به روز شده در: ۲۵ اسفند ۱۳۹۳ - ۲۲:۰۷
کد خبر: ۵۸۶۸۰
تاریخ انتشار: ۱۹ مهر ۱۳۹۳ - ۰۸:۲۸
printنسخه چاپی
sendارسال به دوستان
سخن؛ گروه اقتصاد: وزیر صنعت معدن و تجارت هفته گذشته در همایش سه روزه مشاوران امور بانوان وزارت صنعت، معدن و تجارت ضمن تاکید براینکه برای حل مسائل ومشکلات بانوان نمی‌توان مثل گذشته حرکت کرد، توضیح داد: « اگر ما با روند چند سال گذشته طرح و برنامه‌های خود را در زمینه زنان پیاده کنیم به جایی نمی‌رسیم و در این مورد باید طرحی نو دراندازیم!» به گزارش ایرنا وی ادامه داد: « می توان با واگذاری برخی مشاغل به بانوان، زمینه را برای حضور موثر بیش از پیش آنان در سطح مدیریتی کشور فراهم کرد.»
بر اساس اطلاعات مرکز آمار ایران تعداد زنان شاغل کشور در پنج سال اخیر ، شامل 46 درصد زنان شاغل در بخش خدمات، 34 درصد در بخش صنعت و 17/5 درصد در بخش كشاورزى بوده و همین آمار در تابستان 93 به 17/5 درصد در کشاورزی، 21/9 درصد در بخش صنعت و 53/2 درصد در بخش خدمات اعلام گردیده است. کاهش حدود 12 درصدی بانوان در بخش صنعت حکایت از طاقت فرسا بودن این مشاغل با توجه به ماهیت عملیاتی آنها بوده که امری طبیعی ست و به نوعی دلیل منطقی برای اینکه بهتر است بانوان شاغل، در بخش هایی غیر از مشاغل سخت صنعتی به فعالیت بپردازند. یکی از نمونه های بارز این فرضیه، درخواست های مکرر زنان شاغل در صنعت نفت کشور در سال 89 بود که خواستار کاهش ساعات کاری زنان در این شغل شدند . این گونه تغییرات دلیلی ندارد جز عدم توجه به خصوصیات عاطفی بانوان و نادیده گرفتن خصوصیات ذاتی برخی مشاغل و فراموشی نقش اصلی بانوان که همان تحکیم خانواده است.
در روایت‌های اسلامی نقش زن مسلمان در خانواده ، «حسن تبعّل» (خوب شوهرداری کردن)در حد جهاد در راه خدا ارزشمند شمرده شده است.(1) از طرفی ، همان‌گونه که لقمه و غذا و شیر مادر در تربیت فرزند تأثیر مستقیم دارد، اندیشه و تربیت و رفتار مادر نیز در روح فرزند تأثیرات غیرقابل انکاری دارد که مسئولیت زنان را در این بُعد بسیار والا و بزرگ می‌نماید. به این سبب برای زحمات مادر، پاداش‌های عظیمی همانند ثواب جهاد و شهادت قرار داده شده است.(2) رهبر معظم انقلاب در کتاب زن و بازیابی هویت حقیقی می فرمایند : «بهترین روش تربیت فرزند انسان، این است که در آغوش مادر و با استفاده از مهر و محبت او پرورش پیدا کند. زنانی که فرزند خود را از چنین موهبت الهی محروم می‌کنند، اشتباه می‌کنند. هم به ضرر فرزندشان و هم به ضرر خودشان و هم به ضرر جامعه اقدام کرده‌اند.»(3) که متأسفانه زن شاغل در جامعه‌ی فعلی اولویت اولش فعالیت‌های اجتماعی است. او حدود ۱۰ تا ۱۲ ساعت در خانه نیست! بعد از این‌که به خانه می‌آید، اولویت اولش خانه‌داری، درست کردن غذای شب و ظهر فردا و مرتب کردن خانه است. با این همه، وزیر صنعت ، معدن و تجارت خواستار سطوح مدیریتی زنان( که قطعاً زمان بیشتری برای فعالیت در خارج از خانه می طلبد) شده اند.گویا ایشان نقش بانوان در تربیت نسلی متعهد و مومن که تنها با وجود مادر در خانه امکان پذیر است را در مقابل پست های مدیریتی ناچیز انگاشته اند.
نگاهی به شرایط جنسیتی زنان و مردان در دریافت حقوق و دستمزد کارشان در یک قرن اخیر نشان می دهد که تا پیش از سال های جنگ جهانی اول، تنها یک درصد زنان در کارهای مختلف مشغول بوده و حقوق دریافت می کرده اند. در سال ۱۹۳۹ میلادی، درصد زنان شاغل به بیست و پنج درصد کل زنان افزایش یافت، هر چند هنوز هم حضور آنان در مشاغل تخصصی بسیار محدود بود. آرتور نورمن کازینس در مقاله ای در آن سال می نویسد: «هم اینک در کشور ما ده میلیون انسان بی کار وجود دارد. در عین حال، بیش از ده میلیون زن آمریکایی مجرد و یا متأهل، فرصت های شغلی را به خود اختصاص داده اند. »
برای بررسی نمونه ای در کشور ، در استانی مانند اصفهان که بیش از 60 درصد صنعت آهن و فولاد کشور در آن جای دارد با نرخ بیکاری 13/6 در تابستان امسال یکی از استان هایی است که با معضل بیشترین نرخ بیکاری دست به گریبان است و از آن سو، بیشترین تعداد زنان شاغل در صنایع معدنی کشور یعنی 27/8 درصد در بخش آهن مشغول بکار هستند ومشاهده می نماییم که اشتغال زنان در این استان نه تنها کمکی به رفع معضل بیکاری نکرده ، حتی با مستقل شدن زنان شاغل دارای مزد، نرخ بیکاری این استان رو به افزایش است.
اما در همین استان اصفهان چندی پیش نمونه ای مطرح شد که نشان داد برای بانوان مسلمانی که در صنعت این استان شاغل هستند ، حفظ شأن زن مسلمان اولویت بالاتری در برابر احراز پست های مدیریتی برایشان دارد. در پی انتصاب و ارتقا پست های مدیریتی برای بانوان بد حجاب در شرکت فولاد مبارکه اصفهان و تنزل بانویی که دارای حجاب برتر در دفتر مدیرعامل این شرکت بود، بانوان شاغل در این کارخانه ، طی نامه ای سرگشاده (4) به وزیر صنعت ، معدن و تجارت خواستار بررسی نحوه گزینش بانوان بدحجاب در پست های دفتر مدیرعامل و اجرای قانون عفاف و حجاب در این شرکت بزرگ شدند که متاسفانه در سایه بی توجهی وزیر محترم و دستگاه نظارتی کشور، نه تنها به مواضع این بانوان انقلابی توجهی نشد،بلکه در اقدامی قابل تامل، انتصاب پست های قطعی بانوان بدحجاب در این شرکت با تحمیل های جوانی منتسب به وزیر اقتصاد که در دفتر مدیرعامل این شرکت پست مدیریتی! دارد، انجام پذیرفت. این موضوع نشان داد که در وزارتخانه جناب نعمت زاده توجه به ارزش های دینی نه تنها در دستور کار ایشان نیست بلکه تغییراتی اینچنین با نظر شخص ایشان انجام می پذیرد.
حال وزیر صنعت جمهوری اسلامی ایران لازم است به این نکته توجه ویژه بنمایند که در هیچ کجای قوانین این کشور اسلامی، تلاش برای احراز پست مدیریت برای بانوان وارد نشده است ولی قانون «راهكارهاي اجرايي گسترش فرهنگ عفاف و حجاب» مصوب 13 دي‌ماه سال 1384 شوراي عالي انقلاب فرهنگي، مديران و مسئولان دستگاه‌هاي اجرايي و اداري كشور را به اولويت‌ دادن به موضوع حجاب و عفاف در محيط‌هاي اداري موظف كرده است.البته این اظهارات وزیر صنعت ، شاید بی ارتباط با نقش دختران ایشان در صنعت داروسازی کشور و توجیه پست های مدیریتی آنان در صنعت نباشد.
زینب و شبنم نعمت زاده، فرزندان وزیر صنعت ، از اعضای هیئت مدیره شرکت «رسافارمد» یکی از بزرگترین شرکت های وارد کننده دارو و مواد غذایی در کشور هستند.

1- مجلسی، محمدباقر بن محمد تقی، بحار‌الانوار، بیروت، مؤسسه‌ی الوفاء، چاپ سوم، 1403 ق، ص 597
2- مظاهری، حسین، اندیشه‌های ناب: سیمای زن در اسلام، مؤسسه‌ی فرهنگی مطالعاتی الزهرا، 1391، ص 19
3- خامنه‌ای، سیدعلی، زن و بازیابی هویت حقیقی، انتشارات انقلاب اسلامی، 1390، ص 239
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر: