به روز شده در: ۲۵ اسفند ۱۳۹۳ - ۲۲:۰۷
کد خبر: ۴۱۵۲۶
تاریخ انتشار: ۱۴ مرداد ۱۳۹۳ - ۱۲:۱۶
printنسخه چاپی
sendارسال به دوستان
علیرضا گودرزی
معامله نامتوازن صورت گرفته بر سر برنامه هسته ای ایران نشان می دهد که دولت تدبیر و امید درک روشنی از اهمیت راهبردی انرژی هسته ای نداشه و آن را تا حد یک ابزار ساده در سیاست خارجی تقلیل داده است.
سخن، گروه بین الملل: نقش و اهمیت دانش هسته ای به زمان حال بازنگشته و آغاز کاربرد فن آوری هسته ای به زمان جنگ جهانی دوم و استفاده از سلاح هسته ای توسط آمریکا در هیروشیما و ناکازاکی بازمی گردد که در پی آن جریان جنگ به نفع متفقین رقم خورد و پس از آن است که قدرتنمایی کشوری بنام آمریکا شکل می گیرد. مشخصا نقش این تکنولوژی سرنوشت بزرگترین جنگ تاریخ بشر را تا به امروز رقم زده است. این فناوری در پیشرفت کشورها نقش مهمی دارد. پیشبرد منافع استراتژیک کشورهایی که به این فن آوری دسترسی داشته اند کاملا مشهود بوده و کشورهایی که در صنایع نظامی از این فن آوری بهره برده اند دارای نفوذ و قدرت بیشتری در جهان شده اند. به همین دلیل آمریکا و قدرتهای جهانی برای جلوگیری از دسترسی کشورهای دیگر به این صنعت مهم از هیچ ابزاری دریغ نکرده و گزینه هایی مانند جنگ و تحریم مانع از رسیدن کشورهایی که بسوی فن آوری هسته ای گام برداشته اند, شده است. با مشخص بودن اهمیت این مطلب کشورمان تمامی تلاشهای خود را برای رسیدن به مهمترین دستاورد علمی جهان انجام داده ولی استعمارگران و قدرتهای جهانی مانع از رسیدن ایران در ابعاد صنعتی شده اند. شاید در آینده اهمیت تولید پلوتونیم در ابعاد صنعتی و نظامی به مراتب مهمتر از داشتن نفت در زمان حال باشد. ایران نیز از گذشته تلاش هایی را برای رسیدن به دانش هسته ای آغاز کرده است.

*تاریخچه صنعت هسته ای ایران
یکی از نیروگاههای ایران و اولین نیروگاه هسته ای کشور که دارای ظرفیت تولید 1000 مگاوات از نوع راکتور آب سنگین است که با ساخت این نیروگاه ایران به بحث روز رسانه های خبری جهان تبدیل شد. تاریخ ساخت این نیروگاه به زمان محمدرضا شاه پهلوی باز می گردد. شروع ساخت این نیروگاه در سال 1355 بود ولی قرارداد اصلی آن دو سال بعد یعنی سال 1357 بین سازمان انرژی اتمی ایران و شرکت «کرافت ورک یونیون»که یکی از شرکتهای وابسته به زیمنس آلمان بوده است منعقد می گردد و این شرکت برای ساخت دو واحد نیروگاه اتمی هر یک به توان اسمی 1293 مگاوات و توان خالص 1196 مگاوات در بوشهر آغاز به همکاری می نماید. در حالیکه 75 درصد از فاز اول آن آماده شده بود با پیروزی انقلاب اسلامی ایران طرف آلمانی کار بر روی پروژه را متوقف کرد. ایران از شرکت آلمانی شکایت کرد و براساس رای 13 مارس 1982 در دادگاه بین المللی مقرر می شود کلیه قطعات و دستگاههای ساخته شده دو نیروگاه بوشهر تا آن زمان و نیمی از سوخت هسته ای آن به مالکیت ایران تبدیل شود.
در اوایل انقلاب بر اساس سیاستهای آن زمان با انرژی هسته ای مخالفت می گردد و ایران از دست یابی بسوی مهمترین عامل برای رشد علمی در صنایع علمی و نظامی باز می ماند. پس از آغاز جنگ در سال 59 سیاستمداران به اهمیت و نقش انرژی هسته ای به عنوان عاملی برای جلوگیری از جنگ و تجاوز پی برده و در دهه 60 بار دیگر همکاری با شرکت آلمانی از سر گرفته می شود اما همزمان با حضور کارشناسان آلمانی در نیروگاه بوشهر, عراق به آن نیروگاه حمله موشکی می کند و با کشته شدن تعدادی از متخصصین آلمانی, آلمان از ادامه همکاری سرباز می زند.
در اینجا نقش و اهمیت داشتن نیرویی برای بازدارندگی به مثال انرژی هسته ای مشهود می باشد و شاید ایران با داشتن این مهم در حال حاضر به یکی از قدرتهای اقتصادی و نظامی جهان تبدیل می شد پس باید نتیجه گرفت رفتن بسوی فن آوری هسته ای سیاستی درست بوده که شاید بسیاری از ما از آن بی اطلاع بوده ایم. بعد از وقوع جنگ و تغییر در سیاست شرکای اقتصادی و نظامی ایران در اوایل سال 1368 علی اکبر هاشمی رفسنجانی به روسیه سفر کرده و موافقتنامه ای برای همکاری هسته ای میان دو کشور بوجود می آید.
در ادامه همکاری میان ایران و روسیه در 2 شهریور 1371 موافقتنامه کاملی از همکاری هسته ای ایران و روسیه امضا می شود و به موجب این قرارداد روسیه متعهد می گردد تا سال 2000 میلادی نیروگاه را تکمیل و به ایران تحویل دهد. طی این قرارداد ایران متعهد می گشت پس مانده سوخت اتمی را به روسیه تحویل دهد. ایران با پرداخت مبلغی بالغ بر یک میلیارد و سیصد میلیون دلار نیروگاه را با تاخیری چند ساله در 7 اسفند 1387 پیش راه اندازی می کند. با تاخیر در تحویل نیروگاه مشخص است اهدافی در میان بوده و ایران نمی بایست با سرعت به این تکنولوژی مهم دسترسی پیدا می کرد. با کوشش و تلاش متخصصین ایرانی, کشورمان در مسیری می رفت که آینده ای موفق را به همراه می داشت با توجه به سیاستهای قدرتهای غربی و مشخصاٌ آمریکا نقش و اهمیت این موضوع برای ما روشن است.

*آغاز تحریم ها
نقش مهم استعمار و انگیزه های قدرتهای جهانی به زمان حال باز نمی گردد و باید توجه داشت همزمان با انتخاب شدن دکتر محمد مصدق به وزارت نفت که هدف اصلی آن ملی شدن صنعت نفت در ایران بوده است, باز می گردد. دولت بریتانیا در پی واکنش به ملی شدن صنعت نفت, ایران را مورد تحریمهای اقتصادی قرار داده و نقش پررنگ انگلستان در جلوگیری از پیشرفت ایران در زمینه های اقتصادی, علمی و نظامی مشهود می باشد. تاریخ اولین تحریم علیه ایران از سوی مقامات آمریکا به سال 1980 و در پی واکنش تسخیر سفارت آمریکا در تهران باز می گردد. پس از آغاز کار در نیروگاه بوشهر در سال 71 زمینه های جلوگیری توسط غرب مهیا می گردد و در سال 1995 بیل کلینتون رئیس جمهور وقت آمریکا اقدام به وضع تحریم هایی نمود که به موجب آن شرکتهای نفتی آمریکا از سرمایه گذاری در طرح های نفت و گاز ایران منع گشته و کلیه روابط بازرگانی با ایران به یکباره بطور یک جانبه از سوی آمریکا قطع می گردد. با آغاز کار مجدد در نیروگاه بوشهر غرب به دنبال عاملی برای جلوگیری از دست یابی ایران به انرژی هسته ای بوده است. همواره یکی از عوامل جلوگیری از پیشرفت سریع در یک خانواده یا کشور مسائل اقتصادی است. غرب با اعمال تحریمهای اقتصادی, ایران را به سمتی می برد که با کاهش نقدینگی ارزی در کشور, ایران یا خود از موضع هسته ای عقب نشینی کند یا عوامل تحریم عاملی برای جلوگیری شود.
با روی کار آمدن دولت محمد خاتمی و شعار دولت مبنی بر تعامل با جهان, ایران بسوی روابط با غرب گام برمی دارد که نتیجه آن عقب نشینی ایران از مواضع هسته ای در زمان محمد خاتمی بوده است. می بایست متذکر شد حمله آمریکا به افغانستان و عراق در زمان ریاست جمهوری محمد خاتمی صورت گرفته است. با بوجود آمدن جنگ در عراق و افغانستان ایران مجبور به گسترش مواضع هسته ای می بود تا از رسیدن جنگ به خاک کشور جلوگیری شود می بایست به این نکته دقت نمود که انرژی هسته ای یکی از عوامل مهم در جلوگیری از وقوع جنگ در ایران بوده و بازدارندگی آن تا زمان حال ملموس است. ایران محتاج به داشتن فردی بود که با صراحت و شهامت تمام از مواضع هسته ایش دفاع کند و پیشرفت خود را در صنایع هسته ای سرعت بخشد. به این ترتیب دکتر محمود احمدی نژاد تبدیل به چهره ای برای دفاع از مواضع هسته ای شد. با شدت گرفتن اختلافات بر سر مواضع هسته ای در زمان محمود احمدی نژاد شورای امنیت وارد عمل شده و دو قطعنامه تحریمی علیه ایران را وضع کرد و با نشان دادن ایران به عنوان ناقض صلح و تهدید برای جهان حتی برای جلوگیری از مواضع هسته ای ایران, اصل 42 فصل هفتم یعنی حمله نظامی را برای ما وضع کرد و در حال حاضر مقامات غربی بارها و بارها از واژه روی میز بودن گزینه نظامی سخن گفته اند و برای جلوگیری از پیشرفت ایران تمامی گزینه ها بر روی میز قرار می گیرد! و تحریمهای علمی, فن آوری الکترونیک و پزشکی علیه ایران وضع می شود.
به دنبال گزارش یوکیا امانو مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی توافق جدیدی بین غرب و ایالات متحده در خصوص تحریم علیه نظام بانکی, صنایع پتروشیمی, نفت وگاز ایران صورت می گیرد. با پایان دوره چهار ساله محمود احمدی نژاد و جریان انتخابات سال 88 غرب به دنبال ایجاد تنش در جامعه و درست کردن جریانی مشابه با حال امروز افغانستان در ایران می شود. با اعلام تقلب در انتخابات توسط آقایان موسوی و کروبی زمینه های لازم برای شروع جنگ داخلی در ایران فراهم می گردد که وقایع سال 88 را نمی توان بی ارتباط با عوامل داخلی طرفدار غرب در نظر گرفت. با کشیده شدن اعتراضات انتخابات 88 ایران به خیابان, غرب به دنبال جرقه ای برای ایجاد شورشی اجتماعی در ایران مرگ ندا آقا سلطان را برنامه ریزی کرد تا با نشان دادن تصاویر دلخراش از مرگ یک دختر ایرانی، جوانان ایران را برای مبارزات خیابانی به جوش آورد. 
اعتراضات با تخریب اماکن عمومی آغاز می گردد و زمینه های جنگ داخلی در ایران رقم می خورد. با کنترل سریع و بموقع سیستم امنیتی در ایران شورش و اعتراضات خاتمه می یابد و غرب به دنبال ضربه دیگری برای ایجاد جنگ و تجزیه در ایران بسوی اعمال تحریمهای بیشتر گام بر می دارد. مقامهای دولت آمریکا تحریم های اعمال شده علیه ایران را سخت ترین و فلج کننده ترین تحریمها در طول تاریخ دنیا نامیده اند.

*دولت یازدهم جمهوری اسلامی ایران
در نتیجه پیروزی در انتخابات 24 خرداد 1392 دکتر حسن روحانی دولت یازدهم را در شرایطی از محمود احمدی نژاد تحویل می گیرد که برای اولین بار بعد از پایان جنگ رشد اقتصادی ایران منفی بوده است که عامل اصلی آن تحریمهای غرب است. صادرات نفتی ایران به کمتر از نصف کاهش یافته و خطر حمله نظامی به ایران توسط اسراییل و ایالات متحده آمریکا شدت داشته است. یکی از تاکتیکهای آمریکا برای نفوذ در جهان ایجاد رابطه دوستانه و پیشنهاد همکاری با آنان بوده است. کارشناسان اقتصادی در برنامه های تلویزیونی در آمریکا بارها از ایجاد رابطه با ایران سخن گفته و جای خالی ایالات متحده در فعالیتهای اقتصادی ایران را به ضرر خود و به نفع بزرگترین رقیب سیاسی و اقتصادی خود, چین می دانند. غرب با دامن زدن به اینگونه مسائل ذهنها و افکار مردم و برخی از سیاستمداران, ماهیت همکاری با آمریکا را بزرگنمایی می کند. دولت تدبیر و امید زبده ترین کارشناسان خود را به جنگ با تیمی می برد که کنترل جهان را در اختیار داشته و در پس تمامی این افراد اطاقهای فکری و نخبگان سیاستهای جهانی وجود دارد.
تیم مذاکره کننده با خوشبینی بسوی ایجاد راهکاری برای خروج از بن بست اقتصادی و هسته ای ایران گام بر می دارد. ایران و شش کشور آمریکا, روسیه, فرانسه, آلمان, انگلیس و چین در کنفرانسی به نام ژنو 1 گردهم جمع می گردند, در دولت قبل ایران با پرداخت هزینه بر موضع هسته ای خود باقی مانده و مقاومت را بهترین شیوه برای پیش برده و منافع هسته ای در نظر می گیرد. مذاکرات با هدف رسیدن به یک راه حل جامع مورد توافق بلندمدت به صورتی که تضمین های لازم برای صلح آمیز بودن برنامه هسته ای به غرب داده شود صورت می گیرد آنچه که مسلم بود و مقام معظم رهبری به صراحت اعلام داشته بودند خوشبین نبودن به نتایج مذاکرات بوده و نتایج اخیر این واقعیت را به تصویر کشیده است, مذاکرات صورت می پذیرد و توافق می گردد ایران غنی سازی بالای 5 درصد را متوقف کند, ذخایر بالای 5 درصد یعنی تا 20 درصد اکسید و رقیق گردد توسعه بر انجام غنی سازی شامل عدم نصب سانتریفیوژ جدید, عدم توسعه فعالیت تاسیسات اراک, نطنز و فردو, عدم آغاز سازی برنامه جدید غنی سازی, دادن اجازه بازرسی های بیشتر ازجمله بازرسی روزانه از فردو و نطنز. باید توجه داشت مدتها مقاومت در مواضع هسته ای و بدنبال آن تحمل شرایط سخت اقتصادی و هزینه های گزاف مالی صنایع هسته ای ما را پیش می برده است. حال با دانستن این مطالب ما در معامله ای سخت چه منافعی را بدست آورده ایم که این تعهدات 1+5 می باشد: تعلیق تحریمهای فلزات گرانبها, پتروشیمی خودروسازی و بخشی از تحریمها علیه هواپیمایی جمهوری اسلامی, اجازه برداشت 4.2 میلیارد دلار درآمد نفتی به ایران و اجازه هزینه 400 میلیون دلار کمک هزینه به دانشجویان ایرانی خارج از کشور, اینها دستاوردهای چند ماه مذاکره برای کشور بوده است که لازم به ذکر است مبلغ 4.2 میلیارد دلار نسبت به 120 میلیارد دلار حسابهای مسدود شده ایران مبلغ قابل ملاحظه ای در نظر گرفته نمی شود و واضح و مشخص است کدام طرف در این معامله برنده بوده است. میلیاردها دلار هزینه, تحمل سالها سختی به تنها فقط  4.2 میلیارد دلار خلاصه می شود که این نیز قابل توجه است و آینده مذاکرات نشان می دهد کشور به سمتی گام برمی دارد که چشم انداز روشنی در نتیجه مذاکرات در پیش نبوده و با در نظر داشتن زمان چهار ماهه برای مذاکرات ما به دشمن زمان بیشتری برای برنامه ریزی و ضربه زدن داده ایم و  دست مخملی غرب سایه شوم خود را به همراه آورده است.


نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۰
انتشار یافته: ۸
افشين
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۷:۳۵ - ۱۳۹۳/۰۵/۱۵
0
1
با دانستن اين موضوعات ميبايست با سرعت بيشتري غني سازي از سر گرفته شود
ناشناس
|
United States
|
۱۱:۰۴ - ۱۳۹۳/۰۵/۱۵
0
1
به نکات بسیار جالبی اشاره نمودید انرژی هسته ای بسیار ضروری و مهم است امیدوارم زود, دیر نشود
دادمهر
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۴۷ - ۱۳۹۳/۰۵/۱۵
0
0
برای یک کشتی که معلوم نیست به کدام بندرگاه می رود ، باد موافق معنا ندارد. میشل دو مونتی
ف.ج
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۱۸ - ۱۳۹۳/۰۵/۱۵
0
0
تا دیروز انرژی هسته ای حق مسلم ما بود حالا نیست. جای هیچ مجادله ای هم نیست. این یعنی مقام های ما سیاست واحد و مشخصی ندارند
ماهان
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۳۶ - ۱۳۹۳/۰۵/۱۵
0
1
وقتي همه چيز به ضرر ماست ديگه توافق معنا نداره....
داریوش
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۳:۳۸ - ۱۳۹۳/۰۵/۱۵
0
1
امروز کار دولتمردان عزیز مثل مدیر یک مجموعه یا شرکت یا کارخانه ای است که در آستانه بدست آوردن یک برتری ناب در برابر تمامی رغبا میباشد . اگر این مدیر جرات وشهامت وسواد وزکاوت نداشته باشد قطعا رغبا این برتری را از بین میبرند وتمامی اضلاع پیشرفتمان رادر هم میشکنند.امیدوارم مدیران امروز هوش وزکاوت ومهمتر از همه جسارت وشهامت اداره نمودن این بحران را داشته باشند.خیلی مهم است که دیگر ابعاد پیشرفت دراین شلوغی ها فراموش نشود .کشور عزیز ما پتانسیل های بسیار دارد از جمله کشاورزی صنعت تجارت متناسب باظرفیت های منطقه . امید دارم مدیران ودولتمردان با شهامت وجسارت بحث هسته ای را ادامه دهند وبادرایت وهوشمندانه دیگر مناظر پیشرفت ایران عزیز را رصد نمایند .نگرانم که مبادا همه فراموش وفدای هسته ایی شود که وسعت نمایش آن از ارزش واقعی آن بیشتر باشد.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۴۱ - ۱۳۹۳/۰۵/۱۸
0
0
انرژي هسته اي حق مسلم ماست اينو همه دنيا بايد بدونند...
پژمان
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۰۲ - ۱۳۹۳/۰۵/۱۹
0
0
باتشکر از آقای گودرزی
به نظر من آمریکا در مورد مسئله هسته ای دارد زور میگوید وایران به هیچ وجه نباید ذره ای کوتاه بیاید همه مشکلات هم مربوط به تحریمها نیست دزد بازار آشفته میخواهد که عده ای تحریمها را بهانه کردنند تا توانستند خوردند وبردند
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر: