به روز شده در: ۲۵ اسفند ۱۳۹۳ - ۲۲:۰۷
کد خبر: ۴۲۰۰۴
تاریخ انتشار: ۰۷ مرداد ۱۳۹۳ - ۱۱:۰۲
printنسخه چاپی
sendارسال به دوستان

با سلام و با عرض پوزش از گرفتن وفت آن اساتید گرامی .
در سال 1390 و به همت مدیر وقت سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران شیفت شب کتابخانه دایر گردید و در این مدت استقبال خوبی نیز از این فرصت که به ما محققان و پژوهشگرانی که عمدتا مجبور به کار و تامین هزینه های زندگی خویش در ساعات روز هستیم داده شده بود ، می گردید ( راستی آزمایی صدق این گفتار، با اندکی جستجوی کوتاه در اینترنت بسادگی قابل بررسی است )اخیرا شایعه گردیده بود که شیفت شب کتابخانه ملی ایران بزودی تعطیل خواهد گردید و در همین راستا نیز عملا" حدود 2 ماه است که امکان ثبت نام برای شیفت شب در سایت کتابخانه ملی ایران وجود ندارد . تا اینکه دیروز جناب آقای دکتر خسروی در مصاحبه با سایت لیزنا همین مطلب را تایید فرمودند که باعث سرخوردگی و تاسف شدید ما گردید . دلایلی که ایشان و نیز پیشتر همکارانشان در این مورد ابراز داشته اند را میتوان در موارد ذیل خلاصه کرد :
1- تعداد ناکافی و عدم استقبال مراجعه کنندگان : در این مورد بنده که حدود 6 ماه است به صورت مرتب و هر شب حداقل 4 الی 5 ساعت در کتابخانه حضور داشته ام شهادت میدهم که تعداد مراجعان همواره بین 20 الی 60 نفر بوده است که البته برخی تنها 2 ساعت از شب و برخی دیگر هم گاها" تا صبح روز در کتابخانه می مانده اند ( به طور مثال در اسفند ماه آمار مراجعان بیش از 50 نفر در هر شب بوده است ) و نیز هم اینک اگر هم تعداد کمی ( حدود 25 نفر ) هر شب می آیند به علت عدم اطلاع قریب به اتفاق داوطلبان شیفت صبح و نیز عدم ثبت نام آنها بوده است و نیز باید توجه داشت که اصولا استقبال از شیفت شب کتابخانه ، دوره ای می باشد یعنی در دوره ای که بالفرض پزشکان برای امتحان فوق تخصص خویش آماده میشوند و یا حوالی روزهای امتحان کنکور دکتری رشته های محتلف طبیعتا" استقبال بسیار بیشتری صورت می پذیرد .
2- میفرمایند که بعضا" اعضا از ساعت 1 به بعد کتابخانه را رها می کنند : این امر گاها" کاملا" طبیعی است . بسیاری از پژوهشگران شاغل هستند و علت انتخاب شیفت شب از دید ایشان ، فقط و فقط نداشتن زمان کافی است بنا براین طبیعی است که برخی شبها بیشتر و برخی شبهای دیگر کمتر می توانند از این فرصت استفاده کنند چرا که پژوهشگران نیز انسان هستند و نیاز به خواب دارند !
3- میفرمایند به کتابخانه های عمومی بروید ! ولی برادران عزیز کدام کتابخانه عمومی شبانه روزی در تهران وجود دارد ؟ بالفرض هم که هر از گاهی باشد ! آیا محققان و یا دکترها و پزشکان و حقوقدانانی که از این فرضت پدید آمده استفاده می کنند ، قادر به پژوهش در کتابخانه های عمومی و در کنار بچه های بازیگوش دبیرستانی که برای کنکور درس میخوانند و گاها برخوردهایی که مقتضی سنشان است انجام می دهند ، هستند ؟
4- میفرمایند که هیچ کتابخانه ملی در دنیا شبانه روزی نیست ! من در درستی این جمله شک دارم ولیکن بالفرض که چنین باشد ! چرا شما آمار کتابخانه های شبانه روزی دیگرکشورها و کیفیت این کتابخانه ها و به روز بودن آنها را درنظر نمی گیرید ؟ قبول که شبانه روزی بودن این کتابخانه امتیاز ویژه ای بوده است که به جمعی از فرهیختگان این کشور داده شده است آیا این کار و فرضت خوبی که در دوران ریاست جمهور پیشین رخ داده و حقیقتا" هم امتیاز خوبی به پژوهشگران و تحصیلکردگان بوده است باید بخاطر سیاست بازی و از ریشه زدن همه کارهای پیشینیان از بین برود ؟ گیرم که در دوران آقای احمدی نژاد 50 کار غلط صورت پذیرفته باشد و تنها 2 -3 کار مثبت و خوب در کارنامه ایشان باشد ، آیا به صرف مخالفت با ایشان بایستی همه کارهای خوب و بد ایشان را از ریشه زد ؟ ما همه می پذیریم که وجود این کتابخانه امتیازی استثنایی برای این قشر می باشد ولیکن از بین بردن این امتیاز تنها به سرخوردگی قشری منجر میشود که نگران نبودنشان هستید !
5 - خنده دارتر ( و شاید هم غم انگیز تر ) اینکه گاه برخی مسئولان میگویند بچه ها اینجا درس نمیخوانند و پی اهداف دیگر هستند و خدا میداند که چقدر این تهمت بلاهت انگیز و تمسخر آمیز است ! چقدر دوست دارم جلوی آنکه چنین استدلال احمقانه ای دارد سر خویش را بر زمین بکوبم و بگویم که برادر من چه کسی هر شب از آسایش و آرامش خود و خانواده اش می گذرد برای آن مقاصدی که در ذهن شماست ! این انسانها آنقدر هوش و آی کیو دارند که بدانند برای هر کاری کجا و کی باید مراجعه کنند ! لطفا" شعور مارا به سخره نگیرید!
5- نهایتا" میفرمایند این شیفت هزینه داشته و توجیهی برای سازمان ندارد ! باید بگویم که اصولا کار فرهنگی صرفه اقتصادی ندارد ! ولیکن بیایید یکبار دیگر هزینه های این شیفت را مرور کنیم : هزینه آب و برق و تهویه برای از ساعت 10 تا 7 صبح ( که ساعات کمی مصرف و غیر پیک مصرف می باشند ) برای یک سالن حدودا" 500 متری به علاوه پرداختی به حداکثر 3 کارمند پاره وقت ( چرا که مسئولان حراست چه شیفت شب باشد و چه نباشد حضور دارند، تنها یک مسئول سالن هست که از ساعت 10 شب می آید و تا 7 صبح می ماند ) در بدترین حالت کل این هزینه های اضافی در سال به 70 میلیون تومان نمی رسد ! آیا این هزینه زیادی است که برای قشری که نگرانی شدید از فرارشان وجود دارد هزینه گردد ؟؟؟ ( در نطر داشته باشید که در کتابخانه ملی تنها از افرادی که حداقل فوق لیسانس دارند ثبت نام میگردد و در شیفت شب داشتن مقاله های پژوهشی الزامی است و اکثرا کسانی شبها در کتابخانه هستند که دکتری داشته و یا دانشجوی دکترا و محقق می باشند ) در حالیکه این روزها تب فوتبال داغ است و افراد زیادی با کمک دولت و با هزینه دولت و مجلس به این مسابقات و فقط برای خوشگذرانی و ... اعزام میگردند و هزینه سفر آنها کمتر از 40 میلیون تومان به ازای هر نفر ( طبق اعلام فدراسیون فوتبال ) نیست ، آیا ما ارزشی معادل 2 نفر از آقایان که برای خوشگذرانی می روند را در سال نداریم !
عجیب تر اینکه در سالی که با تدبیر مقام معظم رهبری سال جهاد فرهنگی نام گرفته و با وجود تاکید ایشان در زمینه تشویق بر کتابخوانی و توجه به علم این اقدام کاملا" غیر علمی و عجولانه برما مبرهن می سازد که بنر ها و سخنان رهبر انقلاب که جای جای کتابخانه به چشم می خورد تنها زینت المجالس است .
این تفکرات و پندارهاست که تا عمق قلبمان را می آزارد ، برای ما که فرصت بودن در خارج از این مرزو بوم را داشته ایم و اینک در همین نقطه اراده بر ماندن کرده ایم و تلاش سخت در ساعاتی که همه مشغول استراحت هستند (گیریم به زعم ایشان هر شب 3-4 ساعت !!!) را از استراحت و فرصت با خانواده بودن دریغ کرده ایم سزاوار چنین فرصت معمولی نیستیم و ارزشمان کمتر از 2 بلیط برزیل است ! و خدا میداند که این احساس پس زدگی چقدر روحمان را رنجور ساخته و باورمان را ویران کرده است ، پس دگر بار فردا ننالند که چرا جوانان این مرز وبوم جلای وطن می کنند و سراب غربت را به بی مهری در وطن می خرند ! اینان که از نظر شما ارزش داشتن یک کتابخانه استاندارد شبانه روزی را ندارند، جاییکه همه میدانیم هر روز چه میزان حیف و میل در نقطه نقطه این مرز و بوم در جریان است . لذا دست کمک به دامان شما دراز کرده ایم ، باشد که پذیرای آن باشید و این جمعیت نگران نا امید را یاری نمایید و با انعکاس و پیگیری میدانی این موضوع ان کور سوی امید رفته را بازگردانید .
امیر
malek.a79@gmail.com
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر: