به روز شده در: ۲۵ اسفند ۱۳۹۳ - ۲۲:۰۷
کد خبر: ۴۹۰۲۱
تاریخ انتشار: ۱۰ شهريور ۱۳۹۳ - ۰۲:۱۶
printنسخه چاپی
sendارسال به دوستان
جهانگیر الماسی در گفتگو با سخن:
جهانگیر الماسی بازیگر و کارگردان سینما، تلویزیون و تئاتر با حضور در غرفه سخن در دومین نمایشگاه رسانه های دیجیتال انقلاب اسلامی از وضعیت سالهای اخیر سینمای ایران و مدیریت حاکم بر آن به شدت انتقاد کرد.
سخن، گروه فرهنگ و هنر: جهانگیر الماسی بازیگر و کارگردان سینما، تلویزیون و تئاتر در گفت و گو با خبرنگار گروه فرهنگ و هنر شبکه خبری سخن درباره حضور بسیار کمرنگ خود در سینما و تلویزیون در سالهای اخیر اظهار داشت: من در این سینما تنها هستم. 16 سال است که من را می زنند. در این سالها حتی یک نفر از من نپرسیده است که زندگی‌ات را چطور می گذرانی. چطور می شود فیلم فلان کارگردان درباره دفاع مقدس در جشنواره پخش شود که حقیقتا فیلمی ضددفاع مقدس است، ولی فیلم من پخش نشود.

 

وی ادامه داد: این مساله را باید نهاد های مسئول پاسخ دهند. فلان وزارتخانه می داند من در خانه چه دارم باید پاسخ دهد. آنها باید پاسخ دهند که چرا آقایی از خارج آمد و 130 تا از نیروهای رسانه را جذب کرد. و آن آقا یک بذری را پاشید و گفت: «من برای نظام جمهوری اسلامی می گویم که اگر می خواهد ماندگار شود باید کاری کند که مردم نفهمند».

الماسی در ادامه اظهار داشت: علت توفیق این انقلاب همین مردم بودند. همان چیزی که امام (ره) و مقام معظم رهبری بارها روی آن تاکید کردند. این ملت آگاهانه به شاه گفت نه. از ناآگاهی و فریب دادن و دروغ نبود که مردم با شاه و رژیم او مبارزه کردند. این در حالی است که دشمنان نظام سعی دارند اینگونه القا کنند که این انقلاب یک فریب بزرگ بود. نسل من خوب به یاد دارند که چرا در این کشور انقلاب شد.

این بازیگر با سابقه سینما در پاسخ به این سوال که چرا تقریبا تمام فیلم‌هایی امروز ساخته می شود مخاطب ندارد، گفت: در دهه 60 که کشور در اوج جنگ بود و جوانان ما در جبهه ها پرپر می شدند، نشریاتی در کشور بودند که روی جلد خود عکس بازیگران هندی را چاپ می کردند. اکنون هم شبکه های تلویزیونی شروع کردند به پخش فیلمهای همچون «شعله». آن زمان برای ما سوال شده بود که این چه فیلمی است که عکس آن روی جلد مجله آمده؛ ولی متاسفانه اکنون رسانه ملی این فیلم را به عنوان یکی از آثار برگزیده سینما از تلویزیون پخش می کند. و این ناشی از عوام زدگی است.

وی ادامه داد: این جمله یعنی چه که مردم حال فکر کردن ندارند. این جمله را کسانی می گویند که نمی خواهند مردم فکر کنند. در واقع نمی گذارند مردم فکر کنند تا به راحتی مردم را فریب دهند. می گویند سینما سرگرمی است. این را می گویند تا جیب ها را خالی کنند.

الماسی ادامه داد: ما باید تکلیفمان را با نظام جهوری اسلامی روشن کنیم. این جمهوری اسلامی یک نظام پویا، مستقل و متکی به خود است و برای آنکه به تواند رسالت الهی خود را اجرا کند یک مسائلی باید در آن رعایت شود. اکنون اکثر مدیران، مدیرانی هستند که سعی دارند به گونه ای رفتار کنند که بدون هیچ مشکلی سالها پشت میزشان بنشینند و فقط به فکر درآمد فردی خود هستند.

جهانگیر الماسی با اشاره به مسائل پیرامون روغن پالم ادامه داد: سینمای ایران نیز روغن پالم دارد. آنهایی که سینما را بی هویت می کنند روغن پالم سینمای ایران هستند. آنهایی که به سینما قدر و منزلت می دهد و به این هنر جدی نگاه می کنند آنها انسانهای سالمی هستند. سینما جدی تر از آن چیزی است که تصورش را می کنید. سینما تنها محل دیدن فیلم نیست. سینما محلی است برای روابط بین انسانها. پالم سینمای ایران آنهایی هستند که از کیفیت گریزانند.

الماسی با اشاره به فعالیت تلویزیون در سالهای اخیر اظهار داشت: آقای ضرغامی برای مبارزه با شبکه های خارجی مبنای خود بر کمیت گذاشت و البته تا حدودی نیز در این مبارزه موفق شد. ولی رسانه باید به سمت کیفیت برود. ما در سینما چند برابر این مشکل را داریم و متاسفانه باید گفت که کیفیت در سینمای امروز ما بی معنی است. کیفیت در سینما، هم به مضمون فیلمها بر می گردد و هم به چگونگی وضعیت خود سینماها.

وی در پایان اظهار داشت: دشمن سعی کرده است به اتحاد مردم ضربه بزند. اتحادی که انقلاب را پیروز و جمهوری اسلامی را تا به این جا رسانده است. افرادی همانند روغن پالم سعی دارند این اتحاد به هم بزنند.

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر: