به روز شده در: ۲۵ اسفند ۱۳۹۳ - ۲۲:۰۷
کد خبر: ۳۱۳۴۷
تاریخ انتشار: ۲۸ خرداد ۱۳۹۳ - ۱۰:۵۰
printنسخه چاپی
sendارسال به دوستان
رشيد غريبي اندبيلي
سخن، گروه بین الملل: اين روزها عراق، سرزمين زخم خورده اي كه چند دهه است مردم مظلوم آن طعم آرامش را نچشيده اند يكي از خونين ترين ايام خود را سپري كرده و با هجوم عناصر وحشي وجنايتكار موسوم به داعش روزهايي را سپري مي كند كه باور آن براي هر انساني سخت ودرد ناك است . مردمي كه پس از برگزاري انتخابات پارلماني، خود را براي ديدن دولتي جديد آماده مي كردند به يكباره شاهد هجوم عناصر وحشي و جنايتكار و سقوط راز آلود شهرهاي بزرگ و كوچك و چند ميليوني وكشته ، مجروح و آواره شدن مردم از خانه وكاشانشان بودند . جنايت و سفاكي گروهي سلفي و جنايتكار به حدي است كه افكار عمومي را در بهت و حيرت فرو برده و انزجار جهانيان را بر انگيخته وكشورهاي مختلف با توجه به موقعيتهاي خود براي حمايت از ملت و دولت عراق اعلام آمادگي كردند. در اين ميان امريكا نيز با محكوم نمودن جنايات داعش ضمن اعلام حمايت از دولت عراق آمادگي خود را براي كمك به ارتش عراق به جز اعزام نيرو وسرباز به اين كشور اعلام نمود.
اما موضوعي كه به نظر مي رسد نبايد از كنار آن به راحتي گذشت، جنگ رواني است كه از طرف رسانه هاي وابسته به امريكا در روزهاي گذشته به راه افتاده است و به نظر مي رسد هدف آن القاي دشمني واقعي امريكا با گروه سلفي داعش و كمك امريكا به عراق براي نابودي اين گروه باشد. در همين راستا رسانه ها القاي همكاري امريكا با ايران جهت نابودي داعش را در دستور كار خبري خود قرار داده اند. به طوري كه طرح موضوع احتمال مذاکرات مستقیم ایران و آمریکا در موضوع عراق از سوی یک مقام آمریکایی، موضوعی است که مورد توجه مطبوعات جهانی قرار گرفته است.
به نوشته «رویترز»، یک مقام آمریکایی که نخواسته نامش فاش شود، گفته دولت آمریکا در حال بررسی گزینه گفت‌و‌گوی مستقیم با ایران درباره عراق است. به گفته وی، این گفت‌و‌گوهای احتمالی، بر موضوع یافتن راه‌هایی برای عقب راندن گروه‌های ترویست تکفیری در عراق متمرکز خواهد بود.
از سوی دیگر، یکی از سناتورهای آمریکایی نیز از ضرورت کمک گرفتن از ایران برای حل بحران عراق سخن گفته و افزوده است : ایالات متحده برای جلوگیری از سقوط دولت عراق به همکاری ایران نیاز دارد و باید بدین منظور وارد گفت و گو با ایران شود. وی اظهار داشته: «ما احتمالاً برای حفظ بغداد به کمک آن ها نیاز خواهیم داشت». گراهام گفته، ‌ شاید این موضوع چندان برای آمریکایی‌ها جالب نباشد، اما ‌اجتناب ناپذیر است.
اما آيا واقعا داعش خطري براي آمريكاست وامريكا از حمله داعش به مردم وكشورعراق بي اطلاع بوده و مخالف آن است و از سقوط دولت شيعي مالكي نگران است؟يا اين عمليات يك سناريوي طراحي شده از سوي سرويس هاي اطلاعاتي امريكا ومتحدان منطقه اي آن همانند عربستان ،تركيه و قطر است تا بتواند از دولت مالكي انتقام گرفته و ايران را تهديد كند و موازنه قدرت را در منطقه به نفع عربستان مايل سازد؟
با نگاهي جامع به تحولات استراتژيك منطقه اي و با به دلايل ذيل به نظر مي رسد اين سناريوي خطر ناكي است كه امريكا براي كشورهاي منطقه از جمله عراق ،ايران ،سوريه ،اردن و حتي مصر،طراحي كرده كه مرحله به مرحله به دنبال عملياتي شدن آن است .
1. امريكا با لشكر كشي به عراق وبا صرف هزينه هاي فراوان مالي ،نظامي و سياسي ضمن سرنگوني حكومت صدام و با نابود يكي از دشمنان سرسخت ايران عملا اين كشور را به يكي از متحدان ايران تبديل نموده است و چنين وضعيتي براي امريكا و متحدان محلي آن سنگين و غير قابل تحمل است.لذا براي جبران آن خواهان ايجاد حكومتي مي باشد كه منافع امريكا و متحدان منطقه اي همانند عربستان را تامين نمايد ولذا ايجاد يك حكومت مركزي طرفدار غرب و عربستان در عراق اولويت اول است و در صورت دست نيافتن به اين هدف، تجزيه و تقسيم عراق به حكومتهاي كوچك از جمله كردستان در شمال، كشوري كوچك براي سني نشينان و بخش شعيه نشين ها در مناطق جنوب شرقي عراق از اولويت هاي جدي امريكاست. به طوري كه در چند روز گذشته بعضي رسانه‌هاي امريكايي از طرح تجزيه عراق سخن گفته و آن را بهترين راه براي پايان دادن به بحران اين كشور عنوان كردند. نشريه nation با يادآوري اظهارات جو بايدن معاون رئيس‌جمهور امريكا كه در سال 2007 ايراد كرده بود، مي‌نويسد: «بحران فعلي نشان مي‌دهد، پيشنهاد بايدن بهترين گزينه براي عراق است.» بايدن در اين سخنراني مدعي شده بود تنها راه ‌حل پايدار براي ايجاد امنيت تقسيم عراق به سه منطقه كرد، سني و شيعه است.

2. هم اينك عراق مجهز به يك ارتش دويست هزار نفري است كه اين دويست هزار نفر به جزء ساير نيروهاي نظامي وامنيتي است كه ظاهرا دولت عراق از آن بهره مي برد؛ حال سوال اساسي و شك برانگيز اين است چطور چنين ارتشي كه اصولاً غير از سيستم هاي اطلاعاتي و امنيتي، داراي بخش اطلاعات مي باشد، از تحركات گروهك كوچك وچند هزار نفري داعش و وابستگان رژيم بعث بي اطلاع بوده و مغلوب اين چند هزار نفر شوند ؟ براي يافتن پاسخ بايد سري به پيمان امنيتي عراق و امريكا زد .بر اساس اين توافق نامه امنيتي، سازماندهي ارتش توسط نيروهاي اشغالگر آمريكا است. سازمان ارتش عراق كه توسط آمريكا طراحي شده است، به گونه اي است كه مغز اين سازمان به عنوان اتاق جنگ و سازوكار اطلاعاتي آن مستقل نباشد و همواره مستشاران نظامي و امنيتي كه طبق توافقنامه امنيتي در عراق باقي مانده اند عهده دار بخش نرم افزاري اين ارتش باشند كه حمله داعش به عنوان دست پرورده غرب به شهرهاي عراق، در غفلت فرماندهي ارتش، دليل اين عدم استقلال اطلاعاتي ارتش است. همچنين بر اساس توافق « امنيتي » آمريكا با عراق كه دولت عراق آنرا امضا كرده است همواره آمريكا علاوه بر چندين هزار نيروي اطلاعاتي و امنيتي مستقر در عراق اين حق را براي خود محفوظ نگه داشته است كه در مواقع ناامني عراق _ حتي نا امني ساختگي _ حضور نظامي آشكار در اين كشور داشته باشد ، كه همين نيز منجر به نفوذ نيروهاي زبده آمريكايي در عراق و شكل دهي ارتش سري داعش توسط آنان شده كه علاوه بر اهرم فشار بر دولت عراق، به پشتيبان براندازان اسد نيز تبديل شدند و هميشه فرصت دخالت نظامي بيگانگان را به اين كشور ايجاد مي كنند لذا قطعا امريكا از اين حمله مطلع بوده ودر راستاي منافع خود مانع هوشياري و اقدامات پيشگيرانه ارتش عراق شده است.

3. دليل ديگر اينكه ثابت مي كند امريكا پشت اين ماجراست، اعتراف يكي از فرمانده هان سابق بعثي است. این فرمانده بعثی که در فعالیت‌های تروریستی در روزهای اخیر در عراق نقش داشته اما به دست ارتش عراق اسير شده است ، اعتراف کرده ‌که جریان داعش، صرفا نمای بیرونی گروه‌های تروریستی در عراق و سرپوشی برای جریانات اصلی است که در اختیار فرماندهان لشگرهای سابق گارد صدام حسین هستند. وی افزود: افرادی که به داعش موسوم هستند، هم‌اکنون نقش پیشمرگ‌ها‌ را برای فرماندهان اين لشکرها بازي می‌کنند. این فرمانده بعثی همچنین درباره اینکه این گروه با آمریکا چه تعاملی خواهند داشت، گفته است: ما از طریق عربستان سعودی با آمریکا به توافق رسیده‌ایم که پس از اینکه عراق در اختیار یاران صدام قرار گرفت، هیچ تروریست تکفیری در عراق ‌نماند تا آمریکایی‌ها هم نگرانی از بابت داعش نداشته باشند.


4. واقعيت اين است كه امريكا ،عربستان ،قطر و ... در جبهه سوريه شكست خورده اند و به راحتي قادر به سرنگوني اسد و محور مقاومت نخواهند شد و فضاي عراق براي جبران شكستهاي متحدان منطقه اي امريكا مناسب است و عربستان با استفاده ازنفوذ خود در مناطق سني نشين و مرز خاكي با عراق مسوليت پشتيباني و سازماندهي عناصر داعشي و بعثي را برعهده گرفته است به طوري كه منابع آگاه از انتقال هزار کامیون حامل اسلحه و مهمات از مرزهای مشترک عربستان و عراق به خاک عراق تنها در پنج روز خبر می‌دهند؛ افزون بر این، اطلاعات منابع آگاه از سرازیر شدن منابع مالی سعودی برای خرید فرماندهان نظامی عراق در روزهای اخیر حکایت دارد.
به هر حال به نظر مي رسد نقشه اي كه امريكا و متحدان منطقه اي آن براي ملت عراق طراحي كرده اند نقشه اي بسيار خطرناك و پيچيده اي است كه در وهله اول هوشياري گروه ها و احزاب شيعه و سني عراق نقش كليدي را در خنثي سازي آن ايفا خواهد نمود.
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۰
انتشار یافته: ۶
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۳۰ - ۱۳۹۳/۰۳/۲۸
6
4
اما ما با جانمان از عراق دفاع ميكنيم
امید
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۳۱ - ۱۳۹۳/۰۳/۲۸
3
4
به نظرم ما نباید وارد این بازی خطر ناک بشیم. از کجا هدف بعدی تهران نباشه؟؟
ناشناس
|
United States
|
۰۱:۵۰ - ۱۳۹۳/۰۳/۲۹
3
3
به نظر من باتمام توان باید از عراق حمایت کرد وکار دانش را تمام کرد
ناشناس
|
United States
|
۱۷:۱۷ - ۱۳۹۳/۰۳/۲۹
0
2
داعش همانند طالبان که باهمکاری آمریکا پاکستان در افغانستان به وجود آمد. عراق هم به وسیله عربستان وامریکا. به وجود آمده ومثل افغانستان بلای و
جان آمریکا خواهد شد
سورنا
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۳۵ - ۱۳۹۳/۰۳/۳۰
2
2
حالا برین زر بزنی نه غزه نه لبنان

واسه 1 سری آدم که مخشون تاب داره حتما باید دلیل عملی آورد برا همه چیز!
نه غزه نه لبنان ات اجرا شده بود الان داعش تو تو ایران و تهران جولان میداد .. نه توی سوریه و عراق!!!!!
امین
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۱۰ - ۱۳۹۳/۰۳/۳۰
0
2
اگر هدف یعدی داعش ایران باشد قطعا داعش در چند ساعت نابود میشه. هیچ وقت نباید قدرت ایران را با این کشور های عربی مقایسه کرد در جنگ تحمیلی که فراموش نکردیم ایران داشت همزمان با کلی کشور جنگ میکرد
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر: