به روز شده در: ۲۵ اسفند ۱۳۹۳ - ۲۲:۰۷
کد خبر: ۵۲۸۶۶
تاریخ انتشار: ۲۶ شهريور ۱۳۹۳ - ۰۲:۳۳
printنسخه چاپی
sendارسال به دوستان
از جمله آیات شگفت انگیز پروردگار که سالهاست موجب بهت و حیرت انسانها می شود آذرخش و یا همان رعد و برق است که آثاری عجیب و ناشناخته بر زمین و زندگی انسان ها بر جای می گذارد.
سخن، گروه علم و فن آوریاز جمله پدیده های شگفت انگیز که انسان در اثر تکرار و آشنایی روزمره آن را ساده و عادی فرض می کند و آن را منسوب به طبیعت می داند، رعد و برق، آذرخش یا صاعقه است که همه افراد بشر با آن آشنایی دارند و در طول عمر خود بارها مشاهده کرده و می کنند.

خداوند رعد و برق را از نشانه های عظمت و قدرت لایزال خود یاد کرده در قرآن کریم در آیه 12 سوره رعد می فرماید: هُوَ الَّذِي يُرِيكُمُ الْبَرْقَ خَوْفًا وَطَمَعًا وَيُنْشِىءُ السَّحَابَ الثِّقَالَ (او کسی است که برق را به شما نشان می دهد که هم مایه ی ترس است و هم امید، و ابرهای سنگین ایجاد می کند) و همچنین در سوره ی نور آیه 43 می فرماید :اَلم تر أنَّ الله یُزجی سَحابا ثمَُ یُولِّفُ بَیَنهُ ثُمَّ یجَعَلُهُ رُکاماً فَتَریَ الوَدَق یَخرُجُ مِنَ خِلالِهِ و یُنَزَّلَ مِن السَّماءِ (آیا ندیدی خداوند ابر ها را به آرامی می راند، سپس بین آن ها پیوستگی و اتصال برقرار می سازد، سپس آن ها را یکی برروی دیگری انبوه می نماید، سپس باران را می بینی که از لابلای آن خارج می شود؟)

اما برقی که از قطعات ابر به وجود می آید با درخشندگی خاص خود و صدای مهیب رعد که از آن بر می خیزد گاهی انسان را به وحشت می اندازد. ترس و وحشتی که از آن ناشی می شود اگر طوری باشد که بیشتر مردم بترسند نماز آیات واجب می شود و ترس و اضطراب از خطرات دیگر آن مثل آتش سوزی هم گاهی وجود دارد.

در این زمینه نیز می توان آیه 24 سوره روم اشاره کرد که پرودگار متعال می فرماید: وَمِنْ آيَاتِهِ يُرِيكُمُ الْبَرْقَ خَوْفًا وَطَمَعًا وَيُنَزِّلُ مِنَ السَّمَاء مَاء فَيُحْيِي بِهِ الْأَرْضَ بَعْدَ مَوْتِهَا إِنَّ فِي ذَلِكَ لَآيَاتٍ لِّقَوْمٍ يَعْقِلُونَ (و از نشانه های قدرت اوست که برق را به قصد بيم و اميد، به شما می نماياند و از آسمان باران می فرستد تا زمين مرده را بدان زنده سازد در اين عبرتهايی است برای کسانی که به عقل در می يابند) ویا در سوره رعد آیه 13 می فرماید: وَيُسَبِّحُ الرَّعْدُ بِحَمْدِهِ وَالْمَلاَئِكَةُ مِنْ خِيفَتِهِ وَيُرْسِلُ الصَّوَاعِقَ فَيُصِيبُ بِهَا مَن يَشَاء وَهُمْ يُجَادِلُونَ فِي اللّهِ وَهُوَ شَدِيدُ الْمِحَالِ (رعد به ستايش او و فرشتگان از بيم او تسبيح می کنند و صاعقه ها را می فرستد و هر که را بخواهد بدان آسيب می رساند باز هم در باره خدا مجادله می کنند و او به سختی عقوبت می کند.)*رعد و برق یا همان صاعقه و آذرخش از منظر فیزیکی چگونه بوجود می آید؟

آذرخش، برق، صاعقه، یا آتشه 'گونه‌ای برون‌ داد الکتریکی است که در اثر الکتریسیته ایستا میان دو ابر و یا ابر و زمین ایجاد می‌شود. در اثر برخورد ذرات آب یک جبهه هوای گرم به ذرات یخ یک جبهه هوای سرد، الکتریسیته ساکن بوجود می‌آید که نسبت به زمین دارای بار الکتریکی منفی بوده و در صورتی که فاصله منبع جریان الکتریکی کم و بیش، نزدیک به سطح زمین باشد، رعد و برق بروز می‌کند. در رعد و برق های شدید بیش‌ترین برون‌ داد الکتریکی رخ می‌دهد. دما در محل اصابت برق فوق العاده بالا می‌رود (حدود ۲۸٬۰۰۰ درجه کلوین که حدود ۵ برابر دمای سطح خورشید است) در هنگام رعد و برق معمولاً مقداری از نیتروژن هوا به ترکیبات نیتریدی محلول در آب تبدیل می‌شود. رعد و برقی که بین ابر و زمین است معمولاً از ابر به زمین می‌زند (رعد منفی) ولی در برخی موارد نادر هم رعد از زمین به ابر می‌زند (رعد مثبت). در این حالت (رعد مثبت) زمین دارای بار منفی است و ابر دارای بار مثبت. به رعد پیشگام و کوب برگشتِ آن در تخلیه الکتریکی اَبربه‌زمین «کوب آذرخش» گفته می‌شود. درخشندگی شدیدی که در آخرین مرحله هر کوب آذرخش ناشی از تخلیه الکتریکی اَبربه‌زمین، از زمین به سوی پایه اَبر بالا می‌رود کوب برگشت یا کوب اصلی می‌گویند.*فايده رعد و برق چيست؟

1- سم پاشی و کود رسانی است. وقتی برق با آن حرارتش آشکار می شود قطرات باران با مقداری اکسیژن اضافی ترکیب می شوند و آب سنگین یعنی آب اکسیژنه ایجاد می کنند به همین دلیل آب اکسیژنه یکی از آثارش کشتن میکروب هاست. لذا گفته اند هر سالی که رعد و برق کم باشد، آفات گیاهی بیشتر است. همچنین قطرات باران که بر اثر برق و حرارت شدید، حالت اسید کربنی پیدا می کنند به هنگام پاشیده شدن بر روی زمین و ترکیب با خاک، یک کود مؤثر گیاهی می سازد. اینها از دیگر فواید رعد و برق این پدیده ای است که انسانها از آن وحشت دارند. به راستی هیچ پدیده ا ی در این جهان هستی بی حکمت و مصلحت نیست.2- حرارت بالای رعد و برق كه سبب سوختن مقدار زيادي از هواي اطراف خود مي شود،‌ در اثر اين سوختن فشار هوا كم مي شود و محيط مناسبي براي بارش باران بوجود مي آيد، شايد اين هم دليلي بر بارانهاي درشت بعد از رعد و برق باشد.(فرانكلين در سال 1752 ميلادي، براي نخستين بار وجود جريان الكتريسيته در ابرها را ثابت كرد.)3- سمپاشي طبيعي؛ در اثر حرارت بسيار زياد،‌ قطرات باران با مقداري اكسیژن اضافي تركيب مي شوند و تشكيل آب اكسيژنه را مي دهند، امروزه از اين تركيب در پزشكي براي شستشو و ضد عفوني كردن استفاده مي شود.4- رعد و برق انيدريك ازتيك توليد مي كند كه به همراه باران بر زمين نازل مي شود. مقدار نيتروژني كه از اين طريق توليد مي شود قريب 5.2 كيلو در هر 4000 متر مربع است .*بعضی از انواع رعد و برق

رعد و برق داخل ابر: عمومی ترین نوع آذرخش است. این برق بین مراکز بارهای منفی و بارهای مثبت و در داخل توفان های همراه با رعد و برق سفر می کند.

رعد و برق ابر به زمین: این برق از یک ابر توفانی همراه با رعد و برق به زمین می رسد.

رعد و برق ابر به ابر: یک حادثه نادر است و برقی است که از یک ابر به ابر دیگر سفر می کند.

رعد و برق ورقه ای: این برق در داخل یک ابر به وجود می آید و مثل یک ورقه نور می دهد.

رعد و برق نواری: این برق موقعی به وجود می آید که از پهلو به یک آذرخش ابر به زمین باد می وزد و آنها به صورت دو آذرخش همانند کنار هم ظاهر می شوند.

رعد و برق دانه تسبیحی: همچنین "آذرخش زنجیره ای" نامیده می شود، این موقعی است که آذرخش به صورت قطعه قطعه ظاهر می شود و این به خاطر روشنایی متفاوت یا به خاطر بخش هایی از آذرخش است که به وسیله ابرها پوشانده می شوند.

رعد و برق توپی: به ندرت دیده می شود. این نوری به شکل و اندازه میوه گریپفروت است و تنها چند ثانیه به طول می انجامد.

رعد و برقی از آسمان آبی: یک برق آذرخش از یک توفان رعد و برقی دوردست است که به نظر می رسد از آسمان آبی شفاف آمده، اما درواقع از سر یا گوشه یک توفان رعد و برقی که چند کیلومتر دورتر است آمده است.


***

***

***

***

***

***

***

***

***

***


نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۰
انتشار یافته: ۳
مزجی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۷:۳۶ - ۱۳۹۳/۰۶/۲۶
0
2
واقعا عالی بود. دستت درد نکنه سخن.
عليرضا گودرزي
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۵۳ - ۱۳۹۳/۰۶/۲۶
0
2
تصاوير بسيار زيباهمراه با توضيحات مقدار الكتريسيته موجود در رعد وبرق وبر خورد ان با زمين موجب بارور شدن ذرات وحركت اتمهاومولكولها ميگرددوبا اين رويداد مواد جديدي توليد ميگردد
nima
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۱۶ - ۱۳۹۳/۰۸/۱۵
1
1
در مورد رعد مثبت لطفا اطلاعات بیش تری بزارید که چرا الکترون ها از زمین به ابر می روند
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر: