به روز شده در: ۲۵ اسفند ۱۳۹۳ - ۲۲:۰۷
کد خبر: ۴۷۲۹۲
تاریخ انتشار: ۰۲ شهريور ۱۳۹۳ - ۰۴:۱۰
printنسخه چاپی
sendارسال به دوستان
سخنگوی کمیسیون قضایی مجلس در گفت‌وگو با سخن:
جدی شدن تصویب لایحه جامع وکالت در مجلس شورای اسلامی باعث شده است تا مخالفان و موافقان آن مباحث جدیدی را در این باره مطرح کنند که برخی معتقد به از بین رفتن استقلال وکلا هستند.

سخن، گروه جامعه: یکی از چالش های جدی با تصویب لایحه جامع وکالت بحث از بین رفتن استقلال وکلا است که واکنش آنها را به دنبال داشته است. این نگرانی در بین برخی نمایندگان نیز وجود دارد و آنها طرح نمایندگان را همراه با ورود ناخواسته دستگاه قضا به حوزه استقلال وکلا ارزیابی می کنند. 

سخنگوی کمیسیون قضایی مجلس با تأکید بر اینکه نمایندگان موافق سلب استقلال وکلا نیستند، گفت: در هر صورت باید منتظر باشیم و ببینیم در لایحه جدید چه تغییراتی اعمال شده است.

محمدعلی اسفنانی در گفت‌‌وگو با خبرنگار شبکه خبری سخن در خصوص لایحه جامع وکالت و ادعای برخی از حقوقدانان مبنی بر اینکه با تصویب این لایحه استقلال وکلا از ابین می رود، گفت: آنچه قبلاً تحت عنوان لایحه جامع وکالت ارائه شد چنین ذهنیتی را ایجاد می‌کرد.

وی افزود: این لایحه در هیأت دولت قبل پیش از ارسال به مجلس به طور کامل از دستور کار خارج شد و لایحه ای که امروز از آن به عنوان «لایحه جامع وکالت» یاد می شود کاملاً تعدیل شده است.

سخنگوی کمیسیون قضایی مجلس با تأکید بر اینکه این لایحه هنوز به صحن مجلس نرسیده، تصریح کرد: بعید می دانم که جامعه حقوقی مجلس و نمایندگان موافق این باشند که استقلال کانون وکلا خدشه دار شود، اما در هر صورت اظهارنظر در مورد این لایحه منوط به بررسی آن است.

نماینده مردم فریدن در مجلس شورای اسلامی با تأکید بر نقش مؤثر وکلا در دادگاه‌ها گفت: بدون شک تثبیت نقش وکلا در جامعه و حمایت از آنها می‌تواند کمک شایانی را به رفع مشکلات آن‌ها کند.

یک وکیل دادگستری در گفت‌وگو با سخن گفت:

تصویب لایحه جامع وکالت دخالت ناخواسته دستگاه قضایی در امور وکالت را به دنبال دارد

امینی گفت: در صورتی که لایحه جامع وکالت به تصویب برسد شاهد سلب اختیارات و استقلال وکلا خواهیم بود.

عيسي اميني در گفت‌وگو با خبرنگار شبکه خبری سخن در خصوص لایحه جامع وکالت اظهار داشت: متأسفانه در پیش نویس لایحه جامع وکالت مقرراتی پیش بینی شده که براساس آن دستگاه قضایی در مقام دخالتی ناخواسته برآمده است.

وی با اشاره به اینکه نهاد وکالت صرفاً نهادی صنفی نیست، افزود: این دخالت ناخواسته نه تنها بحث دادرسی را تحت‌الشعاع قرار می‌دهد بلکه از اعتبار آرا در عرصه‌های مختلف کم می‌کند.

این وکیل دادگستری در ادامه با تأکید بر اینکه با تصویب لایحه جامع وکالت نهادی شبه دولتی خلق می‌شود،‌ تصریح کرد: کانون‌های وکلای دادگستری در تلاش هستند تا با گفتمانی سازنده و هدفمند به سمت و سوی لایحه‌ای راهبردی پیش روند.

امینی در پایان خاطرنشان کرد: امیدواریم مجلس قانونی را تصویب کند که با روح قانون اساسی و آرمان های نظام اسلامی مغایرتی نداشته باشد.

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر: