به روز شده در: ۲۵ اسفند ۱۳۹۳ - ۲۲:۰۷
کد خبر: ۴۳۴۴۳
تاریخ انتشار: ۱۴ مرداد ۱۳۹۳ - ۱۰:۵۶
printنسخه چاپی
sendارسال به دوستان
سخنگوی ستاد مبارزه با دوپینگ در گفتگو با سخن:
رامین طباطبایی سخنگوی ستاد مبارزه با دوپینگ معتقد است که استفاده از ماده نیروزای "سوما" که در بین جوانان بدنساز رواج قابل توجهی یافته است عوارض خاصی به دنبال دارد.

سخن، گروه ورزشی: سخنگوی ستاد مبارزه با دوپینگ، گفت: ماده سوما که به اعتقاد بعضی ورزشکاران بدنسازی باعث زیبا شدن بدن آنها می شوند بسیار خطرناک است و می تواند تومور های کبدی و مغزی را برای استفاده کنندگان به ارمغان بیاورد.

رامین طباطبایی در گفت وگو با شبکه خبری سخن در رابطه با ماده نیروزای سوما که در باشگاه های بدنسازی مورد استفاده مخاطبان قرار می گیرد، گفت: سوما هورمون رشد است که به صورت طبیعی برای هر فردی که قبل از دوران بلوغ با مشکل رشد روبه رو است استفاده می شود و باعث رشد بافت ها و تمامی سلول های بدن می شود.

وی در خصوص استفاده از این ماده پس از سنین بلوغ، اظهار داشت: بعد از بلوغ هورمون های رشد بسیار تعدادشان کم می شود و کسانی که از این ماده استفاده می کنند باعث تحریک غده هیپوفیز خود می شوند.

سخنگوی ستاد مبارزه با دوپینگ، گفت: افرادی که از این ماده استفاده می کنند بدون اطلاع خود را با مشکلات بسیار خطرناکی روبه رو می سازند.

وی در رابطه با مشکلاتی پس از استفاده از سوما به وجود می آید، اظهار داشت: استخوان ها پهن می شود و رشد استخوانی این افراد بسیار زیاد می شود البته باعث پهن شدن و زخامت استخوان ها نیز می شود.

وی تصریح کرد: البته این تنها آسیب های این ماده خطرناک نیست زیرا این هرمون رشد بافت های عضله ای را تحریک می کند و باعث می شود حجیم شوند.

طباطبایی در رابطه با اینکه آیا این ماده باعث لاغری افراد نیز می شود، خاطرنشان کرد: افراد از این ماده برای افزایش قدرت بدنی خود استفاده می کنند و پس از استفاده از این ماده چربی آنها وارد خون می شود و به شکلی سوزانده می شود که افراد احساس می کنند لاغر تر شده اند.

وی ادامه داد: این هورمون تنها در بعضی از بیماری های خاص خاصیت دارویی دارد و در مسایل دیگر آسیب های جدی به افراد وارد می کند.

سخنگوی ستاد مبارزه با دوپینگ با اشاره به اینکه سوما سرطان زا و کشنده است، گفت: پس از استفاده از سوما قند، فشار خون و عضلات قلب حجیم شوند و نارسایی قلبی برای افراد به وجود می آید.

وی تاکید کرد: البته این پایان کار نیست زیرا این ماده باعث ایجاد تومور در کبد افراد نیز می شود و حتی می تواند تومور مغزی را نیز در بدن افراد ایجاد کند.

وی ادامه داد: تمام این مسایل عوارضی است که افراد حاضر می شوند تنها برای لاغر شدن آنها را تحمل کنند. در بعضی افراد این عوارض زودرس خواهد بود اما در بعضی هم به شکل مدت تاثیر منفی می گذارد.

طباطبایی در پاسخ به این سئوال که آیا سوما می تواند کشنده باشد، گفت: قطعا این ماده کشنده خواهد بود و کسانی که فکر می کنند این ماده خطری ندارد در بلند باید منتظر حتی مرگ هم باشند.

وی در پاسخ به این سئوال که آیا فدراسیون پزشکی ورزشی و کمیته دوپینگ با توجه به استفاده زیاد این ماده در باشگاه های بدنسازی به فکر مقابله با این مساله نیست، اظهار داشت: کمیته ای در فدراسیون پزشکی ورزشی راه اندازی شده که هر گونه رفتاری برای استفاده از ماده در باشگاه ها از جمله خرید، فروش و تجویز را مشاهده کند به شدت با این باشگاه ها برخورد خواهد کرد.

سخنگوی ستاد مبارزه با دوپینگ در خصوص اینکه آیا برای مربیان نیز جرایمی در نظر گرفته اند، گفت: مربیانی که این دارو را تجویز کنند ممکن است حتی برای همیشه از کار بی کار شوند و در باشگاه آنها نیز برای همیشه بسته شود.

وی در رابطه با اینکه نظارت بر عملکرد باشگاه دقیقا برعهده کدام ارگان است، اظهار داشت: این نظارت بیشتر بر عهده فدراسیون پزشکی ورزشی گذاشته شده است و کسانی که مجوز باشگاه را صادر می کنند هم باید به این مسایل رسیدگی و نظارت کنند.

طباطبایی در پاسخ به این سئوال که آیا این نظارت کافی است، تصریح کرد: خرید و فروش دارو فقط باید از طریق داروخانه ها صورت گیرد و وزارت بهداشت نیز می تواند به این مساله ورود کند.

وی در رابطه با اینکه آیا تعاملی با وزارت بهداشت دارند، گفت: در همین راستا به تازگی تفاهم نامه ای میان وزارت خانه های ورزش و جوانان و بهداشت در حال امضا شدن است تا از توزیع این دارو ها به صورت جدی جلوگیری شود.

وی با اشاره به اینکه این موضوع از نظر قضایی هم قابل پیگیری است، تاکید کرد: آن چیزی که در دست وزارت ورزش است لغو مجوز باشگاه و توبیخ مربی است اما این مسایل را می توان از طریق قضایی هم رسیدگی کرد.

وی خطاب به افرادی که از سوما استفاده می کنند، گفت: کسانی که در دوره های مختلف از سوما استفاده می کنند تمام این بیماری ها را در سنین مختلف در پیش رو خواهند داشت و باید بدانند استفاده از این دارو باعث مرگ زود رس آنها می شود.

وی ادامه داد: این افراد باید بدانند زندگی تنها تا سن 40 سالگی نیست و می توانند با استفاده از شیوه های علمی هم بدن های زیبایی داشته باشند و هم خود را از این خطرات دور کنند.

سخنگوی ستاد مبارزه با دوپینگ، گفت: ورزشکاران ما باید بدانند که برای سلامتی ورزش می کنند و قرار نیست با ورزش باعث آسیب دیدن و حتی مرگ خود شوند.

طباطبایی در رابطه با اینکه آیا فدراسیون بدنسازی نیز به فکر مقابله با این دارو است، اظهار داشت: در رشته بدنسازی فدراسیون ها طبق قانون فدراسیون جهانی خود پیش می روند اما سوما از نظر ستاد مبارزه با دوپینگ یک ماده نیرو زا به حساب می آید و فدراسیون جهانی این رشته ورزشی باید خودش حساس باشد که متاسفانه در بدنسازی اینگونه نیست.

وی در ادامه تصریح کرد: امیدوارم فدراسیون جهانی بدنسازی نیز در مقابل این دارو ها عکس العمل مثبتی از خود نشان دهد و با کسانی که از این مواد استفاده می کنند برخورد جدی داشته باشد تا شاهد اتفاقات ناگوار نباشیم و ورزشکاران فقط برای سلامت خود به ورزش بپردازند.

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر: