به روز شده در: ۲۵ اسفند ۱۳۹۳ - ۲۲:۰۷
کد خبر: ۵۸۱۶۵
تاریخ انتشار: ۱۶ مهر ۱۳۹۳ - ۱۲:۰۳
printنسخه چاپی
sendارسال به دوستان
در پرسپولیس چه می گذرد؟
لیست کارلوس کی روش برای اردوی آماده سازی تیم ملی در پرتغال اعلام شد و تیم فوتبال پرسپولیس برای نخستین بار در تاریخ خود هیچ نماینده ای در این لیست ندارد که این مساله جای سئوال های زیادی را برای هواداران و کارشناسان فوتبال به وجود آورده است.

سخن، گروه ورزشی: 24 بازیکن از سوی کارلوس کی روش سرمربی تیم ملی فوتبال کشورمان برای اردو پرتغال اعلام شد و پرسپولیس پر هوادار ترین باشگاه آسیا و ایران که همیشه بازیکنان زیادی را در ترکیب تیم ملی داشت این بار بدون نماینده ماند تا شاید ضعف های فنی فراوان این تیم بیش ازپیش به چشم بیاید.

پرسپولیس در سال های گذشته و حتی زمانی که با حمید استیلی روز های خوبی را پشت سر نمی گذاشت همیشه با دعوت کی روش بازیکنان زیادی را در تیم ملی داشت و حتی آن زمان کادرفنی و مدیریت باشگاه به این مساله معترض بودند اما این بار پرسپولیسی که به اعتقاد بسیاری از کارشناسان بی ستاره بود و خوب بسته نشده بود حتی یک سهمیه هم در تیم ملی ندارد.

کی روش حتی به بازیکنانی چون رضا حقیقی که همراه خود به جام جهانی 2014 برزیل برده بود هم فرصت حضور در این اردو را نداد تا شبهاتی زیادی ایجاد شود.

اما برای بررسی دقیق این مساله که چرا پرسپولیس در لیست کی روش سهمیه ای ندارد باید به ابتدا فصل بازگشت کهاین تیم بزرگ بازیکنان بزرگی چون سید جلال حسینی و مهرداد پولادی را از دست داد و علی دایی به جای این بازیکنان جوانانی را جذب کرد که شاید برای پوشیدن پیراهن تیم ملی زمان زیادی را باید طی کنند.

پرسپولیس در این فصل و در دوران حضور علی دایی هیچ گاه نتوانست بازی های تماشگر پسندی را به نمایش بگذارد و همیشه باعملکرد ناامید کننده خود باعث دلخوری هوادارنش شد و بازیکنان ستاره این تیم نیز هیچ گاه در حد و اندازه های نام این باشگاه ظاهر نشدند.

کادر فنی پرسپولیس با نیمکت نشین کردن بازیکنان صاحب نام این تیم و استفاده از برخی بازیکنان در پست های غیرتخصصی شاید باعث افول آنها شده باشد اما دلایل وضعیت این روز های پرسپولیس چیز دیگری است.

در سال های نه چندان پرسپولیس جزو باشگاه هایی بود که همیشه از تیم های پایه خود بازیکنان صاحب نامی را تحویل فوتبال ملی ایران داد و حتی بسیاری از این بازیکنان تبدیل به لژیونر ها و ستاره های واقعی فوتبال ایران شدند اما در این سال ها پایه سازی در پرسپولیس به امری بی اهمیت تبدیل شده و مدیران این سال های پر هوادار ترین باشگاه آسیا همیشه سعی داشته اند تا با جذب ستاره های کاغذی تنها قدرت خود را در خرید بازیکنان صاحب نام نشان دهند تا از این راه محبوبیت خاصی در میان هواداران بدست آورند.

این بازیکنان در این سال ها نشان داده اند به راحتی و با مبالغ کمی بیشتر حاضر هستند پیراهن تیم بزرگی چون پرسپولیس را با تیم های دیگر و حتی رقیب دیرنه خود استقلال هم عوض کنند در حالی که در دهه 60 و 70 به ندرت شاهد چنین اتفاقاتی بودیم.

در این سال ها اکثر بزرگان پرسپولیس خانه نشین شدند وشاید دوری الگو ها از تیم باعث شد تا ستاره های کاغذی این باشگاه فراموش کنند پیراهنی را به تن کرده اند که روزی اسطوره هایی چون احمد رضا عابدزاده، علی کریمی، فرشاد پیوس، مهدی مهدوی کیا، مجتبی محرمی، ضیا عربشاهی، حمید استیلی، محمد پنجعلی، حمید درخشان، افشین پیروانی، کریم باقری، رضا شاهرودی، محمد مایلی کهن، جعفر کاشانی، همایون بهزادی، جسین کلانی، علی دایی، محسن عاشوری وبسیاری از ستاره های واقعی آن روز های فوتبال ایران به تن می کردند.

در باشگاه های بزرگ دنیا جایگاه پیشکسوت همیشه مشخص بوده و بازیکنان جدید باید با آشنایی با ستاره گذشته باشگاه خود قدر پیراهنی که به تن می کنند را بدانند.

تزریق پول های کلان در پرسپولیس شاید یکی دیگر از دلایل افت امروز تیمی باشد که روزی 100 هوادار عاشق فوتبال برای تماشای بازی های آن به ورزشگاه آزادی تهران می رفت و اغلب با شادی ورزشگاه را ترک می کردند.

امروز هواداران این تیم بزرگ به خاطر نتایج ضعف و عملکرد غیر قابل دفاع بازیکنان با تیم خود قهر کرده اند و حتی شاید حاضر نباشند بازی های پرسپولیس پر افتخار را از تلویزیون تماشا کنند.

هواداران پرسپولیس همیشه نشان داده اند در صورتی که بازیکنان این تیم عملکرد خوبی داشته باشند از آنها حمایت خواهند کرد و شاید با کمی بازگشت به عقب و سال 86 و تیمی که تحت هدایت افشین قطبی بود بتوان به خوبی به این مساله پی برد.

سئوال اینجاست که آیا امروز بازیکنان میلیاردی پرسپولیسحتی به اندازه نیمی از رقم قرارداد خود برای پرسپولیس تلاش می کنند یا خیر؟

اگر کمی به این مساله دقت شود ه طور قطع می توان به سرمربی پرتغالی تیم ملی حق داد تا خط قرمزی برروی نام تک تک این بازیکنان بکشد و به دنبال بازیکنانی برود که به غیر از پول به فکر رسیدن به موفقیت در این فوتبال هستند.

شاید کسب شهرت یکی از دلایل افت بازیکنانی باشد که در این سال ها به پرسپولیس آمده اند. در کنار دریافت مبالغ میلیاردی شاید محبوبیت جنبه هم بخواهد تا بازیکنانی که به این تیم می آیند فراموش نکنند باید به عنوان یک بازیکن زندگیحرفه ای داشته باشند و از خوشگذرانی های فراوان خودداری کنند.

مدیران وزارت ورزش و جوانان به عنوان مالکان اصلی باشگاه پرسپولیس و مدیران این باشگاه شاید بهتر است از تمام این سال های ناکامی پرسپولیس درس بگیرند و به فکر باشگاه داری به معنای واقعی بیفتند تا هواداران پرسپولیس پس از هر بازی با چشمانی اشک بار ورزشگاه ها را ترک نکنند.

مدیران این باشگاه می توانند با روی آوردن به کار های اصولی در تیم های پایه خود چند سال بعد تیمی را بسازند که به قول پیشکسوتان قدیمی پرسپولیس هنوز بازی شروع نشده سه گل جلو باشد اما متاسفانه صندلی وسوسه انگیز مدیریت پرسپولیس هیچ گاه مدیران این باشگاه ها را در سال های اخیر به فکر چنین کاری نینداخته است.

به طور حتم پرسپولیس می تواند با پایه سازی اصولی ظرف 5 سال آینده به تیمی تبدیل شود که نیازی به ستاره های کاغذی ندارد و می تواند با استفاده از پتانسیل تیم های پایه خود روانه لیگ برتر شود و حتی در آسیا حرف های زیادی برای گفتن داشته باشد.

اگر هواداران پرسپولیس احساس کنند مدیران این باشگاه به جای هزینه های بالا 40 میلیارد تومان و بی حاصل در طول یک فصل به دنبال یک کار حرفه ای رفته اند قطعا به تیم محبوب خود فرصت خواهند داد و حتی در صورت ناکامی دست از تشویق تیم نمی کشند تا به هدف اصلی خود برسند.

قدرتمند شدن باشگاه های بزرگی چون پرسپولیسو استقلال نه تنها باعث رونق بیشترفوتبال ایران و لیگ ما می شود بلکه به قدرت تیم ملی کشورمان نیز می افزاید و این اتفاق در سال های گذشته به خصوص در سال 96 تا 98 به فوتبال ایران ثابت شده است.

به طور حتم اگر مدیران پرسپولیس بخواهند با همین روند در سال های آینده نیز ادامه دهند دیگر حتی نامی هم از این تیم پر هوادار باقی نخواهد ماند و از پرسپولیس تنها تاریخ فوتبال ایران نامی باقی خواهد ماند.

یکی دیگر از دلایل افت فنی بازیکنان پرسپولیس و حتی فوتبال ایران در این سال ها دورشدن فرهنگ از فوتبال ما است. فرهنگ واژه ای است که این روز ها فقطدر کنار نام باشگاه ها دیده می شود اما هیچکس برای بهبود وضعیت فرهنگی فوتبال ما قدمی بر نمی دارد.

ای کاش مسئولان باشگاه های بزرگ ما از بازیکنان سازی در تیم های چون سپاهان اصفهان، نفت تهران و فولاد خوزستان درس می گرفتند و مطمئن باشند که این باشگاه که امروز به قدرت های فوتبال ایران تبدیل شده اند با ادامه این روند در سال های نه چندان دور به قطب های فوتبال ایران تبدیل خواهند شد زیرا هواداران فوتبال فهم ایران بیش از توجه به نام ها به دنبال ارایه بازی زیبا هستند و با تغییر نسل به طور حتم این تیم ها علاقه مندان بیشتری پیدا خواهند کرد.

حالا باید دید حمید درخشان که جایگزین علی دایی شده است و بازیکنان کم انگیزه ای را تحویل گرفته است می تواند در روز های پیش رو مشکلات فنی بازیکنان و تیم پرسپولیس را کم کند تا حداقل پرسپولیس با همین نفرات بتواند به عنوان پرهوادار ترین تیم آسیا حداقل سهمیه ای را در جام ملت ها داشته باشد یا خیر که به طور حتم با ادامه این سبک بازی این تیم هیچ شانسی برای دعوت بازیکنان از سوی کارلوس کی روش سرمربی تیم ملی نخواهد داشت.

فوتبال ایران به طور کل این روز ها از ضعف کار پایه رنج می برد و به خوبی این مساله را می توان از عملکرد تیم فوتبال امید ایران دربازی های آسیایی انیچنون متوجه شد و همانطور که در بالا گفته شد در کنار فدراسیون فوتبال می توان باشگاه ها را مقصر اصلی این مساله دانست.

کارلوس کی روش سرمربی تیم ملی فوتبال ایران برای اردو پرتغال علیرضا حقیقی، علیرضا بیرانوند، محسن فروزان، هاشم بیک زاده، وریا غفوری، سید جلال حسینی، پژمان منتظری، امیرحسین صادقی، مرتضی پورعلی گنجی، مهرداد پولادی، جواد نکونام، آندرانیک تیموریان، احمد عبدالله زاده، امید ابراهیمی، احسان حاج صفی، خسرو حیدری، سروش رفیعی، کریم انصاریفرد، علیرضا جهانبخش، مسعود شجاعی، سردار آزمون، رضا قوچان نژاد، وحید امیری و اشکان دژاگه را به تیم ملی فوتبال کشورمان دعوت کرده است.

نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۰
انتشار یافته: ۱
يك هوادار
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۳۷ - ۱۳۹۳/۰۷/۱۶
0
1
همه اين اتفاقات به خاطر بي تدبيري و ضعف علي دايي سرمربي سابق پرسپوليس كه توان كار كردن با بازيكنان بزرگ را ندارد و به جاي آنها يك مشت بازيكن كوچك را جذب تيم بزرگ ما كرد
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر: