به روز شده در: ۲۵ اسفند ۱۳۹۳ - ۲۲:۰۷
کد خبر: ۵۷۲۵۰
تاریخ انتشار: ۱۳ مهر ۱۳۹۳ - ۰۱:۳۷
printنسخه چاپی
sendارسال به دوستان
مسعود اقبالی در گفتگو با سخن:
مدرس كنفدراسيون فوتبال آسيا، گفت که مديران غيرورزشي به دليل عدم شناخت از ورزش باعث افت ورزش و فوتبال كشورمان شده اند.

سخن، گروه ورزشی: مسعود اقبالی مدرس كنفدراسيون فوتبال آسيا كه بسياري از مربيان فوتبال ايران از شاگردان وي بوده اند در گفت و گو با شبكه خبري سخن در رابطه با مسايل مختلفي گفت و گو كرد كه در زير می خوانید.

سخن: دليل وضعيت نابسامان امروز فوتبال ايران از نظر شما چه چيزي مي تواند باشد؟

اقبالي: دلیل این وضعیت فوتبال ايران و تیم ملی كشور مان به طور حتم سومدتیر و نداشتن برنامه است. فوتبال ما نسبت به فوتبال پیشرفته دنيا عقب مانده و مدیران غیر ورزشی و سیاسی در فوتبال ايران حاکم شده اند. همین امر باعث آن شده که وضعیت فوتبال ايران هر روز بدتر شود.


سخن: وضعيت كي روش براي حضور در تيم ملي فوتبال ايران بسيار دير مشخص شد آيا از نظر شما اين مساله به تيم ملي آسيب نمي رساند؟

اقبالی: قطعا اين اتفاق آسيب رسان خواهد بود و دليل تاخير در انتخاب مجدد كي روزمرگي ما است. شايد در فوتبال ما كسيبرایش جام ملت هاي آسيا اهمیت ندارد و بیشتر توجه ها به لیگ است. آینده فوتبال ايران نامعلوم است و همه اين مشكلات به خاطر سو مدیریتمي باشد.


سخن: شما جزو مخالفان يا موافقان ماندن كي روش در تيم ملي هستيد؟

اقبالی: کی روش تیم ما را به جام جهانی برده و شايد با نتایجی که از نظر كارشناسان خوب نبوده اما توانسته جايگاه خوبي در ميان مردم بدست بياورد به همين دليل او بايد فعلا در فوتبال ايران بماند. اين در حالي است كه اگر كي روش جدا مي شد مسئولان فدراسيون فوتبال گزينه اي براي جانشيني او نداشتند و باز هم بايد زمان زيادي را براي انتخاب سرمربي جديد از دست مي داديم.


سخن: پيشنهاد شما به كي روش براي بهبود شرايط تيم ملي به خصوص در جام ملت هاي آسيا چيست؟

اقبالی: هر كسي كه سرمربي تيم ملي مي شد بايد به دنبال جوان كردن تيم بود و اگر قرار باشد ما با همان تيم جام جهاني راهي جام ملت ها شويم حتي در صورت كسب عنوان قهرماني نيز ارزشي ندارد. فوتبال ايران جوانان خوبي در خود دارد و اين اطمينان را داشته باشيد تنها مربي مي تواند در تيم ملي ايران موفق باشد كه سراغ جوانگرايي برود.


سخن: پيش بيني شما با توجه به بازيكنان دعوت شده به اردوي تيم ملي از وضعيت تيم ملي كشورمان در مسابقات جام ملت هاي آسيا چيست؟

اقبالی: در صورتي كه از گروه خود صعود كنيم اگر در مرحله بعد با يكي از تيم هاي قدرتمند آسيا مواجه شويم دچار مشكل خواهيم شد.


سخن: شما از جوانگرايي در تيم ملي صحبت كرديد آيا در مسابقات مهمي چون جام ملت هاي آسيا جاي جوانگرايي است؟

اقبالی: هدف ما نبايد جام ملت هاي آسيا امسال باشد ما بايد به فكر جام جهاني آينده باشيم و تيمي قدرتمند را روانه اين مسابقات كنيم. در صورتي كه تيمي قدرتمند روانه اين رقابت ها شود ما مي توانيم در مسابقات جام ملت هاي آينده هم نتيجه لازم را كسب كنيم. مطمئن باشيد اگر سرمربي تيم ملي به دنبال جوانگرايي نرود هيچ دردي از فوتبال ما دوا نمي شود.


سخن: كميته فني يكي از مهم ترين كميته هاي هر فدراسيوني است زيرا اين كميته مسئول برنامه ريزي براي آينده رشته هاي ورزشي است آيا كميته فني فدراسيون فوتبال به درستي كار خود را انجام مي دهد؟

اقبالی: رییس کمیته فنی ما آقای آیت الهی است و يكسري ديگر از افراد در اين كميته هستند كه اصلا فوتبالي نيستند و تنها فوتبالي هاي اين كميته فريدون معيني و محصص هستند البته تا حدود افاضلي هم فوتبالي است. تمام كساني كه در كميته فني فدراسيون فوتبال قرار مي گيرند بايد از جنس فوتبال باشند و با وجود اين افراد فكر نمي كنم بتوانيم كميته فني خوبي داشته باشيم.


سخن: تيم اميد و عملكرد آن در بازي هاي آسيايي اينچئون شايد اخرين شاهكار فوتبال ايران باشد نظر شما در خصوص حذف تيم اميد چيست؟

اقبالی: بزرگترين خيانت به فوتبال يك كشور كشتن استعداد ها است و در طول تمام اين سال ها اين اتفاق در فوتبال ايران رخ داده است. استعداد هاي ما يكي پس از ديگري كشته مي شوند و هيچ كس به اين مساله توجه نمي كند.


سخن: دليل از بين رفتن استعداد ها چيست و چه كساني در اين مساله مقصر هستند؟

اقبالی: زماني كه تمام چهره هاي فوتبالي در خانه نشسته اند و كساني به راس كار ها در فوتبال آمدند كه از جنس اين رشته هستند اگر انتظار داشته باشيد استعداد ها از بين نروند عجيب است. اگر به من فوتبالي بگويند رييس سازمان نظام پزشكي شوم قطعا نمي توانم اين مسئوليت را بپذيرم زيرا با اصول اين كار آشنا نيستم اما در ورزش خط قرمزي وجود ندارد و همه به آن ورود مي كنند. اگر به من بگویند رییس سازمان نظامپزشکی شوم مگر می توانم قبول کنم اما ورزش خط قرمزی ندارد و همه وارد آن می شوند. نیروهای قوی ورزش با این شرایط ديگر علاقه ای به حضور در ورزش ندارند زيرا آينده روشني را براي فوتبال نمي توانند متصور شوند و زماني كه حضورشان بي تاثير باشد بهتر است از خانه فوتبال را دنبال كنند.


سخن: به عنوان مدرس كنفدراسيون فوتبال آسيا آيا تصور در كشور هاي صاحب فوتبال آسيا نيز مانند ايران است؟

اقبالی: در کره، ژاپن و استرالیا هيچ وقت هدف اولشان قهرماني در جام ملت هاي آسيا نيست و اكثرا با نيروهاي جوان خود در اين مسابقات حاضر مي شوند و زماني كه اين نيرو ها با تجربه مي شوند و شرايط خوبي براي حضور در جام جهاني دارند با بازيكنان ميدان ديده در جام جهاني حضوري موفق دارند. اما در فوتبال ايران چون فقط جلوي بيني را مي بينند هيچ وقت به فكر آينده نيستند.


سخن: حرف هاي شما براي فوتبالي است كه برنامه داشته باشد اما قبول داريد اجراي اين برنامه ها در ايران دشوار است؟

اقبالی: بله روز فيفا برگزار شد و همه كشور ها درگير مسابقات دوستانه بودند اما ما در خانه نشستيم و تماشا كرديم و اين اتفاقات در فوتبال كاملا حرفه اي امروز اصلا قابل توجيه نيست. متاسفانه آينده براي مسئولان فوتبال كشور بسيار بي اهميت شده است.


سخن: از ديگر دلايل افت فوتبال كشور به چه مسايلي مي توانيد اشاره كنيد؟

اقبالی: زیر ساخت هاي در ورزش ایران بسیار خراب است و ما باید برای سال های دور تر از امروز کار کنیم و در غیر این صورت به طور حتم ناموفق خواهیم بود.


سخن: ليگ ايران شروع شده و به هفته هاي مياني نيم فصل اول رسيده ايم ارزيابي شما از اين مسابقات چيست؟

اقبالی: تنها چیزبی که در ليگ امسال مشاهده كردم تزريق شدن نسل جوان به باشگاه ها بعد از چند سال بود كه اين مي تواند كمي اميد هاي ما را زنده كند. بايد روي اين بازيكنان جوان بيشتر كار علمي كرد تا از نظر تاكتيكي پيشرفت كنند. متاسفانه بازيكنان ما امروز در سنين بالا هم در كار هاي اوليه فوتبال دچار مشكل هستند و اين ضعف بايد در سنين پايه برطرف مي شد.


سخن: پرسپوليس با علي دايي نتيجه نگرفت و مسئولان اين تيم به فكر ايجاد تغيير در كادرفني اين تيم افتادند دليل عدم موفقيت علي دايي در پرسپوليس را در چه مساله اي مي بينيد؟

اقبالی: پرسپولیس تیم ضعیفی نیست و بايد ساختار تیمی این تیم منظم شود و وظایف همه بازيكنان مشخص شود. پرسپوليس بد بازی نمی کند اما بسیار بد از موقعیت های خود استفاده می کرد. پرسپولیس از نظر مهره ضعيف تر از استقلال نیست اما نظم تيمي آنها كمي با مشكل روبه رو است. مشكل اصلي پرسپوليس در زمان علي دايي كم كار كردن با بازيكنان بود و اگر او با دستيارانش بيشتر تعامل مي كرد پرسپوليس موفق تر بود. پرسپوليس بايد از اين به بعد برنامه داشته باشد تا بتواند مانند استقلال عملكرد خوبي داشته باشد. پرسپوليسي ها بايد بدانند كه همه تيم ها كار مي كنند و ديگر فوتبال مانند قديم نيست كه اين تيم بتواند برنده بازي هاي خود باشد.


سخن: فشار هاي رواني كه دايي در كنار زمين ايجاد مي كرد آيا روي عملكرد تيم او تاثير منفي مي گذاشت؟

اقبالی: قطعا اين رفتار ها روي تيم او تاثير منفي مي گذارد و مطمئن باشيد اگر او آرامش خود را حفظ كند بازيكنانش با استرس كمتري بازي مي كنند. روانشناسي در فوتبال اهميت فراواني دارد و اگر امير قلعه نويي توانسته در اين سال ها موفق باشد به خاطر استفاده از روانشناسي رد رفتار هاي خود كنار زمين است.


سخن: تفاوات دوران مربيگري با زمان بازيگري در چه مسايلي است؟

اقبالی: مربیگری مثل بازیگری نیست. در بازیگری اطلاعات باید جمع شود و یکشبه اين كار امكان پذير نيست اما در مربيگري در كنار داشتن اطلاعات بايد از روانشناسي هم به خوبي استفاده كرد.


سخن: در ليگ امسال شاهد حضور مربيان جوان زيادي هستيم آيا اين مربيان مي توانند به رشد فوتبال ايران كمك كنند؟

اقبالی: مربیان جوانی که آمدند بازیکن ملی بودند و تجربه خوبي دارند اما برای مربیگری باید 15 سال زمان داشته باشند تا بتوانند تجربه لازم را بدست بياورند. اکثر این مربیان شاگرد من بودند و بعضی از آنها مستعد و بعضی ها اصلا مستعد نیستند. علاقه براي مربيگري شرط است اما اين مساله اصلا کافی نیست. در مجموع حضور اين جوانان مي تواند به رشد فوتبال ايران كمك زيادي كند اما بايد مديران باشگاه ها نيز از اين مربيان حمايت كنند.

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر: