به روز شده در: ۲۵ اسفند ۱۳۹۳ - ۲۲:۰۷
کد خبر: ۵۹۵۲۸
تاریخ انتشار: ۲۲ مهر ۱۳۹۳ - ۲۲:۱۱
printنسخه چاپی
sendارسال به دوستان
گزارش روزانه "سخن" از وضعیت بورس اوراق بهادار
بازار امروز با کمک گروه خودرو و قطعه سازی توانست 101 واحد شاخص را افزایش دهد و در عین حال از نظر حجم و ارزش معاملات و همچنین روند قیمتی سهام , سایر گروهها را نیز در مسیر متعادل تری قرار دهد.

سخن, گروه بازار: هر چند بازار به تداوم وضعیت چند روزه صعودی گروه خودرو چندان خوش بین نیست اما سهامداران دریافته اند که کاهش قیمت سهام اکثر شرکتها در هفته ها و ماههای آینده نیز دیگر چندان قابل انتظار نیست و تا حدودی فعلاشرایط ثبات توام با نوسانهای کوچک برای بازار محتمل تر است.

اما از دیگر اخبار این روزهای بازار سرمایه اینکه, "ممانعت از ورود و حضور نمایندگان شرکتهای سرمایه گذاری به مجامع شرکتها"؛ قصه تازه ای که در کنار "شناسایی و نهایی نشدن تعداد مشمولان"؛ "مشخص نبودن پرتفوی سهامداران"؛ "واریز نکردن کامل سود توسط شرکتها"؛ "عدم تعیین تکلیف شرکت‌ها" و "مشخص نبودن سازوکار و زمان آزادسازی" به مشکلات این روزهای سهام عدالت در کشور اضافه شده است.

مخالفان این اتفاق، به اصل 44 قانون اساسی استناد می کنند که به موجب آن دولت از ورود به سهام واگذار شده برای اعمال رای و مدیریت منع شده است و می گویند تا وقتی که نقش سهامداری یک تعاونی حذف نشده، ما باید آن را به رسمیت بشناسیم.

در مقابل، موافقان ممانعت از ورود و حضور نمایندگان شرکتهای سرمایه گذاری به مجامع شرکتها می گویند: تا زمانی که اقساط سهام عدالت به طور کامل پرداخت نشود، دولت مالک اصلی سهام عدالت است و حق تصمیم گیری در این زمینه دارند. بعلاوه این که باید آزادسازی سهام عدالت هرچه زودتر اتفاق بیفتد تا این سهام به مالکان اصلی آن یعنی مردم برسد.

از سوی دیگر، تعیین درصد و نام شرکتی که سهام آن در پرتفوی سهام عدالت گنجانده می شود باید به تایید هیات واگذاری برسد که بر این اساس نگاهی داریم به پرتفوی سهام عدالت که نام 61 شرکت بورسی(34 شرکت) و غیربورسی(27) در آن دیده می شود و اگر قرار باشد داستان پرحاشیه ورود و حضور نمایندگان شرکتهای سرمایه گذاری یا نمایندگان دولت در مجامع این شرکتها ادامه داشته باشد، در آینده شاهد تحت تاثیر قرار گرفتن مجامع دستکم 61 شرکت از این اتفاق غیرشفاف خواهیم بود.

در همین ارتباط نائب رئیس کمیسیون ویژه اقتصادی مجلس گفت: مدیریت ضعیف شرکتهای سرمایه گذاری و تعاونی سهام عدالت بر سهام مردم موجب شد تا دولت البته به صورت "موقت"، تصمیم گیرنده در این زمینه باشد.

محمدرضا پورابراهیمی در خصوص اتفاقات اخیر مجامع برخی شرکتهای بورسی گفت: نمایندگان شرکتهای سرمایه گذاری سهام عدالت در وهله اول باید اثبات کنند که بر اساس کدام انتخابات و رای گیری، نماینده مردم در سهام عدالت شده اند و نماینده کدام مردمند، تا پس از آن مشکل حضور آنها در مجامع شرکتها برطرف شود.

نائب رئیس کمیسیون ویژه اقتصادی مجلس افزود: شرکتهای تعاونی و سرمایه گذاری سهام عدالت نهادهای موقتی هستند که متاسفانه هیچ گونه نظارتی بر عملکردشان و نیز پاداش های کلانی که میان آنها توزیع می شود وجود ندارد و هر جا که نظارت نباشد شائبه انجام فساد در آنجا وجود دارد.

در مجموع در بازار امروز کشتیرانی، ایران خودرو، بانک صادرات، بانک اقتصاد نوین و سایپا با بیشترین تاثیر مثبت بر شاخص رشد 101 واحدی این متغیر را رقم زدند. این در حالی بود که ارتباطات سیار و هلدینگ خلیج فارس با بیشترین تاثیر منفی بر شاخص مانع رشد بیشتر این متغیر شدند.

همچنین در معاملات امروز خودرویی ها با بیشترین حجم و ارزش معاملات در صدر برترین صنایع بازار قرار گرفتند. گروه مالی و بانک ها نیز در رده های دوم و سوم نشستند.

گفتنی است امروز گروه سایر معادن با بیشترین رشد شاخص صنعت در صدر قرار گرفت. شاخص انتشار و چاپ و زراعت نیز در رده های بعدی نشستند. این در حالی است که اکثر شاخص های صنعتی در این روز با رشد مواجه بودند.

اطلاعیه های جدید

سازمان بورس و اوراق بهادار طی انتشار اطلاعیه ای با افزایش سرمایه 290 درصدی شرکت توکا ریل موافقت کرده است.

بر اساس اطلاعیه منتشر شده سرمایه فعلی توکاریل 653 میلیارد ریال است که با افزایش یک هزار و 893 میلیارد و 700 میلیون ریالی سرمایه شرکت معادل 290 درصد افزایش پیدا می کند.

محل افزایش سرمایه مطالبات حال شده سهامداران و آورده نقدی اعلام شده است.

همچنین, سازمان بورس و اوراق بهادار طی انتشار اطلاعیه ای با افزایش سرمایه 125 درصدی شرکت تجارت الکترونیک پارسیان موافقت کرده است.

بر اساس اطلاعیه منتشر شده سرمایه فعلی "رتاپ" 910میلیارد و 852 میلیون ریال است که با افزایش 1 هزار و 138 میلیارد و 565 میلیون ریالی سرمایه شرکت معادل 125 درصد افزایش پیدا می کند.

محل افزایش سرمایه مطالبات حال شده سهامداران و آورده نقدی اعلام شده است.

سازمان بورس همچنین طی انتشار اطلاعیه ای با افزایش سرمایه 150 درصدی شرکت موتورسازان تراکتورسازی ایران موافقت کرده است.

بر اساس اطلاعیه منتشر شده سرمایه فعلی "خموتور" 204 میلیارد و 120 میلیون ریال است که با افزایش 306 میلیارد و 180میلیون ریالی سرمایه شرکت معادل 150 درصد افزایش پیدا می کند.

محل افزایش سرمایه مطالبات حال شده سهامداران و آورده نقدی اعلام شده است.

بورس در آیینه آمار

تغییر

رقم

متغیر

101 واحد افزایش

واحد 71893

شاخص کل

12 درصد افزایش

143 میلیارد تومان

ارزش معاملات

32 درصد افزایش

513 میلیون سهم

حجم معاملات

-

322هزار میلیارد تومان

ارزش بازار

نمادهاي باز و بسته شده

نماد معاملاتي حق تقدم شركت ايران دارو با توجه به اعلام مهلت پذيره نويسي، نمادهاي معاملاتي شركت فولاد مباركه اصفهان پس از برگزاري مجمع عمومي فوق العاده مبني بر اصلاح اساسنامه و حق تقدم شركت فولاد مباركه اصفهان با توجه به بازگشايي نماد اصلي و نماد معاملاتي شركت داروسازي امين پس از برگزاري مجمع عمومي فوق العاده مبني بر تصويب افزايش سرمايه بازگشایی شد.

در پايان معاملات امروز نماد معاملاتي شركت صنايع پتروشيمي خليج فارس جهت برگزاري مجامع عمومي عادي ساليانه به منظور تصويب صورتهاي مالي عمومي عادي به طور فوق العاده به منظور انتخاب اعضاي هيات مديره،شركت گلوكوزان جهت برگزاري مجمع عمومي فوق العاده به منظور تصميم گيري در خصوص افزايش سرمايه و نماد معاملاتي شركت چين چين جهت برگزاري مجمع عمومي عادي ساليانه به منظور تصويب صورتهاي مالي،متوقف شد.

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر: