به روز شده در: ۲۵ اسفند ۱۳۹۳ - ۲۲:۰۷
کد خبر: ۴۳۰۱۳
تاریخ انتشار: ۱۲ مرداد ۱۳۹۳ - ۰۹:۴۹
printنسخه چاپی
sendارسال به دوستان
حجت الاسلام سید ابومحمد مرتضوی رئیس دبیرخانه نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در امور دانشجویان ایرانی خارج از کشور هدف اصلی این همایش را حفظ و تقویت ارتباط نظام با نخبگان، اساتید و دانشجویان ایرانی خارج از کشور دانست و گفت:‌ ما تلاش داریم که ارتباط خود را با این دانشجویان حفظ کنیم.

سخن، گروه علم و فناوری: همایش با شعار «معنویت، نشاط و امید» از تاریخ یازدهم تا هفدهم مردادماه از سوی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در امور دانشجویان ایرانی خارج از کشور در تهران و مشهد در حال برگزاریست، زمان برگزاری بخش اوّل همایش را از روز یازدهم مرداد به مدت سه روز در مجتمع آدینه تهران بوده و پس از آن دانشجویان سه روز را در مشهد مقدس ساکن هستند. کلیه هزینه های اسکان و پذیرایی تهران با نهاد رهبری بوده و برای هزینه مشهد مقدس نیز از هر فرد مبلغ صد هزار تومان اخذ شده است.

418  دانشجو با توجه به شرایطی که داشتند برای حضور در این همایش ثبت‌نام کرده‌اند، که حدود 134 نفر برای حضور در این همایش انتخاب نهایی شده‌اند و 77 نفر نیز به عنوان افراد ذخیره در نظر گرفته شده‌ بودند.
قبلا دکتر عبدالحسین روح الامینی(دبیر همایش) بیان کرده بود که مهم‌ترین نخبگان ایرانی از 39 کشور در این همایش حضور پیدا می‌کنند، لکن آنچه که ما از همایش برداشت کردیم، چیزی غیر از این بود، به نحوی که فقط 3 نفر از آمریکا و کانادا حضور داشتند و شاید تعداد زیادی از افراد از کشورهای حاشیه ای خودمان و از مالزی و هند و ... بودند. البته ناگفته نماند که فاصله زیاد آمریکا و کانادا تا ایران یکی از دلایل اصلی حضور کمتر دانشجویان ساکن آنجا می باشد.

این همایش سخنرانانی داشت که کلیات سخنان آنها بدین شرح بود: حجت‌الاسلاممحمدجواداژه‌اینماینده ولی فقیه در امور دانشجویان اروپا و آمریکا، اشاره ای به تاریخچه انجمنهای اسلامی اتحادیه اروپا و نقش شهید بهشتی در آن داشت.

وی اشاره کرد که در قبل از انقلاب کنفدراسیون ایرانیان با تمایلات چپ مارکسیستی فعال بود و حتی دانشجویان مذهبی نیز چنانچه تمایل به فعالیت داشتند مجبور بودند از این طریق اقدام کنند، که زمانی که با همت شهید بهشتی اتحادیه انجمنهای اسلامی پایه گذاری شد، تعداد زیادی از دانشجویان مسلمان ایرانی از کنفدراسیون خارج شده و به اتحادیه پیوستند، آن زمان دبیر کنفدراسیون شهید بهشتی را به خاطر این کار خائن به کشور معرفی کرد، ولی ایشان بر تصمیم خود مصمم بود. شهید بهشتی به صراحت اعلام کرد که درست است که هدف ما و شما در خصوص لزوم سرنگونی شاه یکسان است، ولی بر ادامه راه اختلاف نظر داریم، ما می دانیم که چنانچه شما در ایران حاکم شوید، همان کاری با ما می کنید که شوروی کمونیست با مسلمان می کند ولی اگر ما حاکم شویم، تا زمانی که شما مبارزه مسلحانه نداشته باشید، به شما آزادی عمل می دهیم.

شهید بهشتی در خصوص اتحادیه بر چند نکته تأکید می کرد:

1. حفظ ایمان دانشجویان و تقویت آن

2. شناخت درست اسلام

3. تطبیق اسلام با همه پدیده های جهان

4. انضباط تشکیلاتی

5. برخورد های صریح و مهربان

6. توجه به تعاونی و مشارکت افراد

7. تأکید بر حفظ استقلال مالی اتحادیه و بسنده کردن هزینه ها به حق عضویت دانشجویان

در ادامه ایشان به ذکر خاطره ای جالب از دستگیر شدن شهید بهشتی به جرم جادوگری پرداخت، ایشان با مقایسه آن زمان با هم اکنون، وضعیت کنونی را به خاطر وجود رسانه ها و فعالیت ها و تلاشهای چند ساله مسلمانان بسیار بهتر دانست و بیان کرد، که زمانی شهید بهشتی به خاطر عجله که داشت و با توجه به پروازی که به ایران داشت، متوجه شد که ممکن است نمازش قضا شود، بنابراین در بین راه از راننده خواست که در کناری نگه دارد تا نماز را اقامه کند، در این حال مردمی که این کار را مشاهده کردند، با پلیس تماس گرفتند و اعلام کردند که یک فردی اینجا در حال جادوگری است، و این بهانه ای شد برای پلیس آلمان برای دستگیری، که البته بعد از توضیحات لازم ایشان را آزاد کردند.

سخنران دیگر این همایش دکتر سهراب پور قائم مقام ریاست بنیاد ملی نخبگان کشور بود که قرار بود در خصوص بنیاد سخنانی را داشته باشد و دانشجویان را راهنمایی کند، لکن پس از شنیدن خاطرات حاج آقای اژه ای، ایشان هم به گفته خود ناخواسته یاد خاطرات خود افتاد و کل 15 دقیقه وقت خود را صرف خاطره گویی از دوران دانشجویی خود و فعالیتهایشان کرد و دانشجویان بیچاره را که برای آشنایی با بنیاد آمده بودند را نا امید کرد.

سخنران دیگر دکتر سالار آملی، قائم مقام وزیر علوم در امور بین الملل بود، که در ابتدا به ذکر آمارهایی از وضعیت تعداد دانشجویان و اساتید و دانشگاه های وزارت علوم پرداخت. که مهمترین آمار های ارائه شده به صورت ذیل می باشد:

تعداد دانشگاه های دولتی: 119

تعداد واحد های دانشگاه پیام نور: 550

تعداد واحد های دانشگاه جامع علمی کاربردی: 740

تعداد واحد های دانشگاه آزاد: 380 و تعداد واحد های و موسسات آموزشی: 274

در حال حاضر بیش از 4 ملیون نفر در کشور دانشجو می باشند، و سالانه حدود 12600 نفر دانشجوی دکتری شروع به تحصیل می کنند.

3000 نفر دانشجوی بورسیه داریم، 20 هزار نفر بورسه کشورهای خارجی در ایران داریم، 440 نفر بورسیه ایران در کشور های خارجی و 28 هزار نفر هم دانشجوی دکتری خارج از کشور داریم که با هزینه شخصی اعزام شده اند و 30 هزار نفر هم دانشجوی کارشناسی ارشد خارج از کشور داریم.

وی در ادامه به آمار جالب نشریه تامسون اشاره کرد که در آن 3200 نفر از برترین دانشمندان جهان را نام برده است، که در این لیست نام 24 ایرانی را مشاهده می کنیم که 12 نفر آنها در آمریکا، 1 نفر در انگلستان، یک نفر کانادا و 10 نفر هم در ایران می باشند. نکته جالب اینکه کشور رقیب ما ترکیه فقط ده نفر از این لیست را به خود اختصاص داده است و نکته عجیبی که وجود دارد اینکه کشور عربستان 18 نفر از این لیست را به خود اختصاص داده است. که بعد از بررسی که انجام شد و با توجه به اسامی این دانشمندان، مشخص شد که اکثر آنها از کشورهای دیگر بوده که هم اکنون ساکن عربستان شده اند و این رشد علمی آنها درونی نبوده و تزریقی می باشد.

در ادامه نیز دکتر روح الامینی به این کته اشاره کرد که عربستان برخی دانشمندان را با در اختیار قرار دادن همه امکانات رفاهی و پرداخت حقوق ماهیانه 20 هزار دلار به استخدام خود در آورده است.

در بخش دیگر این همایش 8 نفر از دانشجویان به ارائه مقاله های علمی خود در خصوص مباحث مختلف فرهنگی، اقتصادی و علمی پرداختند.

سخنران دیگر این همایش عزت الله ضرغامی ریاست سازمان صدا و سیما بود:

وی سخنان خود را در دو بخش مطرح کرد:

اول بیان نکات دینی که با بیان مزایای ذکر صلوات شروع کرد و در ادامه به رابطه فکر و عمل از دیدگاه شهید مطهری پرداخت و با ذکر برخی آیات قرآن سخنرانی علمائی داشت و برای چند لحظه همه را به این فکر فرو برد که اگر مهندس، حاج آقا می شد، چه حاج آقای خوبی می شد و ....

در بخش دوم به مباحث رسانه ای پرداخت و نقش خبرنگار شهروند را اشاره داشت و اعلام آمادگی کرد که پتانسیل استفاده از همکاری همه دانشجویان خارج از کشور وجود دارد.

در ادامه وی پرسش و پاسخی صریح و شفاف با دانشجویان داشت.

در پاسخ به سوالی در خصوص چرا برنامه های گفتگو محور صدا و سیما به یک جریان خاص اختصاص داده شده است، گفت: در محورهای مختلف علمی و فلسفی و ورزشی و حتی اقتصادی شما مشاهده می کنید که تمام تفکرات و دیدگاه ها حضور دارند و حتی برخی وقتها بحثهای سنگینی هم در می گیرد و برای ما هزینه هایی هم دارد، ولی ما این هزینه ها به جان می خریم.

ما تلاشمان این است که به مسائل علمی برخورد کنیم و از سیاسی بازی پرهیز کنیم، بسیاری از مواقع بسیاری از افراد که برخی از مردم انتظار دارند آنها را دعوت کنیم، جایگاه علمی خواستی و حرف خواستی برای بیان ندارند و بیشتر چهره سیاسی می باشند و حتی برخی مواقع نتیجه دعوت آنها منجر به این شده است که به جای اینکه فرد به بحث علمی خود بپردازد، مدام به بحثهای سیاسی و تکه انداختن به به افراد و گروه ها و جریان ها پرداخته است.

ولی ما در مجموع به دنبال یک خط رگرسیونی هستیم، که در این خط ما در مجموع کمترین فاصله را با همه سلیقه های موجود در کشور داشته باشیم.

در ادامه در پاسخ به سوالی که آیا واقعا رسانه ملی، ملی است؟ گفت رسانه ما به همان اندازه که اسلامی است، ملی هم است(لحن حاکم، اینگونه برداشت می شد که همانطور که ما در اسلامی بودن رسانه قصوراتی داریم در ملی بودن آن نیز ضعف هایی وجود دارد) و ما همانطور که عرض کردیم به دنبال ایجاد آن خط رگرسیونی هستیم.

ضرغامی در خصوص بخش بازی های والیبال هم، به مشکلات آن و سختی های موجود اشاره کرد و گفت که متاسفانه وجود برخی افراد با پوشش های نا مناسب، کار را برای ما سخت کرده است و ما علاوه بر اینکه اساسا خودمان هم از لحاظ اعتقادی این مسأله برایمان مهم است، انتقادات فراوان دستگاه های نظارتی را هم به همراه داریم که نمونه آن را که قبلا هم مطرح کرده بودم، همان مثال آقای مطهری بود که در در بازی فوتبال، حرکت دوربین از روی تماشاگران را کند کرده بود و یک نمونه منکراتی پیدا کرده بود.

خبر دیگر ایشان، راه اندازی سرویس جدید ip media و time shifting است که با این امکان جدید افراد می توانند برنامه های تلویزیونی را استوپ زده و بعد از مدتی بدون آنکه ضبط کرده باشند، ادامه آن را مشاهده کنند. که این سرویس نیز قطعا برای ما مشکلاتی را در خصوص همان تصاویر پدید می آورد، ولی در مجموع کار مثبتی است و سازمان تصمیم گرفت که به این حیطه وارد شود.

مسأله ای دیگر که چند روزی است که در رسانه ها دعوایی بر سر آن رخ داده است، مسأله تکریم بانوان و جداسازی در شهرداری محیط کاری زنان و مردان در شهرداری تهران می باشد. که از یک طرف مسئولی از وزارت کار آن را مخالف با کنوانیسون های بین المللی خوانده است و از طرفی هم برخی وی و وزارت کار را متهم به بی غیرتی دینی کرده اند، در حالی که بنده آقای ربیعی را به خوبی می شناسم و معتقدم که ایشان از بسیاری از اصول گراها مذهبی تر و و حزب اللهی تر و معتقد تر می باشد و این حرف را با اطمینان و باتوجه به تبعاتش می زنم. و مسأله اینگونه نیست که صدا و سیما وظیفه دارد این دعوایی که پیش آمده را برای مردم شفاف کند و مانع از سوءبرداشت ها شود.

در پاسخ به سوالی دیگر در خصوص این که چرا برنامه های شما از ماهواره ترک صد بخش نمی شود، ایشان گفت که هم اکنون ما بر 29 ماهواره اجاره نشین می باشیم و خیلی هم تلاش کردیم که حداقل یک شبکه از ماهواره ترک صد اجاره کنیم ولی متاسفانه در حالی که 250 شبکه بر روی ترک صد می باشند که از شبکه های پورنوگرافی گرفته تا شبکه های آمریکایی، متاسفانه دولت ترکیه به هیچ وجه حاضر نشد که حتی یک شبکه در اختیار ما قرار دهد.

در ادامه همایش، آقای رمضان نژاد به عنوان دبیر اتحادیه انجمن های اسلامی به معرفی انجمن و فعالیتهای علمی و صنفی و فرهنگی آن پرداخت و از پتانسیل های همکاری صحبت کرد.

در روزهای یک شنبه و دوشنبه نیز این همایش با حضور سخنرانی از جمله ناطق نوری، آقای سرمدی ( قائم مقام وزیر امور خارجه) با موضوع سیاسی، آیت الله اراکی و دکتر رکن آبادی با عنوان جریان شناسی گروه های انحرافی جهان اسلام، حجه الاسلام والمسلمین دعا گو با عنوان تحلیل وضعیت فرهنگی کشور و دکتر نیلی و دکتر دانش جعفری با عنوان اقتصاد مقاومتی و همچنین دکتر مطهری و حسام الدین آشنا و در خصوص میز گرد فرهنگی برگزار می شود.

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر: