سازی نزدیک کنیم. صریحا هم اعلام کرده‌ایم، حالا که با تاخیرها و افزایش قیمت تمام‌شده مسكن‌مهر مواجهیم برای پیمانکارانی که تاخیرشان موجه و ناشی از افزایش قیمت‌ها و نه کم کاری خودشان است، سقف تسهیلات مسکن مهر را از 25 میلیون تومان به 30 میلیون تومان افزایش دهیم و با این روش بخشی از مشکل مسکن مهرهایی را که با کمبود آورده و اعتبار مواجهند حل کنیم. همچنین در مورد بخش دیگری هم که اغلب واحدهای تعاونی‌ساز هستند و به دلیل مشکلات تعاونی‌ها با تاخیر مواجهند، با تشکیل جلسه و بررسی وضعیت و مشکلات آنها، تصمیم‌گیری کنیم.
این موارد در جلسات شورای مسکن و جلسات وزارت راه وشهرسازی و شرکت عمران شهرهای جدید که در گستره کشور برگزار می‌شود در حال برنامه‌ریزی، شناسایی و بررسی است.
ظاهرا يكي از سرشاخه‌هاي مشكلات از پيمانكاران بزرگ مقياس نشأت مي‌گيرد. شركت‌هايي كه قرارداد ساخت بالاي چهار تا پنج هزار واحدي دارند اما تا به حال بخش زيادي از مسكن‌ مهر را تحويل نداده‌اند.
قرار است وضعیت پیمانکاران بزرگ مسکن مهر مانند کیسون، کوزو، مپسا، هسا و انبوه‌سازان را رصد کنیم. در شهرهای جدید این پنج پیمانکار عمده پروژه‌ها را انجام می‌دهند. جلسات متعددی با این پیمانکاران برگزار شده و مشکلات موجود در مسیر فعالیت این پیمانکاران در حال استخراج و بررسی است. در این مسیر آسیب‌ها و اشکالات موجود شناسایی شده است. برای این پیمانکاران و مشکلاتشان طرح و برنامه داریم. البته آن دسته از پیمانکارانی که زیاده‌خواه هستند و عذرشان در رابطه با تاخیر در تحویل واحدها از نظر ما پذیرفته نیست با آنها مطابق با قوانین جاری کشور برخورد می‌کنیم.
با این وجود، آن گروه از پیمانکارانی که اسیر جهش‌های قیمتی شده اند، از طریق بخشنامه‌های پرداخت مابه‌التفاوت منوط به اینکه به موقع کار را تمام کنند طرح افزایش سقف تسهیلات را در نظر گرفته‌ایم که پس از تصويب در بانك‌مركزي به آنها پرداخت می‌شود.
در یک سال گذشته، پروسه افتتاح و تحویل واحدهای مسکونی مهر تقريبا تعطیل بود و حتی تحرک و جنب و جوشی هم در کارگاه‌های ساختمانی مسکن مهر نبود. در نتیجه این تصور برای برخي پیمانکاران مسکن مهر به وجود آمده که چون دولت یازدهم از اساس با مسکن مهر موافق نیست، کاری هم به کار عوامل این طرح ندارد. شنيده شده برخي از همين سازنده‌ها تسهيلات را گرفته‌اند و با آن جاهای دیگری سرمایه‌گذاری کرده‌اند و پروژه‌های مسکن مهر را هم به امان خدا رها کرده اند؛ این وسط، پیش خریداران هستند که متضرر می‌شوند، این واقعیت را قبول دارید؟
شما مفروضاتی را در سوالتان مطرح کردید که من آنها را قبول ندارم.
انتقاد منطقی که دولت یازدهم به مسکن مهر وارد کرد این بود که بخشی از تورم‌های ایجاد شده به خاطر تسهیلات بی‌پشتوانه و تزریق 50 هزار میلیارد تومان اعتبار برای ساخت واحدهای مسکن است.
شاید نقد این مساله باعث شده این احساس به وجود آید که دولت باید نسبت به مسکن مهر کم‌محلی کند. در حالی که از ابتدای شروع فعالیت دولت یازدهم به کرات اعلام شد که ما به تعهدات دولت قبلی در خصوص اتمام و تحویل واحدهای مسکن مهر باقی مانده به مردم پایبند و متعهدیم.
برای مثال در حال حاضر در شهر جدید پردیس که در واقع جزو مهم‌ترین شهرهای جدید در اطراف تهران است، در یک‌سال اول دولت یازدهم رقمی معادل يك هزار و 300 میلیارد تومان در پروژه‌هاي مهر هزینه شده است كه به مراتب بیش از قبل بوده است. بخش دشوار مسکن مهر به دولت یازدهم منتقل شده است. بنابراین دلیل نمی‌شود که چون از ابتدا به دلایلی انتقاداتی به این طرح مطرح بوده، ما مسکن مهر را به حال خود رها کنیم .
در حال حاضر کارگاه‌های ساختمانی مسکن مهر برای ساخت واحدهای باقی مانده به سرعت و با جدیت فعال هستند و ما پیگیر هستیم تا هر چه سریع‌تر این واحدها به مردم تحویل داده شود. ضمن اینکه تاکنون 50 هزار میلیارد تومان از محل خط اعتباری بانک مرکزی به پروژه مسکن مهر اختصاص داده شده که دولت علاوه بر تعهدی که نسبت به مردم دارد برای بازگشت این ميزان تسهيلات به سیستم بانکی چاره‌ای جز اتمام واحدها نيست.
ما در هفته دولت بیش از 40 هزار واحد مسکن مهر را آماده تحویل داشتیم و تحویل دادیم و تلاش می‌کنیم این آمار را تا پایان سال به 100هزار واحد برسانیم. در صورتی که سایر دستگاه‌ها و وزارت‌خانه‌ها در تامین آب و برق و گاز واحدهای مسکن مهر همکاری کنند ما قادر به تحویل 150هزار واحد تا پایان سال خواهیم بود.
پروژه‌هاي مسكن‌مهر در شهرهاي جديد از سال 86 شروع شد و تا الان يك‌سوم واحدها تحويل شده است. دليل اين همه تاخير دقيقا چيست؟
علت اینکه الان در شهرهای جدید مقداری با تاخیر مواجهیم این است که این شهرها در مقایسه با سایر سایت‌های مسکن مهر با اقبال و استقبال بیشتری از سوی متقاضیان مواجهند. در حال حاضر بیشترین ارزش افزوده واحدهای مسکن مهر در دو شهر جدید پرند و پردیس است. تا پایان سال هم بنا داریم مترو شهر جدید هشتگرد را افتتاح کنیم که با بهره‌برداری از مترو در این شهر جدید به‌طور قطع ارزش افزوده قابل ملاحظه‌ای برای واحدهای مسکونی این شهر ایجاد خواهد شد. اما اینکه می‌گویید شهرهای جدید عقب هستند را قبول ندارم. علتش هم این است که دو دولت قبل بی‌محابا و بدون برنامه‌ریزی اقدام به دریافت تسهیلات از بانک‌ها کردند و بدون اینکه آورده مردم تامین شده باشد این تسهیلات را هزینه کردند. در واقع در دولت دهم از 70 درصد تسهیلات و 30 درصد آورده مردم در پروژه‌هاي شهرهاي جديد استفاده شد در حالی که این نسبت در دولت یازدهم برعکس شد یعنی استفاده از 30 درصد تسهیلات و 70 درصد آورده مردم. ما در جهت اقتصاد سالم و استفاده از سرمایه مردم برای تکمیل این واحدها وارد عمل شدیم. تلاش ما هم بر این است که نهایتا تا پایان سال 94 پرونده مسکن مهر را ببندیم. لازمه این امر هم آن است که مردم در این زمینه همکاری لازم را داشته باشند و نسبت به تکمیل آورده خود هر چه سریع‌تر اقدام کنند. از سوی دیگر پیمانکاران هم باید به تعهدات خود عمل کنند و از همه مهم‌تر اینکه دستگاه‌های متولی امر هم وظایف و تعهدات خود را انجام دهند.

آمادگی «صفر» تهران در برابر زلزله

دنیای اقتصاد: رئیس سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران اعلام کرد: تهران هیچ نوع آمادگی در برابر زلزله ندارد! احمدصادقی، رئیس سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران روز گذشته در برابر پرسش‌های متعدد اصحاب رسانه درباره میزان آمادگی این سازمان برای مقابله با بحران احتمالی زلزله بزرگ تهران گفت: مقامات مسوول اجرایی کشور باید پاسخگوی زلزله تهران باشند، چرا که اگر ایشان پاسخگو باشند، قطعا وضعیت فرق خواهد کرد.
به گزارش «دنیای اقتصاد» او با بیان اینکه 38 نوع بحران شهر تهران را تهدید می‌کند، اظهار کرد: زلزله یک تابوی نامشخص است که اگر اتفاق بیفتد به یک موضوع ملی تبدیل می‌شود. من به جرات می‌توانم بگویم که برای زلزله تهران اصلا آمادگی نداریم.
او ادامه داد: مطابق برنامه پنج ساله دوم شهرداری تهران 150سوله تا پایان این برنامه باید مهیا شود که تاکنون 102 سوله دوهزار متری ساخته شده است. همچنین باید تا پایان برنامه پنج ساله 755 گروه (هر محله دو گروه) دوام در محلات داشته باشیم که این مهم هم در حال اجرا است.
صادقی به میزان مقاومت ساختمان‌های شهر تهران در برابر زلزله اشاره کرد و افزود: به جرات می‌توان گفت هیچ یک از ساختمان‌های سطح شهر تهران در وضعیت مطلوبی از لحاظ مقاومت در برابر زلزله قرار ندارند.
به گفته وی پیش‌نویس ضوابط ساخت‌وساز روی گسل‌ها و قواعد ساخت‌وساز در حریم قنات‌های شهر آماده شده و منتظر تصویب نهایی از سوی شورای شهر تهران است.

ورود قوه قضاییه به مگا پروژه مادر

عضو شورای شهر تهران خبر داد

دنیای اقتصاد: رئیس کمیته محیط‌زیست شورای شهر تهران عنوان کرد: قوه قضائیه در نامه‌ای مکتوب از شورای شهر تهران خواسته است تا نظرنهایی خود را در خصوص بوستان مادر اعلام کند.
به گزارش «دنیای اقتصاد» مجادله چند ماهه شورای عالی شهرسازی و شورای شهر تهران با شهرداری بر سر توقف یا ادامه عملیات ساخت چند برج تجاری در بوستان مادر باعث شد، قوه قضائیه برای تعیین تکلیف نهایی به موضوع وارد شود.
محمدحقانی رئیس کمیته محیط‌زیست شورای شهر با اشاره به ورود قوه قضائیه به این موضوع از رئیس شورا درخواست کرد تا نظر روسای کمیسیون سلامت و شهرسازی را در این خصوص به قوه قضائیه اعلام کند.
براساس این گزارش، بهار امسال به دنبال تذکر شورای شهر به شهرداری بابت صدور مجوز ساخت در زمین 1/7 هکتاری واقع در منطقه پنج تهران با کاربری اولیه فضای سبز، شورای عالی شهرسازی و معماری کشور سه بار دستور توقف ساخت‌وساز را صادر کرده است. اما شهرداری با ممانعت از این کار معتقد است ساخت‌وساز در این زمین مجوز کمیسیون ماده پنج را دارد، بنابراین قانونی است. از این رو ساخت‌وساز در این محدوده را متوقف نکرده است.

رشد ۸۰ درصدی معاملات مسکن در تهران
ایران:رئیس اتحادیه مشاوران املاک از رشد ۸۰ درصدی معاملات مسکن در تهران خبر داد و گفت: کل معاملات شهریور امسال به ۱۸۸ هزار و ۷۵۱ قرارداد رسید در حالی که این رقم، شهریور سال گذشته ۱۶۱ هزار و ۱۲۴ فقره بود. حسام عقبایی با اشاره به مناسب بودن وضعیت معاملات مسکن در نیمه نخست امسال پیش‌بینی کرد تا پایان پاییز امسال حجم معاملات در حوزه مسکن افزایش می‌یابد. وی با اشاره به سیر صعودی معاملات مسکن در شهریور امسال یادآور شد: تعداد کل مبایعه نامه‌ها در شهریور 92 در کل کشور 86 هزارو 633 فقره بود، این تعداد در شهریور سال‌جاری به 107 هزارو 501 قرار داد رسید که روند رو به رشدی را نشان می‌دهد.

بازار بورس

شاخص کل بورس بیش از100واحد رشد کرد

دو پدیده نوظهور در بورس تهران

دنیای اقتصاد: بورس تهران که روز گذشته با بیش از 100 واحد رشد در رقم شاخص کل روبه‌رو‌ شده بود با دو پدیده نوظهور مواجه است؛ نخست ثبات و پایداری این بازار در کانال 71 هزار واحد بازار بیش از یک ماه گذشته یعنی از 15 شهریور تاکنون تنها 12 صدم درصد تغییر کرده و این امر به معنای پایداری روند بازار در یک دوره میان مدت است. پدیده دیگر چرخش معامله‌گران به سمت صنایع کوچک است که باعث شده لیدری بازار از صنایع بزرگ تغییر جهت دهد.

گروه بورس - هدیه لطفی: معاملات روز گذشته تالار شیشه‌ای در پی صحبت‌های امیدوار‌کننده رئیس‌جمهور در دوشنبه شب، در مسیری مثبت دنبال شد تا در نهایت شاخص بازار سرمایه با روندی نسبتا مطلوب درآستانه ورود به کانال 72 هزار واحدی متوقف شود و بار دیگر بسیاری از سهامداران و معامله‌گران، امیدوار به رشد قیمت
سهام شرکت‌های بورسی باشند.
این در حالی است که بازار در وضعیت باثباتی به سر می‌برد، به‌طوری‌که دامنه نوسان شاخص کل بورس در مدت یک ماه در حد 12/0درصد بوده که تقریبا در حداقل‌های تغییر شاخص محسوب می‌شود. کارشناسان وضعیت حرکتی شاخص را که در مدتی در حدود 2 ماه در کانال 71 هزار واحد درجا می‌زند مثبت ارزیابی می‌کنند و معتقدند وضعیت باثبات بورس به خودی خود شرایط خوبی را گوشزد می‌کند و یکی از پدیده‌های جدید در بورس تهران محسوب می‌شود. در جریان داد و ستدهای روز گذشته بورس تهران، شاخص کل با رشدی 102 واحدی متغیرهای این بازار را سبز‌پوش کرد و با توقف در محدوده 71 هزار و 893 واحدی کمی تا رسیدن به مرز 72 هزار واحدی ایستاد. دیگر اتفاق خوشایند بازار رشد حجم و ارزش معاملات بود؛ در این روز بیش از 513 میلیون برگه اوراق بهادار به ارزش یک هزار و 431 میلیارد ريال مبادله شد که در مقایسه با روزقبل رشد 68 درصدی حجم و 58 درصدی ارزش را به ثبت رساند. به گزارش «دنیای اقتصاد»، صحبت‌های دوشنبه‌شب رئیس‌جمهور بار دیگر اهالی بازار را به وضعیت آینده سیاسی و اقتصادی کشور امیدوار کرد؛ البته همچنان به دلیل کمبود نقدینگی در بازار نمادهای بزرگ برای صعود دست دست می‌کنند و در‌واقع گروه‌ها و نماد‌های بزرگ صحنه را خالی کرده و این کوچک‌ترها هستند که سکان هدایت بازار را در دست دارند که این امر پدیده دوم نوظهور در بازار سهام کشور است. البته این نکته را نیز باید مدنظر قرار داد که در حال حاضر کلیت بازار و همچنین سهام وزن‌دار بازار چندان جذابیتی برای سهامداران و سرمایه‌گذاران ایجاد نمی‌کنند و همچنان سرمایه‌گذاران به دنبال نوسان‌گیری از شرکت‌های بورسی و فرابورسی هستند که این موضوع باعث شده است تا سرمایه‌گذاران به سمت شرکت‌های کوچک‌تر که نوسان‌پذیری قوی‌تری را در خود دارند، حرکت کنند و این موضوع باعث چرخش نگاه بازار به سمت سهام کوچک شده و لیدرها جای خود را به تازه نفس‌ها داده‌اند. چرخش عنوان لیدری بورس میان صنایع مختلف و روند نوسانی بازار سهام متاثر از چند عامل است که از‌جمله این عوامل می‌توان به افزایش تعداد اخبار و شایعات منتشر‌شده پیرامون وضعیت گروه‌های مختلف اشاره کرد. اما آنچه از روند کنونی بازار سهام می‌توان دریافت، اطمینان سرمایه‌گذاران و سهامداران نسبت به پتانسیل‌های بورس جهت اعطای بازدهی مثبت و مناسب به آنها ناشی از چشم‌انداز مثبت پیش روی نتیجه نهایی مذاکرات هسته‌ای ایران با گروه 1+5 و کاهش شدت تحریم‌های اعمالی است، به گونه‌ای که این امر موجب ماندگاری حجم نقدینگی وارد شده به بورس و جابه‌جایی عنوان لیدری بازار در میان گروه‌های مختلف شده است.
اما در مجموع بازار سهام همچنان با حجم پایین معاملات دست و پنجه نرم می‌کند و این امر در بورس و فرابورس به وضوح قابل مشاهده است. در این شرایط گرچه در برخی شرکت‌ها افزایش قیمت سهام و تشکیل صف‌های خرید به چشم می‌خورد؛ اما مسلم است که هنوز اقبال و اطمینان لازم به بازار سرمایه بازنگشته و این خود عامل اصلی است برای کمرنگ شدن نقش لیدرهای اصلی بازار و باید منتظر بود که این ویژگی دوباره چه زمانی به بزرگان بورس برمی‌گردد تا در پی آن بازیگران بازار نیز شاهد اعمال اثر روند معاملات پرقدرت آنها بر کلیت بازار و همچنین سایر سهام قابل معامله در بورس باشند. با این حال باید گفت که اکثر نمادهای بازار خصوصا نمادهای بزرگ با دید میان‌مدت و بلند‌مدت، فرصت خرید هستند. یکی از گروه‌هایی که به‌عنوان لیدر روز گذشته بازار هم مطرح بود گروه حمل و نقل و کشتیرانی است؛ در واقع این گروه با توجه به اخبار منتشره‌ای در گذشته درخصوص حذف برخی محدودیت‌های تحریمی مورد توجه قرار گرفت و هم اکنون نیز این نوسان‌ها در برخی موارد ادامه دارد. با این حال عملکرد خوبی نیز این مدت از شرکت‌های حمل‌و‌نقل به‌خصوص دریایی‌ها دیده شده است که این امر با توجه به مهلتی صورت گرفته که مذاکره‌کنندگان درخصوص حذف برخی از تحریم‌ها در توافق‌های قبلی گرفته بودند و این امر نیز به افزایش میزان واردات و صادرات محصولات از طریق بنادر منجر شده است. در این مدت حسینا، حکشتی، توریل و حفارس تقاضاهای خوبی را به سمت خود جلب کردند و توانستند حداکثر افزایش قیمت را از آن خود کنند؛ به‌طوری‌که روز گذشته «حکشتی» بیشترین تاثیر مثبت را بر رشد شاخص ایجاد کرد. برخی شایعات نیز در مورد حسینا شنیده شده که از تعدیل‌های مثبت در گزارش‌های 6 ماهه تا حدود 20 درصد هم سخن به میان آوردند. خودرویی‌ها نیز از جمله ایران خودرو و سایپا به همراه نمادهای بانکی «وبصادر» و «ونوین» از دیگر لیدرهای دیروز بودند که نه‌تنها به رشد هر چه بیشتر شاخص کمک کردند، بلکه به‌عنوان برترین صنایع شناخته شدند؛ خودرویی‌ها با بیشترین حجم و ارزش معاملات در صدر برترین صنایع بازار قرار گرفتند، گروه مالی و بانک‌ها نیز در رده‌های دوم و سوم نشستند.

امیدواری به صحبت‌های رئیس‌جمهور
مدیر عملیات کارگزاری آگاه در گفت‌وگو با «دنیای اقتصاد»، صحبت‌های دوشنبه شب رئیس‌جمهور را بسیار امیدوار‌کننده دانست و گفت: بر‌اساس این صحبت‌ها می‌توان فضای
پیش روی کسب و کار را روشن قلمداد کرد، به‌خصوص که ایشان رسیدن به توافق هسته‌ای تا پایان مدت باقیمانده را قابل حصول دانستند؛ تسلط ایشان بر مسائل سیاسی و اقتصادی روز در کنار توجه به بعد حقوقی مسائل مطرح شده بسیار مشهود است، هر چند برای خروج از شرایط فعلی نیاز به زمان بیشتری است که به نظر می‌رسد همچنان دولت و مجلس در بخش‌هایی اختلاف نظرهای جدی دارند که در اجرایی شدن بسته خروج از رکود دولت شاهد آن بودیم و این به تعویق افتادن‌ها در شرایط رکودی که فشار زیادی روی صنایع هست، نکته منفی در بردارد. حسین صالحی در ادامه افزود: در حال حاضر به آهستگی شاهد ورود پول جدید به بازار سرمایه هستیم، البته بیشتر از اینکه این پول از سوی مردم صورت گیرد از سوی نهادهای شبه‌دولتی و با هدف حمایت از بازار در حال شکل‌گیری است؛ از سوی دیگر با رسیدن به کف‌های بسیاری از سهام (البته قیمت‌های کف با اطلاعات فعلی زیرا اگر به توافق سیاسی نرسیم، بازار به راحتی بازهم خواهد ریخت) نه تنها از فشار فروش‌ها کم شده، بلکه نسبت بازدهی به ریسک خرید‌ها را جذاب‌تر کرده است. بنا به عقیده صالحی گزارش‌های 6 ماهه باتوجه به رکود داخلی و شرایط بین‌المللی، گزارش‌های جذابی نخواهد بود و اگر شرکت هم گزارش خوبی داشته باشد، در «پی بر ‌ای» فعلی لحاظ شده است، اما به هر ترتیب بازهم شاهد تثبیت قیمت‌های کف برای سهام بنیادی موجود خواهیم بود و در واقع بازار منتظر خبرهای خوب برای شروع رشد است البته چنانچه افت جهانی قیمت نفت و کاهش نرخ رشد اقتصادی چین نبود، رشد بازار راحت‌تر و سریع‌تر رخ می‌داد. وی ادامه داد: تیم اقتصادی دولت تصمیمات منطقی می‌گیرد که در کل در رشد «پی بر ‌ای» بلندمدت بازار تاثیر آن را خواهیم دید، اما این تصمیمات در کوتاه مدت به‌خصوص به‌دلیل اینکه شرکت‌ها پتانسیل رشد سودآوری چندانی در سال جاری نخواهند داشت، برای سرمایه‌گذاران خیلی خوشایند نبوده است و منوط کردن تصمیمات اساسی به تحولات سیاسی، سبب افزایش ریسک سیستماتیک بازار شده است که در کوتاه مدت به دلیل بالابودن نرخ سود بدون ریسک بالا اجازه رشد پی بر ‌ای را به بازار نمی‌دهد؛ بنابراین باید انتظارات منطقی از بازدهی بورس در سال جاری داشت. صالحی خاطر‌نشان کرد: امیدواریم قبل از تهیه بودجه سال 94 و ارائه آن به مجلس به‌خصوص در بخش‌های مرتبط با صنایع حتما از فعالان بورس نیز در تصمیمات نظرسنجی شود؛ همین‌طور کارگروه‌هایی برای تاثیر این تصمیمات بر بازار سرمایه تشکیل گردد. نباید فراموش کنیم که استارت ریزش بازار در کنار عوامل زیادی که از منظرهای مختلف می‌توان اشاره کرد، با افزایش نرخ خوراک پتروشیمی‌ها و حقوق مالکانه معادن در مجلس شکل گرفت.

در بازار چه گذشت؟
روند صعودی شاخص کل بورس از ابتدای ساعات معاملاتی روز گذشته با شیب تندی آغاز شد که هر چند نمادهای ارتباطات سیار و هلدینگ خلیج فارس کمی از سرعت رشد آن را کاهش دادند؛ اما در نهایت تاثیر مثبت کشتیرانی، ایران خودرو، بانک صادرات، بانک اقتصاد نوین و سایپا به افزایش 14/0 درصدی نماگر بازار منجر شد. همچنین در این روز شاخص بازار اول در حالی رشد 127 واحدی را ثبت کرد که شاخص بازار دوم 137 واحد نزولی شد، شاخص صنعت نیز 51 واحد رشد کرد. همچنین در بازار دیروز داروسازی امین، نورد آلومینیوم، تولیدی مهرام، تولیدی شیشه رازی، تامین ماسه ریخته‌گری، نوسازی و ساختمان تهران و صنایع خاک چینی ایران با بیشترین رشد قیمت در صدر جدول معاملات قرار گرفتند. در سوی دیگر بازار لبنیات پاک، بین‌المللی محصولات پارس، قند ثابت خراسان، سرمایه‌گذاری توسعه آذربایجان، سامان گستر اصفهان، کاشی نیلو و کاشی سعدی با بیشترین کاهش قیمت در انتهای جدول معاملات قرار گرفتند. همچنین سنگین‌ترین صف‌های خرید متعلق به نمادهای سرمایه‌گذاری سایپا، شیشه رازی، فولاد آلیاژی ایران، لیزینگ رایان سایپا، سرمایه‌گذاری آتی دماوند، ایران‌خودرو و ایران دارو بود. در مقابل سنگین‌ترین صف‌های فروش به نمادهای کاغذ‌سازی کاوه، سیمان مازنداران، فولاد امیر‌کبیر کاشان، صنعتی آما، پارس پامچال، پارس الکتریک و داملران تعلق داشت.

در پی ممانعت دولت از حضور نماینده سهام عدالت در مجمع برخی شرکت‌ها بررسی شد

دولت نماینده یا مالک سهام عدالت؟

دنیای اقتصاد: جدال بر سر مالکیت سهام عدالت همچنان ادامه دارداین در حالی است که دولتی‌ها معتقدند مادامی که اقساط سهام عدالت به دولت پرداخت نشده، دولت حق ورود به مجامع شرکت‌های مشمول سهام عدالت را دارد و از طرف دیگر منتقدان معتقدند ممانعت دولت از ورود نماینده سهام عدالت به مجامع شرکت‌ها که طی مدت اخیر در مورد چند مجمع به ایجاد حاشیه منجر شد اتفاقی جدید است که باید بررسی حقوقی در مورد آن صورت بگیرد که آیا دولت می‌تواند مانع از حضور اصیل (نماینده شرکت‌های سرمایه‌گذاری و تعاونی سهام عدالت) شود؟
کارشناسان معتقدند مادامی که اصیل در جلسه مجمع حضور دارد حق رأی با وی است اما دولت معتقد است هنوز مالکیت بر شرکت‌ها پایان نیافته، چرا‌که اقساط شرکت‌ها پرداخت نشده است. این در حالی است که برخی ابهامات هنوز به قوت خود باقی است.

دولت تا پرداخت آخرین قسط مالک سهام عدالت است
دراین رابطه نایب رئیس کمیسیون ویژه اقتصادی مجلس گفت: مدیریت ضعیف شرکت‌های سرمایه‌گذاری و تعاونی سهام عدالت بر سهام مردم موجب شد تا دولت البته به‌صورت موقت تصمیم‌گیرنده در این زمینه باشد.محمدرضا پورابراهیمی در گفت‌وگو با خبرگزاری تسنیم درخصوص اتفاقات اخیر مجامع برخی شرکت‌های بورسی گفت: نمایندگان شرکت‌های سرمایه‌گذاری سهام عدالت در وهله اول باید اثبات کنند که بر اساس کدام انتخابات و رای‌گیری، نماینده مردم در سهام عدالت شده‌اند و نماینده کدام مردمند، تا پس از آن مشکل حضور آنها در مجامع شرکت‌ها برطرف شود.نایب رئیس کمیسیون ویژه اقتصادی مجلس افزود: شرکت‌های تعاونی و سرمایه‌گذاری سهام عدالت نهادهای موقتی هستند که متاسفانه هیچ گونه نظارتی بر عملکردشان و نیز پاداش‌های کلانی که میان آنها توزیع می‌شود وجود ندارد و هر جا که نظارت نباشد شائبه انجام فساد در آنجا وجود دارد.
وی اضافه کرد: دولت البته به‌صورت موقت، تصمیم‌گیرنده در این زمینه است و ما در مجلس نیز متوجه این موضوع هستیم که حضور دولت بر مدیریت سهام عدالت می‌تواند منجر به دولتی شدن این سهام و بازگشت سهام عدالت به دولت باشد؛ بنابراین این اتفاق به‌صورت موقت است و باید با آزادسازی سهام عدالت، مالکیت و مدیریت سهام مردم برای همیشه به آنها سپرده شود.
پورابراهیمی یکی از دغدغه‌های مجلس درخصوص سهام عدالت را عدم پاسخگویی شرکت‌های سرمایه‌گذاری و تعاونی سهام عدالت در این رابطه برشمرد و تصریح کرد: اگر هم با این اتفاق، سهام عدالت به دولت برگردد دست‌کم نهادهای دولتی پاسخگو هستند و مجلس می‌تواند در مورد چگونگی عملکرد، از دولتی‌ها سوال کند؛ اما در شرایط فعلی هیچ کس پاسخگوی سهام عدالت در این تعاونی‌ها و شرکت‌ها نیست.این نماینده مجلس درخصوص مدیریت و مالکیت فعلی سهام عدالت هم گفت: تا زمانی که اقساط سهام عدالت به‌طور کامل پرداخت نشود دولت مالک اصلی این سهام است و ما در مجلس پیگیر این موضوع هستیم تا هر چه سریع‌تر لایحه آزادسازی سهام عدالت توسط دولت به صحن مجلس بیاید تا با آزادسازی این سهام، مشکلات گوناگون آن حل شود.

بررسی ابعاد حقوقی حق‌رای نماینده دولت یا شرکت‌های سرمایه‌گذاری سهام عدالت در سازمان بورس
مدیر نظارت بر ناشران بورسی سازمان بورس نیز دراین رابطه در پاسخ به این سؤال که از منظر سازمان، کدام نهاد از جمله دولت یا شرکت‌های سرمایه‌گذاری حق اعمال رای در مجامع شرکت‌های مشمول سهام عدالت را دارند، گفت: در حال بررسی ابعاد حقوقی این موضوع هستیم.به گزارش خبرگزاری فارس، هفته گذشته مجمع بانک ملت با توجه به اعتراض شرکت‌های سرمایه‌گذاری سهام عدالت مبنی بر حق اعمال رای در شرکت‌ها به تنفس خورد، در حالی که مدیران بانک ملت معتقد بودند که نماینده دولت، هم به‌عنوان نماینده سهام عدالت، هم از طرف دولت، حق اعمال رای با توجه به مصوبه دولت قبلی را دارند.در ادامه، روز یکشنبه مجمع بانک تجارت بدون حضور شرکت‌های سرمایه‌گذاری سهام عدالت برگزار شد و اساسنامه 147 ماده‌ای بانک مرکزی با حضور بازرس قانونی، نماینده سازمان بورس و اوراق بهادار و 91 درصد سهامداران به تصویب رسید.
براساس این گزارش، دبیر کل کانون شرکت‌های سرمایه‌گذاری سهام عدالت در این باره گفت: مدیران بانک تجارت از ورود نمایندگان کانون شرکت‌های سرمایه‌گذاری سهام عدالت به مجمع فوق‌العاده ممانعت کردند.در این خصوص محمودرضا خواجه‌نصیری مدیر امور بورس‌های سازمان بورس معتقد است که قانون تجارت مبنای تصمیم‌گیری سازمان بورس است و در چارچوب قانون اقدام می‌کند.خواجه‌نصیری ارائه توضیحات بیشتر در این باره را به مدیر نظارت بر ناشران بورسی سازمان واگذار کرد که در این باره محمدرضا معتمد با اشاره به تصویب اساسنامه 147 ماده‌ای بانک تجارت، اظهار کرد: در بدو ورود، هیات مدیره بانک تجارت اعلام کرد که نماینده دولت هم به‌عنوان نماینده سهام عدالت و هم به‌عنوان نماینده دولت حق اعمال رای و حضور دارد؛ یعنی از هر دو طرف در مجمع شرکت کرده بود.وی با بیان اینکه در مجمع بانک تجارت کسی نسبت به حضور نماینده دولت به‌عنوان نماینده سهام عدالت معترض نشد، افزود: در این مجمع عنوان شد که نماینده دولت براساس مصوبه سال 89 حق اعمال رای دارد؛ یعنی تا زمانی که بدهی‌های سهام عدالت با دولت به‌طور کامل تسویه نشود، تصمیم‌گیری‌ها در مجامع شرکت‌های مشمول سهام عدالت به عهده وزارتخانه تخصصی خواهد بود.معتمد با بیان اینکه درخصوص حضور نماینده دولت از طرف سهام عدالت از مسوول حقوقی بانک تجارت استعلام شده، تاکید کرد: بخش حقوقی بانک هم نماینده دولت را به‌عنوان صاحب سهم معرفی کرد و در این زمینه نظر سازمان بورس خواسته نشد، اما با توجه به استعلام صورت‌گرفته، نماینده دولت حق حضور در مجمع را داشته است.
وی افزود: در اساسنامه کانون سهام عدالت هم اشاره شده که نمایندگان برای حضور در مجامع باید از شرکت‌های سرمایه‌گذاری استان‌ها وکالت نامه داشته باشند، بنابراین این افراد هم به‌عنوان وکیل شناخته می‌شوند و اصیل سهام عدالت نیستند.مدیر نظارت بر ناشران بورسی سازمان بورس با بیان اینکه از منظر حقوقی باید حضور نماینده دولت یا شرکت سرمایه‌گذاری سهام عدالت بررسی شود، گفت: به‌عنوان یک فرد عادی وارد مجمع شدم و در بدو ورود کسی معترض نبود و پس از آن هم کسی نسبت به ممانعت از ورود به مجمع به من مراجعه نکرد.وی افزود: نماینده دولت براساس مصوبه دولت قبلی که به امضای معاون وقت رئیس‌جمهور رسیده، اعلام کرده که می‌خواهد از حقش نسبت به اعمال رای و انتخاب نماینده استفاده کند، اما شرکت‌های
معتمد با اشاره به اینکه مناقشه‌ میان دولت و سهام عدالت قطعا به لحاظ حقوقی در سازمان بورس و اوراق بهادار بررسی خواهد شد، گفت: اگر این موضوع حل نشود، سایر شرکت‌ها نیز به مشکل خواهند خورد.این مقام مسوول سازمان بورس در‌ برابر درخواست خبرگزاری فارس نسبت به اینکه تصویر مصوبه هیات وزیران مبنی بر امکان حضور نماینده در شرکت‌های مشمول سهام عدالت را که به رویت وی رسیده، ارسال کند، گفت: این مصوبه را شخصا دیده‌ام اما باید امکان انتشار آن در رسانه‌ها را بررسی کنم.

باید از حراج سهام عدالت جلوگیری کرد
عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس درباره آزادسازی معاملات سهام عدالت گفت: دولت در لایحه معاملات سهام عدالت به مدیران صندوق‌های سهام اجازه دهد که از طریق کارگزاری‌های بورس، سهام عدالت را بیشتر از قیمت پایه تعیین شده، به فروش برسانند.
به گزارش خانه ملت، محمد قسیم عثمانی درباره موضوع خرید و فروش سهام عدالت گفت: باید پذیرفت یکی از اهداف ارائه سهام عدالت، تقویت اقتصادی خانوارهای ضعیف است بنابراین باید تلاش شود که مردم بتوانند از منافع این سهام استفاده کنند.نماینده مردم بوکان در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: در حال حاضر سهام عدالت تنها یک برگه کاغذی بوده این در حالی است که با طراحی مکانیزمی می‌توان به مردم این امکان را داد که بخشی از نیازهای مالی خود را با فروش سهام حل کنند، به‌طور مثال به خانواری که در پرداخت اقساط مسکن مهر با مشکل روبه‌رو‌ شده اجازه داده شود که از محل فروش سهام عدالت خود بدهی‌اش را تسویه کند.عثمانی درباره نحوه فروش سهام عدالت افزود: طراحی روش خرید و فروش سهام عدالت نیز بسیار مهم است به دلیل اینکه اگر به این نکته توجه نشود امکان دارد دلالان با قیمت کم این سهام را تصاحب کنند.

بازار سرمایه در انتظار تصمیمات دولت

بازار در انتظار روشن شدن تصمیمات دولت در رابطه با صنایع و تولیدات داخلی است به‌طوری‌که پیش از روشن شدن موضوع مذاکرات هسته‌ای، نوع نگاه دولت به صنعت و تولید می‌تواند بازار سرمایه را از رکود خارج کند.
به گزارش دنیای اقتصاد مدیر عامل کارگزاری سهام‌پژوهان آشنا با بیان مطب فوق درباره شرایط حال حاضر بورس گفت: حرکت مثبت در نیمه دوم سال نسبت به نیمه اول سال مشاهده می‌شود اما اگر این دوره با دوره مشابه سال گذشته مقایسه شود، رکود بازار سرمایه به‌عنوان یکی از ارکان اصلی اقتصاد کشور به دلایل مختلف مشهود است.محمد‌ابراهیم قربانی‌فرید تصریح کرد: هیات دولت صحبت از حمایت از بازار سرمایه می‌کند اما این صحبت‌ها زمانی در بازار سرمایه اثرگذار است که سرمایه‌گذار بتواند روشن و شفاف درباره آینده شرکت‌ها پیش‌بینی نزدیک به واقع داشته باشد.
وی در ادامه افزود: سرمایه‌گذاران نسبت به سال‌های قبل هوشیارتر عمل می‌کنند به‌طوری‌که در کمتر بازاری افراد بدون دورنما از آینده اقدام به سرمایه‌گذاری می‌کنند و همین امر این ضرورت را ایجاب می‌کند که برای مشارکت مردم و بخش خصوصی، دولت شفاف‌تر و عینی‌تر نسبت به صنایع و تولید داخلی برنامه‌ریزی و اطلاع‌رسانی کند.
این کارشناس بازار سرمایه با اشاره به اینکه بازار در انتظار روشن شدن مسائل هسته‌ای فی‌مابین ایران و گروه 1+5 است، گفت: چنانچه مساله هسته‌ای تمام شود و نتیجه مثبت باشد آثار روانی در بازار خواهد داشت اما این اصلا به معنای این نیست که بازار فارغ از اثرات روانی به‌طور 100 درصد از نتیجه مذاکرات هسته‌ای متاثر می‌شود.قربانی‌فرید افزود: شکی وجود ندارد که بازار سرمایه در صورت مثبت بودن نتیجه مذاکرات هسته‌ای از این موضوع متاثر می‌شود و اثر روانی این موضوع می‌تواند برای مدتی بازار سرمایه را مثبت کند، اما معنی و مفهوم این موضوع این نیست که شرکت‌ها بلافاصله بعد از توافق هسته‌ای، تجهیز منابع و سودآور خواهند شد.
مدیر عامل کارگزاری سهام پژوهان آشنا خاطر‌نشان کرد: حداقل زمانی که لازم است توافق هسته‌ای روی صنایع نمود عینی پیدا کند یک بازه زمانی یکساله است بنابراین برای اینکه اثر روانی این موضوع در بازار حفظ شود هیچ موضوعی موثرتر از برنامه‌های اقتصادی داخلی نیست.وی با بیان اینکه لازم است طوری در نظام اقتصادی کشور برنامه‌ریزی شود که اثر روانی توافق هسته‌ای ادامه‌دار باشد تا شرکت‌ها فرصت تجهیز منابع و افزایش ظرفیت تولید را پیدا کنند، گفت: فرض محال که محال نیست، شما فرض کنید اصلا توافقی حاصل نشود اگر یک برنامه مشخص درخصوص بازار سرمایه و تولید وجود داشته باشد مردم در صنایع داخلی سرمایه‌گذاری می‌کنند و نیازی نیست که مساله هسته‌ای به توافق برسد، مگر یکی دو سال قبل که بازار خوب بود توافق هسته‌ای صورت گرفته بود؟قربانی‌فرید ادامه داد: اگر توافق صورت بگیرد، خوب است اما اگر هم توافقی صورت نگیرد چنانچه دولت برنامه درستی داشته باشد و شفاف اعلام کند بازار مثبت می‌شود و نیازی نیست که دولت برای کمک به بازار سرمایه به‌طور مستقیم وارد عمل شود چون سرمایه‌های خرد و بزرگ در کشور آنقدر هست که می‌تواند به خوبی بازار را تکان دهد.

راه‌اندازی آزمایشی سامانه جدید پس از معاملات از 4 آبان ماه

روز چهارم آبان ماه امسال، بهره‌برداری آزمایشی از سامانه جدید پس از معاملات با حضور مدیران ارشد بازار سرمایه کلید می‌خورد.
به گزارش دنیای اقتصاد مدیرعامل شرکت سپرده‌گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه با بیان مطلب بالا گفت: سال‌ها منتظر این سیستم بودیم و برای راه‌اندازی آن از تجربیات سایر کشورها استفاده شده و کارگروه‌های تخصصی نیز برای راه‌اندازی آن تشکیل شده است.
حامد سلطانی‌نژاد خاطرنشان کرد: از ابتدای سال 94، بهره‌برداری آزمایشی از سامانه پس از معاملات آغاز می‌شود و تا آن زمان ضمن بهره‌برداری آزمایشی از این سامانه، افزونه‌های مورد‌نیاز ذی‌نفعان درسامانه تعبیه می‌شود.
وی افزود: بعد از حدود 2 سال زمان گذاشتن برای طراحی و راه‌اندازی سامانه پس از معاملات، خوشبختانه، این سامانه به سرانجام رسیده و کلیه ماژول‌هایی که نیاز به تعبیه داشته‌اند، تعبیه شده است.سلطانی‌نژاد با اشاره به اینکه سامانه پس از معاملات جدید از 15 مهر ماه در اختیار چند شرکت کارگزاری قرار گرفته است، گفت: بر‌اساس برنامه‌ریزی‌های انجام شده، مقرر است تا روز چهارم آبان ماه، بهره‌برداری آزمایشی از این سیستم به‌طور رسمی کلید بخورد.
وی ادامه داد: پیش‌بینی می‌شود که این سامانه تا پایان سال 93، مورد بهره‌برداری آزمایشی ذی‌نفعان قرار بگیرد و اگر سرویس ویژه یا افزونه‌ای مورد نیاز است، در این سامانه تعبیه شود تا در ابتدای سال 94، بهره‌برداری عملیاتی و اجرایی این سامانه انجام شود و دیگر از سامانه قبلی استفاده نشود.
مدیرعامل شرکت سپرده‌گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه با اشاره به اینکه سامانه پس از معاملات جدید ویژگی‌های خاص خود را دارد، اظهار کرد: این سامانه با تکنولوژی‌های روز دنیا طراحی و بومی‌سازی شده است.
سلطانی‌نژاد تصریح کرد: در تمامی بازارهای سرمایه، نهاد ثبتی و نهاد تسویه و پایاپای نهادی کثیرالمراجعه است، چراکه مرجع رسمی نگهداری اطلاعات در بازار سرمایه است. از طرفی بحث تسویه و پایاپای هم یک فرآیند مهم است که توسط شرکت‌های سپرده‌گذاری و نهادهای ثبتی و پایاپای بازار سرمایه انجام می‌شود. همین امر ایجاب می‌کند که زیر ساخت‌هایی که در شرکت‌های سپرده‌گذاری به کار برده می‌شود، مطابق تکنولوژی روز دنیا باشد.
وی با بیان اینکه سیستم علاوه بر کارآیی بالا باید از امنیت بالایی هم برخوردار باشد، افزود: از طرفی باید بتواند با سرویس‌های مختلف گفت‌وگو کند، زیرا در دنیای کنونی، گرفتن اطلاعات روی لوح فشرده و سایر وسایل ارتباطی این‌چنینی منسوخ شده است و از تکنولوژی و پروتکل‌های ارتباطی روز مانند پروتکل فیکس (FIX) یا استاندارد ایزو 15022 در اقدامات شرکتی استفاده می‌شود.

بايد از حراج سهام عدالت جلوگيري کرد

عضو کميسين برنامه و بودجه مجلس درباره آزادسازي معاملات سهام عدالت گفت: دولت در لايحه معاملات سهام عدالت به مديران صندوق هاي سهام اجازه دهد که از طريق کارگزاري هاي بورس سهام عدالت را بيشتر از قيمت پايه تعيين شده، به فروش برسانند.به گزارش تسنيم به نقل از سنا، محمد قسيم عثماني درباره موضوع خريد و فروش سهام عدالت گفت: بايد پذيرفت يکي از اهداف ارائه سهام عدالت، تقويت اقتصادي خانوارهاي ضعيف است بنابراين بايد تلاش شود که مردم بتوانند از منافع اين سهام استفاده کنند.نماينده مردم بوکان در مجلس ادامه داد: در حال حاضر سهام عدالت تنها يک برگه کاغذي بوده اين در حالي است که با طراحي مکانيزمي مي توان به مردم اين امکان را داد که بخشي از نيازهاي مالي خود را با فروش سهام حل کنند، بطور مثال به خانواري که در پرداخت اقساط مسکن مهر با مشکل روبرو شده اجازه داده شود که از محل فروش سهام عدالت خود بدهي خود را تسويه کند.

بازار خودرو
گذر توليد خودرو از مرز يك ميليون دستگاه؟

دنیای اقتصاد: در حالي‌كه آمارهاي وزارت صنعت، معدن و تجارت از رشد 3/74 درصدي توليد خودرو طي شش ماه ابتدايي امسال خبر مي‌دهد، خودروسازان چندان به توليد يك ميليون و 200 هزار دستگاهي (آن‌طور كه وزير صنعت از آنها خواسته بود) تا پايان امسال اميدوار نيستند. براين اساس اگرچه روند توليد خودرو از ابتداي سال تاكنون بسيار اميدواركننده بوده و هر ماه با رشد همراه است، اما به نظر مي‌رسد رسيدن به توليد يك ميليون و 200 هزار دستگاهي تا پايان امسال، با توجه به شرايط فعلي خودروسازان پيش‌بيني بلندپروازانه‌اي باشد.
اگرچه شرايط فعلي خودروسازان چه از نظر تامين منابع مالي و چه از نظر تيراژ توليد نسبت به سال گذشته با بهبود همراه است، اما به گفته خودروسازان با توجه به اينكه آنها براي تامين منابع مالي مورد نياز براي توليد تكيه‌اي به بانك‌ها و يا تسهيلات دولتي نداشته‌اند، رسيدن به تيراژ يك ميليون و 200 هزار دستگاهي ماموريتي دشوار خواهد بود.
درخواست وزير از خودروسازان براي توليد خودرو طبق تيراژ ياد شده در حالي است كه تيراژ توليد خودروسازان در بهترين حالت در سال 90 به يك ميليون و 600 هزار دستگاه رسيد.
تيراژ طلايي خودروسازان در سال 90 در شرایطی بود كه آنها با مشكلات کنونی و يا حداقل دو سال گذشته روبه‌رو نبودند؛ بر این اساس صنعت خودرو کشور طی دو سال گذشته با مجموعه‌اي از مشكلات و بحران‌هاي مالي به دليل رشد ناگهاني نرخ ارز و اعمال تحريم عليه صنعت خودرو از سوي غرب، مواجه بوده‌ است. با وجود تمام اين مشكلات، با روي كار آمدن دولت يازدهم و زماني كه وزير جديد صنعت از خودروسازان خواست تا با تكيه به راهكارهايي مانند فروش اموال مازاد، نقدينگي مورد نياز براي توليد را تامين كنند، آنها نيز دست به كار شده و با اين روش چيزي نزديك به 2 هزار و 200 ميليارد تومان به خطوط توليد تزريق كردند.
بازتاب تزريق اين ميزان نقدينگي به خطوط توليد در حالي آشكارا در آمار توليدات خودروسازان در شش ماهه ابتدايي امسال قابل مشاهده است كه به نظر مي‌رسد دولت در كنار علاقه‌مند بودن به رشد توليد، حاضر به تزريق نقدينگي به صنعت خودرو نيست. بر همين اساس خودروسازان نيز عقيده دارند ممكن است نتوانند تنها با تكيه به فروش اموال مازاد و يا فروش محصولات خود به توليد يك ميليون و 200 هزار دستگاهي تا پايان سال برسند اما با ادامه روند فعلی مي‌توانند رشدتوليد را در نيمه دوم امسال نيز حفظ كنند.

پيش‌بيني توليد خودرو تا پایان سال
همانطور كه اشاره شد خودروسازان در كنار تاكيد بر اين موضوع كه رسيدن به تيراژ يك ميليون و 200 هزار دستگاهي ماموريتي دشوار براي آنان است، به بهتر شدن رشد توليد در نيمه دوم سال اعتقاد دارند. يك مدير ارشد در صنعت خودرو در اين زمينه به خبرنگار «دنياي اقتصاد» مي‌گويد: توليد در نيمه دوم با روندي كه در شش ماه ابتدايي جريان داشته دامه خواهد يافت و چالش خاصي در اين زمينه پيش روي خودروسازان نخواهد بود. اين مدير ارشد با اشاره به اين موضوع كه همواره توليدات خودروسازان در نيمه دوم سال بهتر مي‌شود، مي‌گويد: در نيمه دوم سال موتور توليد گرم‌تر مي‌شود زيرا در اين بازه زماني با تعطيلات رسمي كمتري همراه هستيم به همين دليل تعداد روزهايي كه خطوط توليد فعال هستند بيشتر مي‌شود. از سويي تقاضا در روزهاي پاياني سال با رشد همراه مي‌شود كه اين موضوع نيز در رشد تيراژ بي‌تاثير نيست.
اين مدير ارشد در ادامه در رابطه با تحقق يافتن تيراژ يك ميليون و 200 هزار دستگاهي تا پايان امسال مي‌گويد: توليدات خودروسازان تا پايان سال قطعا با رشد همراه خواهد بود اما رسيدن به تيراژي كه وزير از خودروسازان خواسته است كمي بعيد به نظر مي‌رسد.
او در ادامه مي‌گويد: دو خودروساز بزرگ كشور طي سال گذشته به صورت كلي 600 هزار دستگاه خودرو توليد كردند، يعني هر كدام 300 هزار دستگاه، به همين دليل نمي‌توان به يكباره از آنها خواست كه دو برابر توليد سال قبل خود را به ثبت برسانند. پيش‌بيني اين مدير از توليدات خودروسازان تا پايان امسال، 900 هزار تا يك ميليون دستگاه خودرو است.

سبقت ايران‌خودرو از سايپا
اما نگاهي به آمار توليدات خودروسازان نشان مي‌دهد كه ايران‌خودرو طي شش ماه ابتدايي امسال در مجموع موفق به ثبت توليد بيشتري نسبت به سايپا شده است.
آنطور كه از آمارهاي وزارت صنعت، معدن و تجارت مشخص است ايران‌خودرو چه در شهريورماه گذشته و چه در مجموع شش ماه ابتدايي امسال با رشد بيشتري نسبت به سايپا همراه بوده است. رشد توليد گروه خودروسازي ايران‌خودرو اتفاقي بوده كه نه‌تنها در ايران‌خودرو مركزي در تهران بلكه در سايت‌هاي استاني نيز رخ داده است. بر اين اساس جمع توليدات ايران‌خودرو در سايت‌هاي مركزي، خراسان، مازندران و فارس در شهريور ماه گذشته 52 هزار و 988 دستگاه بوده است. اين ميزان توليد رشدي 1/74 درصدي را نسبت به شهريورماه 92 براي ايران‌خودرو به ثبت رسانده است. مجموع توليدات ايران‌خودرو در شش ماه ابتدايي امسال نيز 231 هزار و 693 دستگاه خودرو گزارش شده است كه نسبت به شش ماه ابتدايي سال گذشته رشدي 114درصدي را نشان مي‌دهد.
گروه خودروسازي سايپا نيز اگرچه با رشد توليد همراه بوده است، اما اندكي از ايران‌خودرو عقب مانده است.
گروه خودروسازي سايپا به همراه زيرمجموعه‌هاي خود يعني سايپا كاشان و پارس خودرو در شهريور ماه گذشته موفق به توليد 36 هزار و 196 دستگاه خودرو شد كه نسبت به همين بازه زماني در سال 92، رشدي 1/62 درصدي را نشان مي‌دهد. اين گروه خودروسازي در شش ماه ابتدايي امسال نيز مجموعا 171 هزار و 588 دستگاه خودرو به توليد رسانده است كه نسبت به شش ماه ابتدايي سال گذشته رشدي 8/32درصدي داشته است. رشد توليدات سايپا در شش ماهه ابتدايي امسال در حالي است كه كارشناسان پيش‌بيني مي‌كنند توليدات اين شركت در نيمه دوم امسال با رشدي 20درصدي همراه باشد. كارشناسان درعين حال پيش‌بيني مي‌كنند تا پايان امسال، توليدات ايران‌خودرو همچنان از سايپا بيشتر باشد.
رشد توليدات خودروسازان بزرگ كشور در حالي است كه خودروسازان بخش خصوصي كه عمدتا به توليد محصولات چيني مشغول هستند نيز با رشد توليد همراه بوده است.
گروه خودروسازي مديران در شهريور ماه گذشته با توليد 3 هزار و 894 دستگاه خودرو، نسبت به شهريور 92 رشدي 4/130 درصدي را به ثبت رساند. اين گروه خودروسازي در شش ماهه ابتدايي امسال نيز توليدي 19 هزار و 875 دستگاهي داشته است كه رشد 115 درصدي اين شركت را نسبت به اين بازه زماني در سال گذشته نشان مي‌دهد.
كرمان موتور نيز به عنوان ديگر خودروساز بخش خصوصي، با توليد 3هزار و 798دستگاه خودرو در شهريور ماه گذشته، نسبت به همين بازه زماني در سال قبل رشدي 7/130 درصدي داشته است. رشد توليد اين شركت در شش ماه ابتدايي امسال نسبت به سال گذشته نيز 4/136درصد بوده است. اين ميزان رشد با توليد 16 هزار و 467 دستگاه خودرو طي شش ماه ابتدايي امسال براي اين خودروساز رقم خورده است.
اما خودروسازان در حالي طي شش ماه ابتدايي امسال موفق به ثبت رشد توليد براي خود شده‌اند كه طبق آمار، اين رشد توليد بيشتر بر خودروهاي سواري متمركز است. اگرچه توليد انواع وانت در شركت‌هاي خودروسازي در جريان است اما توليد انواع ميني‌بوس و ميدل‌باس بر اساس آمار طي سال گذشته و امسال صفر بوده است. در اين ميان تنها گروه بهمن بوده كه در شش ماه ابتدايي امسال 30 دستگاه ميني‌بوس و ميدل‌باس به توليد رسانده است و باقي شركت‌هايي كه زماني در اين زمينه فعال بودند هيچ توليدي را به ثبت نرسانده‌اند. غيرفعال بودن شركت‌هاي توليد كننده ميني‌بوس و ميدل‌باس به غير از گروه بهمن در حالي است كه نام 12 شركت در ليست وزارت صنعت، معدن و تجارت آمده است كه توليدات آنها چه در سال گذشته و چه در سال‌جاري صفر بوده است.
توليد ميني‌بوس و ميدل‌باس در حالي بر اساس آمار غيرفعال به نظر مي‌رسد كه هم‌اكنون تعداد زيادي ميني‌بوس فرسوده در جاده‌هاي كشور در حال تردد هستند كه نياز به نوسازي دارند.
شركت‌هاي توليدكننده اتوبوس و كاميون نيز اگرچه بر اساس آمار با فعاليتي نسبي همراه هستند اما تعداد زيادي از آنها غيرفعال هستند. بر اين اساس به نظر مي‌رسد با توجه به نياز گسترده‌اي كه براي نوسازي ناوگان حمل‌ونقل عمومي و همچنين ناوگان حمل‌ونقل سنگين جاده‌اي وجود دارد، چنانچه خودروسازان به توليد در ساير بخش‌ها نيز توجه كنند، صنعت خودرو با اقبال بيشتري در ميان مصرف‌كنندگان مواجه شود.

آغاز عملیات اجرایی قطب سوم

دنیای اقتصاد:با اینکه وزیر صنعت و معدن و تجارت چندی پیش ایده شکل گیری قطب سوم خودروسازی را اظهارات شخصی خوانده بود اما ظاهرا برنامه‌ریزی برای راه‌اندازی قطب دیگری از خودروسازی به شکل جدی ادامه دارد. بنابه اظهارات اكبر ترکان، دبير شوراي عالي مناطق آزاد و ويژه اقتصادي رئیس‌جمهور موافق راه‌اندازی قطب سوم خودروسازی است و وی نیز مامور شده شرایط راه‌اندازی این قطب خودروسازی را در یکی از مناطق آزاد فراهم کند.
با این حال به نظر می‌رسد که نعمت‌زاده با توجه به تجربیات قبلی خیلی نسبت به این مساله خوش‌بین نیست حال آنکه به گفته مدیر قطب سوم خودروسازی، برنامه‌ریزی برای جذب سرمایه‌گذار خارجی و داخلی برای این پروژه همچنان ادامه دارد.از سوی دیگر به گفته دبیر انجمن خودروسازان به نظر می‌رسد ایجاد قطب سوم خودروسازي در اولويت‌هاي وزارت صنعت، معدن و تجارت نباشد چرا كه هرساله اين وزارتخانه اولويت‌هاي سرمايه‌گذاري در كشور را اعلام مي‌كند و هم‌اكنون در سياست‌هاي وزارت صنعت، معدن و تجارت اولويتي براي توليد خودرو اعلام نشده است.
در هر حال با توجه به مخالفت‌هایی که در وزارت صنعت و معدن و تجارت در زمینه شکل‌گیری قطب سوم ایجاد شده، برنامه‌ریزی برای تحقق این ایده همچنان ادامه دارد به‌طوری‌که روز گذشته سیدغیاث‌الدین طاهری مدیر قطب جدید خودروسازی کشور در گفت‌وگو با ایرنا از آغاز عملیات اجرایی قطب سوم خودروسازی کشور با نام تیسکو خبر داده بود.وی با اشاره به اینکه اقدامات و برنامه‌ریزی‌ها برای جذب سرمایه‌گذاران خارجی و داخلی در حال انجام است و در کمترین زمان ممکن این پروژه در فاز اول به بهره‌برداری خواهد رسید تاکید کرده که مقرر شده این خودروسازی با بهترین‌های دنیا وارد تعامل شده و کیفیت را به‌عنوان اصلی‌ترین برنامه خود و محور را بر صادرات خودرو به‌خصوص به کشورهای شرق و آسیای میانه قرار دهد.

خودرو سازان اروپایی به ایران می آیند

دنیای اقتصاد: مشاور انجمن خودروسازان از حضور شرکت‌های خودروساز اروپایی تا ۲ ماه آینده در ایران خبر داد و گفت: با تعاملات صورت گرفته میان وزارت اقتصاد و بانک مرکزی سیاست‌های جدید وزارت صنعت در بخش خودرو به مرحله نهایی رسیده است.
داوود میرخانی رشتی با اشاره به همایش بین‌المللی صنعت خودروی ایران که در هشتم آذرماه در تهران برگزار خواهد شد، اظهار كرد: مقرر است در این همایش از تمام شرکت‌های مادر تحت قرارداد با خودروسازان ایرانی دعوت و در قالب کارگروه‌های تخصصی رایزنی‌های موثری برای صنعت خودرو کشور انجام گیرد.
وی ضمن بیان این مطلب که در این همایش با ارزیابی مشکلات صنعت خودرو تفاهماتی نیز انجام خواهد شد، افزود: در همایش بین‌المللی خودروسازی از جمله نیسان، کیا، رنو، پژو و سوزوکی حضور خواهند یافت البته شرکت‌های هیوندا و فولکس واگن که قرار آنها با خودروسازان ایرانی تمام شده است نیز در همایش مذکور حضور خواهند یافت.
مشاور انجمن خودروسازان با مثبت ارزیابی کردن برگزاری این‌گونه همایش‌های بین‌المللی، گفت: حضور شرکت‌های اروپایی در ایران نشان از آن دارد که تحریم‌های بین‌المللی در تبادلات تجاری بی‌تاثیر بوده و آمریکا بايد در این رابطه تجدید نظرهایی را اعمال كند.
میرخانی رشتی اضافه کرد: البته با حضور این شرکت‌ها در ایران نباید توقع آنی رفع تمام مشکلات ناشی از تحریم را داشت بلکه باید با همکاری تمام دستگاه‌های کشور تصمیمات مناسبی برای رفع بحران فعلی صنعت خودرو انجام گیرد.
وی با اشاره به جلسات متعدد شورای سیاست‌گذاری خودرو که با حضور خودروسازان و وزیر صنعت، معدن و تجارت برگزار می‌شود، گفت: در این جلسات پیشنهادهاي مختلفی برای کمبود منابع و سرمایه در گردش شرکت‌های خودروساز مطرح شده است که با تعاملات صورت گرفته میان وزارت اقتصاد و بانک مرکزی به مرحله نهایی رسیده است.
مشاور انجمن خودروسازان ضمن بیان این مطلب که تنها خریدار خودروهای سنگین برای حمل‌ونقل جاده‌ای وزارت راه و شهرسازی است، افزود: تعاملات بین وزارتخانه‌ها نقش موثری برای عدم اعلام تصمیم نهایی شورای سیاست‌گذاری خودرو داشته است که در صددیم با رایزنی‌های کارآمد سیاست‌های جدید وزارت صنعت را به تصویب این شورا برسانیم.

بازارطلا ارز

نوسان طلا در اوج یک‌ماهه

دنیای اقتصاد: طلا در نخستین روز کاری هفته به بالاترین سطح قیمتی در یک ماه گذشته رسید، اما در روز سه‌شنبه (تا لحظه نوشته شدن این گزارش) اندکی از این اوج قیمتی بازگشت.
بهای اونس فلز زرد که هفته گذشته روی عدد 1223 دلار متوقف شده بود، دوشنبه به 1237 دلار هم رسید. این افزایش 14 دلاری عمدتا ناشی از خرید طلا به عنوان سرمایه امن و همچنین تضعیف شاخص دلار بود. خرید طلا به عنوان سرمایه امن خود ناشی از تشدید نگرانی‌ها درباره اقتصاد جهان و همچنین افت بازارهای سهام آمریکا بود.پوشش کوتاه مدت. و همچنین «شناسایی سود» نیز به این عوامل افزوده شد تا طلا وارد محدوده جدیدی شود. مهم‌ترین عامل خارجی افزایشی در روز دوشنبه افت شاخص دلار بود که به نفع فلزات گرانبها عمل کرد.
دوشنبه بازارهای دارایی و دولتی آمریکا به مناسبت «روز کلمب» تعطیل بودند. در این روز هیچ داده مهمی از اقتصاد ایالات‌متحده نیز منتشر نشد. روز دوشنبه اعلام شد که بهای واردات چین در ماه سپتامبر 7 درصد رشد داشته، در حالی که صادرات در این دوره 15 درصد افزایش داشته است. از آنجا که چین بزرگ‌ترین واردکننده کالاهای خام جهان است، این اخبار به افزایش قیمت کالاهای اساسی کمک کرد. در این روز شاخص دلار نیز افت قابل ملاحظه‌ای داشت. شاخص دلار که دو هفته پیش به بالاترین سطح در چهار سال گذشته رسیده بود، دوشنبه با افت شدید روبه‌رو شد. بهای آنی نفت خام نیز همچنان در حال تضعیف است و دوشنبه به پایین‌ترین سطح در دو سال گذشته رسید. نفت و طلا عموما عملکردی همسو با هم دارند، اما دوشنبه مانند هفته‌های پیش از آن این اتفاق نیفتاد.اونس طلا روز سه‌شنبه تا لحظه تنظیم این خبر به قیمت 1233 دلار رسید، گرچه هم اکنون که شما این خبر را می‌خوانید ممکن است قیمت متفاوتی به عنوان قیمت نهایی روز ثبت شده باشد. طلا در حالی در دومین روز کاری هفته در محدوده 1230 دلاری نوسان داشت که تنها دو هفته پیش قیمت 1190 دلار را برای خود رقم زده بود. این نوسان شدید باعث شده که نظر کارشناسان درباره روندهای کوتاه،‌میان و بلندمدت متفاوت باشد.
در حالی که بهای این کالای ماندگار در دو هفته گذشته بین 1183تا 1234 دلار در نوسان بوده، سطح حمایتی و مقاومتی جدیدی برای فلز زرد مطرح شده است. تازه‌ترین تحلیل فنی FX Empire نشان می‌دهد که سطح حمایتی قیمت طلا در کوتاه مدت 1208 دلار است. اف اکس امپایر اعلام کرده که در صورت شکسته شدن سطح 1208 دلاری، احتمال بازگشت بهای طلا به کانال 1100 دلاری وجود دارد. در گزارش این موسسه آمده که اگر سطح حمایتی 1208 دلاری شکسته شود قیمت طلا به زودی به 1203 و سپس به 1193 دلار خواهد رسید. سطح مقاومتی قیمت طلا نیز در کوتاه‌مدت 1234 دلار است و در صورت شکسته شدن این سطح قیمت، فلز زرد به 1237 دلار خواهد رسید. اگر قیمت طلا بتواند به سطح 1253 دلاری برسد به زودی سطح مقاومتی 1270 دلاری را نیز خواهد شکست.
اما عوامل بنیادین به‌خصوص وضعیت خوب اقتصاد آمریکا فشار روی قیمت طلا را حفظ کرده تا عبور از سطوح مقاومتی دشوار باشد. با این همه کارشناسانی هم هستند که از طلا ناامید نشده‌اند. جف نیکولاس، تحلیلگر ارشد اقتصادی MineWeb می‌گوید که چشم‌انداز قیمت طلا در کوتاه مدت نامطمئن است، ولی قیمت طلا در میان مدت و بلندمدت با افزایش چشمگیری روبه‌رو خواهد شد. نیکولاس که از تحلیلگران برجسته بازار طلا است مصر است که اکنون بهترین زمان برای خرید طلا است، چراکه قیمت این فلز زرد به کف خود رسیده است. او می‌گوید: «با توجه به وضعیت اقتصادی جهان و نگرانی‌های مربوط به کاهش رشد اقتصادی کشورهای صنعتی و نوظهور طی ماه‌های آینده و همچنین رقابت بانک‌های مرکزی بزرگ جهان برای کاهش نرخ ارز به نظر می‌رسد قیمت طلا در ماه‌های پیش‌رو با افزایش چشمگیری روبه‌رو شود.» او با اشاره به رشد طلا در 3 تا 5 سال آینده می‌گوید: «اولین دلیل این است که طلا هنوز مکان امنی برای سرمایه‌گذاری به شمار می‌رود. طلا هنوز بهترین سرمایه‌گذاری در برابر ریسک‌های اقتصادی و سیاسی محسوب می‌شود. دلیل دوم این است که رشد تقاضای فیزیکی و سرمایه‌گذاری طلا در ماه‌های آینده موجب رشد فزاینده قیمت طلا خواهد شد و بنابراین اکنون بهترین فرصت برای خرید است. رشد جمعیت جهان و افزایش تعداد افراد طبقه متوسط اقتصادی تاثیر زیادی بر افزایش تقاضای طلا در ماه‌های آینده و سال‌های پیش رو خواهد داشت. افزایش تقاضای فیزیکی در بازارهای بزرگی مثل چین و هند نیز بی‌شک بر افزایش قیمت طلا موثر خواهد بود.» اما سه شنبه در بازارهای جهانی ارز نیز اخبار مهمی در جریان بود. کاهش گمانه‌زنی‌ها در خصوص افزایش نرخ بهره از سوی فدرال رزرو آمریکا دوشنبه موجب شد تا ارزش دلار بیشترین کاهش در یک روز در یک سال گذشته را تجربه کند، اما روز سه‌شنبه شاخص دلار احیا شد، خبری که تا لحظه تنظیم این گزارش بر کاهش بهای طلا اثرگذار بود.

احتمال موافقت مجلس با بخشی از طرح دولت برای تسعیر ارزی

دنیای اقتصاد: عضو کمیسیون اقتصادی مجلس گفت: بخشی از بدهی‌هایی که دولت فعلی بنا دارد در صورت موافقت مجلس از محل حساب مازاد حاصل از افزایش دارایی‌های خارجی تسویه کند، ناشی از بی‌انضباطی مالی دولت نیست و به نوسانات نرخ ارز مربوط می‌شود. محمد حسین حسین‌زاده بحرینی در گفت‌و‌گو با خبرگزاری خانه ملت درباره موضوع تسویه بدهی دولت به بانک مرکزی و سایر بانک‌ها گفت: باید توجه کرد خواسته دولت گذشته با خواسته دولت یازدهم در زمینه تسویه بدهی‌ها تفاوت دارد.
نماینده مردم مشهد و کلات در مجلس شورای اسلامی افزود: بر اساس ماده 26 قانون پولی و بانکی که بند ب آن در سال گذشته اصلاح شد، در بانک مرکزی حسابی وجود دارد به نام حساب مازاد حاصل از افزایش دارایی‌های خارجی‌ که دولت گذشته قصد داشت بدهی‌های خود را به استناد ماده 26 قانون پولی و بانکی تسویه کند و این موضوع مورد مخالفت مجلس قرار گرفت. حسین‌زاده بحرینی ادامه داد: علت مخالفت مجلس با تقاضای دولت دهم این بود که نمایندگان، مهم‌ترین منشأ بدهکارشدن دولت را، بی‌انضباطی مالی دولت می‌دانستند و به درستی معتقد بودند که ماده 26 قانون پولی و بانکی نباید برای جبران بی‌انضباطی مالی دولت‌ها مورد سوء‌استفاده قرار گیرد. وی گفت: دولت یازدهم در لایحه خود دو تقاضای متفاوت مطرح کرده که بخشی از آن مشابه تقاضای دولت گذشته است؛ یعنی استفاده از حساب مازاد حاصل از تسعیر ارز برای تسویه بدهی دولت به بانک مرکزی و شبکه بانکی که منشأ آن بی‌انضباطی مالی دولت گذشته است. این نماینده مردم در مجلس نهم افزود: با توجه به بحث‌هایی که در کمیسیون مشترک لایحه خروج از رکود درباره این موضوع شده به‌نظر می‌رسد این بخش از تقاضای دولت رای نخواهد آورد.
وی تصریح کرد: بخش دوم تقاضای دولت این است که تعهداتی در بانک مرکزی وجود دارد که ناشی از بی‌انضباطی دولت نیست؛ بلکه منشأ آن، نوسانات نرخ ارز است، دولت از مجلس اجازه خواسته تا این بخش از بدهی‌های خود را از محل حساب مازاد تسویه کند. حسین‌زاده بحرینی افزود: نمایندگان مجلس به این تفاوت درخواست دولت یازدهم با خواسته دولت گذشته توجه کنند و البته همچنان مجلس به هیچ وجه نباید اجازه دهد که دولت‌ها بی‌انضباطی مالی خود یا دولت‌های گذشته را از محل تجدید ارزیابی دارایی‌های خارجی بانک مرکزی جبران کنند. این نماینده مردم در مجلس نهم گفت: در عین حال نباید فراموش کرد که بخشی از بدهی‌هایی که دولت فعلی بنا دارد در صورت موافقت مجلس از محل حساب مازاد حاصل از افزایش دارایی‌های خارجی تسویه کند، ناشی از بی‌انضباطی مالی دولت نیست و به نوسانات نرخ ارز مربوط می‌شود. وی افزود: یکی از کارکردهای حساب مازاد حاصل از افزایش دارایی‌های خارجی این است که در زمان تحمیل زیان‌های ناشی از نوسانات نرخ ارز، از آن استفاده شود. البته در این مورد هم شرط موافقت مجلس این است که حتی یک‌ریال نیز به پایه پولی اضافه نشود. حسین‌زاده بحرینی گفت: تعهدات قطعی بانک مرکزی ناشی از نوسانات ارزی را می‌توان با استفاده از حساب مازاد حاصل از افزایش دارایی‌های خارجی تسویه کرد؛ اما این موضوع درباره تسویه بدهی دولت که در نتیجه استقراض از بانک مرکزی یا بانک‌ها به وجود آمده است، قابل قبول نیست.

نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۰
انتشار یافته: ۱
داورپناه
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۰۴ - ۱۳۹۳/۰۷/۲۳
0
0
مسکن معر تعطیل شد رفت. من از پارسال تا حالا میرم پردیس سر میزنم خشت رو خشت نگذاشتن. همین
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر: