به روز شده در: ۲۵ اسفند ۱۳۹۳ - ۲۲:۰۷
کد خبر: ۴۷۹۶۶
تاریخ انتشار: ۰۵ شهريور ۱۳۹۳ - ۱۱:۵۵
printنسخه چاپی
sendارسال به دوستان
فردی با مدرک کارشناسی ارشد برای روسای دانشگاه ها تصمیم گیری می کند
انتصاب محمدعلی نجفی به سرپرستی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری توسط حسن روحانی دارای تناقض های چندی است. انتخاب فردی با مدرک کارشناسی ارشد، بر مسند یکی از مهمترین وزارت خانه های کشور که اکثر معاونین و کارکنان آن جزء اساتید و هئیت علمی دانشگاه ها هستند؛ به چه خاطر بوده و چه پیامی دارد.
سخن، گروه سیاسی: انتصاب محمدعلی نجفی به سرپرستی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری توسط حسن روحانی دارای تناقض های چندی است. انتخاب فردی با مدرک کارشناسی ارشد، بر مسند یکی از مهمترین وزارت خانه های کشور که اکثر معاونین و کارکنان آن جزء اساتید و هئیت علمی دانشگاه ها هستند؛ به چه خاطر بوده و چه پیامی دارد. در حالیکه روسای دانشگاه ها باید استاد تمام باشند، چگونه یک فرد با مدرک کارشناسی ارشد باید در باره صلاحیت و یا عدم صلاحیت استادهای تمام تصمیم گیری کند؟

در جلسات رأی اعتماد مجلس شورای اسلامی به وزرای پیشنهادی حسن روحانی، علیرضا زاکانی، در مخالفت با محمد علی نجفی وزیر پیشنهادی وزارت آموزش وپرورش ضمن اشاره به حوادث پس از انتخابات ریاست جمهوری (88) گفت: من در شورای عالی هلال‌احمر بودم. زمانی که گروه‌ها برای سرکشی به منازل آسیب دیدگان فتنه می‌رفتند، خانواده‌ها می‌گفتند قبل از شما آقای نجفی با خانم م. الف آمده و گفته‌اند که ما نماینده موسوی و کروبی هستیم، چرا شما مدعی شهدایی که داده‌اید نمی‌شوید.او با تغییر نام میدان حق شناس تهران به 9 دی مخالفت نمود. تعدادی از نمایندگان مجلس در جریان بررسی صلاحیت وی در مجلس نهم برای تصدی وزارت آموزش و پرورش دولت یازدهم، دلیل مخالفت خود را با وی، این اقدام نجفی در شورای شهر دانستند.

محمد علی نجفی در تاریخ 10 بهمن 92 از سمت ریاست سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری به علت کهولت سن و بیماری استعفا داد؛ به نظر برخی، فشار زیاد کاری و بیماری قلبی عارض‌شده به ایشان و از طرف دیگر، تعدد مشکلات فراگیر در این سازمان و ناتوانی وی در رسیدگی به همه آنها از جمله دلایل استعفای وی بیان شده است، اما کمتر از یکسال بعد به عنوان سرپرست وزارت علوم انتخاب شد. یکی از دلایل اصلی استیضاح فرجی دانا این بود که به جریان فتنه در دانشگاه ها میدان داده بود. در جریان معرفی آقای نجفی به عنوان وزیر آموزش و پرورش یکی از مهمترین دلایلی که او نتوانست از مجلس شورای اسلامی رای اعتماد بگیرد این بود که او از جریان فتنه حمایت کرده بود.

در زمان ریاست نجفی بر سازمان میراث فرهنگی رسوایی جام شیردال و هدیه آن توسط مقامات دولتی امریکا که تغلبی بودن آن توسط اسکار ماسکارلا باستان‌شناس موزه متروپولیتن در برخی نشریات منتشر شد و موضوع اصل نبودن شیردال اهدایی توسط آمریکا را مطرح کردند، پیش آمد. به گفته آنها مجسمه شیر و عقاب اهدا شده به ایران که به شیردال مشهور است براساس آنچه ماسکارلا تشریح کرده است، کپی شده از یک کار اصلی است. او گفت: ما به ایران یک نشان باستانی دادیم که حسن نیت خود را نشان دهیم، اما فقط یک مشکل کوچک وجود دارد. اینکه این شی تقلبی است و قدمت آن به سال 1999 بر می‌گردد. 
نجفی در زمان وزارت خود بر آموزش وپرورش باعث تغییر نظام آموزشی به ترمی واحدی شد که سالها نظام آموزشی کشور را سرگردان کرد. به نظر کارشناسان آموزش و پرورش آن تغییر مبتنی بر بررسی‌های کارشناسی تمام و جامع نبود و در تغییر نظام آموزشی، عجله شد؛ نتیجه آن تغییر، این بود که به هدف نهایی دست نیافت ضمن اینکه بعضی از اشکالات و ایرادات هم به وجود آمد اگر تغییر نظام در آن زمان هوشمندانه و جامع انجام شده بود شاید نیاز نبود در یک مدت کوتاه دوباره عوض شود و این همه اصلاحات در این نظام آموزشی صورت گیرد.

نجفی همچنین با ایجاد مدارس نمونه دولتی و غیر انتفاعی اصل رایگان بودن آموزش همگانی را زیر سئوال برد. اصل سی ام قانون اساسی می گوید: دولت موظف است وسائل آموزش وپرورش رایگان را برای همه ملت تا پایان دوره متوسطه فراهم سازد و وسائل تحصیلات عالی را تا سرحد خودکفایی کشور به طور رایگان گسترش دهد.

اضهارات او در برنامه پایش نیز قابل تامل است. او در این برنامه گفت:

 در دنیا هتل ها فقط از اشغال تخت، درآمد کسب نمی کنند اما در ایران تنها محدود به اشغال تخت است، وی اضافه کرد: هتل ها در دنیا از فروش مشروب پول درمی آورند.

نجفی درباره محدودیت ها برای مصرف قلیان، توسط خانم ها هم گفت: با این مخالفم، حالا بنده با همسرم یا دخترم رفتیم قلیان بکشیم دو پک هم آنها بزنند چه مشکلی دارد؟ می دانم خیلی ها با حرفهای من مخالف هستند اما ببینیم مجموع محدودیت ها قابل دفاع هستند؟ اگر نبود بدانیم بعضی محدودیت ها را زیاد به مردم تحمیل می کنیم و در تصمیمات، تردید کنیم.

با وجود کارنامه نجفی در آموزش و پرورش و نظام جدید آموزشی، کارنامه ناکارآمد در سازمان مدیریت و برنامه ریزی، رسوایی جام شیردال و نقشی که در حمایت از جریان فتنه ایفا کرده است، انتظار عدم سیاسی شدن فضای دانشگاه ها و عدم کاهش رشد علمی کشور با انتخاب وی انتظاری منطقی به نظر نمی رسد و دولت اگر به دنبال عدم انحراف دانشگاه ها از مسیر صحیح است باید به دنبال دوری از لجبازی، سیاسی کاری و توجه به چهره های موجه باشد. 
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۱
انتشار یافته: ۵
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۵۳ - ۱۳۹۳/۰۶/۰۶
0
1
مثل اينكه ما يادمون رفته تمامي اين جريانات نشأت گرفته از تسلط نظام سرمايداريه از تاسيس مدارس غيرانتفايي تا دانشگاه ازاد در پي كسب درامد بيشتربراي وابستگان وصاحبان ان
ناشناس 8560
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۴۰ - ۱۳۹۳/۰۶/۰۸
1
0
چقدر مردم ساده هستند گروبی و موسوی در جبث خانگی جلوس کرده اند که اگر فوت شدند به اسطوره تبدیل شوند. و اینکه این آقا به پست وزارت نشست باید ببینیم چند مرد حلاج است . تجربه در دولت جدید نشان داد سواد زیادی کارایی نداره شاید تجربه اثر کنه .
یادتون باشه دکتر روحانی با مدرک دکتراش به مردم توهین کرد.
ناشناس
|
Germany
|
۱۶:۵۲ - ۱۳۹۳/۰۶/۱۰
0
0
ایشان تحصیلات دکترای خود را در امریکا گذراندند. و مدرک گرفتنشان مصادف شد با انقلاب و به ایران بازگشتند و در ایران نیامد تا خود را دکتر معرفی کند و یا معادل دکترا بگیرند ایشان مثل اقای کامران دانشجو که از انگلیش اخراجش کردند نیامد برای خود مدرک بسازد. ایشان از نظر علمی از صد تا دکترا هم قوی تر هستند. در ضمن ملاک علم داشتن مدرک نیست. خیلی ها هستند با لیسانس خیلی باسواد تر از اساتیدشان هستند و خیلی ها هم هستند که با مدرک دکترا فرق ح و ب رو نمی دونند.
علی کرمی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۴۴ - ۱۳۹۳/۰۶/۱۰
0
0
تصمیم گیرنده های اصلی فقط وزیر نیست بلکه تیم مشورتی ایشان هست پس بایستی به تخصص ، مدرک و تجارب این تیم و مشخصات این افراد بیشتر توجه شود نه به خود وزیر!
ضمنا ما مدارک دکترای زیادی داریم که بدون آزمون، بدون تخصص و بدون ارزش علمی دریافت شده اند که در بیش از 80% به جرات می تونم بگم که مدارک کارشناسی ارشد های ناپیوسته تخصصی تر از این مدارک دکترای صوری هستن.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۲۱ - ۱۳۹۳/۱۰/۰۹
0
0
مثلا وزیر فعلی آموزش پرورش خیلی خوب است که میگوید بله آموزش تا آخر متوسطه رایگان است ولی معنی آن این نیست که آموزش و پرورش باید هزینه ها و امکانات را بدهد
این هم دسته گلی آقایان در مجلس مثلا اسلامی!!!
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر: