به روز شده در: ۲۵ اسفند ۱۳۹۳ - ۲۲:۰۷
کد خبر: ۴۱۹۴۲
تاریخ انتشار: ۰۶ مرداد ۱۳۹۳ - ۲۰:۲۲
printنسخه چاپی
sendارسال به دوستان
شبکه خبری سخن: یکی از خوانندگان شبکه خبری سخن، طی یادداشتی به نقد فرجی دانا در دوران ریاست وی بر دانشگاه تهران پرداختند که در ذیل تقدیم خوانندگان عزیز می گردد.
1- ریاست دانشگاه تهران(77 - 81) معتقد بودند که وقتی مردم کوچه و بازار می توانند مجلس خبرگان رهبری ، رییس جمهور و نمایندگان قانون گذار کشور را با رای مستقیم انتخاب کنند طبیعی است که اساتید و اعضای هیأت علمی دانشکدهها و دانشگاهها بتوانند در مورد انتخاب بهترین گزینه ریاست دانشکده و دانشگاه اعلام نظر کنند. لذا در اولین گام ریاست دانشکده ها براساس رای اساتید انتخاب و در آ[رین مرحله با جلسات مشورتی برگزار شده مقرر گردید در پایان دوره ریاست قبلی ، رییس جدید دانشگاه تهران با رای گیری از هیاتی متشکل از معاونین دانشگاه ، روسای دانشکده ها و ... انجام گردد تا پس از سه نفر حائژ بالاترین آراء اخذ شده وزیر وقت با توجه به سایر شرایط ریاست دانشگاه تهران را انتخاب نماید که دکتر فرجی دانا رییس سابق دانشکده فنی توسط دکتر معین انتخاب و در جایگاه ریاست دانشگاه تهران بکارگیری گردیدند.
2- ریاست دانشگاه معتقد بودند بودجه ورودی به داشنگاه باید در کمترین زمان ممکن در اختیار گروههای علمی دانشکده ها قرار گیرد تا فارغ از مسائل اداری بتوانند در مورد پروژه های علمی و دانشجویان تحصیلات تکمیلی تصمیم گیری نمایند معتقد بودند که روسا و مسئولین دانشکده ها علی الخصوص روسای گروههای علمی نباید برای چانه زنی در مورد اخذ بودجه های مصوب ناچار از مراجعه به سازمان مرکزی باشند و رییس و معاونین دانشگاه و دانشکده ها باید فارغ از مباحث جاری بودجه که به گروهها محول می شوند باید در صدد مدیریت موضوع ارتقاء سطح علمی دانشگاه باشند.
3- ریاست دانشگاه در سالهای مذکور بسیار تلاش کردند تا دیدگاه مذکور به باوری قابل پذیرش در دانشگاه تبدیل گردد تا دانشگاها فارغ از مباحث دست و پاگیر جاری بتواند در مسیر علمی پویایی داشته باشد.
4- ریاست دانشگاه علی رغم برخورد با موضوع 8 تیر 88 با تمام توان تلاش کردند تا مانع فعالیت و شادابی داشنجویان نشوند ضمن اینکه توجه به ترکیب معاونین و روسای دانشکده ها و روسای  مراکز علمی وابسته از نگاه و مدیریت غیر سیاسی حکایت داشت هر چند مواردی محدود بودند که بنابر اصرار وزارتخانه بکارگیری شده بودند که در قبال تعداد مدیران علمی کم تعداد بودند.
5- دکتر فرجی دانا در جوانی به ریاست دانشکده فنی رسیدند که در دور دوم مدیریت به رای اعضای هیأت علمی دانشکده فنی تکیه کردند. دکتر فرجی دانا طی مدت مدیریت بر دانشکده فنی مانند سایر دانشکده ها قطعا از اقدامات ارزشمند و قابل دفاعی برخوردار بودند اما ذکر چند نکته نیز در دوره مدیریتشان شاید حائز اهمیت باشد. اول اینکه طی دوره تحصیلی 80 -81 بالغ بر 268 دانشجوی ارشد مشروط شدند که در دانشکده فنی و مقطع ارشد غیر قابل قبول بود(گزارش مورد مذکور باید در دفتر ریاست دانشگاه قابل دسترس باشد) نکته دوم اینکه دکتر فرجی دانا کسب آرامش در دانشگاه را بر فعالیت پویای دانشجویی ترجیح می دادند و طی مدت مدیریت بر دانشگاه ایده مشخصی برای مدیریت همزمان دو موضوع نداشتند.
6- حوادث کوی دانشگاه تهران در 81 - 82 که بدلیل ناتوانی بخشهای ذی ربط دانشگاه و مدیریت و حضور مستقیم فرماندهی نیروی انتظامی تهران بزرگ(سردار طلایی) خاتمه یافت علی رغم تجربیات بخشهای مختلف دانشگاه تهران(پس از حادثه 78) قابل قبول نبود. گزارش رسمی سوء مدیریت در دانشگاه تهران که توسط کمیته بحران دانشگاه به ریاست وقت بازرسی دانشگاه تنظیم و ارائه گردید باید در دفتر ریاست دانشگاه قابل دسترس باشد)
7- دکتر فرجی دانا مستند بر گزارشهای راکد مانده حراست و بازرسی دانشگاه طی سالهای 81 الی 83 در برخورد با تخلفات اداری ، مالی و آموزشی از اراده یا توان لازم برخوردار نبود که زمینه ساز اختلاف دیدگاه و بعضا بروز بیرونی اختلافات فی مابین مسئولین بخشهای ذی ربط و ریاست دانشگاه طی سالهای مذکور شده است نکته بسیار مهمی که باید با توجه به جنبه نظارتی جایگاه وزارتی بیش از پیش مورد دقت قرار گیرد.
8- مقابله بین المللی به رهبری آمریکا و رژیم صهیونیستی با موضوع توانمندی هسته ای جمهوری اسلامی ایران در سال 82 و با صحنه گردانی ابتدایی سه دولت کانادا ، استرالیا و ژاپن آغاز و با پیگیری بعد انگلیس ، فرانسه و آلمان ادامه یافت دکتر فرجی دانا متأسفانه در اقدامی مخالف منافع و امنیت ملی و با توجیه ضرورت غیر سیاسی سازی دانشگاه ، اقدام یکی از مدیران خوشنام دانشگاه را که با ارسال نامه سرگشاده به مخالفت با اقدام ضد ایرانی سه دولت کانادا ، استرالیا و ژاپن پرداخته بود مورد برخورد قرار داد دکتر فرجی دانا بلافاصله با انتشار توضیح در روزنامه های یومیه ضمن انکار هویت مدیر مذکور در دانشگاه تهران دیدگاه انتشار یافته در دفاع از جمهوری اسلامی ایران را مواضع شخصی مدیر مذکور اعلام کردند. اسناد مربوط به این اقدام حیرت انگیز دکتر فرجی دانا در سوابق استفاء مدیر مذکور در دانشگاه قابل دسترس می باشد.
9- امید است موافقین و مخالفین ادامه کار دکتر فرجی دانا در جایگاه وزارت فارغ از فضاسازیهای مثبت و منفی گروهی بتوانند با مراجعه به سوابق قابل دسترس کم و کیف مدیریتی به جنبه های مثبت و منفی وجوه فردی و مدیریتی توجه داشته باشند.
محسن
namaee@yahoo.com
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر: