به روز شده در: ۲۵ اسفند ۱۳۹۳ - ۲۲:۰۷
کد خبر: ۴۳۳۴۳
تاریخ انتشار: ۱۳ مرداد ۱۳۹۳ - ۱۸:۳۶
printنسخه چاپی
sendارسال به دوستان
درحالیکه نمایندگان مجلس شورای اسلامی مسائلی مانند کند شدن روند رشد علمی کشور، سیاست زده شدن فضای دانشگاه ها و ....را به عنوان دلیل استیضاح وزیر علوم مطرح می کنند، مقام ها و رسانه های دولتی اصرار دارند دلیل استیضاح فرجی دانا را سیاسی جلوه دهند.

سخن، گروه سیاسی: در زمستان سال گذشته اعلام شد كه وزارت علوم با بازگشت به تحصيل 125 نفر از دانشجويان ستاره دار به تحصيل موافقت كرده است اما هيچ گاه اسامي اين دانشجويان اعلام نشد.

خبرگزاري رسمي دولت در گزارشي با عنوان "اختلاف برسر بازگشت دانشجویان ستاره دار برای چیست؟" درباره موضوع استيضاح وزير علوم، تحقيقات و فناوري نوشته است كه مشكل اصلي نمايندگان مجلس شوراي اسلامي در اين خصوص بازگشت به تحصيل برخي از دانشجويان که مشکل امنیتی داشتند بوده است و نه بازگشت به تحصيل دانشجويان ستاره دار سياسي.

زماني كه اعضاي كميسيون آموزش و تحقيقات مجلس شوراي اسلامي خواستار دسترسي به اسامي و پرونده هاي دانشجويان بازگشته به تحصيل شدند، مسوولان وزارت علوم دولت يازدهم از اين اقدام ممانعت كرده و آن را مغاير قانون و مصوبه شوراي عالي انقلاب فرهنگي عنوان كردند.

اين مساله دليلي براي نمايندگان مجلس شوراي اسلامي براي شكايت به كميسيون اصل 90 شد. با اينكه كميسيون اصل 90 به نفع نمايندگان راي داد و از وزارت علوم خواست تا اسامي دانشجويان بازگشته به تحصيل را در اختيار نمايندگان قرار دهد اما اين وزارتخانه لجوجانه بر سر نظر خود ماند و اين مساله دليلي براي شكايت نمايندگان به علي لاريجاني رييس مجلس شوراي اسلامي شد.

به نوشته ايرنا، رییس مجلس در جلسه ای که با حضور وزیر علوم و شاکیان برگزار شد، از وزارت علوم درخواست کرد که اسامی به آنها داده شود. محمدعلی پورمختار رییس کمیسیون اصل 90 مجلس گفته بود که اسامی دانشجويان ستاره دار به نمايندگان داده شده و این پرونده بسته شده است اما پس از مدتی نمایندگان شاکی اعلام کردند اسامی داده شده از سوی وزارت علوم، اسامی مورد نظر نمایندگان نبوده و از این رو یکی از محورهای استیضاح را مساله دانشجویان ستاره دار قرار دادند.


*روند استيضاح وزير علوم

موضوع تقاضای حدود 50 تن از نمایندگان مجلس برای استیضاح رضا فرجی دانا اوایل تیرماه و زمانی رسانه ای شد که الیاس نادران نماینده تهران نسبت به تاخیر هیات رییسه در اعلام وصول آن تذکر آیین نامه ای داد.

سال گذشته و كمتر از دو ماه از راي اعتماد نمايندگان مجلس شوراي اسلامي به رضا فرجي دانا، وي در اقدامي تحريك كننده جعفر توفيقي وزير علوم دولت اصلاحات و جعفر ميلي منفرد فردي كه نتوانسته بود راي اعتماد نمايندگان را براي پوشيدن رداي وزارت دولت يازدهم بدست بياورد، به ترتيب به عنوان مشاور عالي و معاون آموزشي وزير علوم منصوب كرد. اين مساله باعث دريافت اولين كارت زرد نمايندگان به رضا فرجي دانا شد و از همان زمان بسياري از نمايندگان خواهان بركناري اين دو بودند.

نگاهی به اسامی نمایندگانی که پای این تقاضای استیضاح را امضا کرده بودند، نشان می داد که آنان در مسیر خود مصمم هستند زیرا در طول دوران وزارت کمتر از یکسال فرجی دانا بارها در نطق ها، سخنرانی ها، تذکرها و سوالات خود نسبت به عملکرد وی و دولت یازدهم انتقاد و اعتراض کرده بودند.

از اظهارات نمايندگاني كه درخواست رضا فرجي دانا را داشتند، اين گونه به نظر مي رسد كه "بازگشت دانشجویان ستاره دار، برخی عزل و نصب ها در وزارت علوم - به ویژه انتصاب جعفر توفیقی به عنوان مشاور عالی و جعفر میلی منفرد به عنوان معاون آموزشی وزیر علوم- و انتخاب برخی از روسای دانشگاه ها، نگرانی از سیاسی شدن فضای دانشگاه ها و تاثیر آن بر توقف یا کند شدن رشد علمی کشورمحورهای اصلی استیضاح وزیر علوم هستند که به این موضوعات باید مساله دانشجویان بورسیه و ادعاهای مقام های دولتی را در باره رانتی بودن آنها اضافه کرد. 

ماه گذشته و پس از پا درمیانی حجت الاسلام سیدحسن ابوترابی فرد و محمدرضا باهنر نواب رییس مجلس شورای اسلامی و همچنین مذاکراتی که حجت الاسلام مجید انصاری معاون پارلمانی رییس جمهوری و شخص رضا فرجی دانا با نمایندگان مجلس شورای اسلامی داشتند، مهلتی یک ماهه برای بررسی بیشتر طرح استیضاح وزیر علوم تعیین شد. این مهلت روز پنج شنبه 16 مردادماه به پایان می رسد.

به گفته محمدحسن ابوترابی فرد، در طول این مدت یک ماهه، چهار نماینده به انتخاب نمایندگانی که درخواست استیضاح وزیر علوم را دارند، بر فعالیت های رضا فرجی دانا نظارت می کنند تا شايد از اين راه از درخواست استيضاح خود انصراف دهند.

ناصر موسوی لارگانی یکی از نمایندگان مجلس كه از جمله چهار نماينده ناظر بر فعاليت هاي وزارت علوم است، تاکید کرده است که شرط نمایندگان برای صرف نظر از استیضاح وزیر علوم این است که دانشجویان ستاره داری که به دانشگاه بازگشتند دوباره اخراج شده و افرادی که با معترضان به نتایج انتخابات 88 همراهی داشتند از پست های مدیریتی کنار گذاشته شوند.

وی تعداد این مدیران را پنج نفر عنوان کرده است كه به نظر مي رسد جعفر توفيقي، جعفر ميلي منفرد و مجتبي صديقي رييس سازمان امور دانشجويان از جمله آنها هستند.


*استيضاح؛ اقدامي سياسي؟

خبرگزاري دولت نوشته است که برخی نمایندگان مجلس شورای اسلامی می گویند تعدادی از 125 دانشجوی ستاره داری که به تحصیل بازگشته اند «بهایی» بوده اند. این نمایندگان تاکید دارند اصل اخراج این دسته از دانشجویان ستاره دار فعالیت های سیاسی در سال های قبل از جمله سال 1388 نبوده است. در اين گزارش آمده است كه استیضاح وزير علوم بیش از آنکه نظارتی باشد، سیاسی بوده و فرصتی برای فرجي داناست تا اطلاعات جدیدی در باره ابهام های مطرح در طرح استیضاح را بیان کند.

اين تهديدي آشكار از سوي رسانه دولت خطاب به نمايندگان مجلس شوراي اسلامي است تا شايد آنها از موضوع نظارتي خود دست بكشند. نمايندگان خواسته هاي مشخصي دارند و نمي توانند بپذيرند افرادي كه در فتنه 88 خيال خام سرنگوني نظام سياسي يا تجديد انتخابات را در سر مي پروراندند، امروز سمت هاي اجرايي مهم را در دست بگيرند و پياده نظام هاي آنها در دانشگاه به تحصيلشان بازگردند.

اما بايد توجه داشت كه انتشار خبرهايي اين چنين مي تواند بهانه را بدست افرادي با ماموریت تخریبی مشخص مانند احمد شهيد يا گروه هاي به اصطلاح حقوق بشري قرار دهد كه در ايران حقوق اقليت ها نقض مي شود در حالي كه اساسا چنين چيزي نيست و اين اميدواري وجود دارد كه خبرگزاری دولت به عمد و در راستای تکمیل بازی چهره های جنگ روانی دولت که مدام در حال دادن آدرس های غلط به جامعه هستند چنين خبري را منتشر نكرده باشد!

نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۰
انتشار یافته: ۱
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۵۴ - ۱۳۹۳/۰۵/۱۴
0
1
ما بالاخره نفهمیدیم که حضور اتوبوسی معلوم الحالهایی مانند جعفر صدیق، مصطفی کریمیان اقبال، جعفر توفیقی، کشمیری و سایر اعضاء باند و ماقیای مخوف جان سالم بدر برده از زمان حضور آقا جفری تو فیقی و آقا نیلی منقرد در وزارت علوم چه خیری به حال این مملکت خواهد داشت. آفای وزیر ننگ است که وزیر دولت اعتدال مثله عروسک خیمه شب بازی روی اتگشتان این هفت خطها برقصد!!! شرم نمی کنید از این سیاه بازی ها...
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر: