به روز شده در: ۲۵ اسفند ۱۳۹۳ - ۲۲:۰۷
کد خبر: ۵۱۳۸۰
تاریخ انتشار: ۱۹ شهريور ۱۳۹۳ - ۰۹:۲۸
printنسخه چاپی
sendارسال به دوستان
محمود کلهر در گفتگوی تفصیلی با سخن:
پیشکسوت باشگاه پرسپولیس، گفت: پرسپولیس برای موفقیت در ادامه فصل باید سیستم خود را تغییر دهد و در غیر این صورت این تیم نمی تواند از این شرایط خارج شود.

سخن، گروه ورزشی: محمود کلهر کاپیتان دهه 70 باشگاه پرسپولیس که در سال های اخیر یکی از مربیان سازنده فوتبال ایران بوده و همیشه تیم های پایه او توانسته اند بازیکنان خوبی را به فوتبال ایران معرفی کنند در گفت و گو با شبکه خبری سخن از دلایل ضعف پرسپولیس در این فصل و مشکلات فوتبال ایران سخن گفت که در زیر خواهید خواند.


* پرسپولیس انسجام لازم را ندارد

سخن: پرسپولیس امسال عملکرد بسیار ضعیفی داشته است و هواداران این تیم به عملکرد تیم خود معترض هستند دلیل این مساله چیست؟

کلهر: فکر می کنم پرسپولیسس از ابتدای فصل انسجام لازم را نداشت و اختلاف میان کمیته فنی، هیات مدیره و مدیرعامل کاملا دیده می شود. آثار این حواشی در مسایل فنی کاملا دیده شد و پرسپولیس این فصل بحران زیادی دارد.


سخن: با وجود مسایلی که اشاره کردید پرسپولیس مشکلات فنی زیادی دارد این مساله را می پذیرید؟

کلهر: بله متاسفانه بازیکنان پرسپولیس حتی در دادن پاس های کوتاه هم مشکل دارد و این به خاطر نداشتن تمرکز لازم است و به همین دلیل اعتماد به نفس لازم هم در پرسپولیس ازبین رفته است.


* پرسپولیس بهترین بازیکنان را در اختیار دارد.

سخن: راه کار شما برای بهبود شرایط پرسپولیس و نجات از این بحران چیست؟

کلهر: پرسپولیس باید اتحاد تیمی و انسجام خود را درست کند و اگر این اتفاق رخ دهد پرسپولیس با مهره های خوبی که دارد می تواند موفق عمل کند.


سخن: به نظر شما بازیکنان پرسپولیس مهره های خوبی برای کادر فنی هستند؟

کلهر: بله پرسپولیس بازیکنان بسیار خوبی در اختیار دارد که کادر فنی می تواند باید تغییر شیوه بازی این تیم پرسپولیس را جمع مدعیان قهرمانی لیگ اضافه کند. به اعتقاد من پرسپولیس بهترین مهره ها را دارد و این که بگوییم تیم ما بازیکن ندارد اشتباه است.


*ضعف پرسپولیس کاملا نمایان است

سخن: چرا پرسپولیس با وجود بازیکنان خوبی که در اختیار دارد نتوانسته انتظارات را برآورده سازد؟

کلهر: ضعف فنی پرسپولیس در بازی های اخیر کاملا نمایان است و اصلا این تیم کار فنی خوبی را به اجرا نمی گذارد. پرسپولیس باید شیوه بازی خود را تغییر دهد و این سبک بازی اصلا در شان پرسپولیس نیست.


سخن: هواداران پرسپولیس نیز به شدت به وضعیت تیم خود معترض هستند آیا به آنها حق می دهید؟

کلهر: هوادارهای پرسپولیس به دنبال نتیجه هستند و انتظار دارند جواب حمایت های خود را با عملکرد خوب بازیکنان بگیرند. هواداران با تعصب پرسپولیس همیشه از تیم محبوب خود برد می خواهند.


* دایی نباید از بازیکنان در پست های غیر تخصصی استفاده کند

سخن: آیا استفاده از بازیکنان در پرسپولیس را مناسب می بینید؟

این سیستم اصلا به درد پرسپولیس نمی خورد و علی دایی باید از شیوه دیگری استفاده کند. متاسفانه او از بازیکنان در پست های غیر تخصصی استفاده می کند که این اصلا خوب نیست. کادرفنی باید از بازیکنانی استفاده کند که شرایط بازی در پرسپولیس را داشته باشند.


سخن: کادرفنی پرسپولیس معتقد به جوانگرایی است آیا این شیوه جوانگرایی را صحیح می دانید؟

کلهر: کادرفنی پرسپولیس باید تلفیقی از جوانان و با تجربه ها را استفاده کند و باید شیوه درستی در نظر گرفت. این را مطمئن باشید که اگر شیوه بازی پرسپولیس تغییر کند و از این نوع بازی دست بردارند قطعا وضعیت این تیم بهتر خواهد شد.


سخن: راه کار شما برای بهبود شیوه بازی پرسپولیس چیست؟

کلهر: بازیکنان پرسپولیس باید با پاس های کوتاه به بازی سرعت دهند و کادر فنی نیز از بازیکنانی استفاده کند که قدرت خوبی داشته باشند. در پرسپولیس این مسایل دیده نمی شود و اگر نوع تمرینات عوض شود بهتر خواهد بود.


* دایی به دستیاران خود بیشتر اعتماد کند

سخن: آیا دستیاران علی دایی می توانند به او کمک کنند تا پرسپولیس را از این شرایط خارج کنند؟

کلهر: قطعا با نظر شما موافق هستم. فکر می کنم علی دایی دستیاران قوی دارد و باید از دستیاران خود بیشتر مشورت بگیرد و نباید از مشورت های آنها ناراحت شود.


سخن: سیستم 4.2.3.1 که علی دایی در پرسپولیس استفاده می کند در فوتبال ایران در بسیاری از مواقع جوابگو نبوده است آیا شما موافق استفاده از این سیستم هستید؟

کلهر: 4.2.3.1 سیستم پرسپولیس در همه بازی های این فصل بوده است اما در حمله بسیار کم تعداد هستند و این مساله به تیم آسیب جدی می زند. استفاده از این سیستم به سود پرسپولیس نیست و پرسپولیس باید در بازی های پیش روی خود از سیستم ها 4.3.3. یا 4.4.2 لوزی استفده کند. مطمئن باشید این سیستم می تواند پرسپولیس را نه تنها از این وضعیت خارج کند بلکه می تواند به روز های خوب خود نیز برساند.


* نبود صادقیان به پرسپولیس لطمه زده است

سخن: نبود پیام صادقیان در بازی های اخیر پرسپولیس تا چه تاثیر گذار بوده است؟

کلهر: متاسفانه بازیکنان پرسپولیس اصلا باهم هماهنگ نیستند و نبود پیام صادقیان نیز آسیب زیادی زده است.

سخن: به نظر می رسد حریفان پرسپولیس دست کادرفنی این تیم را خوانده اند و به خوبی می توانند سیستم های این تیم را خنثی کنند آیا این مساله درست است؟ 

کلهر: بله مربیان حریف دست کادرفنی را خوانده اند و به همین دلیل باید سیستم خود را تغییر دهند.


* دوستی میان بازیکنان پرسپولیس دیده نمی شود

سخن: به نظر می رسد بازیکنان پرسپولیس از نظر روابط دوستانه بهم نزدیک نیستند برای بهبود این شرایط چه کاری باید انجام داد؟

کلهر: خلاقیت یک مربی فقط مدیریت داخل زمین نیست و باید در بیرون زمین هم موفق عمل کند و بتواند بازیکنان را بهم نزدیک کند.

این انسجام و اتحاد کمتر در پرسپوولیس دیده می شود و اگر تیم نتایح خوبی بگیرد این مشکل حل می شود.


* پیراهن پرسپولیس ارزش زیادی دارد

سخن: آیا بازیکنان پرسپولیس ارزش پیراهن این تیم را که روزی بر تن بزرگان فوتبال ایران بوده را متوجه شده اند؟

کلهر: در فوتبال ما بازیکنان خیلی چیز ها را به راحتی بدست می آورند اما ارزش پیراهن پرسپولیس بسیار زیاد است و در گذشته هر کسی این پیراهن را داشت تمام تلاش خود را می کرد تا آن را ازدست ندهد. امروز دیگر شرایط متفاوت شده است و امیدوارم تعصب و جایگاه بازیکنان در تیم پرسپولیس کاملا مشخص شود و هواداران از تشویق کردن بازیکنان خودلدت ببرند.


* علی کریمی می توانست به پرسپولیس کمک کند

سخن: حضور علی کریمی تا چه حد می توانست به پرسپولیس در این فصل کمک کند؟

کلهر: مطمئن باشید پرسپولیس به شدت کمبود علی کریمی را احساس می کند و او برای هر تیمی یک نعمت است و هر تیمی آرزوی داشتن او را دارد.


* به جای استفاده از کی روش به مربیان داخلی اعتماد کنیم

سخن: فدراسیون فوتبال هنوز برای حفظ کی روش تلاش می کند آیا به نظر شما تا این حد تلاش برای حفظ یک مربی صحیح است؟

تعحب من این است که چه تاکیدی برروی ماندن کی روش با این هزینه ها داریم. ما مربیان خوبی چون حسین فرکی که کارنامه موفقی دارند را در داخل کشور داریم که می توانیم از آنها برای هدایت تیم ملی خود بهره مند شویم. فدراسیون فوتبال باید از مدرسان خوب خارجی برای بالا بردن دانش مربیان داخلی سود ببرد و با مبلغ قرارداد کی روش کار های بزرگتری را انجام دهد.


سخن: با مبلغ قرار دادکی روش چه اقداماتی می توان انجام داد؟

کلهر: با هزینه جذب کی روش می توانیم زیر ساخت های خود را درست کنیم و این کمک می کند َتا فوتبال ایران آینده روشنی داشته باشد.

فوتبال ایران نیاز به خون تازه دارد و این کار بدون ساختن بازیکنان طراز اول غیر ممکن است. شاید مربیان بزرگ بتوانند در فوتبال ملی تاثیرات زیادی داشته باشند اما هر مربی برای ساختن تیمی قوی نیاز به بازیکنان طراز اول دارد.


* تیم های مدعی قهرمانی لیگ خود را نشان داده اند

سخن: لیگ امسال را چطور ارزیابی کردید؟

کلهر: لیگ امسال با حضور بازیکنان جوان و مربیان جوان همراه بوده است و بعضی از تیم ها توانسته اند از همین هفته نخست خود را به عنوان یک مدعی مطرح کنند.


سخن: آیا این بازیکنان جوان می توانند به آینده فوتبال ایران کمک کنند؟

کلهر: اگر این بازیکنان در باشگاه های خود به صورت حرفه ای استفاده شوند و نقاط ضعف آنها برطرف شود قطعا می توانند در آینده نزدیک به فوتبال ایران کمک کنند.


سخن: فوتبال ایران در رده های پایه شرایط خوبی ندارد دلیل این مساله چیست؟

کلهر: رسیدگی به این رده ها بسیار ضعیف است و در باشگاه مدیران اصلا به تیم های پایه خود توجه نمی کنند. متاسفانه مدیران باشگاه ها فقط به نتیجه گرفتن در رده بزرگسالان فکر می کنند تا از این شیوه بتوانند صندلی های خود را حفظ کنند. یکی دیگر از مشکلات تیم های پایه ما دلالی در این رده است و متاسفانه افراد سود هر ساله بازیکنان زیادی را به نابودی می کشانند. دستگاه های نظارتی باید نگاه ویژه ای به فوتبال داشته باشند و به فکر حل مشکلات فوتبال پایه ایران باشند در غیر این صورت هیچ گاه شاهد پیشرفت در این رده نخواهد بود.

ممنون از فرصتی که در اختیار سخن قرار دادید.

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر: