به روز شده در: ۲۵ اسفند ۱۳۹۳ - ۲۲:۰۷
کد خبر: ۴۵۰۳۳
تاریخ انتشار: ۲۱ مرداد ۱۳۹۳ - ۱۵:۰۰
printنسخه چاپی
sendارسال به دوستان
«اَجَمو باراکا» در گفتگوی اختصاصی با سخن:
«اَجَمو باراکا»(Ajamu Baraka) نویسنده و تحلیلگر برجسته مسائل بین الملل در گفتگوی تفصیلی با شبکه خبری سخن گفت که نظرسنجی ها نشان می دهد مردم اسرائیل با اقدامات دولت نتانیاهو در جنگ غزه موافق هستند.

سخن، گروه بین الملل: نزدیک به یک ماه از آغاز جنگ میان اسراییل و غزه می گذرد. جنگی که آتش شعله های آن تا کنون جان حدود 2 هزار فلسطینی بیگناه را که بیش از 80 درصد از آنان را زنان و کودکان تشکیل می دهند گرفته است.

این نبرد یکی از خونبارترین حمله های اسراییل به غزه بوده است و خسارت های جبران ناپذیری را به این منطقه وارد کرده و بیش از 500 هزار فلسطینی ساکن غزه را نیز آواره کرده است. تصاویر و فیلم های مخابره شده از غزه طی هفته های گذشته، در کنار وقاحت اسراییل در توجیه نسل کشی یی که دولت این رژیم به سادگی آن را قانونی و در راستای دفاع از خود عنوان می کند، بازتاب گسترده ای در جهان داشته است.

از زمان شروع این نبرد تا کنون بارها شاهد تظاهرات متعددی در همه ی کشورهای جهان بر علیه اقدامات اسراییل و درخواست مردم این کشورها از دولت های خود مبنی بر مقابله با این رژیم بوده ایم. البته حملات اسراییل به مردم غزه و عمق فاجعه ی در حال وقوع در این منطقه بقدری تکان دهنده است که حتی حامیان همیشگی این رژیم نظیر آمریکا و کشورهای اروپایی نیز در اظهارنظر در این خصوص، احتیاط را سرلوحه ی خود قرار داده و از حمایت مستقیم از جنایات اسراییل می پرهیزند.

پایگاه خبری سخن در خصوص وقایع غزه و اهدافی که دولت اسراییل از حمله به این منطقه بدنبال آن است، گفتگویی اختصاصی با اجمو باراکا، یکی از رهبران شناخته شده ی جنبش های حقوق بشری در جهان انجام داده است.

باراکا یکی از چهره های شاخص مبارزه برای احقاق حقوق بشر و از بانیان اصلی جنبش های «گراس روت» در آمریکا است. او همچنین یکی از فعالان جنبش آزادی خواهی سیاه پوستان و جنبش مبارزه با آپارتایت بوده است.

اجمو باراکا طی سه دهه ی گذشته، در کنار فعالیت های حقوق بشری متعدد، در زمینه ی آموزش به فعالان جوان و کمک به قانون گذاری در حوزه ی حقوق بشر نیز اقدامات قابل توجهی را صورت داده است. او بارها بیانیه های مختلفی را در مقابل اعضای کنگره ی آمریکا یا در کمیسیون حقوق بشر سازمان ملل متحد ایراد کرده است.

او همچنین به عنوان فردی شناخته می شود که با تلاش های موثر خود، باعث شد تا نژادپرستی به عنوان یکی از اقدامات ناقض حقوق بشر در جریان کنفرانس های مقدماتی ضد نژادپرستی سانتیاگوی شیلی و ژنو سوییس شناخته شود. باراکا موسس نخستین پایگاه رسمی فعال در زمینه ی حقوق بشر در ایالات متحده(USHRN)، تحلیلگر مسایل سیاسی و یکی از 300 نفری است که در سال 1998 و در پنجاهمین سالگرد اعلان اعلامیه ی جهانی حقوق بشر، در مراسمی که به این مناسبت و با عنوان نشست بین المللی مدافعان حقوق بشر برگزار شد حضور داشت. تا کنون مقالات متعددی از او در پایگاه های تحلیلی نظیر گلوبال ریسرچ و ... منتشر شده است.

در ادامه می توانید متن کامل گفتگوی سخن با اجمو باراکا را مشاهده کنید:


سخن: از زمان جنگ جهانی دوم و تقبیح عقاید ضد یهودی که بعد از آن بصورت گسترده مطرح شد، اسراییل از این بهانه در راستای سرکوب فلسطینیان بی دفاع استفاده کرده است. ولی انگیزه ی اصلی این رژیم در سرکوب فلسطینیان چه بوده است؟

باراکا: یهودیان اروپایی اشکنازی که به نوعی چهره های پیشتاز جنبش صهیونیسم شناخته می شوند، همواره آرزوی تاسیس سرزمینی مستعمراتی در نقطه ای از جهان را در سر می پروراندند. فلسطین یکی از چندین نقطه ای بود که آن ها برای تشکیل سرزمین خود در نظر داشتند. ولی با پایان جنگ جهانی دوم در سال 1945، اروپاییان عضو جنبش صهیون، خشونتی که هیتلر بر علیه یهودیان اعمال کرده بود و همکاری چندی از کشورهای اروپایی در به قدرت رسیدن او را بهانه ای در راستای باج خواهی از آمریکا و اروپا و جلب حمایت آن ها در تاسیس اسراییل در سرزمین فلسطین قرار دادند. گرچه بر خلاف ادعای صهیونیست هایی که سرزمین فلسطین را خالی از سکنه توصیف می کردند، صدها هزار فلسطینی در این منطقه زندگی می کردند.

زمانی که اسراییل عملیات کشتار نژادی فلسطینیان را در جریان جنگ 1948 آغاز و سرزمین اسراییل را تاسیس کرد، رویای صهیونیست ها به حقیقت پیوست. ولی آن ها به این هدف راضی نبوده و مانند همه ی کشورهای استعمارگر، بدنبال گسترش سرزمین های خود بودند؛ و بطور طبیعی، کنترل و سپس حذف فلسطینیان یکی از ضرورت های دستیابی به چنین هدفی بود.


سخن: چرا دو گروه(حماس و دولت اسراییل) تا کنون موفق به دستیابی به توافقی پایدار نشده اند؟ هر یک از طرفین به دنبال چه اهدافی هستند که طی 4 دهه ی گذشته امکان تحقق آن وجود نداشته است؟

باراکا: می توان به جرات گفت که برای رفع این درگیری چند ساله میان اسراییل و فلسطین، هیچ راه حلی که در آن اختلافات مرزی در سرزمین های اشغالی که امروزه با نام اسراییل شناخته می شوند مورد توجه قرار نگرفته باشد، موفق نخواهد بود. اسراییلی ها به نوعی مایل هستند فلسطینیان غزه را از سایر ساکنین کرانه ی باختری جدا نگاه دارند. در این بین افزایش اختلاف ها میان حماس و سایر قدرت های فلسطین بویژه فتح یکی از استراتژی هایی بوده است که اسراییل با استناد به آن همواره از لزوم یافتن راهی برای پایان دادن به بحران اختلافات میان این رژیم و فلسطینیان شانه خالی کرده است. ولی با اعلام اتحاد دو گروه حماس و فتح در ماه آوریل سال جاری و رسمی شدن آن در ماه ژوئن، دولت اسراییل به این اتحاد به چشم تهدیدی بزرگ برای اهداف خود نگاه کرد. البته لازم است به این نکته نیز اشاره کرد که به نظر نمی رسد دولت اسراییل که توسط حزب لوکید اداره می شود کوچک ترین قصد و تمایلی برای دستیابی به راه حلی برای پایان دادن به این بحران داشته باشد. این حزب علاقه ای به راه حل هایی نظیر به رسمیت شناخته شدن دو سرزمین مستقل که فلسطینیان و اسراییلی ها بتوانند در آن بدون مشکل زندگی کنند نیز ندارد. با در نظر گرفتن این شرایط، به نظر نمی رسد حماس و اسراییل در آینده ای نزدیک به توافقی پایدار دست پیدا کنند.


سخن: چرا کشورهای عرب منطقه و در راس آن ها عربستان همواره در خصوص بحران فلسطین سکوت کرده اند. بویژه که بسیاری از افراد معتقد هستند دخالت جهان عرب می تواند یکی از تاثیرگذارترین راه حل ها در این خصوص باشد.

باراکا: البته عربستان همیشه در این خصوص سکوت نکرده است. ولی از آنجا که بیشتر این کشورها، خود را در حوزه های فراوانی به آمریکا وابسته کرده اند و اسراییل نیز یکی از متحدان اصلی این کشور محسوب می شود، کشورهای عربی ترجیح می دهند موضعی که ممکن است خشم و نارضایتی آمریکایی ها را در بر داشته باشد اتخاذ نکنند. ادامه ی روند اشغال فلسطین بدست اسراییل، نمونه ی بارز و سند ضعف سیاست های کشورهای عربی در این خصوص، از پایان جنگ جهانی دوم تا کنون بوده است.


سخن: دلیل حمایت همه جانبه ی آمریکا، کشورهای اروپایی و سازمان ملل از اسراییل چیست؟ آن ها از این حمایت چه سودی می برند؟

باراکا: ایالات متحده و اروپا، به اسراییل به عنوان نوعی پایگاه برای افزایش نفوذ و کنترل خود در منطقه نگاه می کنند. این رژیم، برای آمریکا و امپریالیسم غربی، حکم دژی مستحکم را دارد. بنابراین، اسراییل به عنوان رژیمی متولد و منشعب شده از بدنه ی اروپا، اسراییل همواره مورد حمایت آمریکا و سایر قدرت ها غربی بوده است. در خصوص سازمان ملل نیز، تا کنون راه حل ها و پیشنهادهای بسیاری از سوی مجمع عمومی و شورای امنیت در این خصوص مطرح شده اند. ولی حقیقت این است که تنها نهادی که قادر به ایستادگی در برابر اسراییل است، شورای امنیت سازمان ملل است که همه ی راهکارهای مطرح شده در این شورا با سد وتوی آمریکا یا یکی از متحدان اروپایی اسراییل مواجه خواهند شد. البته شورای حقوق بشر سازمان ملل، حکم آغاز تحقیقات بازرسان این شورا در خصوص وقوع جنایت جنگی در غزه را صادر کرده است. باید منتظر بود و دید آیا این طرح به نتیجه ای خواهد رسید.


سخن: خشونت بکار گرفته شده از سوی ارتش اسراییل، بدون شک موجب خواهد شد تا مردم در سراسر جهان، بیش از پیش از حامیان اسراییل انتقاد کنند. با این وجود چرا حمایت از این رژیم همچنان ادامه دارد؟

باراکا: درست است که حامیان اسراییل هنوز هم از این رژیم حمایت می کنند. ولی عدم تناسب آسیب هایی که در جریان این نبرد متوجه دو گروه شده اند و رنج فلسطینیان، باعث شده است تا اسراییل به راحتی نتواند کشتار فلسطینیان را به بهانه ی دفاع از خود توجیه کند. بنابراین حتی در کشورهایی که قدرت سیاسی و دولت آن ها هنوز هم از اسراییل پشتیبانی می کنند، افکار عمومی به مرور در مقابل این رژیم قرار گرفته اند و حمایت از آن کاهش یافته است.


سخن: آمریکا را می توان بزرگ ترین حامی سیاست های اسراییل دانست. لابی های اسراییلی در این کشور، چگونه در راستای تقویت این حمایت فعالیت می کنند؟

باراکا: آن ها این اقدام را از طریق لابی گری شدید در کنگره و ایجاد تفکری که اسراییل را به عنوان قربانی تروریسم فلسطینیان معرفی می کند انجام داده اند. تاکید بر این تفکر باعث شده است تا کمتر کسی به ماهیت استعماری و اشغالگری اسراییل در فلسطین، که به نوعی عامل اصلی اختلاف دو گروه است توجه کند. با توجه به اینکه این تفکر از سوی بیشتر مردم آمریکا و همچنین عده ی زیادی در اروپا پذیرفته شده است، لابی های اسراییلی موفق به ایجاد مصونیتی سیاسی برای اسراییل شده اند که تحت تاثیر آن، زیر سوال بردن سیاست های این رژیم بسیار دشوار است. ولی همانطور که پیشتر گفتم، این تفکر بویژه بعد از وقایع اخیر در غزه، در حال تغییر است.


سخن: در رسانه های آمریکایی چه تصویری از نبرد میان این دو گروه ارایه می شود که حتی بعد از کشتارهای اخیر، نظرسنجی ها حاکی از سنگین تر بودن کفه ی ترازوی حمایت، به نفع اسراییل است و مردم آمریکا اقدامات این رژیم را قانونی و قابل دفاع می دانند؟

باراکا: برای بسیاری از آمریکایی ها، اقدامات اسراییل در این نبرد، از نظر اخلاقی قابل دفاع بود. رسانه های آمریکایی تصویری از این جنگ ارایه دادند که در آن، حماس یک روز تصمیم گرفت شروع به پرتاب موشک به سمت اسراییل کند و اسراییل در آن زمان هیچ راه دیگری بجز پاسخ دادن به این حملات موشکی نداشت. با این تصویر، اقدامات اسراییل از نظر اخلاقی در چشم همه قابل دفاع و قانونی جلوه کردند.


سخن: به اعتقاد شما آیا بیشتر مردم اسراییل با سیاست های دولت کشورشان موافق هستند؟

باراکا: متاسفانه نظرسنجی ها بیان می کنند که اکثریت مردم این کشور با این سیاست ها موافق هستند.


سخن: شما در مقاله ی اخیرتان در گلوبال ریسرچ، به این موضوع اشاره کردید که وقوع همزمان جنگ غزه و سقوط هواپیمای 17-MH مالزی، باعث شد تا کشتار مردم غزه تحت الشعاع قرار بگیرد. چرا نبردی نابرابر با نزدیک به 2 هزار کشته ی بیگناه باید کمتر از جان باختن مسافران این پرواز مورد توجه باشد؟

باراکا: دلیل آن این است که منافع آمریکا در گرو تقویت خشم و انزجار عمومی بر علیه روسیه است و نه برجسته کردن جنایت های اسراییل. دلیل دیگر آن را نیز می توان در تفاوت ارزش گذاری بر جان انسان هایی که در جریان سقوط 17-MH کشته شدند در مقابل 1900 فلسطینی کشته شده در غزه دانست.


سخن: چرا باوجود درخواست های بین المللی و آمار تکان دهنده ی کشتگان، اسراییل این بار جنگ را متوقف نمی کند؟ آیا دولت اسراییل قصد دارد جهان را برای حذف فلسطین آماده کند؟

باراکا: عوامل و افراد زیادی در اسراییل خواستار خروج کامل فلسطینیان از غزه و حامی خشونت های دولت اسراییل هستند. ولی به نظر من، جهان هرگز تئوری حذف فلسطین را بر نخواهد تابید.


سخن: عده ی زیادی خواستار برقراری آتش بس هستند. ولی آتش بس بدون شک اسراییل را در آینده متوقف نخواهد کرد. به نظر شما نتیجه ی پایانی این نبرد چه خواهد بود و آیا دو گروه قادر خواهند بود به راه حلی برای رفع اختلافات دست پیدا کنند؟

باراکا: آتش بس تنها در صورتی پایدار خواهد بود که همه ی عوامل اختلاف در آن مورد توجه قرار گیرند. ولی حتی باوجود برقراری آتش بس نیز، در صورتی که اختلافات مرزی میان اسراییل و فلسطین حل نشوند، ما شاهد ادامه ی این جنگ خواهیم بود. چرا که فلسطینیان به تن ندادن به خواست اسراییل و اسراییلی ها به سرکوب و تنبیه فلسطینیان ادامه خواهند داد.


سخن: به نظر شما گروه هایی نظیر جنبش BDS(گروهی که در تلاش برای بویکات، محرومیت و تحریم اسراییل است) در مسیر درستی در راستای حمایت از فلسطین حرکت می کنند. بویژه که برخی از منتقدان این گروه، اقدامات فعالان آن را بیشتر ضد یهودی می دانند تا ضد صهیونیستی.

باراکا: نباید به ادعای افرادی که BDS را، جنبشی ضد یهودی توصیف می کنند اهمیتی داده شود. این جنبش به همان میزان ضد یهودی است که جنبش مبارزه با آپارتایت، ضد سفیدپوستان بود. در اینجا موضوع اصلی نژاد و باورهای طرف سرکوبگر نیست، بلکه سیاست ها و اقدامات او است که اهمیت دارد.


سخن: بسیاری از تحلیلگران، اقدامات دولت اسلامی عراق و شام(داعش) را در هماهنگی با اقدامات اسراییل و در راستای منافع این رژیم توصیف می کنند. مخصوصا از آنجایی که آن ها بسیاری از اقلیت های عراق بویژه مسیحیان را تحت فشار شدیدی قرار داده اند. نظر شما در این خصوص چیست؟

باراکا: داعش و اسراییل را می توان کاملا در یک گروه قرار داد. شاید آن ها با یکدیگر دست همکاری مستقیم نداده باشند، ولی نیروهای داعش بر ضد فلسطینیان و خواستار نابودی آن ها هستند. بنابراین در طرفی از این نبرد قرار دارند که اسراییل قرار دارد.


سخن: ولی یکی از ادعاهای مطرح شده از سوی داعش، حمایت از مسلمانان است، پس چرا آن ها از مسلمانان فلسطین در برابر خشونت نژادی صهیونیست ها محافظت نمی کنند؟

باراکا: نظامیان داعش، راست گرایان متعصبی هستند که هیچ درکی از جهان امروز ندارند. مانند همه ی گروه های بنیادگرایی که آموزه ها و باورهای آن ها، بیش از آنکه برگرفته از جهان واقعی باشد، برگرفته از تخیلات و اوهام ذهنی است، در نهایت شاهد هستیم که آن ها به باورهای خود و افرادی که مدعی بودند نماینده ی آن ها هستند خیانت می کنند.

پایان

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر: